Униформа

ЗА или ПРОТИВ униформи?


  • Вкупно гласачи
    102
Z

ziko bt

Гостин
сум за и веке сите средни сколии во Битола воведоја униформи а кај мене се погодија најружни :kesa: посебно то ко блузе шо е џемпер дали не ми текнува како се вика
 

Lucybell

~Supergirl~
Член од
5 ноември 2008
Мислења
136
Поени од реакции
17
За униформи. Нема многу да се мислам шо да облечам :)
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Униформа си е униформа. Во една фирма нема директорот да ве гледа како се облекувате па и другите соработници колеги да го мислат истото. Затоа најдобро е униформа.
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
За униформа.
Има многу предности,првенствно е што на тој начин барем привидно се ублажуваат социјалните разлики,без разлика дали во школо или на работно место.
Потоа, што нема да има потреба од купување посебни алишта за на работа/школо,значи и штедиш.
А и изразува некаква припадност на група.
 

Eka_88

bLuE bLoOd
Член од
1 јули 2009
Мислења
22
Поени од реакции
0
Гласав ЗА, и тоа поради причините кои ги набројаа членовите над мене, да не се повторуваме. Навистина е убаво кога ќе влезеш во некоја продавница, фирма или што и да е и ќе видиш како сите се облечени исто.
Да нема униформи поготово во продавниците, ќе почнат луѓето што пазарат да се прашуваат самите меѓу себе "ова колку е", "ви се потрошил мајонезот?".
Би било смешно, нели?
Се согласувам со горенаведеното. Поубаво изгледа,а и е неопходна за да се избегне несоодветно облекување на работното место (а и на школо) на пр. пренападна и пресекси облека или пак прекезуал итн...
Униформа си е униформа,а и самата фирма,институција...делува посериозно и поугледно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom