Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
Plati, nikoj nema da ti rece ne.
Site primeni dividendi od stranstvo imas obvrska da gi prijavis vo UJP. Dokolku imame dogovor so zemjata od koja e isplatuvacot i dokolku imas potvrda za plateniot danok, moze da bides osloboden ili da platis pomalku danok. Neprijavuvanjeto na prihod od dividenda moze da rezultira so globa, a ne prijaveniot prihod se odanocuva so 70%
 
Член од
3 ноември 2020
Мислења
21
Поени од реакции
6
Site primeni dividendi od stranstvo imas obvrska da gi prijavis vo UJP. Dokolku imame dogovor so zemjata od koja e isplatuvacot i dokolku imas potvrda za plateniot danok, moze da bides osloboden ili da platis pomalku danok. Neprijavuvanjeto na prihod od dividenda moze da rezultira so globa, a ne prijaveniot prihod se odanocuva so 70%
edno e da prijavis, drugo e da imas obvrska da go platis istiot. Procitaj go ubavo zakonot i istrazi, nikade ne pisuva iznosot platen vo zemja so koja imame skluceno dogovor tuku za iznosot na danokot koj e platen vo druga zemja. Od utki ko tebe moze praksa da stane toa i posle dopolnitelno da treba da se objasnuvame.
 
Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
edno e da prijavis, drugo e da imas obvrska da go platis istiot. Procitaj go ubavo zakonot i istrazi, nikade ne pisuva iznosot platen vo zemja so koja imame skluceno dogovor tuku za iznosot na danokot koj e platen vo druga zemja. Od utki ko tebe moze praksa da stane toa i posle dopolnitelno da treba da se objasnuvame.
Значи типична малограѓанштина, веднаш почнуваме со вреѓање и омаловажување?

Еве јас како “утка“ ќе образложам зошто мислам дека намалувањето на данокот за плаќање се однесува само за данокот платен во земја со која имаме договор за избегнување на двојно оданочување.

Делот што се однесува на намалување на пресметаниот данок за платениот данок во друга држава е регулиран во член 8 од ЗДЛД
Во првиот став од овој член е наведено дека
(1) Заради примена на даночното изземање или намалување кое произлегува од меѓународен договор за одбегнување на двојното оданочување органот за јавни приходи по барање на обврзникот - резидент издава потврда за даночен резидент на Република Македонија

Во став 4 од истиот член се вели
(4) Заради одбегнување двојно оданочување, на обврзникот - резидент му се намалува пресметаниот данок на доход за износот на платениот данок на доход во друга држава, најмногу до износот што би се добил со примена на даночните стапки од членот 11 на овој закон.

Може и ја грешам, ама по мене во ставот 1 се дефинира дека одредбите од овој член 8 се однесуваат на “примена на даночното изземање или намалување кое произлегува од меѓународен договор за одбегнување на двојното оданочување“ и дека тоа се однесува и на одредбата од став 4
 
Член од
3 ноември 2020
Мислења
21
Поени од реакции
6
Значи типична малограѓанштина, веднаш почнуваме со вреѓање и омаловажување?

Еве јас како “утка“ ќе образложам зошто мислам дека намалувањето на данокот за плаќање се однесува само за данокот платен во земја со која имаме договор за избегнување на двојно оданочување.

Делот што се однесува на намалување на пресметаниот данок за платениот данок во друга држава е регулиран во член 8 од ЗДЛД
Во првиот став од овој член е наведено дека
(1) Заради примена на даночното изземање или намалување кое произлегува од меѓународен договор за одбегнување на двојното оданочување органот за јавни приходи по барање на обврзникот - резидент издава потврда за даночен резидент на Република Македонија

Во став 4 од истиот член се вели
(4) Заради одбегнување двојно оданочување, на обврзникот - резидент му се намалува пресметаниот данок на доход за износот на платениот данок на доход во друга држава, најмногу до износот што би се добил со примена на даночните стапки од членот 11 на овој закон.

Може и ја грешам, ама по мене во ставот 1 се дефинира дека одредбите од овој член 8 се однесуваат на “примена на даночното изземање или намалување кое произлегува од меѓународен договор за одбегнување на двојното оданочување“ и дека тоа се однесува и на одредбата од став 4
Se zezam de dobro, kako sakas. Koga ke pustas akontacija, probaj, ima pole za toa, pa vidi. Mislam deka site drzavi go imaat toa kako zakon, pa i nie, vidi foreign tax relief vo uk i us primer. Stavot 1 se odnesuva, primer ako sakas da go dobies namalenieto od dogovorot so nekoja drzava, ti treba potvrda od UJP deka si danocen rezident na MK i treba da mu ja prilozis potvrdata na brokerot za da vazi za tebe danocnoto namaluvanje. Taa potvrda ti e za vo drzavata kaj so ti zadrzuvaat danok, nema vrska so nasive.
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Сите мои позиции се длабоко во зелено со исклучок на LOW (Lowe's) каде што имам загуба од $40 по акција. Сите анализи и резултати кажуваат дека компанијава работи перфектно и ги надминува очекувањата, но од некоја причина тоа не се рефлектира на цената. Требаат добри нерви за да не ги скратам загубите и да продадам. Има некој препорака?
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Сите мои позиции се длабоко во зелено со исклучок на LOW (Lowe's) каде што имам загуба од $40 по акција. Сите анализи и резултати кажуваат дека компанијава работи перфектно и ги надминува очекувањата, но од некоја причина тоа не се рефлектира на цената. Требаат добри нерви за да не ги скратам загубите и да продадам. Има некој препорака?
ako mislis deka raboti dobro i deka ke prodolzi taka vo idnina, pravilno e da go iskoristis momentot koga ke padne cenata za da dokupis i da uprosecis na poniska cena. Nemoj da bivas klasicna kafekuvarka kade pri mal pad na cenata odma gi faca panika i prodavaat so zaguba na niski ceni :D ako ne kupuvas, barem ne ni prodavaj i pocekaj podobri vreminja.
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
ako mislis deka raboti dobro i deka ke prodolzi taka vo idnina, pravilno e da go iskoristis momentot koga ke padne cenata za da dokupis i da uprosecis na poniska cena. Nemoj da bivas klasicna kafekuvarka kade pri mal pad na cenata odma gi faca panika i prodavaat so zaguba na niski ceni :D ako ne kupuvas, barem ne ni prodavaj i pocekaj podobri vreminja.
Паника не ми е проблемот, а не сакам да фрлам добри пари врзи лоши пари. Дилемата ми е во opportunity cost. Додека чекам оваа акција да се врати назад, дали можам со тие пари да направам повеќе. Фирмата работи добро и сега за сега ќе стиснам заби и ќе почекам уште 1-2 тромесечја. Лекција за понатаму е не купувај мали позиции што не можеш да ги заштитиш со опции. Фала за советот.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
А ако мислиш дека компанијата е добра, која е поентата да купуваш по малку?? Цената може да отиде нагоре и да пропуштиш огромна добивка
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Проблемот со цената е тоа што пазарот верува дека поради зголемување на каматните стапки во 2022 ќе има намалување на продажбата на станови и куќи, а тоа би значело помалку заработка. Работата е што оваа проекција е како гледање на гравчиња. А кога има толку голема несигурност ризикот е многу поголем, дури и кај добри компании.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Токму тоа е и главната поента. За да се ,,заузда'' инфлацијата ФЕД требаше малце порадикално да настапи ала Paul Volcker стајл. Гледаат дека со софт лендинг од 7x0.25 rate hike нишо не праат и од денес почна најавата за хајк од 0.50 сеа на наредниот FOMC на 3 мај ( среќа шо нема у април, инаку реливо денес немаше да постои). Со покачување на federal funds rate цената на treasury паѓа но yields-овите растат. Со тоа mortgage rates како огледало раснат линерано со yields и тука доаѓаме до скапи кредити, отплати на заеми со флуктуирачки камати и у основа хаусинг предизвици.
БТВ денес од ФЕД- Далас потенцираа дека УСА има проблем со хаусинг бабл. Оуу Not again :)

P.S Владе_ko доколку ти значи совет од мене би ти рекол баш вакви компании како LOW се чуваат во ваков и во секаков период. Колку шо успеав да погледнам стабилна и EBIT и incomе. Buyback shares фантастичен. Free cash flow топ. Dividend, market cap се врв. Доколку има рецесија (патем денес имаше прв инверт 5 со 30 трежри мислам) се шо гледаш шо е во халп и раст а непрофитабилно ќе гине. Денес Matterport и PLTR ми газат но Intel ми стагнира. Коа ќе дое лошото шо мислиш кој од последниве три ќе помине со маргинални последици.
 
Последно уредено:
Член од
3 ноември 2020
Мислења
21
Поени од реакции
6
Проблемот со цената е тоа што пазарот верува дека поради зголемување на каматните стапки во 2022 ќе има намалување на продажбата на станови и куќи, а тоа би значело помалку заработка. Работата е што оваа проекција е како гледање на гравчиња. А кога има толку голема несигурност ризикот е многу поголем, дури и кај добри компании.
Tocno, kompanijava ti spagja vo Home Improvement Retail, del od consumer cyclical sektorot. Samoto consumer cyclical ti kazuva deka dobro tera koga ekonomijata e vo bum koga lugeto trosat, koga e poteska situacija toest na krajot od ciklusot, ke bide padnata cenata. Ti izgleda vo pravo vreme si vlegol, koga e niska cenata. Najbolji ti e da ja cuvas.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Кажете ми приход од капитална добивка од странски берзи кога ќе ти стигнаат на девизна сметка треба да се пријават на епдд сајтот на ујп? Тоа што се прави после withdrawal со парите на сметка што ќе ти стигнат.
 
Последно уредено:

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Кажете ми приход од капитална добивка од странски берзи кога ќе ти стигнаат на девизна сметка треба да се пријават на епдд сајтот на ујп? Тоа што се прави после withdrawal со парите на сметка што ќе ти стигнат.
tax report треба брокерот да ти даде и на база на тоа поднесуваш. во ибрк има за спуштање таков репорт. сметката во банка нема врска оти можи да повлечиш пари а дс немаш каптална добивка
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
713
Поени од реакции
937
Вака, мислам дека сум во погрешна тема ама подфорумот е тој. Да ми помогните малку... имам место голема површина во строг центар на градот, прва зона. Сакам да го продавам местото, отприлика како да ја формирам цената по која би ја продавал, сакам да биди оптимална и реална отприлика да знам по шо да се водам. Дали да се водам по проценителско друштво или?
Вие како би ја одредиле цената, значи да речеме местово вреди, не е битно моментално што и како има врз него..?
 
Член од
18 август 2015
Мислења
159
Поени од реакции
85
Вака, мислам дека сум во погрешна тема ама подфорумот е тој. Да ми помогните малку... имам место голема површина во строг центар на градот, прва зона. Сакам да го продавам местото, отприлика како да ја формирам цената по која би ја продавал, сакам да биди оптимална и реална отприлика да знам по шо да се водам. Дали да се водам по проценителско друштво или?
Вие како би ја одредиле цената, значи да речеме местово вреди, не е битно моментално што и како има врз него..?
Пробај прашај и тука, може ќе добиеш некој одговор: https://forum.kajgana.com/threads/Помош-сакам-да-градам.18641/page-54#post-9565536
 

Kajgana Shop

На врв Bottom