Успешнa приказна за македонските слободни индустриски зони

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
Значи не зависи од моите ставови дали ќе и тргне на МКД или не.Тоа се мои ставови и се менуваат со оглед на случувањата во реалниот свет.
Сега во моментов мислам дека никогаш нема да ве биде и тоа е мој став.
Ти мислиш дека ќе бидете рај на земјата и тоа е твој став.
За 5 години ќе разговараме пак, стави ремајндер и пиши ми.
Јас на ниедно место не реков дека за 5 години ке биди рај, нити пак дека е сега рај, далеку од тоа.
Ама од една страна велиш дека искрено се надеваш дека би тргнало на подобро, од друга страна велиш дека сега нечини, а од трета страна кога те прашувам што би требало според тебе за да прочини велиш дека никогаш нема да не биде.
Па сега ајде тргни му НЗС.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.128
Јас на ниедно место не реков дека за 5 години ке биди рај, нити пак дека е сега рај, далеку од тоа.
Ама од една страна велиш дека искрено се надеваш дека би тргнало на подобро, од друга страна велиш дека сега нечини, а од трета страна кога те прашувам што би требало според тебе за да прочини велиш дека никогаш нема да не биде.
Па сега ајде тргни му НЗС.
Ај вака - Пошто имам фамилија во МКД, се надевам дека ќе биде подобро.Кога сите ќе ги повлечам надвор(другарите веќе се иселија сите надвор), може слободно нуклеарка да падне, око нема да ми трепне.
Од тоа што го гледам и од тоа што ми кажуваат, нема да ве биде ни во 100години.Задоволен?

За тинејџерот:
http://bit.ly/XHnsOO
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
Ај вака - Пошто имам фамилија во МКД, се надевам дека ќе биде подобро.Кога сите ќе ги повлечам надвор(другарите веќе се иселија сите надвор), може слободно нуклеарка да падне, око нема да ми трепне.
Од тоа што го гледам и од тоа што ми кажуваат, нема да ве биде ни во 100години.Задоволен?

За тинејџерот:
http://bit.ly/XHnsOO
Не збораме тука за дали сум јас задоволен туку за објективноста.
Колкава е ке си проценат другите, и према тоа ке му дадат тежина на твоите ставови и ке ги вреднуваат како такви.
 
Член од
5 јануари 2013
Мислења
91
Поени од реакции
39
Е сега стварно не те сватив што сакаше да покажеш со ова бидејќи не ми докажа која е всушност поврзаноста и колку се кризите исти ? Нели затоа сакаше да се натегаш.

а темава што ја отеравме во неповрат нема врска ,видов дека повеќето теми се отерани таму од вакви членови.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.128
Не збораме тука за дали сум јас задоволен туку за објективноста.
Колкава е ке си проценат другите, и према тоа ке му дадат тежина на твоите ставови и ке ги вреднуваат како такви.
Пошто ти ме праша истото, да продолжиме поопуштено.
Кое е твоето мислење, како МКД би била успешна приказна?
--- надополнето: 28 февруари 2013 во 02:59 ---
Е сега стварно не те сватив што сакаше да покажеш со ова бидејќи не ми докажа која е всушност поврзаноста и колку се кризите исти ? Нели затоа сакаше да се натегаш.

а темава што ја отеравме во неповрат нема врска ,видов дека повеќето теми се отерани таму од вакви членови.
Де бре дете, отвори википедија и читај ебаго, како се прелеа кризата од УСА во цел свет и како влијаеше на државните долгови.Ајт!
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
Пошто ти ме праша истото, да продолжиме поопуштено.
Кое е твоето мислење, како МКД би била успешна приказна?
Ај од утре,касно е сега. Сепак треба да поработам малце во тие индустриските зони.
 
Член од
5 јануари 2013
Мислења
91
Поени од реакции
39
Јас не и верувам на Википедија ,бидејќи и јас сум придонесувач на Википедија знам прилично какви глупости се пишуваат и од какви се не извори се земаат материјали иако има правила за тоа.
Но бидејќи во реплика кон друг ти се вмеша да ми кажуваш за моите години и да се правиш паметен (безразлика колку години и да имаш) што било со кризите дај те молам вака просто и едноставно објасни како кризата во која Државите ги спасуваа Банките стана криза во Европа во која Банките и Државите ги спасуваат Државите.

А тебе што ти е неизлечиво тоа што се мешаш каде што не си повикан е друга работа исто така што ти е неизлечива омразата и комплексот кон својата држава.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Ај вака - Пошто имам фамилија во МКД, се надевам дека ќе биде подобро.Кога сите ќе ги повлечам надвор(другарите веќе се иселија сите надвор), може слободно нуклеарка да падне, око нема да ми трепне.
Од тоа што го гледам и од тоа што ми кажуваат, нема да ве биде ни во 100години.Задоволен?
Кој е*ан циник си за џабе не те викав GADE. Уште првпат кога почнав да те читам знаев дека си циник ама со ова си потврди и сам дека си циник со тапија.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Повторно ги споредуваш Русија, Бразил и Кина со ЕУ, помеѓу нив неможе да се прави споредба бидејќи немаат ништо заедничко во начинот на функционирање.
Да ЕУ има свој буџет но тој не е национален/државен буџет туку буџет формиран за трошоците кој настануваат за тоа здружување и тој буџет се формира од пари кој се дадени од самите членки од нивните буџети.
Да тоа точно дека неможе но сепак Кина има пазар кај ќе извезува и увезува немора да биде целосно фокусирана на ЕУ, а од друга страна членките на ЕУ поединечно можат да пласираат производи каде сакаат немора да биде тоа ЕУ или преку ЕУ.
Не не сум заборавил, но ти забораваш дека двете кризи се суштински различни и скоро неповрзани. :)
За убаво или за лошо е фокусиран на САД и ЕУ.
Наполно не сум кажал дека са неповрзани, но кризата доjде от САД во Европа,а не обратното. ;)
ЕУ се лечи потежко от кризата, но таа не е генераторот на кризата.
 
F

FARANG

Гостин
За што повеке да зборуваме... балонот се надува, надуваjте момци, дорде не стане на парчета. ;)
Не знам зашто гледаш поединичните икономики на државите членки на ЕУ,кога тиja со таа цел се обединуват - да бидат глобален фактор заедно,а не сека една да биде отделно.

Абе другар Кина не е УСА или ЕУ. Свати веќе еднаш дека таму НЕМА проблем. Нема балон. Има празни градови ДА ама нема притисок кон градежните компании или банките и сите едноставно може да исчекаат. За разлика од други места градежните фирми во Кина се само дел од групација на компании кој успешно работат во други области па меѓу другото се занимаваат и со граџевина. Најголемите градежни фирми во Кина се капитализирани на по 30+ милјарди долари. Ти очекуваш они да пропаднат? :pos: Може мислиш банките им се ровки ко овие америчките? Знаеш дека од 7те најголеми банки во светот дури 4 се кинески? Ако на тоа се додаде дека меѓу 7те е и HSBC (Hongkong Shanghai Banking Corporation) која иако има кинески корени се смета за британска што повеќе правиме муабет? ICBC е 3 пати поглема од Citigroup и 5 пати поголема од UBS најголемата швајцарска банка. Кина ко држава си има и стратегија да ги сели селата во такви градови па ако згусти има само да пресели неколку села и решен проблем.




Ако ти мислиш дека Кина ќе западне во криза ради ЕУ или УСА ти очигледно не сваќаш дека они се стварно секаде. Кај и да е јас очекувам кинески ресторан и на антартикот да им шиткаат јам ча и евтини сувенири на пингвините.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Абе другар Кина не е УСА или ЕУ. Свати веќе еднаш дека таму НЕМА проблем. Нема балон. Има празни градови ДА ама нема притисок кон градежните компании или банките и сите едноставно може да исчекаат. За разлика од други места градежните фирми во Кина се само дел од групација на компании кој успешно работат во други области па меѓу другото се занимаваат и со граџевина. Најголемите градежни фирми во Кина се капитализирани на по 30+ милјарди долари. Ти очекуваш они да пропаднат? :pos: Може мислиш банките им се ровки ко овие америчките? Знаеш дека од 7те најголеми банки во светот дури 4 се кинески? Ако на тоа се додаде дека меѓу 7те е и HSBC (Hongkong Shanghai Banking Corporation) која иако има кинески корени се смета за британска што повеќе правиме муабет? ICBC е 3 пати поглема од Citigroup и 5 пати поголема од UBS најголемата швајцарска банка. Кина ко држава си има и стратегија да ги сели селата во такви градови па ако згусти има само да пресели неколку села и решен проблем.




Ако ти мислиш дека Кина ќе западне во криза ради ЕУ или УСА ти очигледно не сваќаш дека они се стварно секаде. Кај и да е јас очекувам кинески ресторан и на антартикот да им шиткаат јам ча и евтини сувенири на пингвините.
Извини, но за мен проблем во икономиката на Кина има. Колко можат да чекат? Година,две, три, пет, десет?
Ако са капитализирани само со 30 милиарда долари, тиja са за глев бе.Банките на Кина државт наjмногу облигации на САД и познаj што станува... како са заплеткани како црва.
Ти ако не разбираш,дека проблемот на Кина иде от фактот дека стануват доста богати,... jaс жалам.
 
F

FARANG

Гостин
Но што е алтернативата?
Имаме индустрија некоја, имаме бренд за извоз,имаме природни богатства, излез на море, имаме кфалификуван кадар кој е дефицитарен. Што имаме ние па да не сме зависни од тие компании.
Тоа јас сакам да го слушнам. Кои чекори треба да се направат за да не сме повеке колонија туку колонијална сила.
Доттогаш секоја нова инвестиција која би вработувала минимален број работници кои со тоа ке овозможат основна егзистенција е добродојдена и тука е крај на муабетот.
Така да ајде чекам некој да каже, ова ова и ова треба да се направи за да во догледно време работата тргне на подобро, инаку џабе тука си продаваме пуфки цело време.
Моделот на швајцарија. Одбери неколку индустрии и специјализирај се. Тоа пробуваат да го направат сега форсирајки ја ауто индустријата, винската и уште некој. Проблемот е што не е доволно и што се прават многу експерименти во школството. Образованите ни е катастрофа. Потребно е да се насочат децата правилно и да се воведат квоти на универзитетите. Наместо јакнење на универзитетите ние направивме дисперзирани студии и глупости. Многу грешки ама ете тоа е некаков почеток, некаква стратегија.
--- надополнето: 28 февруари 2013 во 12:50 ---
Извини, но за мен проблем во икономиката на Кина има. Колко можат да чекат? Година,две, три, пет, десет?
Ако са капитализирани само со 30 милиарда долари, тиja са за глев бе.Банките на Кина државт наjмногу облигации на САД и познаj што станува... како са заплеткани како црва.
Ти ако не разбираш,дека проблемот на Кина иде от фактот дека стануват доста богати,... jaс жалам.

За тебе може утре и крај на светот да иде, тоа си е твоја работа. Може да чекаат буквално колку сакаат, сите тие компании си имаат други профитабилни бизниси и не е проблем да издржат и 200 години ако треба. Веќе е опуштено таму и онака. Нивниот раст не е базиран на градење ко во еу или уса него на извоз и производство, затоа ги викаат моторот на светот. За обврзниците на САД зар и тоа мислиш дека е „несигурна“ инвестција? САД не е грчка бе другар, ќе си ги плати обврските, да може да игра со вредноста на доларот ко и кинезите со јуанот. Не ги потценувај
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
Такви луѓе има секаде, и во најразвиените и во најзабаталените места на земјата, така да искрено не гледам зошто ние би биле посебни во врска со тоа.
Од друга страна спред тебе, ти пак најверојатно би бил негативно или критички настроен без разлика дали тука се отвориле 1000 или 10 фабрики, пак би фрлал со дрвја и камења како приказната е неуспешна пошто за тебе не ни може да биде успешна. Ти однапред се имаш определено дека тука неможе ништо да биде успешно, па што и да се случи ке си седиш на својот став.
Е па пријателе тој твој став ни оддалеку неможе да се нарече нити неутрален уште помалце објективен, а со самото тоа и неговата тежина како став станува занемарлива.
Тоа е тоа, sorry.
Глеј сеа, треба да е морон човек да рече дека не чини фабрика да се отвори, баш напротив, и најголеми циници ќе бидат задоволни, само нека се отвараат. Проблемот е тоа што само отварањето на 10 фабрики се презентира како успешна приказна. Како тоа е успешна приказна, ако да речеме за 2 месеца 9 од нив се затворат?! Значи револтира моментот „на нероден Петко капа му скроија“.
Еве уште еднаш, на НИКОЈ во оваа држава не му смета да се отвараат фабрики, само првенствено тие треба да се разработат, да нудат стабилност за вработените, кои што ранат фамилии (нели), да се осети нивното присуство во нашата економија па дури тогаш да кажеш дека е успешна приказна, а не вака, никој уште аир не осетил, важно по форуми ќе се величаме колку е успешно.
 
Член од
5 јануари 2013
Мислења
91
Поени од реакции
39
Добро фми не планирам да се објаснувам со вас.

Него мене не ми е јасно како сите вие тука тврдите дека тие компании што отвараат фабрики во Македонија ќе си заминат за 1-2-5 години или пак ќе се затворат за 2 месеци? ДАЛИ СТЕ ВИЕ НОРМАЛНИ?
Па тие компании не се идиоти да вложат 2,5,10,50,100 или 150 милиони евра во Фабрика, машини, резерви, дошколување на своите вработени и се останато што им е потребно за да работат и потоа да ги затворат фабриките само што почнале со работа.
Не се тие идиоти да градат фабрика па потоа да бараат пазар ,тие веќе имаат пазар кај да го пласираат тој производ што ќе го произведат тука и затоа градат.
И што не е успешна приказна?
Тоа што зоните што до пред некоја година зјаеа празни и без фабрики и сите цимолевме дека нема работа нема фабрики зоните ни биле празни ,а сега тоа се смени ? Тоа ли е неуспешна приказна?
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
И сега како со дете да се разбереш?
Него мене не ми е јасно како сите вие тука тврдите дека тие компании што отвараат фабрики во Македонија ќе си заминат за 1-2-5 години или пак ќе се затворат за 2 месеци? ДАЛИ СТЕ ВИЕ НОРМАЛНИ?
Па тие компании не се идиоти да вложат 2,5,10,50,100 или 150 милиони евра во Фабрика, машини, резерви, дошколување на своите вработени и се останато што им е потребно за да работат и потоа да ги затворат фабриките само што почнале со работа.
Не се тие идиоти да градат фабрика па потоа да бараат пазар ,тие веќе имаат пазар кај да го пласираат тој производ што ќе го произведат тука и затоа градат.
И што не е успешна приказна?
Тоа што зоните што до пред некоја година зјаеа празни и без фабрики и сите цимолевме дека нема работа нема фабрики зоните ни биле празни ,а сега тоа се смени ? Тоа ли е неуспешна приказна?
Ти дечко пример знаеш што е? Хипотетички пример? Метафора нешто, м? Или слабо?
Јас не знам што не е јасно од мојот пост што изрипа ко прле:
Еве уште еднаш, на НИКОЈ во оваа држава не му смета да се отвараат фабрики, само првенствено тие треба да се разработат, да нудат стабилност за вработените, кои што ранат фамилии (нели), да се осети нивното присуство во нашата економија па дури тогаш да кажеш дека е успешна приказна, а не вака, никој уште аир не осетил, важно по форуми ќе се величаме колку е успешно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom