Успешнa приказна за македонските слободни индустриски зони

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.136
Така да ајде чекам некој да каже, ова ова и ова треба да се направи за да во догледно време работата тргне на подобро, инаку џабе тука си продаваме пуфки цело време.
Нема да тргне на подобро никогаш, мала земја со 2мил жители неможе да преживее сама од себе, без да е член на некој поголем сојуз(ЕУ), а пошто во ЕУ нема да влеземе никогаш, нема да биде подобро.Животарење додека не цркне коњот.
Sounds grim, ама тоа е реалноста.
Онтопик - Супер си се фабриките, ама зошто ги презентираат како следното светско чудо, како спасот на Македонија, кога сите знаеме дека штом им истечат поволностите, ќе киднат од тука во некоја друга вукојебина.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Извини што вака ќе ти вратам но дали стандардот во ЕУ е насекаде исти ? Дали насекаде земаат исти плати и дали насекаде се исти трошоците ? Дали има ЕУ само еден буџет и една Економија а не оделна Економија и одделен буџет за секоја членка ?
ЕУ не е Кина ниту пак Австралија и САД затоа правиш грешки во споредбата ,ЕУ може од некој аспект да се спореди со БРИКС, но (едно големо но) ЕУ не функционира на исти принцип како БРИКС и далеку од тоа дека ќе функционира. Иначе гледаме веќе 4 години каков глобален фактор станува ЕУ - станува фактор за криза.
Па прашаш дали стандартот насекаде бил во ЕУ ист - па не е и не мора да биде, исто както во една Русиja не е ист, исто како во една Кина не е ист, исто како во един Бразил не е ист.
ЕУ има политики и за нив има един заеднички буджет. Сека држава си држи своja буджет за своите намени и таа си го троши.
Jaс не споредувам ЕУ и Кина, а велам,дека прво Кина и ЕУ са едни на други наjголемите трговски партнери и не е можно кога наjголемиот ти партнер има проблем и ти да не го почувствуваш.
Извини,ако ти не памтиш, кризата не пламна от ЕУ, а доjде от САД. ;)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
Нема да тргне на подобро никогаш, мала земја со 2мил жители неможе да преживее сама од себе, без да е член на некој поголем сојуз(ЕУ), а пошто во ЕУ нема да влеземе никогаш, нема да биде подобро.Животарење додека не цркне коњот.
Sounds grim, ама тоа е реалноста.
Онтопик - Супер си се фабриките, ама зошто ги презентираат како следното светско чудо, како спасот на Македонија, кога сите знаеме дека штом им истечат поволностите, ќе киднат од тука во некоја друга вукојебина.
Затоа што и се барем за тука светско чудо. Незнам колку време си одселен или дали некогаш си живеел тука , но реалноста е сосем поинаква од таму горе. Тука фабрика се нема отворено од кога памтам јас( не зборам за некое погонче или работилница, зборам за фабрика во права смисла на зборот) каде како на времето во социјализмот одеја по 2000 души на работа.
Тоа дали ке киднат или не останува да видиме. Само искрено незнам дали ке биде полошо ако останат( значи уште сме мизерија и им се исплаќа) или заминат( што значи или сме накренале малце или им поминале поволностите).
Затоа и јас погоре прашав (и не искрено не мислам дека еу е спасот, но тоа е сосем друга тема) што треба за да не биде.
Кои чекори треба да се превземат за на подолг план работата се промени на подобро. Велам за на подолг план пошто за на пократок ова е решението. Кога нема работа, и таа што ја нудат тие фабрики за каква таква плата е подобра од никаква, па сега колку ке седат нека седат.
Ајде искрено ме интересира тие поволности што им се нудат на компаниите преточени во пари како ти лично би ги инвестирал, пошто ете заклучивме дека сето ова е ветер во магла и дека за некој период и тоа ке заврши. Доста критикуваме туку ајде нешто конкретно и барем теоретски изводливо да прочитам.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.136
Затоа што и се барем за тука светско чудо. Незнам колку време си одселен или дали некогаш си живеел тука , но реалноста е сосем поинаква од таму горе. Тука фабрика се нема отворено од кога памтам јас( не зборам за некое погонче или работилница, зборам за фабрика во права смисла на зборот) каде како на времето во социјализмот одеја по 2000 души на работа.
Тоа дали ке киднат или не останува да видиме. Само искрено незнам дали ке биде полошо ако останат( значи уште сме мизерија и им се исплаќа) или заминат( што значи или сме накренале малце или им поминале поволностите).
Затоа и јас погоре прашав (и не искрено не мислам дека еу е спасот, но тоа е сосем друга тема) што треба за да не биде.
Кои чекори треба да се превземат за на подолг план работата се промени на подобро. Велам за на подолг план пошто за на пократок ова е решението. Кога нема работа, и таа што ја нудат тие фабрики за каква таква плата е подобра од никаква, па сега колку ке седат нека седат.
Ајде искрено ме интересира тие поволности што им се нудат на компаниите преточени во пари како ти лично би ги инвестирал, пошто ете заклучивме дека сето ова е ветер во магла и дека за некој период и тоа ке заврши. Доста критикуваме туку ајде нешто конкретно и барем теоретски изводливо да прочитам.
Сакаш реалност? Нема да ја биде Македонија.Како и во животот, има луѓе што се богати, а има и луѓе што се цел живот сиромашни, така и со МКД. Тоа е тоа, sorry.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
Сакаш реалност? Нема да ја биде Македонија.Како и во животот, има луѓе што се богати, а има и луѓе што се цел живот сиромашни, така и со МКД. Тоа е тоа, sorry.
Такви луѓе има секаде, и во најразвиените и во најзабаталените места на земјата, така да искрено не гледам зошто ние би биле посебни во врска со тоа.
Од друга страна спред тебе, ти пак најверојатно би бил негативно или критички настроен без разлика дали тука се отвориле 1000 или 10 фабрики, пак би фрлал со дрвја и камења како приказната е неуспешна пошто за тебе не ни може да биде успешна. Ти однапред се имаш определено дека тука неможе ништо да биде успешно, па што и да се случи ке си седиш на својот став.
Е па пријателе тој твој став ни оддалеку неможе да се нарече нити неутрален уште помалце објективен, а со самото тоа и неговата тежина како став станува занемарлива.
Тоа е тоа, sorry.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.136
Такви луѓе има секаде, и во најразвиените и во најзабаталените места на земјата, така да искрено не гледам зошто ние би биле посебни во врска со тоа.
Од друга страна спред тебе, ти пак најверојатно би бил негативно или критички настроен без разлика дали тука се отвориле 1000 или 10 фабрики, пак би фрлал со дрвја и камења како приказната е неуспешна пошто за тебе не ни може да биде успешна. Ти однапред се имаш определено дека тука неможе ништо да биде успешно, па што и да се случи ке си седиш на својот став.
Е па пријателе тој твој став ни оддалеку неможе да се нарече нити неутрален уште помалце објективен, а со самото тоа и неговата тежина како став станува занемарлива.
Тоа е тоа, sorry.
Па, понеутрален од мене бре човече нема да најдеш.Не сум крут во моите ставови, пресреќен би бил кога на Македонија би и тргнало.
 
Член од
5 јануари 2013
Мислења
91
Поени од реакции
39
Па прашаш дали стандартот насекаде бил во ЕУ ист - па не е и не мора да биде, исто както во една Русиja не е ист, исто како во една Кина не е ист, исто како во един Бразил не е ист.
ЕУ има политики и за нив има един заеднички буджет. Сека држава си држи своja буджет за своите намени и таа си го троши.
Jaс не споредувам ЕУ и Кина, а велам,дека прво Кина и ЕУ са едни на други наjголемите трговски партнери и не е можно кога наjголемиот ти партнер има проблем и ти да не го почувствуваш.
Извини,ако ти не памтиш, кризата не пламна от ЕУ, а доjде от САД. ;)
Повторно ги споредуваш Русија, Бразил и Кина со ЕУ, помеѓу нив неможе да се прави споредба бидејќи немаат ништо заедничко во начинот на функционирање.
Да ЕУ има свој буџет но тој не е национален/државен буџет туку буџет формиран за трошоците кој настануваат за тоа здружување и тој буџет се формира од пари кој се дадени од самите членки од нивните буџети.
Да тоа точно дека неможе но сепак Кина има пазар кај ќе извезува и увезува немора да биде целосно фокусирана на ЕУ, а од друга страна членките на ЕУ поединечно можат да пласираат производи каде сакаат немора да биде тоа ЕУ или преку ЕУ.
Не не сум заборавил, но ти забораваш дека двете кризи се суштински различни и скоро неповрзани. :)
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.136
П
Не не сум заборавил, но ти забораваш дека двете кризи се суштински различни и скоро неповрзани. :)
Мора да се воведе старосна граница на форумов, дефинитивно.
Светската криза почна од УСА, Леман Брадрс и се рашири по цел свет.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
Па, понеутрален од мене бре човече нема да најдеш.Не сум крут во моите ставови, пресреќен би бил кога на Македонија би и тргнало.
Сакаш реалност? Нема да ја биде Македонија
Ова се твоите зборови од претходниот пост, така да ти најдобро си знаеш кои се твоите ставови и колку се крути.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.136
Сакаш реалност? Нема да ја биде Македонија
Ова се твоите зборови од претходниот пост, така да ти најдобро си знаеш кои се твоите ставови и колку се крути.
Де, толку ли те пецна таа реченица? Се плашиш дека децата ќе ти живеат во мизерија ли, што?
Тоа е мојот став, дај боже да сум во грешка.
 
Член од
5 јануари 2013
Мислења
91
Поени од реакции
39
Гаде дефинитивно ти мора да си ги преиспиташ ставовите бидејќи повторно расудуваш според години.

Светската криза беше криза на пазарот(берзите) и ликвидноста на фирмите, а сегашната Европска криза е всушност должничка криза што е настаната поради задолжувањата на членките и нивната неможност да ги сервисираат долговите.
Ај сега кажи ми како се тие исти ?

Јас многу убаво знам каква беше Светската криза, а каква Европската.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
Де, толку ли те пецна таа реченица? Се плашиш дека децата ќе ти живеат во мизерија ли, што?
Тоа е мојот став, дај боже да сум во грешка.
Не ме пецна реченицата туку недоследноста.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.136
Гаде дефинитивно ти мора да си ги преиспиташ ставовите бидејќи повторно расудуваш според години.

Светската криза беше криза на пазарот(берзите) и ликвидноста на фирмите, а сегашната Европска криза е всушност должничка криза што е настаната поради задолжувањата на членките и нивната неможност да ги сервисираат долговите.
Ај сега кажи ми како се тие исти ?

Јас многу убаво знам каква беше Светската криза, а каква Европската.
Се надевам знаеш гугл да користиш, нема да се натегам со тинејџери.
--- надополнето: 28 февруари 2013 во 02:36 ---
Не ме пецна реченицата туку недоследноста.
Значи не зависи од моите ставови дали ќе и тргне на МКД или не.Тоа се мои ставови и се менуваат со оглед на случувањата во реалниот свет.
Сега во моментов мислам дека никогаш нема да ве биде и тоа е мој став.
Ти мислиш дека ќе бидете рај на земјата и тоа е твој став.
За 5 години ќе разговараме пак, стави ремајндер и пиши ми.
 
Член од
5 јануари 2013
Мислења
91
Поени од реакции
39
Незнам да користам гугл ќе те молам за просветлување како се прави тоа.
Гледаш и во тоа не се разбираш ,тинејџерските години ми завршија уште пред скоро 2 години ако сметаме нормален медицински тек.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom