Уапсен универзитетски професор за примање поткуп од студент

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
На ниту еден приватен универзитет не му е гајле дали ти ќе го положиш испитот. Нив им одговара студентите да паѓаат. На Штуловиот се плаќа по 8.5 евра од кредит за ако полагаш испит после септември, а на европски и фон по 200 евра испит.
Државниот универзитет е 860 ти на светската листа по квалитет. Нашиве приватни-ги нема на листата. Кога ќе отвориш огласи, пишува ,,Барам правник од св. Кирил и Методиј", со потенцирање да не е од приватен. Ако одиме по твојата логика, тогаш исто и на државните им одговара студентите да паѓаат, бидејќи и таму се плаќа. Ама, јас мислам дека положувањето на испитите на приватните факултети е многу почест случај отколку на државните, што го објаснува трендот-на информатика на Европски, да завршуваат на време и во рок, а на Електро да заглавуваат до 35.Џабе се правите слепи и глуви, кога самите знаете дека е така.Дополнителен доказ е тоа што на приватнине нема ни приемен испит ниту пак некаква селекција и потребна доза на знаење. Мене ми е понижување да одам на тестирање за стипендија на еден од нашите приватни факултети и да ми дадат прашања од типот на ,,Наброј ги трите најраспространети светски религии, наброј ги 4рите делови од основна компјутерска конфигурација, кога е формирана македонската држава, опиши работа на Собрание, кој ја напишал Македонска крвава свадба...". Прашања за дебили, под мотото ,,Ги бираме најдобрите". Ко прво, најдобрите никогаш не би отишле таму.
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Државниот универзитет е 860 ти на светската листа по квалитет. Нашиве приватни-ги нема на листата. Кога ќе отвориш огласи, пишува ,,Барам правник од св. Кирил и Методиј", со потенцирање да не е од приватен. Ако одиме по твојата логика, тогаш исто и на државните им одговара студентите да паѓаат, бидејќи и таму се плаќа. Ама, јас мислам дека положувањето на испитите на приватните факултети е многу почест случај отколку на државните, што го објаснува трендот-на информатика на Европски, да завршуваат на време и во рок, а на Електро да заглавуваат до 35.Џабе се правите слепи и глуви, кога самите знаете дека е така.
Дали може да ми дадеш да ја видам таа листа ?
И од кога заглавувањето на студенти е фактор за нивното знаење. Напротив обратно. И степенот на завршување е речиси идентичен со сите светски унивверзитети. Можеби не е во ред нешто и со нив па треба да учат од нашите државни.
И исто колку се плаќа на државните ако паднеш испит?

Инаку погледни ги спосоците за степендија на сајтот на мон. Види колку студенти зимаат од државните, а колку од приватните. И во кои квоти има, а во кои квоти нема место.

И да напоменам дека делот за испитот го ставив за да се знае дека на факултетот не му е гајле дали ти ќе положиш или не. Прочитај го мојот претходен пост.
 

MkForces

тантара пантара
Член од
25 јануари 2007
Мислења
600
Поени од реакции
19
А до кога и со оние професори кои "легално" вршат криминал? Ти продаваат учебници за 500 денари кои уствари не се учебници туку фотокопии кои вредат 100 денари, и ако не ги купиш од кај нив, немаш право да полагаш... Преку кур ми е дојдено и од ваквите дискриминатори...
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
1.016
Поени од реакции
50
А до кога и со оние професори кои "легално" вршат криминал? Ти продаваат учебници за 500 денари кои уствари не се учебници туку фотокопии кои вредат 100 денари, и ако не ги купиш од кај нив, немаш право да полагаш... Преку кур ми е дојдено и од ваквите дискриминатори...
Да беа по 500 кефој ќе бев, 1000 денари за 30 страни во формат колку едно тефтерче.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Државниот универзитет е 860 ти на светската листа по квалитет. Нашиве приватни-ги нема на листата. Кога ќе отвориш огласи, пишува ,,Барам правник од св. Кирил и Методиј", со потенцирање да не е од приватен. Ако одиме по твојата логика, тогаш исто и на државните им одговара студентите да паѓаат, бидејќи и таму се плаќа. Ама, јас мислам дека положувањето на испитите на приватните факултети е многу почест случај отколку на државните, што го објаснува трендот-на информатика на Европски, да завршуваат на време и во рок, а на Електро да заглавуваат до 35.Џабе се правите слепи и глуви, кога самите знаете дека е така.Дополнителен доказ е тоа што на приватнине нема ни приемен испит ниту пак некаква селекција и потребна доза на знаење. Мене ми е понижување да одам на тестирање за стипендија на еден од нашите приватни факултети и да ми дадат прашања од типот на ,,Наброј ги трите најраспространети светски религии, наброј ги 4рите делови од основна компјутерска конфигурација, кога е формирана македонската држава, опиши работа на Собрание, кој ја напишал Македонска крвава свадба...". Прашања за дебили, под мотото ,,Ги бираме најдобрите". Ко прво, најдобрите никогаш не би отишле таму.
Дај таа листа шо викаш за квалитет. А и немора да има листа, еве се гледа квалитетот на Државните со професорот и не само овој пример, јас лично сум имал ваков проблем. Студирањето на факултет е индивидуално, ако сакаш да научиш кај и да студираш ќе научиш.

Во кој огласи е така, тоа фрка, тие се направени од конкуренцијата да му паѓа рејтингот на приватните, ама џабе е, тоа беше пред 5 6 години кога се отворија првите приватни факултети. Во странство нема Државни факултети се е е приватно.

Пола од моите колеги што завршиле економски на Европски универзитет работаат во банки. И нема врска со тоа со огласите.

Еве Оглас за Тутунска банка, дали гледаш негде да не е само од приватен?

За тоа со информатика не е точно, можи беше така за првата генерација, ама сега е многу построго и не завршуваат за 3 години, нормално кој учи ќе заврши во определениот рок, А не како на државните, гледаш по примеров со професорот учиш и пак те паѓа за да го кешоваш.
Сака некој да се влече до 35, пола кариера завршила и што направил. Затоа ги направија сега факултетите по 3 години, за да има време за стекнување на кариера, а не да се вечити студенти.
И што прашање сакаш да ставаат за стипендии, нормално за да привлечат студенти, и ќе му се слоши на некој ако земи стипендија (не верувам).
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Дај таа листа шо викаш за квалитет. А и немора да има листа, еве се гледа квалитетот на Државните со професорот и не само овој пример, јас лично сум имал ваков проблем. Студирањето на факултет е индивидуално, ако сакаш да научиш кај и да студираш ќе научиш.

Во кој огласи е така, тоа фрка, тие се направени од конкуренцијата да му паѓа рејтингот на приватните, ама џабе е, тоа беше пред 5 6 години кога се отворија првите приватни факултети. Во странство нема Државни факултети се е е приватно.

Пола од моите колеги што завршиле економски на Европски универзитет работаат во банки. И нема врска со тоа со огласите.

Еве Оглас за Тутунска банка, дали гледаш негде да не е само од приватен?

За тоа со информатика не е точно, можи беше така за првата генерација, ама сега е многу построго и не завршуваат за 3 години, нормално кој учи ќе заврши во определениот рок, А не како на државните, гледаш по примеров со професорот учиш и пак те паѓа за да го кешоваш.
Сака некој да се влече до 35, пола кариера завршила и што направил. Затоа ги направија сега факултетите по 3 години, за да има време за стекнување на кариера, а не да се вечити студенти.
И што прашање сакаш да ставаат за стипендии, нормално за да привлечат студенти, и ќе му се слоши на некој ако земи стипендија (не верувам).
1. Битно е што ке научиш, не само да научиш нешто.
2. Дај не збори глупости.
3. Немој не ме радуј.

И не ви здосади да си ги мерите на секоја тема?
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
1. Битно е што ке научиш, не само да научиш нешто.
2. Дај не збори глупости.
3. Немој не ме радуј.

И не ви здосади да си ги мерите на секоја тема?
Отидовме многу офтопик

Па нормално, затоа реков учењето зависи индивидуално, за себе учиме не за некој друг. :)

Не се глупости.

Незнам дали си студирал на приватен, па да увидиш. Друго е од страна да гледаш и да ти кажуваат, и друго е да увидиш лично.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
http://www.webometrics.info/Webometrics%20library/primeras_jan09.pdf
Еве ви листа. Врамете си ја во соба над наткасна...Никогаш нема да може да е споредливо државното образование, со перењето пари на Фијат, Сеат, Рамко, Џовинко... Гет оувр ит.:pipi:
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Ако продолжат вака државните универзитети, како професоров со последниов случај, а не е само тој ги има многу, нормално дека нема да бидат споредливи со приватните универзитети. :icon_lol:

А перењето пари на вакви чворови како овој
:nesvest: Ем ќе му платиш, ем ќе вршат тортура врз студентите.
 
Член од
1 септември 2007
Мислења
42
Поени од реакции
0
морам да кажам дека сепак имало правда во нашава „мила и напатена“ Македонија.
сакам само да надополнам неколку сочни информации за професорот Стефановски,
ненаситниов професор нели си зема плата....
па потоа си напиша учебник...кој си го продава по цена каква ќе му текне, така по фаца. на кој за 1500, на кој за 2000, на кој за 3000 а имам слушнато дека на некои колешки им го продал и за 5000 ден! тоа е гоооолема сума на пари, но и таа не му е доволна кога решил нели да си се оќарува и со „надоместок“ за консултации кои и онака му ги наплаќа државата со плата.
и да надополнам уште нешто,
на удар кај него се вондредните студенти, кои како стара програма ги има останато уште едно 70/80 ако не се лажам. има студенти кои со години неможат да положат кај него (имаше една колешка која веќе 4 години полага и сеуште не положила), и плашејќи се да отидат на консултации за да не им побара пари...си паѓаат редовно една сесија по друга
а, да, да не заборавам
кај него за да положиш мораш да знаеш за 10ка за да добиеш една ќелава „шеска“
според некоја статистика, на сесија пушта едвај 8-10%

браво за девојката, спаси еден куп студенти и што е уште поважно, направи гооолема сатисфакција на стотици дипломирани кои виделе мака од него

браво браво браво :vozbud:
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
Дај таа листа шо викаш за квалитет. А и немора да има листа, еве се гледа квалитетот на Државните со професорот и не само овој пример, јас лично сум имал ваков проблем. Студирањето на факултет е индивидуално, ако сакаш да научиш кај и да студираш ќе научиш.

Во кој огласи е така, тоа фрка, тие се направени од конкуренцијата да му паѓа рејтингот на приватните, ама џабе е, тоа беше пред 5 6 години кога се отворија првите приватни факултети. Во странство нема Државни факултети се е е приватно.

Пола од моите колеги што завршиле економски на Европски универзитет работаат во банки. И нема врска со тоа со огласите.

Еве Оглас за Тутунска банка, дали гледаш негде да не е само од приватен?

За тоа со информатика не е точно, можи беше така за првата генерација, ама сега е многу построго и не завршуваат за 3 години, нормално кој учи ќе заврши во определениот рок, А не како на државните, гледаш по примеров со професорот учиш и пак те паѓа за да го кешоваш.
Сака некој да се влече до 35, пола кариера завршила и што направил. Затоа ги направија сега факултетите по 3 години, за да има време за стекнување на кариера, а не да се вечити студенти.
И што прашање сакаш да ставаат за стипендии, нормално за да привлечат студенти, и ќе му се слоши на некој ако земи стипендија (не верувам).
Се гледа тебе колку те научиле што мислиш дека воздухот не тежи, не се мери итн.



Море добро е што не е Венко, инаку ми отидоа идеалите у пм.:pos2:
А мито и корупција кај немало во Македонија. Ќе видиме сега овој од притвор кога ќе излезе, може и ќе го вратат на универзитет што го знаеш кај нас се е можно. А мене ко што ми се виде на сликава не знам ни што барал на факултетот треба да седи дома внуци да чува.
 
Член од
18 септември 2007
Мислења
2.547
Поени од реакции
33
Државен филолошки сакс :tapp:. Убаво му направиле. Сите кои примаат мито треба да се пријават.
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
http://www.webometrics.info/Webometrics%20library/primeras_jan09.pdf
Еве ви листа. Врамете си ја во соба над наткасна...Никогаш нема да може да е споредливо државното образование, со перењето пари на Фијат, Сеат, Рамко, Џовинко... Гет оувр ит.:pipi:
:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
Aј само едно нешто кажи ми ова што ти стои во насловот Новинарка тоа си по занимање?

Инаку прочитај ги критериумите по кои се собираат и групираат податоците на тој сајт. И кој го прави тоа.
Ако сакаш проверени и признени листи ги имаш оние на QS, Times и сл, каде методологијата не е собирање на rich files по интерент туку праќање на тимови на луѓе да ја оценат работата.

Мене ми е понижување да одам на тестирање за стипендија на еден од нашите приватни факултети и да ми дадат прашања од типот на ,,Наброј ги трите најраспространети светски религии, наброј ги 4рите делови од основна компјутерска конфигурација, кога е формирана македонската држава, опиши работа на Собрание, кој ја напишал Македонска крвава свадба...". Прашања за дебили, под мотото ,,Ги бираме најдобрите". Ко прво, најдобрите никогаш не би отишле таму.
Не знам јас полагав информатика, математика и албански. И од 180 пријавени не примија 45. Од друга страна на државниот на пмф каде исто полагав иста година од 130 пријавени примија 97 (од можни 120) и оваа квота и број на пријавени опаѓа секоја година.

2. Дај не збори глупости.
Ај те молам објасни какви се најголемите факултети во странство ?
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.736
Поени од реакции
5.419
Државниот универзитет е 860 ти на светската листа по квалитет. Нашиве приватни-ги нема на листата. Кога ќе отвориш огласи, пишува ,,Барам правник од св. Кирил и Методиј", со потенцирање да не е од приватен. ........
.
И исто колку се плаќа на државните ако паднеш испит?

Инаку погледни ги спосоците за степендија на сајтот на мон. Види колку студенти зимаат од државните, а колку од приватните......
Во кој огласи е така, тоа фрка, тие се направени од конкуренцијата да му паѓа рејтингот на приватните, ама џабе е....Пола од моите колеги што завршиле економски на Европски универзитет работаат во банки.
дечки тука :helou: па пукајте се државни vs. приватни
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
не е така веруј ми, колку има само млади професори шо не можат да добијат шанса од ова старциве на факултет до 70 год шо предаваат. Кадар одма ќе се најде не е то проблем
Во право си -- од прва рака знам дека на Катедрата за англиски има одлични професори и дека ова е исклучок (многу лош) а не правило. Има одлични млади професори (а богами и асистенто кои наскоро ќе докторираат) и ќе го предаваат тој предмет подобро.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom