Устав на Република Македонија

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Овој коментар треба да биде избришан. Или цензура или да вреѓаш знајш? Научи да го прифаќаш туѓото мислење без било кого да навредиш иако не ти одговара туѓото мислење. Според мене токму ти си оној кој „треска глупости и јаде трици“. И најчудно ТИ си отворил тема „ПРОФЕСИОНАЛИЗАМ“. КАТАСТРОФА!
Ќе коментираш за темата или...?
Да не грешам негде дека дел од оние што коментирале не ги бива за ништо освен само за тресење зелени у погрешна тема. Ова е ПРАВО, а не Играчница, затоа и избришав повеќе мислења. Коментирајте или да затвараме.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
не сум правник, но мислам дека важен е важечкиот закон. Ако е противуставен, треба прво да се смени законот по процедура, а не да се бара Уставна одговорност...Б.Т.В., поминаа многу работи спротивни на Уставот
- упатување на воени единици во воени мисии во други држави кој со никаков акт не ја загрозија Р.Македонија
- се кандидирама за влез во НАТО, ако не примат ќе има ли референдум ??
- исто важи иза ЕУ
-пред неколку години се изврши размена на територии со Косово ... опозицијата најнапред најави дека ќе ја оспори одлуката на Уставен ама се пишмани под притисок на уса и еу
- се уште е на снага законот за ПИОМ кој е заснован на полова дискриминација во однос на староста за старосна пензија и висината на основицата... интересно град Скопје по автоматизам ја внесе половата дискриминација во одлуката за бесплатен автобуски превоз на стари лица
... има сигурно уште 101, не набројувам за оние што ги оспори оној пенззионерот...
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Еве кој во иднина ќе биде одговорен за спроведување на Уставот и уставноста на законите. Дотичната госпожа студиозно факултетот (кој без увреда, во однос на техничкиве факултети личи на курс по плетење) го студирала само 9 години и имала просек од 6,4........оф-топик - сега сум им лут на моите родители што не ме однеле на време у планина и не ми дале овци да чувам некаде, немаше вака глава да ме боли сигурно.....е вака дојдовме до „бај-бај“ со држаава (ако воопшто била држава некогаш)....

Судијката Гошева нов претседател на Уставниот суд



Судијката Елена Гошева е новиот претседател на Уставниот суд. Избрана е со тајно гласање, по предлог на еден од колегите.

Гошева доаѓа на функцијата откако денеска му истече мандатот на досегашниот претседател Бранко Наумовски кој раководеше со Судот во последните три години и нема право на повторен избор. Неговиот деветгодишен мандат како уставен судија завршува на 6 декември годинава.

За изборот на Гошева гласале повеќе од неопходните две третини од судиите. Откако овој предлог го добил потребното мнозинство, воопшто не се разгледувале други предлози.

Елена Гошева е избрана за уставен судија во мај 2012 година. Работниот век го мина во Јавното обвинителство, а беше и прв претседател на Советот на јавни обвинители.
http://www.utrinski.mk/default.asp?ItemID=B1BDE7D95E33AF4392BC4569CA8B17CD
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Еве кој во иднина ќе биде одговорен за спроведување на Уставот и уставноста на законите. Дотичната госпожа студиозно факултетот (кој без увреда, во однос на техничкиве факултети личи на курс по плетење) го студирала само 9 години и имала просек од 6,4........оф-топик - сега сум им лут на моите родители што не ме однеле на време у планина и не ми дале овци да чувам некаде, немаше вака глава да ме боли сигурно.....е вака дојдовме до „бај-бај“ со држаава (ако воопшто била држава некогаш
кој е факултетот?
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Еве кој во иднина ќе биде одговорен за спроведување на Уставот и уставноста на законите. Дотичната госпожа студиозно факултетот (кој без увреда, во однос на техничкиве факултети личи на курс по плетење) го студирала само 9 години и имала просек од 6,4........оф-топик - сега сум им лут на моите родители што не ме однеле на време у планина и не ми дале овци да чувам некаде, немаше вака глава да ме боли сигурно.....е вака дојдовме до „бај-бај“ со држаава (ако воопшто била држава некогаш)....
Озбилен си за просекот ? :eek:
Па за Академија треба 8.0 просек...
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Озбилен си за просекот ? :eek:
Па за Академија треба 8.0 просек...
Гласно се зборува....и да ти кажам, лично познавам човек со помал просек од потребен што е асистент на еден наш факултет.....на крај краева, се знаат ли просеци на нашиве политичари, маса од нив се или шескаши или латас-фазон (средношколец со диплома од фон)...
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Гласно се зборува....и да ти кажам, лично познавам човек со помал просек од потребен што е асистент на еден наш факултет.....на крај краева, се знаат ли просеци на нашиве политичари, маса од нив се или шескаши или латас-фазон (средношколец со диплома од фон)...
Abe dobro drugo e politicar, a drugo e sudija. Stvarno se nadevam deka imala pogolem prosek od 6.4, deka imala barem 9.0, zosto vo sprotivno e sramota koga nekoj od strana ke vidi deka pretsedatel na najvisokiot sud e nekoj so prosek 6.4...

Sent from Top of the Premier League
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Abe dobro drugo e politicar, a drugo e sudija. Stvarno se nadevam deka imala pogolem prosek od 6.4, deka imala barem 9.0, zosto vo sprotivno e sramota koga nekoj od strana ke vidi deka pretsedatel na najvisokiot sud e nekoj so prosek 6.4...

Sent from Top of the Premier League
Види....изворот е пратеничката Павловска Данева, ја имало изјавата во Вест. Мислам дека истата е професор на правен, па треба да знае и да е за верување. Знам и јас како треба, ама тоа се коси со вработување партиска војска, воведување лоповски закони и спроведување на полицска држава.....за тоа не треба просек, туку послушност.

Оф-топик....Него со потписов ме изнасмеа....ние што сме за Манчестер from каде требаше да праќаме пораки последниве 20 години :D
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Види....изворот е пратеничката Павловска Данева, ја имало изјавата во Вест. Мислам дека истата е професор на правен, па треба да знае и да е за верување. Знам и јас како треба, ама тоа се коси со вработување партиска војска, воведување лоповски закони и спроведување на полицска држава.....за тоа не треба просек, туку послушност.

Оф-топик....Него со потписов ме изнасмеа....ние што сме за Манчестер from каде требаше да праќаме пораки последниве 20 години :D
Ne veruvav deka do tamu e stignato so kontrolata na sudskata vlast iako neli Ustavniot sud e oddelen od redovnoto sudstvo...

Nego za of-topikot, ne znam do sea so ste trebale da pisuvate ama znam deka od sea ke mozete da sipisuvate from the bottom :D

Sent from Top of the Premier League
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Ne veruvav deka do tamu e stignato so kontrolata na sudskata vlast iako neli Ustavniot sud e oddelen od redovnoto sudstvo...

Nego za of-topikot, ne znam do sea so ste trebale da pisuvate ama znam deka od sea ke mozete da sipisuvate from the bottom :D

Sent from Top of the Premier League

Па еден судија (а можеби беше и претседателот) од уставен суд го лустрираа од претходната гарнитура ако ти текнува, познат кадар на СДС бил наводно. Нема ништо непартиско во пропалицава од држава.....ич не ме чуди податокот за оваа жена.

Sent by the current champions of the Premier League ;)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
да не отварам топик...имаше кај нас штрајк на докторите, не се сеќавам како заврши, мислам државата попушти, им ги качи платите.. е во Хрватска исто имаше штрајк на докторите, ама државата донесе закон за Работна Обврска, како што имаше во СФРЈ... Уставниот Суд на РХ не ја прифати Работната обврска
http://www.vecernji.hr/ostojic-ministarstvo-ce-prihvatiti-odluku-ustavnog-suda-911161
 

Kajgana Shop

На врв Bottom