Уметнички души

Член од
6 мај 2007
Мислења
34
Поени од реакции
1
Taka e vo pravo si.Samo ne treba da se zaboravi deka ima golema razlika pomegju umetnicki dusi i umetnici
 

Medea

Облинеса
Член од
25 април 2007
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.269
Јас сум музички,поетски и скрибомански заразена, па ај ќе си се наречам уметничка душа..Уметност е и да живееш понекогаш...
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
69
Поени од реакции
7
od neodamna se registrirav kako zanaetcija vo oblasta umetnicki zanaeti i crtam na platno so maslena tehnika,na hamer so temperi,so tush,so jaglen i sl.inaku osven sto crtam izrabotuvam i nakit,vitrazi,mozaici,ikoni,filigrani i sl.od neodamna pocnav i da ucam kopanicarstvo,sega za sega dobro mi ide.
 
Член од
21 октомври 2007
Мислења
68
Поени од реакции
3
да си уметничка душа не значи само да твориш
длабочината е уметност...површината е само површина
оние кои живеат подлабоко (независно во што) би можела да ги наречам уметнички души
понекогаш уметност е да си среќен...и да го знаеш тоа...а не само да мислиш дека си среќен :)
 
Член од
17 август 2005
Мислења
1.410
Поени од реакции
23
секој човек има нешто уметничко во себе, незнам зашо му се фрливте на девојчето кое само си праша кој и колку се бави со сликањето и цртањето како уметност. Јас завршив уметничко и по некоја случајност и мене ми беше надреализмот омилен, иако тоа е многу тешко,треба да ги усовршиш сите правци на цртање и сликање за да можеш да твориш во надреализамот, а техника-иако ми тврдеа дека е најтешка,мене ми беше најлесно и најинтересно со маслени бои, башка тоа е совршено за хаотична и мрзлива особа ко мене, ја остааш палетата по недела дена и пак ти се тука боите спремни за сликање :) односно не се сушат ко темперите и акрилот :smir:
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
УМ
ЕТНИК
најчесто славата и признанијата им доцнат
И БОГ ИМ СЕ ПОКЛОНУВА
 
Член од
23 април 2005
Мислења
622
Поени од реакции
14
Потполно се согласувам со Garfield. Зошто мора уметниците да се сликари, може да се сценографи, костимографи, глумци, режисери, музичари и што не.
NIKOJ NE RECE DEKA I TIE NE SE UMETNICKI DUSI A JAS MISLAM DA VIE STE BUKVALISTI TA SAMO POTENCIRA DA SLIKARITE SE UMETNICKI DUSI...I SAKA DA DISKUTIRA ZA SLIKARSTVO AKO NE VI SE DOPAGA IMA TEMA I ZA DR UMETNICKI DUSI...BEZ VREGANJE
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Вистиските уметници никогаш нема да се наречат себеси уметници:wink:
 
N

NeMiRnA

Гостин
Други ќе ги наречат...а не сами...
Мора да си егоист за да се наречеш сам себе уметник...
 

Marinka

~petit etoile dans mon coeur~
Член од
7 март 2007
Мислења
590
Поени од реакции
2
Други ќе ги наречат...а не сами...
Мора да си егоист за да се наречеш сам себе уметник...
А што треба? Да глумиме некоја си лажна скромност???
Ако ти си економист, егоистично е себеси да се имануваш како таква? Или пак е само реално???

Постојат уметници, убавината е релативна како и нивната успешност. Стиловите премногу, а за вкусот не се дискутира.

Обожавам од колаж, па до туш и секакви можни техники. Апстрактни, пејсажи, портрети, животниии и се слично.:helou:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Јас обожавам секс, на уметнички начин, особено со уметници (музичарки), дали тоа значи дека и јас сум уметничка душа??

А плус, пишувам поезија и проза.

Сега сум збунет. Дали тие кои ме викаат поет се во право, дали тие кои ме викаат писател се во право или тие кои ме викаат за секс се во право? Во поглед на мојата душа, уметничка или не.


Нејсе, да не тапам и да уништувам тема. реков одамна, уметност е едно, има повеќе водови и гранки, а душа е друго. Спојот на тие два термина може колквијално да биде дефиниран како некој кој сака уметност или твори некаква уметност или се обидува да твори или разбере одредена уметничка гранка или вид или....

Гледате, дефиницијата може да оди во недоглед кога се мешаат метафизички и неметафизикчи категории со цел да се долови колоквијално некоја пријатност која се чувствува или доживува при исползување на нелии афинитети кон нешто што не е метафизичко, а потпаѓа во сферата на она што се нарекува уметност.
 

Marinka

~petit etoile dans mon coeur~
Член од
7 март 2007
Мислења
590
Поени од реакции
2
Сте чуле, работите кои се сега, за некој пред нас биле совршенство, она што за Пикасо било уметност за нас е сега. Едноставно не е можно да се дефинира поимот.

Можеби уметник е оној кој тоа професионално го прави, сите ние другите сме помалку или повеќе уметнички душички.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Душичка.
Уметничка.
Се шалам.
Убаво е да се сака и почитува уметноста, како и да се твори.
 

Marinka

~petit etoile dans mon coeur~
Член од
7 март 2007
Мислења
590
Поени од реакции
2
Душичка.
Уметничка.
Се шалам.
Убаво е да се сака и почитува уметноста, како и да се твори.
Како и да е, сепак уметник повеќе звучи како професија, а не хоби. :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom