Учам за да добијам висока оценка или учам за да научам за мое добро?

Оценка или знаење?


  • Вкупно гласачи
    196

Mawata

^^..Just Dangerous..^^
Член од
12 јули 2009
Мислења
13
Поени од реакции
0
Само математика учам за повисока оценка..!
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Нема предмет што го учам за отцена. Тоа што го учам во главно сакам да го научам.........а тоа што не сакам да го научам го препишувам:toe:
 

AdRi*

Obscenely Delicious
Член од
10 декември 2007
Мислења
651
Поени од реакции
41
Предметите кои мислам дека се поважни и ми се интересни,ги учам заради мене,а некои работи што не ми се толку важни ги учам за оценка(или не ги учам).
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Тоа што ме интересира зиам и го учам, а тоа што глеам дека нема уопште да ми користи у животот не го есапам 1 %...затоа и просекот ми е 3.5 :P
 
Член од
26 јуни 2006
Мислења
288
Поени од реакции
24
И јас како и повеќето за знаење го учам она што ме интересира и шшо ми е потребно. Предметите шо не ми беа интересни и шо не ми беа потребни ги учев само за да добијам 5. Секако и оценките ми се битни. Како и да е, како шо кажаа погоре тргнувајќи од нашиот образовен систем невозможно е да се учи од задоволство. Пример во гимназија од толку многу предмети шо се учат во втора година не знаеш шо попорво да фатиш... И мора да учиш само за оценка.
Сепак и кога учиш само за да добиеш оценка, ти останува нешто во глава и секогаш може да ти се најде. Се исплаќа учењето...
 
Член од
21 јули 2009
Мислења
876
Поени од реакции
462
јас учам за да научам за да ми користи во зивотот
:toe::toe:
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
3.833
Поени од реакции
1.325
Некад за оценка некад за знаење тоа е да се соочиме со реалноста....:toe:
 
D

dh00|

Гостин
па зависи сеа..некои од предметите ги учам за оценка...пошо стварно ми е гајле кога таму во историјата некој се скарал со другарчето па се степале не знам шо,не знам како...а некои за знаење..сепак сум во стручно училиште:helou:
 

Eмилија

Reina Gitana
Член од
29 јули 2009
Мислења
25
Поени од реакции
4
И за двете учам,кај нас мислам дека нема мн кои учат за себе,сите се натпреваруваат за подобра оценка,кој од кој подобар да биде а всушност никој од нив си нема појма за ништо
Пред се учам за да знам нешто и со тоа да можам јас да успеаам а од др страна учам и за подобра оценка секако и тоа ќе ми треба некогаш,така да еве еден пример за таа никаква конкуренција
Кај нас во осмо се случи да има 5 скрос одлични и сега на крај дојде до еден глуп натпревар,сите учеа премногу,и 2 девојчиња добија 5 а др 4(меѓу кои и јас),па по француски беше обратно.Јас ја слушам другарка ми како вели јас ќе мора да научам за петка,по мате овие 2 имам 5 сега и јас да имам
Тоа мн ме нервира ми оди на живци премногу,крај на година кога не се учи мн они и тогаш запнале ,а згора на се бевме осмо се знае дека на крај нас малку ќе попуштат
 

ivana87

magic is everywhere
Член од
7 јуни 2007
Мислења
1.613
Поени од реакции
220
да добијам знаење:toe:
 
U

UniqueGirl

Гостин
једино за математика иам некоја желба =) учам за добијам знаење и оценка:smir:
 
Член од
23 јули 2009
Мислења
217
Поени од реакции
8
според мене повеќе се учи за оценка во нашите факултети и универзитети.

потполно се согласувам со тоа дека кај нас се учи само за оценка а не за знаење.На мн луге им е поважно после предавање да одат да се напијат кафенце да се дружат да шмекнат нешто :P отколку да го научат последното предавање.Се седнува да се учи дента пред колоквиум, а за еден ден не може да се научи 200 страни а комили тоа да биде трајно знаење.
А што се однесува со учењето јас учам за да научам а не за оценка и доколку секој би се трудел да учи за да знае би имал и добри оценки така би постигнал 2 во едно.Од лично искуство ви кажувам :D
 
Член од
27 април 2009
Мислења
217
Поени од реакции
13
Jas ucam ako mi e interesen predmetot a se so ke naucam si e za mene ne me interesira dali ke imam niska ili visoka ocenka , nemozam da gi razberam onie koj lizat gz na profesori samo za povisoka ocenka...
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
115
Поени од реакции
13
Тоа што го сакам го учам со милина, другото можда со сила ама сепак го учам (... не ме бива за препишување, тоа е сеа:pos2:). Во однос на конкуренцијата, добро е што постои. Да се натпреваруваш со некого во знаење е најчистото, најубавото нешто. Тоа е еден вид подготовка за конкуренцијата што не очекува понатака во животот. Веројатно не треба да прифатиме дека сме губитници и дека што и да правиме другите ќе бидат подобри од нас. Го зборам ова затоа што секогаш сум се натпреварувала во знаење, и ќе се натпреварувам. Индиферентноста кон тоа би не направила и незаинтересирани кон другите проблеми во општеството. Дека на крајот сите попуштаат, тоа е точно. И токму тоа е поентата, кога сите ќе се откажат, ти да продожиш. Така доаѓа победата:smir:
Кај мене во клас се погаѓало да има и половина од нив одлични, ама само два тојца од нив вистински вределе. Тие ке ги сметам за конкуренција, а не некои подлизурковци кои преку врски и со лигавења се потпикуваат кај професорите за подобри оцени. Тие отсекогаш сум ги игнорирала. Сите знаеме кога некој вистински вреди, иако сите не си го признаваат тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom