Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
13 март 2013
Мислења
448
Поени од реакции
715
Јас мислам да си поднесам регулар со минусирани загуби, па нека ми го вратат на доработка ако треба. Ми ги отепуваат сите стратегии вака. Сеа го гледам месечниов, крш месец, а позитивна основица за пресметка стоооо :)
Јас пратив маил до човекот во УЈП што минатиот пат ми ја врати пресметката за УС дивиденди и ова ми одговори

1675355171803.png
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
За 6 месеци ја закопаа и воскеснаа Мета, можеби сум пропуштил да не се случи метаверс револуцијата
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
За 6 месеци ја закопаа и воскеснаа Мета, можеби сум пропуштил да не се случи метаверс револуцијата
Не си нишо пропуштил. Неминовен е ,,новиот интернет''. Вчера прочитав освен МЕТА и Мајкрософт во градењето на прикаската се вклучува и Амазон. Wеб3 и Метаверс ќе ги живееме за некои 10 години по моја претоставка на чело Зукиниберг' пред сите. Во поглед на шпекулација со цени мислам дека можеш од сеа натака да почеш да размислуваш. Мета најави бај бек од 1/10 од сите акции или 40 билиони $, WTF. Јас вчера коа го видов негативниот ЕПС на инвестинг.цом ми се стемни. Викам отиде ова под 100$ , отварам TWS + 3732 $ во 5 минути, се испаничив, мислев по грешка шорт сум стаил претходно :).
Ми е криво шо пред некој ден не докупив т.с да бидам чесен си ја зацементирав на 120$ после ,,слаб'' earnigns или гајданс. јбг
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Не си нишо пропуштил. Неминовен е ,,новиот интернет''. Вчера прочитав освен МЕТА и Мајкрософт во градењето на прикаската се вклучува и Амазон. Wеб3 и Метаверс ќе ги живееме за некои 10 години по моја претоставка на чело Зукиниберг' пред сите. Во поглед на шпекулација со цени мислам дека можеш од сеа натака да почеш да размислуваш. Мета најави бај бек од 1/10 од сите акции или 40 билиони $, WTF. Јас вчера коа го видов негативниот ЕПС на инвестинг.цом ми се стемни. Викам отиде ова под 100$ , отварам TWS + 3732 $ во 5 минути, се испаничив, мислев по грешка шорт сум стаил претходно :).
Ми е криво шо пред некој ден не докупив т.с да бидам чесен си ја зацементирав на 120$ после ,,слаб'' earnigns или гајданс. јбг
Веројатно да, метаверс ќе биде иднината ама нема некоја прецизна временска рамка кога би се случило тоа. Мета како најголем инвеститор во тој сегмент се удави во милијарди долари годишни трошоци кои што не верувам дека ќе ги снема во следните квартали.

Го видов ова за откупот на сопствени акции, храбар потег кој што очекувано делува позитивно на цената на акцијата.


Facebook Parent Meta’s Metaverse Division Lost $13.7B in 2022

The social media giant reported losing $4.3 billion in the division in the fourth quarter of 2022 on revenues of $727 million.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
METARULES.png

Е да, има и вакви моменти во овој спорт.

Скроз од небо и тоа у 24 саати. Без рисрч и без мака. Priceless!
 
Последно уредено:

CecaXYZ

rookie
Член од
26 ноември 2022
Мислења
196
Поени од реакции
87
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
2.359
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Пошо сум лимитиран да бидам досаден со маратонски ајрон кондори и спредови од општински телетабиси у УЈП шо креираат политики а ти треба да им објасниш шо е коин а шо фјучерс или дериват, ок ќе играме по нивни правила. Ќе ви откирајам стратегија на Сајд Хaслер за праeње пари со преку 85- 90% шанси за профит. Освен малце повеќе марџин и кеш на рака, тренинг на поситни ХВ нишо друго не ви треба. Пази сеа.

SIDEHUSTLER.png

Продаваш naked short strangle на било која полуликвидна акција во висока IVR i IV средина на 30 делта, црвени линии (тоа е некаде 0,5 стандардна девиација). Местиш од сам старт stop limit и горе и доле 5 долари, зелени линии. Кај call делот на зелената граница ставаш налог + 100 long shares (поставуваш артицифиелен covered call). На зелената граница кај put-от ставаш - short 100 акци. Двата се хеџ и за едниот и за другиот. Пошо сме лимитирани да праиме роловање заради смрдениот данок, со хеџирање од овој тип немате загуба.
30 делта сама по себе носи POP од прилика некаде 50-60% . Со хеџот шансите се преку 90% на секоја опција, деведесееетттт нааа секоја рукааа :).
Ова можам да го кажам дека е мој трејдмарк у трејдинг но сакам да го споделам пошо сакам секој со желба и малце у глава да проба да напрaи пари.
Ме ограничуваат со школска заштита во опции, soo what. Цивилизации се развивале коа немало, не коа се било под конец, а не тргување у МК. Вака со малце повеќе гз, повеќе ќе искинеме ....
 
Последно уредено:
Член од
11 септември 2008
Мислења
106
Поени од реакции
87
Јас пратив маил до човекот во УЈП што минатиот пат ми ја врати пресметката за УС дивиденди и ова ми одговори

Прегледај го приврзокот 365403
За прашање бр 1 он си го толкува така и не значи дека е така. Како прво чим нема пишано во законот дали се пребива или не за странски пазари значи дека не е регулирано а не него како му одговара. Законот го пишува министерство за финансии а не УЈП и пошо е нов различни луѓе во УЈП да прашаш различни одговори ке добиеш.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
BTW шорт сум на AAPL 10 минути пред earnings. Скроз хазардерски agree. Или ќе ја раситнам МЕТА од вчера или ќе бидам мадафака два дена консекутивно.

# I love this game :)
Автоматски споено мислење:

Oooouuhh Side Hustler, you are the one! :kruna: :bravobe: :aplauz:
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
2.359
Ќе има враќање назад после реливо и ќе има ликвидност, но најцрното сценарио помина на крај на октомври, почеток на ноември. Сменинија малку перспективата на очекувања, зошто очекувајќи doom, може да се пропушти подоцнежниот раст.
 
Член од
28 мај 2022
Мислења
67
Поени од реакции
120
ЈП многу микст пораки даваше на оваа конференција, чувството е како нешто да не кажува до крај, очекува инфлацијата дека ќе паѓа, ама со добра желба и голема надеж, ќе му пишеме на Дедо Мраз. Goods inflation highly negative (which mainly pulled down inflation rate), but we expect to come back up to the long term average of 0%, housing still hanging out but there are things in the pipeline that will trickle down to lowering the inflation, however the main part which comprises 56% of the inflation metrics (services ex housing) is not moving at all, none!

Од друга страна основна теза му е дека е возможен софт лендинг, со ниска невработеност и ниско ниво на ГДП пораст. Додека во исто време, кога го прашаа од каде го гледа дека ќе дојде порастот, кажува дека локалните влади имаат кешарица, се планираат одгомни трошења и инвестиции, па дури и даночни кратења и тоа одозгора на повискоа гобална побарувачка. As if he wants to have it higher for longer....and I don't mean interest rates.

Пошо сум лимитиран да бидам досаден со маратонски ајрон кондори и спредови од општински телетабиси у УЈП шо креираат политики а ти треба да им објасниш шо е коин а шо фјучерс или дериват, ок ќе играме по нивни правила. Ќе ви откирајам стратегија на Сајд Хaслер за праeње пари со преку 85- 90% шанси за профит. Освен малце повеќе марџин и кеш на рака, тренинг на поситни ХВ нишо друго не ви треба. Пази сеа.

Прегледај го приврзокот 365446

Продаваш naked short strangle на било која полуликвидна акција во висока IVR i IV средина на 30 делта, црвени линии (тоа е некаде 0,5 стандардна девиација). Местиш од сам старт stop limit и горе и доле 5 долари, зелени линии. Кај call делот на зелената граница ставаш налог + 100 long shares (поставуваш артицифиелен covered call). На зелената граница кај put-от ставаш - short 100 акци. Двата се хеџ и за едниот и за другиот. Пошо сме лимитирани да праиме роловање заради смрдениот данок, со хеџирање од овој тип немате загуба.
30 делта сама по себе носи POP од прилика некаде 50-60% . Со хеџот шансите се преку 90% на секоја опција, деведесееетттт нааа секоја рукааа :).
Ова можам да го кажам дека е мој трејдмарк у трејдинг но сакам да го споделам пошо сакам секој со желба и малце у глава да проба да напрaи пари.
Ме ограничуваат со школска заштита во опции, soo what. Цивилизации се развивале коа немало, не коа се било под конец, а не тргување у МК. Вака со малце повеќе гз, повеќе ќе искинеме ....
Ако добро разбирам you’re betting on a range bound trading with crushing volatility and collecting time. Што ќе рече бираш акции со голема волатилност во блиско минато, но со идеја дека ќе тргуваат во одредени лимитирани рамки во следниот период и со помала волатилност, а ја собираш премијата. Само не разбирам што ќе ти се хеџовите, чисто ставени како hard stop loss за да не треба да ги мислиш? Иначе искрено ми делува малце хазардерски, во овие угоре/удолу услови, се надевам тера ок.

Бајдвеј, гуд лак како ќе ги објасниш овие на тетките од УЈП. Како тој погоре што си го пишал, а ти сугерирал да ги ставиш деривативите во подвижен имот. Ама знаеш кај нас како е, дериват, тоа ти е нафтен дериват, го тураш у кантичка и го клацаш ваму/таму, подвижен е :pos:


@BASHKAMEN мислам дека пред некое време ти имаше пишано за СПАЈ до 435 ако не се лажам, налетав на еден графикон, наликува на тоа што го збореше, со голден крос и РСИ во пораст.
SPY Daily.jpg
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Ако добро разбирам you’re betting on a range bound trading with crushing volatility and collecting time. Што ќе рече бираш акции со голема волатилност во блиско минато, но со идеја дека ќе тргуваат во одредени лимитирани рамки во следниот период и со помала волатилност, а ја собираш премијата. Само не разбирам што ќе ти се хеџовите, чисто ставени како hard stop loss за да не треба да ги мислиш? Иначе искрено ми делува малце хазардерски, во овие угоре/удолу услови, се надевам тера ок.

Бајдвеј, гуд лак како ќе ги објасниш овие на тетките од УЈП. Како тој погоре што си го пишал, а ти сугерирал да ги ставиш деривативите во подвижен имот. Ама знаеш кај нас како е, дериват, тоа ти е нафтен дериват, го тураш у кантичка и го клацаш ваму/таму, подвижен е :pos:
Вака. Продавам прво два договори (call i put) во кои се обврзувам доколку било која страна заврши при истек внатре или сум обврзан да купам 100 акции (пут) по таа цена која е stike цена во договорот или да продадам 100 акции (call) по цена од стајкот. Kaj call опцијата проблем е шо треба првин да ги купиш од пазар кога ќе истече договорт па да ги продадеш по дефинираната цена на која си се обврзал. ЗНачи имаш неограничен ризик да изгубиш многу пари.
Како награда за ризикот плус заради 30 делта (тоа ти е многу блиску до тековната цена на пазар) добиваш голема примија и од двата договора. Избираш секогаш волатини акции пошо носат голема премија и по природен закон за mean reversion после извесен период истата се смирува. Тоа е и поентата да продадеш кога е високо валатилно со висок IVR па кога ќе се смири да го купиш назад во мирна средина на евтино. Секако цената да те испочитува.
Хеџот на пут всушност ми ја неутрализира опцијата во случај да биде тестирана таа страна. Хипотетички дококу тука бидам тестиран и акцијаат продолжи да паѓа јас од short позицијата како хеџ на секој 1$ ќе се печалам 1 $ односно 100$ со мултиплајер а пошо пут опцијата ќе има делта приближноо 50 таму ќе губам 50$ на секој долар внатре.
Хеџот од страна на call оптцијата ми е да не чекам да истече опцијата и да шпекулирам колку ќе биде на пазар купувам автоматски 100 акции како заштита шо на крај на договор ќе бидам asigned по скоро иста цена колку што ми е страјк цената.

Еве во бројки како изгледа ова погоре. Продаваш short strangle na META. Земаш1900$ премиум. Имаш три сценарија потенцијални:
1. Акцијата не ги тестира страните и јас си останувам со 1900$
2. Акцијата завршува во шорт страна. Имаш каква таква добивка оверол.
3.завршува во call от и ги продаваш акциите на asign по цена која ти си си ја избрал. Премиумот ти останува .
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Ќе има враќање назад после реливо и ќе има ликвидност, но најцрното сценарио помина на крај на октомври, почеток на ноември. Сменинија малку перспективата на очекувања, зошто очекувајќи doom, може да се пропушти подоцнежниот раст.
Изгледа да, топлото зимо во Европа ја спаси ситуацијата од катастрофа. Веројатно ќе успеат најголемите економии да избегнат рецесија, а ќе забави и инфлацијата. Да се надеваме дека ќе нема некој нов негативен шок како војната во Украина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom