Третман на алергија од прашина и полен

Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
Мислам дека не се работи за вакцина туку едноставно за просец на хипосензибилизација (исто наречено десензибилизирање или специфична имуна терапија), односно самиот алерген се дава во одредена концентрација и со тек на време се зголемува таа концентрација се додека телото не се навикне на алергенот и дојде до толеранција на самиот алерген.

Методата се користи кај алергии на полен, прашина, алергија на животински влакна, алергична астма итн.

Споредни ефекти кои можат да се појават се: локално црвенило или оток на местото на апликација, егзема, вртоглавици и во многу ретки случаи дури и анафилактичен шок.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Алергичен сум на полен и јас. Денес ко наркоман се влечев по улица, целиот со насолзени очи и размрсулавен. Главава ќе ми експлодираше од кивање. Цело пакетче Paloma за 5 минути пешачење ја потрошив. Да тибам липи и тополи да тибам. Сабајле кога ќе станам од спиење прво 30 минути се обидувам да го сопрам носот, па после се нормализирам...

До пред 2 години не бев алергичен, ама сега ептен станав осетлив.

Имаше едни апчиња што ептен ми помогнаа минатата година... Ама не им го знам името. Помош?
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Абе асид и татко ми има ист проблем ко тебе и зема една течност ја шприца у нос и повеќе нема проблем.
Мислам дека се викаше flixsonase.
 

JFK

Член од
9 март 2007
Мислења
966
Поени од реакции
52
Loratadin или нешто на база на тоа, само не ти препорачувам да возиш или да работиш нешта кои бараат концентрација кога ги пиеш.
 

^Кристи^

Dreamer
Член од
1 ноември 2007
Мислења
781
Поени од реакции
41
Лоратидинот го препишуваат против ублажување на симптомите од алергија на поленов прав. Антихистаминик е и го има достапен како таблети, дневната доза е околу 10 mg (една таблета дневно) со задолжителна редовна употреба околу 10 дена. Релативно добро се поднесува и не предизвикува несакани ефекти, доколку се јават тоа би можеле да бидат раздразливост, поспаност, умор, појава на сува уста, но не го попречува нормалното функционирање на огранизмот.
 

JFK

Член од
9 март 2007
Мислења
966
Поени од реакции
52
Лоратидинот го препишуваат против ублажување на симптомите од алергија на поленов прав. Антихистаминик е и го има достапен како таблети, дневната доза е околу 10 mg (една таблета дневно) со задолжителна редовна употреба околу 10 дена. Релативно добро се поднесува и не предизвикува несакани ефекти, доколку се јават тоа би можеле да бидат раздразливост, поспаност, умор, појава на сува уста, но не го попречува нормалното функционирање на огранизмот.
Шо знам му напоменав така пошто мене ми попречуваше, бев поспан премногу и не знаев кај терам ми се случуваше на кафе да заспивам..
 

^Кристи^

Dreamer
Член од
1 ноември 2007
Мислења
781
Поени од реакции
41
Шо знам му напоменав така пошто мене ми попречуваше, бев поспан премногу и не знаев кај терам ми се случуваше на кафе да заспивам..
Таквите несакани ефекти се јавуваат често поради земање во поголеми количини од пропишаните. Доколку во централниот нервен систем не се внесува во големи концентрации (повеќе од 10 mg дневно) Лоратидинот нема да предизвика несоница.
 

Billa Bong

I love Basketball
Член од
14 август 2006
Мислења
6.590
Поени од реакции
11
Алергичен сум на полен и јас. Денес ко наркоман се влечев по улица, целиот со насолзени очи и размрсулавен. Главава ќе ми експлодираше од кивање. Цело пакетче Paloma за 5 минути пешачење ја потрошив. Да тибам липи и тополи да тибам. Сабајле кога ќе станам од спиење прво 30 минути се обидувам да го сопрам носот, па после се нормализирам...

До пред 2 години не бев алергичен, ама сега ептен станав осетлив.

Имаше едни апчиња што ептен ми помогнаа минатата година... Ама не им го знам името. Помош?
Тоа ти е алергија штом до сеа не ти се смирила изгледа дека нема да се повлече..

Затоа најубаво да ти кажам кај да си отидеш за 1,2 години примање вакцина ни топола ќе ти пречи ни липа:)
 

Elena F.Sinatra

Temper Tantrum
Член од
5 август 2008
Мислења
227
Поени од реакции
14
Мислам дека не се работи за вакцина туку едноставно за просец на хипосензибилизација (исто наречено десензибилизирање или специфична имуна терапија), односно самиот алерген се дава во одредена концентрација и со тек на време се зголемува таа концентрација се додека телото не се навикне на алергенот и дојде до толеранција на самиот алерген.

Методата се користи кај алергии на полен, прашина, алергија на животински влакна, алергична астма итн.

Споредни ефекти кои можат да се појават се: локално црвенило или оток на местото на апликација, егзема, вртоглавици и во многу ретки случаи дури и анафилактичен шок.
Sorry вака: во право си, точно е дека е процес на хипосензибилизација, меѓутоа се работи за вакцина... Бидејќи и тие се алергени, т.е антигени... А по дефиниција знаеме дека вакцините содржат антигени... во случајов постепено се градуира концентрацијата на алергенот, и се дава во текот на 2години. Врвен професор на клиниката за пулмоалергологија - Скопје, ја етаблираше оваа вакцина, и доби награда во Германија, :wink:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Алергичен сум на полен и јас. Денес ко наркоман се влечев по улица, целиот со насолзени очи и размрсулавен. Главава ќе ми експлодираше од кивање. Цело пакетче Paloma за 5 минути пешачење ја потрошив. Да тибам липи и тополи да тибам. Сабајле кога ќе станам од спиење прво 30 минути се обидувам да го сопрам носот, па после се нормализирам...

До пред 2 години не бев алергичен, ама сега ептен станав осетлив.

Имаше едни апчиња што ептен ми помогнаа минатата година... Ама не им го знам името. Помош?
помош тешко...ќе си отидеш у аптека ќе си прашаш стручно...не од форумов рекла казала...

иначе и јас сум алергичен на Полен али ти си брат ЕПТЕН...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
А од каде си сигурен дека нема стручни лица на форумов? Или дека па тие на клиника се стручњаци на годината?:)
 

Elena F.Sinatra

Temper Tantrum
Член од
5 август 2008
Мислења
227
Поени од реакции
14
Во аптека сигурно нема да најдеш стручно лице, целта на веледрогериите, и на вработените таму е да ти продат лек, не да те лекуваат...
На форумов може нема да ти напишат дијагноза и рецепт, ама може да добиеш лесно упат за на лекар ;)
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
беконазе ( насобек ) спреј и лоратадинче.... и си кулираш цела сезона додека има полен...
јас барем така
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Не знам што ми стана, и ја од оваа година станав ЕПТЕН алергична на полен и трева. И тоа, не ми тече нос или да ме чешаат очи, туку се гушам. Точно знам во кој дел на Скопје какви дрвја имa - посебно липи ми сметаат и КОСЕНА ТРЕВА. :jaj:

До сега пиев Лоратадин ама веќе осеќам дека не ми помага колку што ми треба - ми дадоа спреј за уста ама ќе треба и десензибилизација. Дај Боже да помага како што викате, пошто многу е гадно кога не можам да дишам ко шо треба. :nesum:
 
Член од
20 јули 2006
Мислења
260
Поени од реакции
10
I jas imam alergii na se i seshto, kozni i bronhijalni-asmaticni. Mesto Loratadin si pijam Rinolan koj mnogu pomalku me uspiva. Za kivavica nema podobro od Flixonaze a za dishenje vo kraen slucaj Ventoline.
Metodot na Dokic e desenzibilizacija koj e slicen na homeopatija i na filozofijata "klin so klin se izbiva" ama predolg za da se podlozam na nego, a i ima ograniceno traenje vo povekjeto slucai mislam deka e 10 god.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom