Украдени пари од трансакциска...

Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
Значи луѓе, чујте и почујте...

На сметка забележав дека ми фалат МНОГУ ПАРИ. I repeat - МНОГУ ПАРИ.
Отидов до Шпаркасе, да видам што е работава - ми велат, си направил трансакција.

Се разбира дека тоа не сум го сторил. На изводот, пишува дека сум резервирал билети и што ли уште не на неколку сајтови со автобуски превоз.

https://www.flixbus.de/
http://uk.megabus.com/
www.baltour.it

Парите ги нема... Од банка ми креваат рамена.. и тоа е тоа.

Некој ум да даде?
имаше некој наслов денеска дека бугарски хакер ги празнел сметките во неколку банко во македонија, искрено незнам на која телевизија го гледав, ама види како опција.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Значи луѓе, чујте и почујте...

На сметка забележав дека ми фалат МНОГУ ПАРИ. I repeat - МНОГУ ПАРИ.
Отидов до Шпаркасе, да видам што е работава - ми велат, си направил трансакција.

Се разбира дека тоа не сум го сторил. На изводот, пишува дека сум резервирал билети и што ли уште не на неколку сајтови со автобуски превоз.

https://www.flixbus.de/
http://uk.megabus.com/
www.baltour.it

Парите ги нема... Од банка ми креваат рамена.. и тоа е тоа.

Некој ум да даде?
Шпаркасе :icon_lol:
Во сите нормални држави ова е проблем на банката.
Ум смени ја банката,мислам дека за македонски услови најдобра заштита пружа тутунска, пред неколку години со само еден повик ми вратија 97 000 денари.

Избегнувајте банки кои што директно префрлаат пари,тоест не ги резервираат средствата па потоа после ден или два ги префрлаат,и зарем не ти пристига смс за секоја онлајн трансакција ?
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
кога плаќаш на алиекспрес, плаќаш на компанијата, не на продавачот, така да можноста за злоупотреба е мала. Постои веројатност при плаќање, ако компјутерот ти е заразен, податоците да отидат на друго место или да си платил на страна која изгледа како алиекспрес, па да ти направи пренасочување[DOUBLEPOST=1454432862][/DOUBLEPOST]
Шпаркасе :icon_lol:
Во сите нормални држави ова е проблем на банката.
Ум смени ја банката,мислам дека за македонски услови најдобра заштита пружа тутунска, пред неколку години со само еден повик ми вратија 97 000 денари.

Избегнувајте банки кои што директно префрлаат пари,тоест не ги резервираат средствата па потоа после ден или два ги префрлаат,и зарем не ти пристига смс за секоја онлајн трансакција ?
на тутунска стига, шпаркасе се дрва...можам енциклопедија да напишам за нив...како банка не треба да работи
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.136
Поени од реакции
18.135
Секоја банка има индикатори за препознавање и утврдување на сомнителни трансакции и активности. Не ми е јасно како мртви ладни си резервирал билети. Ќе го бараш шефот на филијала или некој што е задолжен за овие работи ќе седнете и ќе напишеш изјава од а до ш се. За 10 дена должни се да ти одговорат. Они по службена должност должни се да го проверат твоето тврдење дека не си направил никакви тракснакции а сепак ти фалат пари.
Во сите банки по должност од НБРМ постојат служби за следење сомнителни трансакции и против перење пари (АМL-AntiMoneyLaundering).Значи не дремат луѓето, стварно работат, бар во Х банки, вртат кај клиенти (и мене ми се јавувале да потврдам трансакција), ради примери од типа внукот купувал на интернет со картичката од пензијата на баба му и слично (нелогично е 76 годишна особа на Алиекспрес итн).
Ама ете не било сегде исто.

@Malcolm van den Сабаховић пробај контактирај директно во оваа служба за електронско банкарство, обично одат заедно со служба за картички или е едно исто.
Електронско банкарство

Тел: + 389 2 3200 618 / 3200 750

netbanking@sparkasse.mk

Мислев дека Бишев ги среди, ама изгледа само имал подобра понуда од банкарот...
 
Последно уредено:
Член од
23 септември 2015
Мислења
97
Поени од реакции
88
Ако трансакциајта е завршена тешко дека ќе ти ги врати некој парите... дури се во фаза на резервација можиш да ја прекиниш трансакцијата затоа ум за друг пат. Си отвораш една и само една трансакциска сметка за Online купување на NLB Тутунска ти стасува порака со секоја извршена трансакција и држиш салдо како следново :
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
кога плаќаш на алиекспрес, плаќаш на компанијата, не на продавачот, така да можноста за злоупотреба е мала. Постои веројатност при плаќање, ако компјутерот ти е заразен, податоците да отидат на друго место или да си платил на страна која изгледа како алиекспрес, па да ти направи пренасочување[DOUBLEPOST=1454432862][/DOUBLEPOST]
на тутунска стига, шпаркасе се дрва...можам енциклопедија да напишам за нив...како банка не треба да работи
Шпаркасе звучи fancy ,тутунска е сељачки .
Класичен глуп македонски клен, чим имаат вишок нека ги раздаваат.:icon_lol:
Сопред европски норми секоја банка е должна да ти испрати известување доколку се изврши било каква трансакција а притоа физички не е употребена картичката.
Не ме чуди што е така, пред некое време еден пријател ми објаснуваше дека сакал да си има увид во сметката ,тоест да си води е-банкинг ,не знам колку пари му побарале од банката за да му го овозможат тоа, во кое ледено доба живее народот во мк каде што ако сакаш да си провериш состојба на интернет треба да и платиш на банката :LOL: мислам дека стануваше збор за комерцијална.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Шпаркасе :icon_lol:
Во сите нормални држави ова е проблем на банката.
Ум смени ја банката,мислам дека за македонски услови најдобра заштита пружа тутунска, пред неколку години со само еден повик ми вратија 97 000 денари.

Избегнувајте банки кои што директно префрлаат пари,тоест не ги резервираат средствата па потоа после ден или два ги префрлаат,и зарем не ти пристига смс за секоја онлајн трансакција ?
Дај кажи кај да се јавам да ми ги вратат и мене :)
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
пред некое време еден пријател ми објаснуваше дека сакал да си има увид во сметката ,тоест да си води е-банкинг ,не знам колку пари му побарале од банката за да му го овозможат тоа, во кое ледено доба живее народот во мк каде што ако сакаш да си провериш состојба на интернет треба да и платиш на банката :LOL: мислам дека стануваше збор за комерцијална.
Комерцијална е малку комплицирана 1500 денари е за листа на кодови потоа секоја трета година 500 денари, клирингот малку им е поскап од другите банки итн да не забегувам од темава за разлика од некои други банки кадешто е многу поедноставно и полесно.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Каква неодговорност еј, пријавуваш дека ти нема голема сума на пари од сметка и креваат рамена. Контактирај ги овие сајтови каде што се резервирани билетите, може ќе ти дадат повеќе инфо.

За друг пат памет, барај банка во која може сам да го ограничуваш дневниот лимит на извршени трансакции.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Има број за подршка и е-маил адреса,јави се бесплатно е.
Се јавив за јавување, ама месец и пол помина уште не ми се вратени. Ми велат дека процедурата е во тек.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Се јавив за јавување, ама месец и пол помина уште не ми се вратени. Ми велат дека процедурата е во тек.
Мене после 4 месеци ми ги вратија парите. Измама беше во прашање нe ваква класична кражба.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.823
Поени од реакции
15.755
Ајдеее што све нема.
гледам човек дига повеќе кеш од банкомат и полека ги брои 1000--ка по 1000-ка, неколку минути, 2 пати...што е работата го прашувам, проверуваш да не се фалц ?... не вели тој, спрема камерата ги бројам, ако има помалку не признаваат ако не се брои спрема камера...
.. туку ако некој ти ја употреби картичката ( бројот или фалц картичка или украдена додека не блокираш) за некоја нарачка стока треба да се открие каде отишла нарачаната работа...
Е сега бидејќи е работата во странство, се зависи за што се работи.. ако е нешто крупно ќе интервенира нивната полиција... за ситно кај нив банката враќа ? .. уште пред 40 години имаше во весници, познат глумец, Ričard Čembrlen ( имаше серија дрКилдер) се жалеше во весници дека некој хохштаплер со сличен лик порачувал во негово име многу работи, открил дури кога му дошло да плаќа еден поголем ТРАКТОР :eek:
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom