Учам за да добијам висока оценка или учам за да научам за мое добро?

Оценка или знаење?


  • Вкупно гласачи
    196
А

Александра Д.

Гостин
Oценките многу се битни, но сепак за џабе ќе ни се ако го немаме тоа знаење така да јас гласав за 2рата опција...xD
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
23
Поени од реакции
0
Предметите што сакам да ги учам си ги учам за знаење ..а тие што не сакам ги учам за да добијам оценка што ја сакам .. барем 2 .. ( математика,хемија) доволно е ! :wink:
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Нема опција за да гласаш за двете,па гласав за второто. Повеќето предмети ги учам за да научам нешто да не бидам тапа утре и ништо да незнам,а некои предмети кои едноставно не ми одат (физика,математика) ги учам за што е можно поголема оценка.
 
Член од
10 април 2009
Мислења
337
Поени од реакции
16
Зависи кои предмети, повеќето ги учам за да знам, али има некои ептен што не ги разбирам како на пример физиката и ја учам ради реда колку да ми стаи 5ка наставничката и следниот ден да ме прашаш врска немам:)
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
Јас не гласав на анкетата во знак на протест и барам да се стави уште една опција за тие што се откажале од учењето:tv:
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Па на факултетов гледам што повеќе да сфатам и научам од материјалот, а оценката ми е во втор план...
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
учам за да научам секако, што ќе ми е 5 или 4 кога незнам ништо. понатака во животот треба знаење а никој не ти ги бара оценките. сега добро секако се важни и тие не викам не ама сепак учам за да научам.
 

~BlueBerry~

*I love my dreams*
Член од
8 јануари 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
63
а оти нема опција, не учам или учам само тоа шо сакам :) ?
 
А

Аниии

Гостин
Знам дека не е добро ама учам само за да добијам висока оценка и после се заборавам :kesa:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Toa so mi e interesno go ucam za da go znam, toa so ne me zanima go ucam za ocenka.
 
Член од
20 мај 2007
Мислења
1.139
Поени од реакции
153
Зависи... Предметите/темите кои ме интересираат, ги учам онака, од задоволство и до детал, а ако станува збор за некој предмет или тема кои ми се досадни или сметам дека се непотребни за понатаму, ги учам колку да ги положам со што повисока оцена, и потоа да ги заборавам...
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
Ма учам секако и за оцена и за знаење.Има предмети што ми беа за никаде онака кога ги гледав ми се лошеше од нив и тоа немаше шанси никогаш да го научам со разбирање така да тоа ми беше само за оцена.Но имаше и такви предмети кои што ми беа ептен интересни ги учев за да знам дури изработував различни проекти и истражувам за полесно и повеке да го сватам и разберам матријалот.Едноставно 13 предмети неможат сите да ти бидат по кеф што би се и се човек да научи со разбирање.
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
248
Поени од реакции
13
учам за да се здобијам со потребното знаење. а ормално, секој кој учи сака да биде награден со добра оцена:) од сите предмети, некои ги учам за да не ми бидат само тие послаби, а предметите кои ги сакам, ги учам со љубов, и желба да знаам повеќе:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom