Уставното име на ОИ во Кина

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Македонија ќе ги преземе сите мерки кои што и стојат на располагање да го заштити идентитетот и интегритетот на својата спортска делегација и апелира до Грција да го остави духот на олимпизмот да доминира на ЛОИ во Кина.

http://kirilica.com.mk/vest.asp?id=14159
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Вицепремиерот за евроинтеграции напомена дека Олимписките игри не се ниту време ниту место за било какви политички спорови, ниту за било какви политички надмудрувања, а се разбира додаде Боцевски „ името Македонец, името Македонска делегација, името Македонци е неприкосновено и ние ќе го браниме секогаш” нагласи Боцевски на прес конференцијата во Владата на Република Македонија.


retko LJIGAVO.....navistina ima li vnatre vo Makedonija seuste normalni,samosvesni, cvrsti luge koi imaat obraz , a ne gjon....nezavsino kakva politicka koncepcija imaat za dadenoto vreme....., taa nikogas megu "normalni" luge ne pravi kompromis so nekoi raboti....za niv ne se diskutira..............
....sekakvo "objasnuvanje"za raznorazni strategii, taktiki i slicni trici......se samo opravduvanje na gnidi koi nemaat ni rod, ni tatkovina, ni nacionalno cuvstvo....,a se turkaat napred grebejki so nokti i butkajki se so lakti..edinstveno za sebicna licna korist....
 

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
Вицепремиерот за евроинтеграции напомена дека Олимписките игри не се ниту време ниту место за било какви политички спорови, ниту за било какви политички надмудрувања, а се разбира додаде Боцевски „ името Македонец, името Македонска делегација, името Македонци е неприкосновено и ние ќе го браниме секогаш” нагласи Боцевски на прес конференцијата во Владата на Република Македонија.


retko LJIGAVO.....navistina ima li vnatre vo Makedonija seuste normalni,samosvesni, cvrsti luge koi imaat obraz , a ne gjon....nezavsino kakva politicka koncepcija imaat za dadenoto vreme....., taa nikogas megu "normalni" luge ne pravi kompromis so nekoi raboti....za niv ne se diskutira..............
....sekakvo "objasnuvanje"za raznorazni strategii, taktiki i slicni trici......se samo opravduvanje na gnidi koi nemaat ni rod, ni tatkovina, ni nacionalno cuvstvo....,a se turkaat napred grebejki so nokti i butkajki se so lakti..edinstveno za sebicna licna korist....

Nikade ne gledam da e spomnato imeto na drzavata vo izjavava na Boceto.Poleka poleka go spremaat narodecov za finaleto koe doprva sledi :raz:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Nikade ne gledam da e spomnato imeto na drzavata vo izjavava na Boceto.Poleka poleka go spremaat narodecov za finaleto koe doprva sledi :raz:
A be Boceto e poznat soncogled, taka da negovite izjavi se tretiraat isklucivo kako "reprodukcii"..............na toa sto misli i kazuva toj sto go drzi za kus oglav......
...mene me iznenaduvaat onie tretoklasni sportisti , koi se sportisti i domoljubi kolku i toa kuceto na cicko mi na dolga zica vrzano.....da ne ja duvne :) od sto ja saka odrinata vo juli...:)
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
И Груевски у Милошоски изјавија дека Македонија е спремна на разумен компромис за името што значи името е веќе дадено, сега останува само да се испазари цената.

Со оглед на тоа што никој не благоизволи да и направи чест на Кина (која и покрај глупоста со Тајван ни прогледа низ прсти) и да ги почести со присуство на олимпијадата и со оглед како од добиена позиција направивме вересија и ја пуштаме Атина да тепа на сите фронтови, нема што многу за името веќе да се троши време.

Или народот ќе излезе на масовни протести или ќе си остане безимен, барем мене така ми изгледа.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
И Груевски у Милошоски изјавија дека Македонија е спремна на разумен компромис за името што значи името е веќе дадено, сега останува само да се испазари цената.

Со оглед на тоа што никој не благоизволи да и направи чест на Кина (која и покрај глупоста со Тајван ни прогледа низ прсти) и да ги почести со присуство на олимпијадата и со оглед како од добиена позиција направивме вересија и ја пуштаме Атина да тепа на сите фронтови, нема што многу за името веќе да се троши време.

Или народот ќе излезе на масовни протести или ќе си остане безимен, барем мене така ми изгледа.
hmmmmmmm...koga nesto slicno na ova kazav pred 10-12 godini reakcijata bese BURNA...sega ...mukla, znaci 10 godini se potrebni od eden narod da napravis krpa za brisenje ...... :)
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
hmmmmmmm...koga nesto slicno na ova kazav pred 10-12 godini reakcijata bese BURNA...sega ...mukla, znaci 10 godini se potrebni od eden narod da napravis krpa za brisenje ...... :)
Ако имаш доволно време и ресурси од највоинствен народ може да направиш стока и за помалку од десет години а и обратно од стока може да направиш народ само ќе ти треба многу повеќе време и енергија.

Дали им е наредено, дали се толку неспособни, дали не сакаат или пак е комбинација на повеќе фактори?
 

Грмуш

Пичкмајчин
Член од
11 октомври 2007
Мислења
1.118
Поени од реакции
90
Nikade ne gledam da e spomnato imeto na drzavata vo izjavava na Boceto.Poleka poleka go spremaat narodecov za finaleto koe doprva sledi :raz:
Ќе се реши се во 2013...Кога ке сфатиме дека нема да ни се врати ништо и пак ке останеме со празни раце...
 
Член од
8 август 2008
Мислења
19
Поени од реакции
0
cela delegacija trebase da se vrati nazad!taka poveke ke doznaeja za nas.,neoti ke imaat vaka nekoj uspeh
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Спортистите и пратечката делегација се обидоа при претставувањето да излезат со шалче на кое ќе пишува Македонија’, но ИОК не го дозволи тоа. Делегацијата од Скопје беше предупредена да не се обидува да го извикува името или да извади напис со него, затоа што во спротивен случај ќе биде отстранета – објавува „НЕТ“.

http://kirilica.com.mk/vest.asp?id=14208
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Ме интересира каде се границите на немањето достоинство и соспствена чест?

Кој е смисолот да учествуваш некаде каде те третираат како да си од колонија?

Дали воопшто имаме граници?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ti padnal nekogas sladoled od kornet na asvalt, vo Avgust na 40 C ??????
E toa ti e negde blisku do granicata :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom