Успешно одржана парадата на гордоста во Белград

Член од
14 април 2008
Мислења
1.257
Поени од реакции
914
По случаен избор од сиве референци одлучив да побарам нешто повеќе за (6) и еве што пишува уште во првата реченица: We performed monthly examinations and serologic tests for antibody to hepatitis virus A (anti-HA) in a study of 57 heterosexual men and 1- homosexual men followed prospectively for a mean of 8.9 months and 6.1 months, respectively.
За другите референци нема ни да се потрудам, бидејќи се што имаш постирано има оскудни бројки. Што значи ова: Многу хомосексуални сексуални средби се случуваат под дејство на алкохол, дрога или за време на оргии.

Како тоа многу хомосексуални средби!? Што е многу а што е малку!?

Разбирам да имаш омраза или да не оправдуваш нешто, ама слепо само да лупеташ и да веруваш без основа, тоа не го разбирам.[DOUBLEPOST=1412858032][/DOUBLEPOST]А за вакви извадоци:
59.6% од хомосексуалците се со факултет, за разлика од просечната популација кој процент изнесува 18.0% (24). Дотолку полошо што тие не се доволно паметни да го слушаат Бог: „Тврдејќи дека се мудри, тие обезумија“ (Послание до Римјаните 1:22)
49.0% од хомосексуалците држат раководни позиции за разлика од општата популација каде бројот е 15.9% (24). Каде е тука дискриминацијата?

Само слатко ќе се изнасмеам хахахаххааххаха Само со металци и со религиозни луѓе човек неможе да се разбере.
Не чувствувам омраза, чувствувам одвратност кон мизеријата на чинот маж да се воспалува со друг маж. Тоа е толку болно и нездраво што непријатно е воопшто да се разговара.

Како тоа така „лупетаат“ целото човештвото низ сета своја историја и сега во над 90%. Во колку земји од светот барем 1/4 од населението не е против педерастијата. Колкав е процентот на родителите кои би се согласиле нивните деца да имаат сексуалност спротивна на нивното тело. Еве овде http://www.narth.com/ имаш уште „научни“ лупетања за таа психопатологија која ниедна светска култура не ја прифатила освен делумно кога ќе дојде во фаза на распаѓање.
 
Член од
1 јули 2014
Мислења
65
Поени од реакции
30
Не чувствувам омраза, чувствувам одвратност кон мизеријата на чинот маж да се воспалува со друг маж. Тоа е толку болно и нездраво што непријатно е воопшто да се разговара.

Како тоа така „лупетаат“ целото човештвото низ сета своја историја и сега во над 90%. Во колку земји од светот барем 1/4 од населението не е против педерастијата. Колкав е процентот на родителите кои би се согласиле нивните деца да имаат сексуалност спротивна на нивното тело. Еве овде http://www.narth.com/ имаш уште „научни“ лупетања за таа психопатологија која ниедна светска култура не ја прифатила освен делумно кога ќе дојде во фаза на распаѓање.
Дали бре некој тебе те тера да бидеш педер!? Се додека никој не е повреден, додека по своја волја има односи (во години кога може да одлучува за себе), зошто тебе да ти смета тоа што прави некој? За гнасотијата од педофили можам да разберам, затоа што за да се задоволат имаат односи со деца, што значи децата се повредени при процесот. И нормално тоа треба да се осуди максимално.

Но кога двајца возрасни мажи согласно имаат сексуални односи, тогаш кој си ти да им кажеш не?
Силувањето е во ред за хетеросексуалците? Или пак маж да има секс со девојче, тоа е во ред!? Или само кога се работи за хомосексуалци не е во ред?
Колку хетеросексуални мажи сакаат да имаат секс во тројка, четворка итн? Тоа е морално, оправдано? Или кој како сака нека си прави?
Дали инцест е во ред!? Кога брат и сестра имаат секс, во ред е тоа!? Нема хомо ништо во тоа, но сепак е неморално и извртено итн. Но хетеросексуалците го прават тоа. Со твои зборови, многу хетеросексуалци имале сексуален однос со некој близок член на семејството.

Колкав е процентот на родителите кои би се согласиле нивните деца да имаат сексуалност спротивна на нивното тело?
Незнам, не верувам дека е голем процент, можеби е нула. Но, тука веќе се работи за избор. Никој не би се „согласил“ чедото негово да се роди со аутизам или даунов синдром, но тоа се случува. Незнам што сакаш да кажеш со ова.
 
Член од
14 април 2008
Мислења
1.257
Поени од реакции
914
Дали бре некој тебе те тера да бидеш педер!? Се додека никој не е повреден, додека по своја волја има односи (во години кога може да одлучува за себе), зошто тебе да ти смета тоа што прави некој?
Затоа што тоа се шири. Нешто што е неприродно, неморално, духовно, личносно и општествено штетно. За да не се шири треба да се сече. Затоа! Да се спречи пред се со зборови и соодветен поединечен и општествен однос. Со однос соодветен на глупоста и одвратноста од гадоста, а не со млакост која ќе им ја отвара вратата понатаму.
Секој нормален човек кога види двајца педери му иде да се гади, а вие барате да не го искаже тоа. Тоа е ограничување на слободата. Зарем за да дадеме слобода на настрана распуштеност да воведеме ограничување за луѓето да искажуваат барање за ред и нормалност. Сакаме народ кој е чист, морален, дисциплиниран, скромен, вреден, солидарен, сочувствителен, а не народ кој се распуштил и затемнил во педерастија, пијанства, блуд и неморал. Само луѓе со изгубен осет, не чувствуваат ништо ако видат маж во прегратка на маж, како да се маж и жена. На секој друг нормален стомакот му се превртува.

Но кога двајца возрасни мажи согласно имаат сексуални односи, тогаш кој си ти да им кажеш не?
Еве кој сум, односно кои сме. Ние кои го сметаме мажеложништвото за безсмислен и одвратен чин сме мнозинство.Ние сме мнозинство и тоа убедливо од кога се знае историјата. Ако бевте вие мнозинство, ќе си ги земев парталите и ќе си одев од едно такво валкано педерско место. А штом сме мнозинство тогаш педерите нека си најдат друго место за нивните гнасотии а не да се мешаат меѓу нас и да ни ја валкаат и земјата и народот. Ако ве сака Европа, тогаш одете таму. Нели е така правилно и праведно!? Штом сме мнозинство или да се лечат во одвено установиили да си направат нивна педерска земја и таму нека докажат и покажат дека можат да преживеат и да напредуваат. Ако си направат напредна педерска земја, тогаш најдобро ќе покажат дека тоа и не е штетно општествено зло. Иако прашање е како ќе се репрудуцираат.
Не сакаме да ги има во наша близина. Да ни ги валкаат личностите наши и на нашите деца.
Штом сме мнозинство, ако не реагираме против. Така како што е соодветно. Тогаш ние ќе бидеме виновни затоа што сме биле млаки во одбраната на доблестите.
Она кое за жал стрмоглаво се прави со нашиот народ и младина пред се преку расипаните прозападни медиуми и пропаганда.
Ајде ти кажи како поинаку? Како е правилно? Ако им дозволиме на педерите, таа грда умствена сфера ќе стане слободна за пристап за умовите на новите поколенија и ќе бидат тука да го шират еден од најтешко поправливите падови кои личноста може да ги доживее.

Силувањето е во ред за хетеросексуалците? Или пак маж да има секс со девојче, тоа е во ред!? Или само кога се работи за хомосексуалци не е во ред?
Колку хетеросексуални мажи сакаат да имаат секс во тројка, четворка итн? Тоа е морално, оправдано? Или кој како сака нека си прави?
Дали инцест е во ред!? Кога брат и сестра имаат секс, во ред е тоа!? Нема хомо ништо во тоа, но сепак е неморално и извртено итн. Но хетеросексуалците го прават тоа. Со твои зборови, многу хетеросексуалци имале сексуален однос со некој близок член на семејството.
Малку се изгуби во логикава. Па кој рекол дека тоа е во ред? Тешко е да се мери што е дали наброеново е подолно од хомосексуалноста. За разлика (во поновото законодавство) од мажеложништвото скоро се што наброи е и правно инкриминирано. Но ти добро правиш што овие работи ги ставаш во една линија бидејќи на хомосексуалноста токму таму, меѓу наброениве работи правно и е местото.

Колкав е процентот на родителите кои би се согласиле нивните деца да имаат сексуалност спротивна на нивното тело?
Незнам, не верувам дека е голем процент, можеби е нула. Но, тука веќе се работи за избор. Никој не би се „согласил“ чедото негово да се роди со аутизам или даунов синдром, но тоа се случува. Незнам што сакаш да кажеш со ова.
Значи сфаќаш дека се работи за противприродна аномалија. Независно дали е биолошка, социолошка или психолошка. Но преку тој пример зборувавме колку е таа аномалија неприфатлива. Другиве аномалии кои ги наброи се лечат. Онолку колку што медицината може. А за оваа аномалија зошто не сакате ни да кажете дека е болест и дека треба да се лечи?
 
Последно уредено:
Член од
1 јули 2014
Мислења
65
Поени од реакции
30
Затоа што тоа се шири. Нешто што е неприродно, неморално, духовно, личносно и општествено штетно. За да не се шири треба да се сече. Затоа! Да се спречи пред се со зборови и соодветен поединечен и општествен однос. Со однос соодветен на глупоста и одвратноста од гадоста, а не со млакост која ќе им ја отвара вратата понатаму.
Секој нормален човек кога види двајца педери му иде да се гади, а вие барате да не го искаже тоа. Тоа е ограничување на слободата. Зарем за да дадеме слобода на настрана распуштеност да воведеме ограничување за луѓето да искажуваат барање за ред и нормалност. Сакаме народ кој е чист, морален, дисциплиниран, скромен, вреден, солидарен, сочувствителен, а не народ кој се распуштил и затемнил во педерастија, пијанства, блуд и неморал. Само луѓе со изгубен осет, не чувствуваат ништо ако видат маж во прегратка на маж, како да се маж и жена. На секој друг нормален стомакот му се превртува.


Еве кој сум, односно кои сме. Ние кои го сметаме мажеложништвото за безсмислен и одвратен чин сме мнозинство.Ние сме мнозинство и тоа убедливо од кога се знае историјата. Ако бевте вие мнозинство, ќе си ги земев парталите и ќе си одев од едно такво валкано педерско место. А штом сме мнозинство тогаш педерите нека си најдат друго место за нивните гнасотии а не да се мешаат меѓу нас и да ни ја валкаат и земјата и народот. Ако ве сака Европа, тогаш одете таму. Нели е така правилно и праведно!? Штом сме мнозинство или да се лечат во одвено установиили да си направат нивна педерска земја и таму нека докажат и покажат дека можат да преживеат и да напредуваат. Ако си направат напредна педерска земја, тогаш најдобро ќе покажат дека тоа и не е штетно општествено зло. Иако прашање е како ќе се репрудуцираат.
Не сакаме да ги има во наша близина. Да ни ги валкаат личностите наши и на нашите деца.
Штом сме мнозинство, ако не реагираме против. Така како што е соодветно. Тогаш ние ќе бидеме виновни затоа што сме биле млаки во одбраната на доблестите.
Она кое за жал стрмоглаво се прави со нашиот народ и младина пред се преку расипаните прозападни медиуми и пропаганда.
Ајде ти кажи како поинаку? Како е правилно? Ако им дозволиме на педерите, таа грда умствена сфера ќе стане слободна за пристап за умовите на новите поколенија и ќе бидат тука да го шират еден од најтешко поправливите падови кои личноста може да ги доживее.


Малку се изгуби во логикава. Па кој рекол дека тоа е во ред? Тешко е да се мери што е дали наброеново е подолно од хомосексуалноста. За разлика (во поновото законодавство) од мажеложништвото скоро се што наброи е и правно инкриминирано. Но ти добро правиш што овие работи ги ставаш во една линија бидејќи на хомосексуалноста токму таму, меѓу наброениве работи правно и е местото.


Значи сфаќаш дека се работи за противприродна аномалија. Независно дали е биолошка, социолошка или психолошка. Но преку тој пример зборувавме колку е таа аномалија неприфатлива. Другиве аномалии кои ги наброи се лечат. Онолку колку што медицината може. А за оваа аномалија зошто не сакате ни да кажете дека е болест и дека треба да се лечи?
Мене лично ми се гади од луѓе што незнаат да размислуваат правилно, што се заслепени од туѓи идеологии и религии, ми се гади од хипокритични луѓе, ми се гади од луѓе што не се отворени кон ништо друго освен она во кое што веруваат. Најактивни во пропагирање на своите верувања и определби не се хомосексуалците, туку се религиозните луѓе, како тебе. Ти не размислуваш сам за да одлучиш дали нешто е добро или лошо. Ми се гади од такви како тебе, кои што ми кажуваат што е морално а што не, затоа што и ти си од тие хипокритици кои ќе кажат колку хомосексуалноста е неморално нешто а потоа ќе излезат во ресторан или дискотека, ќе се начукаат како дегени и после немаат проблем да имаат секс со две жени наеднаш без разлика што имаат сопруга или девојка.

Инаку хомосексуалноста не е „аномалија“ која може да се излечи затоа што тоа е во генот на човекот. Кога ќе научиме како да манипулираме со генот, тогаш можеби ќе можат луѓето да ја избираат својата сексуална ориентација.

п.с. Не сум хомосексуалец. Напротив, оженет сум среќно и имам 5 годишен син.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Мене лично ми се гади од луѓе што незнаат да размислуваат правилно, што се заслепени од туѓи идеологии и религии, ми се гади од хипокритични луѓе, ми се гади од луѓе што не се отворени кон ништо друго освен она во кое што веруваат. Најактивни во пропагирање на своите верувања и определби не се хомосексуалците, туку се религиозните луѓе, како тебе. Ти не размислуваш сам за да одлучиш дали нешто е добро или лошо. Ми се гади од такви како тебе, кои што ми кажуваат што е морално а што не, затоа што и ти си од тие хипокритици кои ќе кажат колку хомосексуалноста е неморално нешто а потоа ќе излезат во ресторан или дискотека, ќе се начукаат како дегени и после немаат проблем да имаат секс со две жени наеднаш без разлика што имаат сопруга или девојка.

Инаку хомосексуалноста не е „аномалија“ која може да се излечи затоа што тоа е во генот на човекот. Кога ќе научиме како да манипулираме со генот, тогаш можеби ќе можат луѓето да ја избираат својата сексуална ориентација.

п.с. Не сум хомосексуалец. Напротив, оженет сум среќно и имам 5 годишен син.
дечко погоре ти објасни сс факти дека хомосексуалност е пореметување како и педофилија и зоофолија и некрофилија и шта ти ја знам, ти или несакаш да сватиш или незнам што е работа, и ако е така работата зошто на хомосексуалноста да и се посветува толку внимание впрочем и темата е за педерската парада во Белград која беше условена од ЕУ, инаку никогаш неби се одржала и кога сме кај парадата зошто има потреба од неа, кога со неа педерите сами го навлечуваат гневот на останатите граѓани, значи никој не ги тепа, никој не ги малтретира на било кој начин, живеат без проблем и зошто им е потребна таа парада, мене тоа не ми е јасно.
 
Член од
14 април 2008
Мислења
1.257
Поени од реакции
914
Мене лично ми се гади од луѓе што незнаат да размислуваат правилно, што се заслепени од туѓи идеологии и религии, ми се гади од хипокритични луѓе, ми се гади од луѓе што не се отворени кон ништо друго освен она во кое што веруваат. Најактивни во пропагирање на своите верувања и определби не се хомосексуалците, туку се религиозните луѓе, како тебе. Ти не размислуваш сам за да одлучиш дали нешто е добро или лошо. Ми се гади од такви како тебе, кои што ми кажуваат што е морално а што не, затоа што и ти си од тие хипокритици кои ќе кажат колку хомосексуалноста е неморално нешто а потоа ќе излезат во ресторан или дискотека, ќе се начукаат како дегени и после немаат проблем да имаат секс со две жени наеднаш без разлика што имаат сопруга или девојка.

Инаку хомосексуалноста не е „аномалија“ која може да се излечи затоа што тоа е во генот на човекот. Кога ќе научиме како да манипулираме со генот, тогаш можеби ќе можат луѓето да ја избираат својата сексуална ориентација.

п.с. Не сум хомосексуалец. Напротив, оженет сум среќно и имам 5 годишен син.
Би можел да сум „хипокрит“ но би можело и тоа да си ти? Кој е? Погледај дека хомосексуалноста никогаш и за поизместените етички системи не била прифатлива и никогаш нема да биде. Човештвото во разни места и разни времиња има разни етички системи. Веројатно варираат околу некоја вистина, помалку или повеќе, сепак за поголемите изопачувања ретко која го прифаќала. Такво изопачување има кај хомосексуалниот чин исклучително ретки се етичките системи во кои не бил сметан за ненормален. Може да се види најчесто во просторите на морална распуштеност и деградација.

Кажи ми зошто хомосексуалците не се облекуваат нормално? Зошто се толку извештачени во шминка, облека, тетоважи, пирсинг, однесување, во ентериер, во музика, во филмови. Не зборуваме за поединец, туку за целината. Зошто хомосексуалците за разлика од оние со даунов систем не се облекуваат нормално. Ако мнозинството од светот не прифаќа такво нешто и НИКОГАШ НЕМА НИ ДА ПРИФАТИ а ти го туркаш тоа тогаш кој е тука лицемерот!? Ти кој туркаш нешто што е против цел свет и што го уништува и деградира светот или јас кој се држам на фунадментите кои го издигнаа овој свет од животинското кон благородното!?

Значи паштуните сакаат млади момчиња затоа што имаат генетско пореметување? Ако е во гените зошто тогаш наследно не се пренесува?

Сигурно пред тебе ја гледаш чистотата на твоето дете. Зарем не ти е поубаво доколку успееш што е можно подолго да ја зачуваш таа чистота, а по можност и кога стане самостојна личност тоа да ја зачува и да ја брани. Ова што сум јас борбен религиозен „лицемер“, е заради твоето дете, затоашто што друго има повредно и поубаво на светот од невиноста. Но за жал толку кревко и ранливо. Колкави ти се можностите ако живее меѓу морални и скромни луѓе (и општество) а колкави ако живее во средина на забегани кои ќе сакаат да се пердашат со него. Тогаш ќе ти биде мило што си ги бранел нив наместо него?
 
Последно уредено:
Член од
1 јули 2014
Мислења
65
Поени од реакции
30
дечко погоре ти објасни сс факти дека хомосексуалност е пореметување како и педофилија и зоофолија и некрофилија и шта ти ја знам, ти или несакаш да сватиш или незнам што е работа, и ако е така работата зошто на хомосексуалноста да и се посветува толку внимание впрочем и темата е за педерската парада во Белград која беше условена од ЕУ, инаку никогаш неби се одржала и кога сме кај парадата зошто има потреба од неа, кога со неа педерите сами го навлечуваат гневот на останатите граѓани, значи никој не ги тепа, никој не ги малтретира на било кој начин, живеат без проблем и зошто им е потребна таа парада, мене тоа не ми е јасно.
Ако ги прочиташ наназад моите коментари ќе видиш дека пишав дека хомосексуалноста е генетско пореметување. И за парадите исто така напишав дека не треба да се одржуваат, затоа што нема логика зошто би имало парада, особено не каде што се мафтаат со патлаци и слични недолични однесувања.
 
N

NikolaMKD91

Гостин
Ако ги прочиташ наназад моите коментари ќе видиш дека пишав дека хомосексуалноста е генетско пореметување. И за парадите исто така напишав дека не треба да се одржуваат, затоа што нема логика зошто би имало парада, особено не каде што се мафтаат со патлаци и слични недолични однесувања.
Значи сепак хомосексуалноста не е сексуална ориентација туку генетско пореметување. Тогаш незнам што мрчиш тука цело време. Или си педер или имаш проблем со основно поимање на логиката. Мене искрено ми се гади од тебе и таквите како тебе, поголеми испрани мозоци од вас нема. Голтате се што ви се сервира во мас медиумите. Ти ако беше човек што размислува со своја глава и разликува добро од лошо ќе знаеше дека хомосексуалноста не е во ред.

Доста веќе го потите за толератност и прифаќање на хомосексуалците. Све почнува од толератноста , штом хомосексуалците ќе го натерат опшеството да биде има висока толерантност кон нив , а толератноста е ,,правото да бидат оставени на мир" како што милитантните хомосексуалисти го потат на темава и на секоја друга наредна поврзана со т.н. права на ЛГБТ заедницата.

Потоа веднаш се ,,појавуваат барања за прифаќање " односно рамноправност . После тоа следен чекор е признавање на хомосексуалноста односно сите да мора да ја прифаќаат хомосексуалноста и дури да ги промовираат нејзините вредности . Од тука веќе почнува и принудата односно хомосексуалната пропаганда си го покажува правото лице и нејзините тоталитарни корени, исто како и либерализмот. Во либерализмот секој има право да си го каже своето мислење се додека е во склоп со неговата политика. Во хомосексуалната агенда тоа е принудното учество т.е секој мора да земе учество во геј културата тоа се промовира на многу софистициран начин како : запознање на разликите, отфрлање на стереотипите, запознавање со геј културата и тн.

Секој што несака да учествува во тоа шизофрено лудило наметнато од страна е етикетиран како заостанат, фашист, глупав, хомофоб, нетолерантен, религиозен лицемер и така натаму и така натаму до бескрај ... На крајот доаѓа казната , сите оние што не се согласуваат со хомосексуалците се казнуваат. Погледни ги само Америка, Холандија, Белгија, Австралија и останатите западни земји каде што хомосексуалците уживаат високи права и ќе сфатиш за што зборувам.

Погледни ги само САД, имаат толку ,,анти - дискриминациски закони" донесено што било кој во секојдневниот живот што отворено ќе покаже несогласување со хомосексуалната агенда е казнуван од државата, казните се движат од парични глоби до затвор. Во Соединетите Американски Држави секоја отворена критика кон хомосексуалците е кривично дело . Просечниот американски граѓанин денес има негативен став за хомосексуалноста , но се плаши отворено да говори за тоа затоа што хомосексуалците имаат голема власт и можат на кого било да нанесат огромна штета.Во западниот свет ако некој нешто проговори против хомосексуалноста , тоа нема да остане неказнето.

Во Холандија секој што отворено ќе се спротистави на перверзијата и дегенерацијата на 21 век наречена ЛГБТ е казнуван и прогонуван, како доказ за тоа нема потреба да ти ги покажувам илјадниците закони за ,,заштита на хомосексуалните малцинства" усвоени од холандската влада или која било друга западна влада. Се оди до таму да се гуши слободата на говор за сметка тако званите геј права и се гази све што размислува или дејствува различно.

Македонија и земјите од Балканот се моментално во првата и најниска етапа, односно од нашето опшество се бара само толератност. Затоа и поголемиот дел од луѓето во државава не го сфаќаат тоа како проблем . Но проблемот постои . Тоа е како семе посадено во земја , а семето е политика на сексуална антидискриминација. Антидискриминација е политика заоснована на сексуална ориентација.

 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Не би се сложил дека геј лобито е слабо. Човеково право вреди колку што вреди парата. Случајот Сочи-кога се ближеше олимпијадата јасно беше дека сите загрижени хуманитарци ќе зборуваат како Русија е ептен лоша поради третманот кон лгбт лицата поради законите. Секоја славна личност и организација реагираше. Сепак, за правата на работниците кои работеа или за малку плата или беа бесплатна работна сила имаше мала покриеност, исто и со луѓето чии куќи мораа да бидат рушени за да се остави место за олимписки објекти. Убаво е да се бориш за правата и достоинствата на луѓето. Поубаво е да се бориш за нив затоа што сакаш да се бориш, а не дека ти е мило за пар зелени хартии.

Тоа што се дадени права на лгбт заедницата не значи дека некое општество напреднало. Напредно општество е такво во кое сиромаштијата е ептен намалена, населението не се соочува со егзистенцијални проблеми или социо-економска нестабилност и општество кое навистина е добредојдено за сите. А такво општество е мисловна именка. Премногу дискриминации, предрасуди и омраза има и во таканаречените напредни општества, свесни се, и гајле им е. Само сега глумат отвореност. Кога маската ќе падне и ќе им дојдат Милошевци на власт бидејќи такво е времето тие етикети кои ги имаат слободно нека си ги набутаат таму кај што сонце не сјае. И нека не се фалат дека се слободноумни. Во еден пост на друга тема веќе објаснив. Само би додал дека некој кој ќе ми каже дека со легализација на лгбт брак сме станале напредно и отвореноумно општество ми доаѓа да се насмеам. Бидејќи нели, лгбт брак значи дека сме навлегле во 22 век.

Уште нешто-се создава поинаква клима кај новите генерации. Добро е што се поотворени кон оние со поинаква сексуална ориентација, но се гледа дека се резервирани. Не прифаќаат лгбт права во целост. Некои се за брак, некои не. Некои прифаќаат брак, некои цивилни унии. Приметувам дека повеќето неприфаќаат посвојување деца, дури и блиски роднини кои прифаќаат лгбт член се резервирани по тоа прашање. Е сега, ова предизвикува дифолт реакција кај лгбт активистите-секое неприфаќање на било кое право или однесување кое го имаат лгбт лицата те става во кошот со фашистите, затуцаните и секакви можни лошковци. Проблемот е што во тој кош ги ставаат и оние кои имаат потолерантно мислење и немаат лоши мисли и ги оставаат на раат. Прашање-дали овие лица ќе започнат да го менуваат своето мислење откако ќе им биде залепена етикетата фашист иако не направиле ништо лошо кон лгбт лицата, или признаваат само одредена доза права, или ги признаваат сите права иако чувствуваат одвратност кон лгбт лицата? Работите на крајот се сведуваат на екстремното-или си со нас или си проклет терорист. А таква аверзија води кон создавање отпор и од оние кои биле благонаклони или неутрални кон нив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom