Уметнички души

Член од
18 март 2006
Мислења
16
Поени од реакции
0
сугурна сум дека тука има уште некоја уметничка душа па би сакала да дознаам која техника ви е најлесна и кој стил на цртање го сакате????
зашто сум почетник и сум самоука незнам баш за стиловите на цртање па ќе си напишам по мое
на мене најлесно ми е масло на платно и сакам да цртам надреализам
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Хм...јас учам архитектура а тоа и како е уметност...
цртам на листови (па само и на тоа може да се црта) хехехех
а цртањето на autocad ми е малку комплицирано иако е лесно:icon_lol:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
А по која дефиниција се воите дека уметничка душа мора да бие сликар, цртач или некој друг ликовен курац на бициклу?
Не е ли музичарот такуѓере уметничка душа? Не е ли писателот, поетот, и др?

Ете, јас мислам дека мнозина со уметност во душата не знаат да нацртат ама ни за лек, а сепак се поголеми уметници со пошироки уметнички души и срца од скудоумник кој цртка на хамер на плоштад, наџанкан до јаја или бесполезната тиња со тегли на глата која се аутокадуе, мсто да излезе надвор и да го вдише животот со полни гради, место преку тастатурата замислувајќи дека ако е анонимен копук куренцето ќе му е поголеммко, особено ако знае да нацртка некоја апстракнтна дебилштина.
 

mUv@ ThE DoGg

oLd ScHoOl PerSoN
Член од
29 септември 2005
Мислења
363
Поени од реакции
5
Потполно се согласувам со Garfield. Зошто мора уметниците да се сликари, може да се сценографи, костимографи, глумци, режисери, музичари и што не.
 

Dark Angel

Unfaithfull to life...
Член од
14 јули 2006
Мислења
1.081
Поени од реакции
6
Sakam da crtam starogradska arhitektura(na platno i list) i nadrealizam (list i kompjuter).
 

India

'vamos a la playa'
Член од
17 јули 2006
Мислења
54
Поени од реакции
4
Vo pravo bese neznam koj(izvini:toe: )sto kaza deka ne mora da si slikar za da bides umetnicka dusa.Toa e sekoj koj se voshituva i ima pocit kon umetnicite i nivnite dela.Inace jas crtam podolgo vreme i toa grafiki najmnogu, a isto i maslo na platno i ikoni.
 
Член од
10 март 2007
Мислења
30
Поени од реакции
0
eee za da si umetnicka dusa ne mora znaci deka treba da tvoris:))
mislam deka e dovolno da ja sakas umetnosta...ne zatoa sto treba ... tuku zaradi sebe....:)
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
malo напиша:
сугурна сум дека тука има уште некоја уметничка душа па би сакала да дознаам која техника ви е најлесна и кој стил на цртање го сакате????
зашто сум почетник и сум самоука незнам баш за стиловите на цртање па ќе си напишам по мое
на мене најлесно ми е масло на платно и сакам да цртам надреализам
Hello there!

Малце гледам те одвратија со архитектура...
Јас црткам :)

Вака...
Учи од мајсторите (јас тоа го правам)

Leonardo Da Vinci
Peter Paul Rubens
Rembrandt Van Rijn

Супер се овие...
Можи и Микеланџело, Рафаел, Караваџо
 

Ann.

Queen of Nature
Член од
27 април 2006
Мислења
504
Поени од реакции
50
Јас обожавам gothic и си црткам најчесто со графит и јаглен,со бои не сакам баш многу да цртам.Забегана сум по dark уметност.:)
Исто сметам дека за да е човек уметничка душа не е само цртањето,има многу правци,тоа е само еден дел од уметноста:wink:
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Gothic како готика или Gothic како модерниов правец...

I am so misreable style!
 

Ann.

Queen of Nature
Член од
27 април 2006
Мислења
504
Поени од реакции
50
Готика,како правецот во уметноста,градби со стрмни покриви и со најразлична надворешна обработка,најчесто се работи за архитектурата...некако тие градби ме фасцинираат:)
 
R

Razorblade Kiss

Гостин
Овде би ги ставила и оние што пишуваат поезија,проза,создаваат музика пеат...во било која работа постои одредена уметност,така да не може само на цртањето да се ограничиме.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
malo напиша:
сугурна сум дека тука има уште некоја уметничка душа па би сакала да дознаам која техника ви е најлесна и кој стил на цртање го сакате????
зашто сум почетник и сум самоука незнам баш за стиловите на цртање па ќе си напишам по мое
на мене најлесно ми е масло на платно и сакам да цртам надреализам
Добро бе олабајте го тевојчето, таа се интересира за цртање, одговорете и ако цртате. Нормално дека уметност има и други правци, таа црта. насловот не е океј, ама Гарфилд, имаш власт, смени го... :)
 
Член од
6 мај 2007
Мислења
34
Поени од реакции
1
malo напиша:
сугурна сум дека тука има уште некоја уметничка душа па би сакала да дознаам која техника ви е најлесна и кој стил на цртање го сакате????
зашто сум почетник и сум самоука незнам баш за стиловите на цртање па ќе си напишам по мое
на мене најлесно ми е масло на платно и сакам да цртам надреализам
Ako te interesira konkretno crtanje,pobaraj nesto od Micelangelo,Direr,Da Vinci,tie se edni od najdobrite crtaci vo istorijata.
KOlku za informacija pred 2 meseca imase prekrasna izlozba na crtezi od Pavle Kuzmanovski
 

La Española

Лекот е отров!
Член од
1 февруари 2007
Мислења
1.808
Поени од реакции
556
Уметничките души без разлика со каква уметност се занимаваат(цртање, пишување, свирење....) (или пак немора да се знаимаваат со било каква уметност за да бидат уметнички души) секогаш имаат нешто посебно во себе, по нешто се специфични. Мислам сите ние сме специфични, и се разликуваме од другите по нешто, ама кај уметничките души тоа е нешто special:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom