Услови за кредит

Член од
23 август 2010
Мислења
38.566
Поени од реакции
110.079
čist idiotizam iskreno, jas bi smenil banka da me odbijat za toa kade jas trošam sopstveni pari.
А ти што мислиш дека е банката, Бит Пазар па ќе дава кредити на кој стигне? Све се анализира, кредитна историја, трансакции, поврзани лица (сопруг/сопруга, брат/сестра, мајка/татко), фирмата каде што работи итн. Банките бегаат од финансирање на коцкање, тероризам и слични неубави работи, зашо не е работата само да дадеш кредит, него треба да имаш некоја сигурност дека клиентот ќе враќа за да имаш здраво портфолио. Народот кај нас премногу греши кога ќе каже дека банките едвај чекаат некој да не враќа за да му стегнат затезни камати, тоа е огромна заблуда и неточна ствар зашо и банките подлежат на контрола и регулатива од НБРМ и одговараат пред истата, а секое вакво нефункционално побарување зема дел од профитот на истата.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
736
Поени од реакции
1.602
bas zatoa se butkaat digitalnite valuti i da nema kesh. ne samo sto nema da mozes da vleces na bankomat i da trosis kako sakas nego ke moze da ti stavat zabrana na sto trosis pa i da ti ja zamrznat smetkata ili da ti konfiskuvaat pari od nea bez tvoja soglasnost.
Многу добра работа е оваа со дигиталните валути.Само го зголемува ропството на нас обичните граѓани и ни го ограничува правото на многу работи.
Кој кур има државата да се меша до тој степен да не можам да водам слободна трговија кај што ќе се плаќа со кеш или да трошам на работи кои јас ги сакам?
Мора ли се да биде евидентирано?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.513
Поени од реакции
23.009
Многу добра работа е оваа со дигиталните валути.Само го зголемува ропството на нас обичните граѓани и ни го ограничува правото на многу работи.
Кој кур има државата да се меша до тој степен да не можам да водам слободна трговија кај што ќе се плаќа со кеш или да трошам на работи кои јас ги сакам?
Мора ли се да биде евидентирано?
mora... ova e najlesen nacin da imaat celosna kontrola vrz site.

najtragicno e sto ima mnogu glupi luge sto ke go prifatat ova. jas ocekuvam da im se ponudi na site X suma za da se prefrlat na digitalniot sistem dobrovolno. na zapad ke bide nekolku ilijadi evra, vo mkd 10tina iljadi denari...

tragicno e sto namesto napredok so sekoja godina covestvoto u prosek stanuva poglupo.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
736
Поени од реакции
1.602
mora... ova e najlesen nacin da imaat celosna kontrola vrz site.

najtragicno e sto ima mnogu glupi luge sto ke go prifatat ova. jas ocekuvam da im se ponudi na site X suma za da se prefrlat na digitalniot sistem dobrovolno. na zapad ke bide nekolku ilijadi evra, vo mkd 10tina iljadi denari...

tragicno e sto namesto napredok so sekoja godina covestvoto u prosek stanuva poglupo.
Нема нешто појезиво од тоа "системот"да ти ги контролира финансиите електронски и да може да прави што сака и како сака со тие пари.
Исто како самиот живот да ти го контролира.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.513
Поени од реакции
23.009
Исто како самиот живот да ти го контролира.
kamiondziite sto protestiraa vo kanada za vreme na covid...

vo aus znam za slucka kade radi somnitelna tranzakcija bankata (znaci ne policijata) mu gi zamrznuvaat site smetki na nekoj dur e na odmor. najjako ne mu ni javile, koga probal da se logira na net samo imalo poraka da zvoni u bankata pa mu objasnile deka smetkata mu e zamrznata i deka istragata ke trae 21 do 48 dena i deka nisto ne mozele da napravat za nego :popce:
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.682
Поени од реакции
4.421
mora... ova e najlesen nacin da imaat celosna kontrola vrz site.

najtragicno e sto ima mnogu glupi luge sto ke go prifatat ova. jas ocekuvam da im se ponudi na site X suma za da se prefrlat na digitalniot sistem dobrovolno. na zapad ke bide nekolku ilijadi evra, vo mkd 10tina iljadi denari...

tragicno e sto namesto napredok so sekoja godina covestvoto u prosek stanuva poglupo.
Зависи од опшеството. Лично мислам дека кешот нема да си оди. Еве во Швајцарија гласаа да се задржи. Освен тоа ако станат полесни за користење ќе има опција и за децентрализирани валути.

Инаку не би се согласил дека светот станува полошо место или луѓето се поглупи. Според наука и статистика има обратен тренд. Просечната интелегенција расте, а светот станува подобро место по сите стандарди.

Разликата е што денес и глупите имаат мобилни и интернет, а порано тоа беше резевирано за богати луѓе.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.982
Поени од реакции
5.594
So zhirant sigurno ke ti odobrat, i bez zhirant bi trebalo ama ne e 100% sigurno na taa suma. Gledaat se, znam slucaj kade sto go odbija za pogolem kredit i staven vo rizicna kategorija oti dobar del od potrosenite pari po izvestai mu odele na sajtovi za poker :D
Како не бе, оти трошел пари на покер го ставиле во ризична категорија. Си има параметри дадени од Народна банка по кои се ставаат клиентите во ризични категории, ама не е играњето покер во нив. Сега ако сака да го одбие банката секако дека може, не ни мора да има објаснување.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom