Уметнички души

Член од
23 април 2005
Мислења
622
Поени од реакции
14
Јас обожавам секс, на уметнички начин, особено со уметници (музичарки), дали тоа значи дека и јас сум уметничка душа??

А плус, пишувам поезија и проза.

Сега сум збунет. Дали тие кои ме викаат поет се во право, дали тие кои ме викаат писател се во право или тие кои ме викаат за секс се во право? Во поглед на мојата душа, уметничка или не.


Нејсе, да не тапам и да уништувам тема. реков одамна, уметност е едно, има повеќе водови и гранки, а душа е друго. Спојот на тие два термина може колквијално да биде дефиниран како некој кој сака уметност или твори некаква уметност или се обидува да твори или разбере одредена уметничка гранка или вид или....

Гледате, дефиницијата може да оди во недоглед кога се мешаат метафизички и неметафизикчи категории со цел да се долови колоквијално некоја пријатност која се чувствува или доживува при исползување на нелии афинитети кон нешто што не е метафизичко, а потпаѓа во сферата на она што се нарекува уметност.
слушај бре кратко и јасно - не га тупи - девојчето само сака да и пишиме
за сликарството една гранка в уметноста
а иначе поезијана ти е супер
мене лично ми се свиѓа
ама многу си тврдоглав(без навреда)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Па и ПИШУВАМЕ (не пишиме, не е литературно - знам, знам, од Битола си, ама и во Монастир ве учат на литературен, нели :)).

Јебешга, сепак е метафизичка дискусијата.
 
Член од
1 февруари 2008
Мислења
12
Поени од реакции
1
хмм значи темава ја отворив само поради насловот,затоа што очајно се обидував да најдам тема каде што се дискутира за било која уметност општо. Сакав да прашам што мислите за балетот во Македонија и воопшто во светот, но забележав дека дискутирате само за сликарство...Во случај да има таква тема отворено, за балет или општа уметност,го замолувам да ми го прати линкот(и се заблагодарувам однапред). :helou:

А мојот став во врска со уметникот и уметничка душа-сосема го поддржувам Гарфилд во врска со тоа што има многу голема разлика...видов и дека уметникот не се претставува сам како уметник...и тука се согласувам,бидејки има разлика (уметникот беше спореден со економист) ако се претставиш како економист и ако се претставиш како уметник.Разликата е во тоа што економистот е тоа по професија,а уметникот,не е уметник по професија! Да пообјаснам-тој можеби е сликар,фотограф,музичар,поет(небитно)...тој би требало да се претстави како сликар,а не како уметник...Затоа што ти можеш да си црткаш,но тоа не значи дека ти твориш уметност! Затоа уметникот не треба сам да се претставува како таков,туку другите да му го оценат талентот! хмм имаше уште нешто...ама неможам да се сетам во моментов! Поздрав
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
385
Поени од реакции
18
Па некој колку и да вика јас сум уметник, јас сум уметник итн.... ако не го бива не го бива ако е добар ке го ценат
btw и ја сакам многу да цртам .....незнам...онака ептен се чуствувам убаво..како да е се што сакам да праам...се заебаф што не отидоф у уметничко...али затоа иам фора за ан факс...+ сеа го натераф и татко ми да ми најде штафелај да можам да си црткам на раат, а не по маси и по ѕидови... а да и некој ако има време нека ѕирне на google некои сликички...прекрасни се:wink: само пиши luis royo
 
Член од
22 јули 2008
Мислења
93
Поени од реакции
2
Па некој колку и да вика јас сум уметник, јас сум уметник итн.... ако не го бива не го бива ако е добар ке го ценат
btw и ја сакам многу да цртам .....незнам...онака ептен се чуствувам убаво..како да е се што сакам да праам...се заебаф што не отидоф у уметничко...али затоа иам фора за ан факс...+ сеа го натераф и татко ми да ми најде штафелај да можам да си црткам на раат, а не по маси и по ѕидови... а да и некој ако има време нека ѕирне на google некои сликички...прекрасни се:wink: само пиши luis royo
I ti go sakas?Za mene e car...amaso poslednive sliki malku me plasi...soznam,sepak pa si go sakam zasto e zasluzen so pocnav da go razvivam talentot...Ubavo e vaka koga ke se najdeme:)...pozz
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
26
Поени од реакции
0
jas sum amater za crtanje, crtam od vreme na vreme , i mnogu me ispolnuva osobeno koga preku slikata gi objasnuvam moite emocii ili idei
 

Ganimed

La Petite Seduction
Член од
18 јули 2008
Мислења
303
Поени од реакции
18
sekoj talentiran chovek i kreativen e vsushnost umetnichka dusha ili ima neshto taka

ccccc

prokleta rabota:smir:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
BAS OBRATNO, AKO E DOBAR NEMA DA GO SVATAT, AKO E SALABAJZER KE GO CENAT.TOA STO VREDI NE SE CITA, TOA STO SE CITA NE VREDI-SOPENHAUER.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom