Третман на алергија од прашина и полен

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Јас не сум од модерните ветеринари кои се вегани, така да си поштувам месо и си имам свои причини зошто мислам дека треба да се внесуваат протеини од животинско потекло. Толку имам да кажам за оваа тема, поштувам кој што си јаде и не се мешам на никој во чинијата па и не сакам да ми се мешаат. Да не ме сфатиш погрешно, не се однесува ова за тебе, едноставно сум решила да не дискутирам на тема веганство. Не сум информирана, искрено не ме ни интересира, оти немам потреба да знам. Сега за сега сум здрава, и сметам дека живеам така(колку може да биде тоа, оти храната и не ми е некој толку голем проблем, ако видиме што дишеме во Скопје), така да, се додека моето искуство е позитивно, не сакам да менувам ништо.
Инаку ти благодарам за споделеното искуство, те имам читано и верувам дека има вистина во тоа што го кажуваш.
Нема проблем - таман работа, не сакав да наметнам ништо - како ти што не сакаш да се информираш за тоа така јас немам никаков проблем да јадам од време на време храна од животно или да седам/дружам со луѓе што јадат животинска храна - немам никаква аверзија нити проблем со тоа. Немора ништо стрикно да биде, збориме за ситуации кога луѓе имаат сериозни проблеми (да чукнам во дрво)

Ако е ситен проблем нема потреба од никакви значителни промени - што и да јадеш со црно семе ќе се балансира - ако сакаш скроз - најлесно е веган али јас би идел на комбинација од веган диета со риба.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.600
Поени од реакции
34.793
јас ќе пишам, па Вие како сакате,
...кога нашиот организам делува бурно на некои работи (т.н.алергени) од наша околина што всушност не се штетни тогаш велиме дека нешто неправилно делува нашиот имунолшки систем односно велиме дека имаме алергија,

здравиот организам има здрав имунолошки систем и кога е нападнат од бактериска инфекција, вируси и др инфекции создава антитела (immunoglobulin E - igE) кое делува на тие инфекции, е сега, кога во нашиот организам нашиот имунолошки систем е од нешто пореметен ,,погрешно ја сфаќа,, некоја работа што не е штетна, тој по грешка веднаш ја активира антителата (immunoglobulin E - igE) која се врзува со мастоцитите кои се наоѓаат во очите,носот, плуќата, под кожа и во гастроинтестинален тракт и сега зависно каде ќе го имаме алергенот односно нештото што не е штетно ама телото мисли дека е штетно- таму се случува алергиската реакција!!!


-пример, допир на пердув на кожа -ОП! се активира тој мастоцит под кожа кој создава силни хемиски супстанции како и хистаминот и ете ти алергиска реакција- на кожата или со допир на око или со исхрана внесуваме јајца во дигестивниот тракт настанува алергична реакција или во носот ни доаѓа пролетен миркополен и ОП ! алергиска реакција...
мастоцитите кои создаваат покрај другите супстанции и хистамин кои е одговорен за алергиската ракција и тоа може да биде моментален одговор, а може да биде и после 3, 4 часа,

-на пример, на гости си и таму мачка и ја галиш, галиш, влакното ти застанува на кожата,ти уживаш во друштвото на домаќините се поздравуваш и си одиш дома...дома ова -она, седнуваш да вечераш и наеднаш ОП! алергиска реакција на кожата... ќе помислиш дека е од храна, од нешто дома, ама никако нема да ти текне дека е од мачката која си ја галел пред 3, 4 часа...
сега, во овој момент на алергична реакција ние нели имаме мака од различна природа зависи каде ,,не удри тој ,,алерген,, некој кај носот кива-шмрка, некој кај очите солзи-црвенило, некои кожни промени како погоре објаснивме каде реагираат тие мастоцити- и ние тогаш МОРА ДА ПИЕМЕ СООДВЕТНИ ЛЕКОВИ од тип на loratadin (има разни антихистаминици) кортикостероиди и сл. и велам дека ОПАСНО Е да се советува ДА НЕ СЕ ПИЈАТ ОВИЕ ЛЕКОВИ и да се внимава на други работи во смисол на исхрана со укажување на внес на ленено семе, омега 3 и Вит Ц !???!!

...погледни ги крајните резултати од алергиски реакции од јадење кикирики, ТУКА МОРА ДА ПИЕМЕ ЛЕКОВИ, нема друга алтернатива да се чека и да се примени...
- да расчистиме една работа која мислам дека не ни е јасна, АЛЕРГИЈА НЕ СЕ ЛЕЧИ СО ОВИЕ ЛЕКОВИ, тие лекови се само за смирување односно прекинување на таа алергиска ракција која може да биде многу незгодна и со лоши последици па дури и фатална ако не се пијат овие ЛЕКОВИ ЧИЈА УЛОГА Е ДА СЕ ПРЕКИНЕ ТАА АЛЕРГИСКА РЕАКЦИЈА СО СИТЕ НАВЕДЕНИ НЕСАКАНИ АЛЕРГИСКИ СИМПТОМИ, НО ТИЕ ЛЕКОВИ НЕ ЈА ЛЕКУВААТ ПРИЧИНАТА НА САМАТА СИТУАЦИЈА ОД ШТО СЕ ПОЈАВИ- АЛЕРГИЈАТА !
и од тука ги разбирам коментарите од тип :
- Џабе пијам лекови против алергија - јас пак имам алергија! и нормално, ќе повторам- лековите кои се пијат се само да се ублажат алергиските симптоми односно да се прекине таа алергиска реакција која може да има различни последици, но не ја лечи причината зошто имате алергија!
некогаш таквите лекови целосно го ,,исклучува,, имунолошкиот ситем на организмот ,,за да се смири алергиската реакција,, што носи дополнителни здравствени последици и ризици тоа ,,исклучување,,...
сега ќе се прашаме КАКО СЕ ЛЕЧИ АЛЕРГИЈАТА? и ако се надврземе дека АЛЕРГИЈАТА е погрешен одговор на имунолошкиот ситем на нашето тело- ете каде треба да делуваме - во ИМУНОЛОШКИОТ СИСТЕМ !!!
кој е прв орган одговорен за тоа?
- ЈЕТРА! еден од причините на алергии е неправилна функција на јетрата затоа што таа е одговорна за неутрализација и остранување на сите ,,отрови,,во нашиот организам ( алкохол, цигари, хепатит, многу лекови, хемикалии) , а бомбардирана јетра не функцинира како што треба и имунолошкиот ситем ни е загрозен и ете можност за појава на алергиска реакција,
- Добрите бактерии во цревата (ќе се надоврзам во овој момент на предходниот пост во врска со користење на ацидофилни супстанции и кога се спомнува здрав дигестивен систем), ако слузокожата на цревата, а и на дебелото црево поради други причини кои нема да ги кажувам сега, ги пропушта овие ,,добри бактерии,, односно велиме цревна нормална флора во крвотокот наместо да си седат во цревата и да си ја прават вистинската улога, тие преку крвоток ихааааа кружат се додека не најдат соодветна средина посебно ја обожаваат киселата средина кога наеднаш збувнуваат и се множат ненормално и од добри бактери за миг ќе станат лоши бактерии правејќи инфекции И ВО ТОЈ МОМЕНТ Е НАПАДНАТ ИМУНОЛОШКИТ СИСТЕМ кои веќе се бори со инфекцијата и е склона на алергија и ОП ! настанува некоја алергиска реакција која не би ја имале доколку не би ни паднал тој имунолошки одговор од збувнување на тие добри бактерии во лоши бактерии кои се случило на пример во урогенитален тракт, И ТУКА Е МОМЕНТОТ НА КОРИСТЕЊЕ НА АЦИДОФИЛИ кои ја средува бактериската флора И НИ ГО ШТИТИ НАШИОТ ОРГАНИЗАМ ОД ВИРУСИ И ЛОШИ БАКТЕРИИ , но и да се внимава и зошто се пробија преку цревна слузокожа доколку постои некои цревни заболувања ...
и затоа нашите баби и дедовци биле здрави како дрен и тогаш не постоело ниту алергија како состојба, оти користеле често во својата исхрана ЈОГУРТ, КИСЕЛА ЗЕЛКА што всушност преставуваат природни ацидофили чија улога ја кажавме погоре !!!



еве ќе кажам еден банален пример за можност за причина на алергија кај жената за неправилно бришење на задница при користење на тоалет...поставеноста на тоалетната хартија која е правилна на првиот пример во правилно откинување и тоа автоматски укажува мирно откинување, за разлика од вториот пример каде имаме вознемирувачко откинување со што може и цела хартија да падне, да се одмота со што на жената и се одзема вниманието и се појавува нервоза и таа тогаш набрзина ќе си го избрише задникот неправилно, од назад - нанапред, наместо обратно, или правилно секое бришење да биде посебно со посебна хартија,

читајќи знам дека ќе смеете ама верувајте многу инфекции настануваат на ваков начин , кога бактерии од фецесот исфрлени нели од дебелото црево, а и бактерии околу отворот на чмарот со такво бришење се префрлуваат во предниот вагинален дел каде ќе се закачат и ете ти беља, веднаш тие бактерии наоѓајќи погодна киселост ќе збувнат и ете урогенитална инфекција која може да навлезе внатре дури до матката и со ова инфекција автоматски ќе спадне имунолошкиот систем оти ќе има одговор на појавената инфекција што ќе биде причина на појава на некоја алергиска реакција на некое нешто-алерген, што кога би ја немала таа инфекција имунолошкиот систем не ќе трокира и ќе имаме појава на алегија... смешно, чудно, но вистинито !!!
 
Последно уредено:
Член од
28 февруари 2017
Мислења
4
Поени од реакции
1
...е што се љутиш веднаш, знаеш дека може спротивен ефект да направиш со твојата добрина со препорачување на вакви препарати, прво финансиски (сигурно се скапи), второ со алергијата нема шала може да дојде до таква вазоконтрикција и шок доколку некои што редовно се под терапија баш со тие лекови што ги укажа дека се штетни да не ги пијат и да се префрлат на ензими, ти реков има смисла оштетеноста и нересорпцијата на цревната слузница, но можеби кај тие што не им е утврдено со точност дека имаат алергија, а имаат слични симптоми, ама мора и да има коментари од ваков тип на предупредување и сомневање, јас воопшто не те навредив и повели опиши ги предходните проблеми и твоето искуство што си го имал додека не си ги пиел овие дигестивни ензими, така тој што ќе се пронајде можеби ќе му помогнеш, но не смееш да кажеш глобално дека сите што имаат алергија да го пробаат тоа ми беше поентата... :)
Koga go pisav moeto iskustvo nemav namera nikomu da napravam problem, tuku naprotiv ubedena sum deka moze samo da pomogne moeto iskustvo. Eve ke objasnam na kratko kako se razvivase mojata bolest i kako dojdov do izlekuvanje i sega ziveam bez problemi. Moite alergii zapocnaa od ranite detski godini, prvo na hrana, a vo pubertet se pojavi alergijata na perduvi, prasina, volna i dr. nesta. So tek na godinite samo se vlosuvase pa okolu 25-tata godina od zivotot morav da primam vakcina za desenzibilizacija zosto bev na cekor od astma. Imase efekt od vakcinata, ne velam ne, ama toa traese 3-4 godini i potoa pak isto, duri i poloso. Se dodeka pred 4-5 godini ne izreagirav epten strasno na vlakna od macka i pocna mojot kosmar. Kaslanje i gusenje denonokjno, sekret od nosot i iskasluvanje slaem tolku mnogu sto ednostavno ne bese normalno. Site muskuli na stomakot mi bea vospaleni od kaslanje i mislev deka tuka e mojot kraj. Ne pomagase nisto, nitu lekovi, nitu homeopatija, ama bas nisto. Togas doznav za kompletot za koj mi rekoa deka ke mi pomogne. Ne deka mnogu veruvav, ama nemav drug izbor. I da, imas pravo ne e evtin, ama koga na covek ke mu dojde nozot do koska i nema drugo care i posledniot denar ke go najde za da se spasi. Si gi dadov 4800 denari kolku sto cinese kompletot i pocnav da go pijam. Prvite denovi mi bese duri i poloso, ako voopsto moze da bide poloso od toa sto veke mi bese, no posle 5-6 dena poleka pocna da se smiruva sostojbata. Seuste kaslav i se toa, ama maaalku se podnamaluvase intenzitetot na simptomite. Za dva meseci sosema isceznaa i najmalite simtomi, a tretiot mesec nemase veke nikakvi znaci deka nekogas sum imala alergija. Otkako zavrsi se zapoznav edna devojka koja mi kaza deka uspeala za 7 meseci koristenje na ovie proizvodi da ja izlekuva astmata koja ja imala. Jas ne mozam da tvrdam deka e taka, samo kazuvam sto mi kazaa. Na mene mi e samo vazno deka mene mi bese podobro, za nisto drugo ne me interesira. Alal neka im se i pari, pak ke se specalat, ama onie maki sto gi trpev ne se izdrzuvaa poveke. Inaku nikoj ne sovetuva da se frlat lekovite i da se pocne so ova. Na pocetokot bi se koristele paraleleno lekovite so ovie proizvodi, a kako se cisti i obnovuva organizmot mozat da se namaluvaat dozite i na kraj da se isfrlat koga ke se pocuvstvuva deka veke ne se potrebni. Inaku vo kompletot ne se samo digestivni enzimi i probiotici, tuku AFA algi, digestivni enzimi, acidofilus i bifidus. Prvite 15 dena zapocnuva cistenje od crevata koe ne mozete nitu da go zamislite, se isfrla ogromna kolicina otpad koj navistina ne razbiram od kade izleguvase, a zabelezav uste nesto deka posle 20 dena otprilika mi izleze herpes na mestoto kade cesto se pojavuvase 2-3 pati godisno. Sto i da stavav, mackav, pustev, ama herpesot nikako da pomine. Se javiv kaj devojkite sto mi gi falea proizvodite i za malku ne se iskarav so niv, zosto si mislev tolku pari dadov, a eve mi padna imunitetot i mi se pojavi herpes. Mi rekoa deka AFA algite go cistat teloto od bakterii, virusi i sl. pa ke go iscistat i virusot. Si setav vo herpes mozebi cel mesec, a potoa se isusi i ottoga dosega se nema pojaveno, fala bogu. Ete ova bi bilo na kratko sto bese mojata maka i kako dojdov do mojot lek, Nikomu ne preporacuvam nisto, nikomu ne sovetuvam da ostavi lekovi, samo go kazav ona sto go preziveav jas. Ottogas sum go kazala moeto iskustvo na mnogu, nekoi probaa i me baraa da mi se zablagodarat, nekoi vednas otfrlaa moznost deka e mozno, zamisli alergija nekoj da izleci, abe ajde. Treti mislea deka ke sakam da im prodadam nesto od toa sto im go kazuvam, pa odma odbivaa. Znaci koj sto saka neka misli, jas nitu kar, nitu steta imam od ova. Samo znam deka ima lugje koi imaat maka i kako mene se zelni da najdat care za makata. Ete tolku, a bas vcera najdov eden tekst koj ima dopirni tocki so nasava tema, ke postavam link pa koj saka neka si procita https://www.funkcionalnaishrana.com/single-post/2015/08/10/Propustljiva-creva-i-Autoimune-bolesti
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Дали некој ја има пробано инјекцијата FLOSTERON !?
Оваа инјекција се става еднаш во годината, интрамускуларно...велат дека била добра и помагала за лица кои патат од алергии.
Годинава мене нешто порано ме фати алергија, обично во април и мај знае да ми букне со најјаки симтоми, печење и чешање на очите, мрсулавење, кивање идр...здравје до година ќе мора да ја пробам оти веќе вака не ја бива работата...пукнав.
Ако има некој искуство со ова нека сподели.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Читни ја претходната страна....
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.600
Поени од реакции
34.793

...преставува синтетски корикостероид betametazon се аплицира локално( кога на пример се лечи зглоб артрит) или системски во целиот организам на пример при веќе појавени алергиски реакции, тоа не е вакцина па ќе дадеш еднаш годишно за да те штити? тоа преставува кортикостероид лек што не се дава туку така за алергијата, поарно покачи си го имунолошкиот систем со исхрана со овошје, пешање, капење со млака вода :)
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854

...преставува синтетски корикостероид betametazon се аплицира локално( кога на пример се лечи зглоб артрит) или системски во целиот организам на пример при веќе појавени алергиски реакции, тоа не е вакцина па ќе дадеш еднаш годишно за да те штити? тоа преставува кортикостероид лек што не се дава туку така за алергијата, поарно покачи си го имунолошкиот систем со исхрана со овошје, пешање, капење со млака вода :)
Па ете, чудна работа, некои луѓе ќе го спомнат, ќе се пофалат а немаат појма што примиле.
Инаку да ти кажам дека вежбам редовно, возам велосипед(затоа изгледа и алергијава порано ми дојде годинава оти рано почнав сезона на возење)во овошје се давам буквално...се правам ама имунитетов на алергените(коров од ниски треви)несака да се оправи..без лоратадин, назофлекс, патанол, торбекс, хлорофеникол и вештачки солзи, не можам да функционирам.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Прочитав, ама не ми е јасно нешто...ти што би ми препорачал а и не најдов објаснување за инјекцијата за која прашав!?
Инекцијата не ти треба. Пробај прво со црно семе, витамин ц и омега 3. Ако проблемот е голем, батали се и од глутен и млечни производи - или најдобро стај се на веган диета 2 недели како тест (ако неможеш подолго)
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Инекцијата не ти треба. Пробај прво со црно семе, витамин ц и омега 3. Ако проблемот е голем, батали се и од глутен и млечни производи - или најдобро стај се на веган диета 2 недели како тест (ако неможеш подолго)
Ти благодарам! Првпат сега слушам за придобивките од употреба на црното семе(изгуглав), па ќе пробам обавезно..но со откажување од чоколадите ќе ми биде макотрпно...ајде, ќе се обидам барем да намалам.:)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Ти благодарам! Првпат сега слушам за придобивките од употреба на црното семе(изгуглав), па ќе пробам обавезно..но со откажување од чоколадите ќе ми биде макотрпно...ајде, ќе се обидам барем да намалам.:)
Ако почнеш црно семе, и со млечни продукти ќе ти биде ок. Не само црно семе, и витамин ц 2 -3 грама на ден 3x1 грам - и ако не ти е фрка да порачаш омега 3 од страна - таа тука што ја има во 90% од продуктите е уствари оксидирана - расипана. Ако ти е фрка да порачуваш - тогаш почни да јадеш по најмалце 4-5 конзерви сардина у недела - гледај да биде во воден раствор, ако нема во воден маслинов.

Црно семе се меле и 2-3x по 2-3 грама на ден, или се на се некои 5-6 грама на ден или нешто повеќе. Под 2 грама дози немаат ефект. Исто така прополис, како и коприва (лист не семе) се многу добри.

Едит, кај нас продаваат масла - воедно и добар опис за оние кои не го владеат англискиот.

Го препорачувам семето наместо масла, само гледајте да не биде рефус - стоено у сад со години, него во кеса по можност од продавница за здрава храна.
 
Последно уредено:
Член од
21 септември 2017
Мислења
17
Поени од реакции
13
Луѓе, има некој искуство со вакцинава од Докиќ за домашна прашина? Колку трае и дали сте задоволни???
Ме изнамачи алергијава на куќна прашина дури и после интервенцијата на носот, иако сепак е многу подобро откако сум без полипи. Дилемава е дали да примам ФЛОСТЕРОН или имунотерапија.

@Psyside Еве да ти кажам, сепак се решив да те послушам тебе и големиот број на твои истомисленици околу диетата. Бев на целосно веган + риба диета еден и пол месец. Подобрувања во мојата алергија нема АПСОЛУТНО НИКАКВИ. Исто така примам 30мг цинк, 2000мг Ц витамин, Неуробион, пробиотик ПРОБАЛАНС, калциум, рибино масло за витамин Д и омега 3, а јадам и 20-30 семки од тиква и 15--20 зрна аронија и кило и пол алкална вода. Глутенот исто така ми беше целосно исклучен од диетата. Од сето ова можам само да се пофалам дека намалив на телесна тежина, и дека алергијата е иста.
Сега се враќам на исхрана која е балансирана, има 2 пати месо , 2 пати риба, 2 пати вариво, 1 паста.
Сепак секој нека проба, ама за мене ова е глупост доколку немаш алергии на на храна, да се мачиш со веган исхрана.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom