Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Идиотите ми бараа да покажам документ за сопственост на објектот за кој пратив сметка од струја.
Им пратив имотен лист, па ми бараа да им покажам доказ како сум стигнал до сопственоста, небаре катастарот ми упишал сопственост на лепе очи :tapp:
Е на што ќе видат пари, да му ибам лешперите глупи.

П.С на Илирика им пратив маил со прашања, одговор добив дури по неколку денови и тоа не во писмена форма, туку ми се јави на телефон некој словенец. И на овие им турив калапот, и ако најдете некој поасален ве молам споделете тука.
Со илирика словенија имав лошо искуство, order-от се заглави на сајтот нивни и парите не ми беа достапни поради некоја грешка на сајтот, па после неколку emails чекав 1-2 дена да ме одглават за да продолжам. Башка хаос се со конверзии и јазици, полу преведни работи и договори нешто на англиски нешто на словенски а валутите секогаш ги пишува во евра и хаос се случува со конверзиите нивни посебно ако инвестираш во уса.

едит: Комуникација лоша, преку emails или телефонски, повеќето незнаат англиски - па чекаат тој што знае англиски да врати ако им пишеш емаил, па ако не е на смена ќе чекаш да се врати на работа за да се разберете како луѓе.
Сајтот ужас, како практикант од прва да го има кодирано.
Веќе кога нудат услуга на странски клиенти и кога се плаќаат високи провизии за брокери очекуваш квалитетна услуга а добиваш shitty. Next
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Нереално е ова, ко да те дупи некој на шалтер.
Успеав да креирам од 4ти обид, кој сака нека честита :icon_lol:
Сеа останува вистинското дупење на шалтер - во банка.
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
На крајот испадна дека иницијалниот налог си бил ОК. А јас го искомплицирав беспотребно. Тогаш со овој налог ојдов на банка (НЛБ) и тие тогаш ми рекоа дека сметката која е најдолу на сликата им е чудна оти се консултирале со колегите (која е потребата да се консултираат за обичен налог?) и другите луѓе кои плаќале на ИБКР други сметки користеле и ми ја даде таа на ЏПМорган која е со ИБАН. ОК тоа, но тие тоа го правеле оти имаат отворено сметки во ЕУР, а јас имав направено акаунт во УСД оти планирам исклучиво САД и УСД номинирани продукти да користам. Не знам оти банкарскава службеничка не ги засука ракавите и да направи налог за CITIBANK со сметкава која е наведена најдолу во налогов. Јас па со цел памет тргнав како што ми рече. ИБКР Сметката ја ковертирав во ЕУР (2 работни дена чекање) и направив нов налог и ми даде во ЏПморган со ИБАН се ок, но тоа после видов додатна логистика ќе ми направи за евра конвертирање и трошоци. Ја конвертирав пак во долари и самиот со електронско банкарство си префрлив сабајлево. Во неколку саати се појавија на ИБКР акаунт така што функцинира ова со сметката ако е без ИБАН ;) Ум за друг пат. Сам како шо мојш да си напрајш никој не мој :) ....Кога веќе има електронско банкарство со девизно плаќање. Една недела за џабе изгубив и огромна шанса - ми заминаа 2the moon ураниум што си ги сакав да ги земам извесен период :) Арно не чекав за платина/паладиум да се заврши ова и на обичниот начин си ги зедов заедно со БАБА минатава недела.

Во твојов скриншот има и друга банка и ИБАН. Еве кај мене. На линкот кој го прати погоре во USD residence outside USA е таа која ми ја кажаа и од банката. Но кај мене јавува друга банка.
Прегледај го приврзокот 310799
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
На крајот испадна дека иницијалниот налог си бил ОК. А јас го искомплицирав беспотребно. Тогаш со овој налог ојдов на банка (НЛБ) и тие тогаш ми рекоа дека сметката која е најдолу на сликата им е чудна оти се консултирале со колегите (која е потребата да се консултираат за обичен налог?) и другите луѓе кои плаќале на ИБКР други сметки користеле и ми ја даде таа на ЏПМорган која е со ИБАН. ОК тоа, но тие тоа го правеле оти имаат отворено сметки во ЕУР, а јас имав направено акаунт во УСД оти планирам исклучиво САД и УСД номинирани продукти да користам. Не знам оти банкарскава службеничка не ги засука ракавите и да направи налог за CITIBANK со сметкава која е наведена најдолу во налогов. Јас па со цел памет тргнав како што ми рече. ИБКР Сметката ја ковертирав во ЕУР (2 работни дена чекање) и направив нов налог и ми даде во ЏПморган со ИБАН се ок, но тоа после видов додатна логистика ќе ми направи за евра конвертирање и трошоци. Ја конвертирав пак во долари и самиот со електронско банкарство си префрлив сабајлево. Во неколку саати се појавија на ИБКР акаунт така што функцинира ова со сметката ако е без ИБАН ;) Ум за друг пат. Сам како шо мојш да си напрајш никој не мој :) ....Кога веќе има електронско банкарство со девизно плаќање. Една недела за џабе изгубив и огромна шанса - ми заминаа 2the moon ураниум што си ги сакав да ги земам извесен период :) Арно не чекав за платина/паладиум да се заврши ова и на обичниот начин си ги зедов заедно со БАБА минатава недела.
Денес 6,2% инфлација. Многу неочекувано. Како и да е тоа на долг рок е лошо за се освен за обврзници. Мислам дека тука е пикот но ќе видиме што ќе биде со инфлацијата.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Кажи ми за ова може во било која филијала или мора во централата?
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Кажи ми за ова може во било која филијала или мора во централата?
Во филијала во Битола. Али реков - со електронско банкарство најубаво.

Денес 6,2% инфлација. Многу неочекувано. Како и да е тоа на долг рок е лошо за се освен за обврзници. Мислам дека тука е пикот но ќе видиме што ќе биде со инфлацијата.
Цело време јас бев во инфлациониот кампус и затоа се нафатирав на сребрени рудници. Но последно време почнав да се сомневам во изворите на информации кои цело време водеа на кај сребро злато и други commodities да не си влечат на кај себе и почнав да гледам и алтернативи за макро и иако на почеток имаше повеќемина со тек на време се намалија тие од кампусот за дефлација, така што ова е очекувано за мене. Она што не бев сигурен само е дали падот од 30% на злато сребро ги вкалкулира подигањето на каматните стапки или не и постои можност за дополнителен пад. Тоа ќе видиме на пролет. Само криво ми е што се иссилив на почеток и предвреме влегов во среброто (лани есен) + паднав на почетничка грешка FOMO и прикупив така што пролетва си го челичев стомакот кој издржа до -35% загуба, но еве се рипа и е назад во колосек по планот и излегов од калта и сега сум на 0. До нова година очекувам среброто да стигни со отпорот на 30 УСД па ќе видиме. Во меѓувреме доста учење за благородни метали не беше на одмет. Исто време ми требаше не можев да се одлучам помеѓу платина и паладиум и на крај најдов Спрот има комбиниран фонд ПТ/ПД (SPPP). Кина бајги време ја меркав и сакав во ЕТФ некако да сум изложен, па на крај испадна преку БАБА да влезам минатава недела на 170. Ураниум го разгледував последниве 2 месеци и се поврзано со нуклеаркиве и енергијата и таман се решив ми летна врапчето.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Во филијала во Битола. Али реков - со електронско банкарство најубаво.


Цело време јас бев во инфлациониот кампус и затоа се нафатирав на сребрени рудници. Но последно време почнав да се сомневам во изворите на информации кои цело време водеа на кај сребро злато и други commodities да не си влечат на кај себе и почнав да гледам и алтернативи за макро и иако на почеток имаше повеќемина со тек на време се намалија тие од кампусот за дефлација, така што ова е очекувано за мене. Она што не бев сигурен само е дали падот од 30% на злато сребро ги вкалкулира подигањето на каматните стапки или не и постои можност за дополнителен пад. Тоа ќе видиме на пролет. Само криво ми е што се иссилив на почеток и предвреме влегов во среброто (лани есен) + паднав на почетничка грешка FOMO и прикупив така што пролетва си го челичев стомакот кој издржа до -35% загуба, но еве се рипа и е назад во колосек по планот и излегов од калта и сега сум на 0. До нова година очекувам среброто да стигни со отпорот на 30 УСД па ќе видиме. Во меѓувреме доста учење за благородни метали не беше на одмет. Исто време ми требаше не можев да се одлучам помеѓу платина и паладиум и на крај најдов Спрот има комбиниран фонд ПТ/ПД (SPPP). Кина бајги време ја меркав и сакав во ЕТФ некако да сум изложен, па на крај испадна преку БАБА да влезам минатава недела на 170. Ураниум го разгледував последниве 2 месеци и се поврзано со нуклеаркиве и енергијата и таман се решив ми летна врапчето.
Јас имам TLT, GDX, SPY и некои финансиски, технолошки и материјали поединчни акции. И сега доста USD зошто ми стигнаа приливи од бизнисот. Најверојатно ќе одаат во поединечни акции на компании.
Автоматски споено мислење:

А да и UNI на MSE :) А под дифолт сум лонг на CNY зошто потпишав договори со купувачи од Кина во CNY ми исплаќаат во USD.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
468
Поени од реакции
866
Во филијала во Битола. Али реков - со електронско банкарство најубаво.


Цело време јас бев во инфлациониот кампус и затоа се нафатирав на сребрени рудници. Но последно време почнав да се сомневам во изворите на информации кои цело време водеа на кај сребро злато и други commodities да не си влечат на кај себе и почнав да гледам и алтернативи за макро и иако на почеток имаше повеќемина со тек на време се намалија тие од кампусот за дефлација, така што ова е очекувано за мене. Она што не бев сигурен само е дали падот од 30% на злато сребро ги вкалкулира подигањето на каматните стапки или не и постои можност за дополнителен пад. Тоа ќе видиме на пролет. Само криво ми е што се иссилив на почеток и предвреме влегов во среброто (лани есен) + паднав на почетничка грешка FOMO и прикупив така што пролетва си го челичев стомакот кој издржа до -35% загуба, но еве се рипа и е назад во колосек по планот и излегов од калта и сега сум на 0. До нова година очекувам среброто да стигни со отпорот на 30 УСД па ќе видиме. Во меѓувреме доста учење за благородни метали не беше на одмет. Исто време ми требаше не можев да се одлучам помеѓу платина и паладиум и на крај најдов Спрот има комбиниран фонд ПТ/ПД (SPPP). Кина бајги време ја меркав и сакав во ЕТФ некако да сум изложен, па на крај испадна преку БАБА да влезам минатава недела на 170. Ураниум го разгледував последниве 2 месеци и се поврзано со нуклеаркиве и енергијата и таман се решив ми летна врапчето.
ne e letnato vrapceto za uranium, pagja raste, ke ima priliki, ama e mnogu dolgorocna igra, nekoi si 5 do 10 godini ke treba da se ceka uste, da gi populariziraat modularnite reaktori... jas sum 50% od kapitalot vo fizicki uranium
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
ne e letnato vrapceto za uranium, pagja raste, ke ima priliki, ama e mnogu dolgorocna igra, nekoi si 5 do 10 godini ke treba da se ceka uste, da gi populariziraat modularnite reaktori... jas sum 50% od kapitalot vo fizicki uranium
SRUUF? Јас одам исто лонг на commodities.Товарен сум сребро (ова дури би намалил малку), платина/паладиум и уште 3 ми се на листа: ураниум, бакар и литиум. Се на долгорочно.
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Дали некој пробал да уплаќа на Интерактив брокерс преку Халкбанка?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Еве мое искуство за преку НЛБ. Најголема мука видов за да го потврдам акаунтот на страната, во нлб одма завршив работа. Може и преку апликација, меѓутоа за прв пат сакав да зборам во банката.
Провизија ми земаа 20, за 1000 евра. Потоа уште долар ипол за конверзија од евра во долари. За тргување ми зема 1 долар за налог од 500 долари, претпоставувам тоа е минимумот. И тоа е тоа. Е сега провизијата за повлекување на пари не прашав, не планирам во скоро да ги повлечам. Најголем трошок се тие 20 евра, вака му доаѓа 2%.
 
Член од
6 октомври 2017
Мислења
7
Поени од реакции
2
Јас без проблем го потврдив акаунтот во Интерактив брокерс (со лична карта и со сметка од ЕВН).
Ако имате искуство, ве молам за совет на следните прашања:
  1. Плаќањето треба да го направам преку bank wire на шалтер? Нема друг начин?
  2. Не ги разбирам провизиите на https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=1590&p=stocks1
    Дали се овие?
    EUR 3.00 for trades up to EUR 6,000​
    0.05% of trade value for trades over EUR 6,000​
  3. Дали јас ќе сум директен сопственик на акциите или како во случајот со македонските банки, сопственик на подсметка (што подразбира плаќање лежарина на банките за чување на акциите)?
 
Член од
9 септември 2020
Мислења
137
Поени од реакции
99
Јас без проблем го потврдив акаунтот во Интерактив брокерс (со лична карта и со сметка од ЕВН).
Ако имате искуство, ве молам за совет на следните прашања:
  1. Плаќањето треба да го направам преку bank wire на шалтер? Нема друг начин?
  2. Не ги разбирам провизиите на https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=1590&p=stocks1
    Дали се овие?
    EUR 3.00 for trades up to EUR 6,000​
    0.05% of trade value for trades over EUR 6,000​
  3. Дали јас ќе сум директен сопственик на акциите или како во случајот со македонските банки, сопственик на подсметка (што подразбира плаќање лежарина на банките за чување на акциите)?
2. Da, tie se fiksnite provizii za trguvanje so akcii I fondovi (vo eur valuta) dokolku odbetes smart routing I nalogot se izvrsi na berzite vo Belgija, Francija, Germanija, Spanija, Italija, Holandija, Svajcarija ili UK.
3. Ti si direkten sopstvenik na akciite I nemas nikakvi trosoci za cuvanje (custody) kako koga kupuvas preku banki.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom