Труење на кучиња и мачки

Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511Многу ме интересира сега какви дејствија ќе се превземат против чинителите на вакво дело? И деца да се....не е дете ако знае да напика петарда во уста на живо суштество!
Dali sega ke povikaat na truenje na site deca? Hemiska kastracija mu e majkata,osobeno kaj lugeto
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Според мене само куче маче или било какво животно во град треба да оди во месара директно...некој аир да се види од нив а не само да плашат луѓе и шират болести и да апат и гребат што ќе стигнат. Исто и забрана за шетање на животни без каиш и казни за не собирање на гомца и мочки од домашни животни низ градот. Како што се трујат стаорци кој многу ги сакам може и кучиња и мачки. Не го средија проблемот со заскитаните животни во СК 50 години...Не смејат сами да се шетаат и буричкаат по континери. Проблемот со трујачите е тоа што ако цркне животното останува на улица. Али подобро трујачи од Анима Мунди.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Според мене само куче маче или било какво животно во град треба да оди во месара директно...некој аир да се види од нив а не само да плашат луѓе и шират болести и да апат и гребат што ќе стигнат. Исто и забрана за шетање на животни без каиш и казни за не собирање на гомца и мочки од домашни животни низ градот. Како што се трујат стаорци кој многу ги сакам може и кучиња и мачки. Не го средија проблемот со заскитаните животни во СК 50 години...Не смејат сами да се шетаат и буричкаат по континери. Проблемот со трујачите е тоа што ако цркне животното останува на улица. Али подобро трујачи од Анима Мунди.
Podobro kastracija nego deca monstrumi, imame slicni stavovi
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Podobro kastracija nego deca monstrumi, imame slicni stavovi
Јас не сум за кастрација на кучиња ја сум за кучешки колбаси димени на дрва....:) Паметни се кинезите не фрлаат месо за џабе. Како и да е скитниците животни треба да се решаат...
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Јас не сум за кастрација на кучиња ја сум за кучешки колбаси димени на дрва....:) Паметни се кинезите не фрлаат месо за џабе. Како и да е скитниците животни треба да се решаат...
Bravo, maz si, me iznasmea
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.714
Поени од реакции
12.134
Еден колега спомна сезона на парење. Дали е можно ради тоа да се поагресивни одредени периоди?
Инаку дека сега се зачестени нападите, баш и не. Секогаш не се пријавува и секогаш медиумите имаат кампањски начин на информирање. Гледач на тв од дебарско спомна за десетици напади само што никој тоа го нема пријавено по веснициве.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.144
Поени од реакции
18.168
IMG_20171222_170532.png
Два пати ми се десило да ме нападнат кучиња, еднаш ме касна.Не ги убив, не им 'вратив', ниту на други.Не знам, ваљда со луѓето имаме приближно слични димензии, па некако глупо е да се пресметам со куче со отров или оружје.Едино со голи раце, па да е некако фер.Ваљда не учеа дека способност за расудување не делела од животните...
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.136
Според мене само куче маче или било какво животно во град треба да оди во месара директно...некој аир да се види од нив а не само да плашат луѓе и шират болести и да апат и гребат што ќе стигнат. Исто и забрана за шетање на животни без каиш и казни за не собирање на гомца и мочки од домашни животни низ градот. Како што се трујат стаорци кој многу ги сакам може и кучиња и мачки. Не го средија проблемот со заскитаните животни во СК 50 години...Не смејат сами да се шетаат и буричкаат по континери. Проблемот со трујачите е тоа што ако цркне животното останува на улица. Али подобро трујачи од АнимаЈас не сум за кастрација на кучиња ја сум за кучешки колбаси димени на дрва....:) Паметни се кинезите не фрлаат месо за џабе. Како и да е скитниците животни треба да се решаат...
Ti i tvojata Lyoness/Sendvic logika
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Што значи ова? Објасни не те контам.[DOUBLEPOST=1513973692][/DOUBLEPOST]
Јас би јадел кучешко...не сум пробал.
Temata ne e gurmansko katce. Sto bi jadel ne gi interesira lugjeto. Ako imas komentar za temata napisi, ako nemas, zadrzi si go mislenjeto.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Temata ne e gurmansko katce. Sto bi jadel ne gi interesira lugjeto. Ako imas komentar za temata napisi, ako nemas, zadrzi si go mislenjeto.
Просто против труење на кучиња и мачки скитници сум ама сум за екстерминација или посвојување. Категорично сум кучиња скитници. Кастрација не функционира.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504Многу ме интересира сега какви дејствија ќе се превземат против чинителите на вакво дело? И деца да се....не е дете ако знае да напика петарда во уста на живо суштество!
Греота е кучево. Деца или возрасни, психопат треба да си за да на живо суштество му стваиш петарда во уста и му ја расцветаш. И не, не е изговор тоа што се деца. Нормално и воспитано дете треба да знае дека тоа не треба да го направи. Се разбира дека нема да следи затвор за децата, но за истите треба да има одредени воспитни мерки, како и истите да бидат преиспитани во однос на менталното здравје. Само жалосно што ова е Македонија. Тука и човек на улица да умре никому нема да биде гајле.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.714
Поени од реакции
12.134
Да ставиш некому, на куче или човек без разлика, петарда во уста :sick:
http://fokus.mk/velosipedist-napadnat-od-grupa-kuchina/
напади, отров, петарди, угризи...надлежните мува не ги лази. Досега сите барем скопски општини можеа да изградат стационари и со прописи да уредат општински служби за животни.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Според мене само куче маче или било какво животно во град треба да оди во месара директно...некој аир да се види од нив а не само да плашат луѓе и шират болести и да апат и гребат што ќе стигнат. Исто и забрана за шетање на животни без каиш и казни за не собирање на гомца и мочки од домашни животни низ градот. Како што се трујат стаорци кој многу ги сакам може и кучиња и мачки. Не го средија проблемот со заскитаните животни во СК 50 години...Не смејат сами да се шетаат и буричкаат по континери. Проблемот со трујачите е тоа што ако цркне животното останува на улица. Али подобро трујачи од Анима Мунди.
Ова е доказ зошто е потребно воведување на смртна казна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom