Тргување со валути-FOREX

B

Bafra

Гостин
Имам држено предавања, семинари и вебинари за форекс....не е форекс туку CFD али нејсе, форекс е само сектор.
Не е незаконски да се трува во Македонија, не ширете дезинформации.
Епа дај ти информации, за да нема дезинформации.
И ТАТ беше легално арно ама ...
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Епа дај ти информации, за да нема дезинформации.
И ТАТ беше легално арно ама ...
Тргуваш со дериват на хартија од вредност.
Нема никаков закон за тоа.
Тоа што НРБМ сосема очекувано си гледа свои интереси, тоест Македонските пари да останат дома (затоа што сите брокери се странци и тргуваш на меѓународен финансиски пазар) па пуштаат разно разни патка информации ко таа дека е нелегално...пак ќе речам е ок од нивна страна затоа што фураат таква политика.
 
B

Bafra

Гостин
Тргуваш со дериват на хартија од вредност.
Нема никаков закон за тоа.
Тоа што НРБМ сосема очекувано си гледа свои интереси, тоест Македонските пари да останат дома (затоа што сите брокери се странци и тргуваш на меѓународен финансиски пазар) па пуштаат разно разни патка информации ко таа дека е нелегално...пак ќе речам е ок од нивна страна затоа што фураат таква политика.
Јасно дека НБРМ си гледа свои интереси кои НЕ ми се допаѓаат, ама таа нбрм социјалистичка творевина има право да се повика на закон и да те казнат. А ти после иди расправај се, докажувај и објаснувај.

Кажи јасно по кој закон јас како домашно лице имам право на тоа што ти го кажуваш, или пак некој друг освен ебените фондови.
И јас сум да ми се дозволи арно ама вака кога сакаат може да те репнат.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Јасно дека НБРМ си гледа свои интереси кои НЕ ми се допаѓаат, ама таа нбрм социјалистичка творевина има право да се повика на закон и да те казнат. А ти после иди расправај се, докажувај и објаснувај.

Кажи јасно по кој закон јас како домашно лице имам право на тоа што ти го кажуваш, или пак некој друг освен ебените фондови.
И јас сум да ми се дозволи арно ама вака кога сакаат може да те репнат.
Не ме разбра.
Државата може на кур да се повика затоа што нема никаква регулатива во Македонија за и против ваков тип на тргување.
Ниту пак има во 90% од цивилизиран свет. Тие законски одредби што кај нас ги споменуваат опфаќаат сосема трета проблематика во врска со таа индустрија.
Ти како потенцијален или сегашен трговец/шпекулатор/инвеститор во тие разни видови на финансиски производи тоест деривати, немаш никаква законска обврска или ризик освен ако на крај на година стандардно не платиш данок од хонорарен приход во УЈП.
Тоа е тоа...
Имам работено по брокерски куќи, и сум се соочувал со вакви ситуации тоест прашања често.
До сега во Македонија, никој немл проблем
Ти заработи пари на берза, другото е гола вода....тоа е најтешкиот дел.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Тргуваш со дериват на хартија од вредност.
Нема никаков закон за тоа.
Тоа што НРБМ сосема очекувано си гледа свои интереси, тоест Македонските пари да останат дома (затоа што сите брокери се странци и тргуваш на меѓународен финансиски пазар) па пуштаат разно разни патка информации ко таа дека е нелегално...пак ќе речам е ок од нивна страна затоа што фураат таква политика.
Не е ОК, се додека тераат ваква затворена политика ќе бидеме задна дупка на свиралото, со делумно либерална економија нема развој.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Не е ОК, се додека тераат ваква затворена политика ќе бидеме задна дупка на свиралото, со делумно либерална економија нема развој.
Тоа е сосема трета тема.[DOUBLEPOST=1505464968][/DOUBLEPOST]
Забрането е никој да не ве лаже. Ама и никој во ујп не разбира. Со оваа проблематика се бавев уште кога во мк не знаеа Ф од Форекс. Преживеав две светски кризи и изгубив нешто ситон пари на форекс. Првиот пат затоа што бев измамен од таквите како FXLider кои бај д веј се скамери и ви предлагам да темелно да го истражите брокерот пред да вложите пари оти после пари нема да видите. Брокерот кој ме зезна беше регистриран во кипар. FXPro. Не ми извршија TAKE PROFIT ама со ќев извршија STOP LOSS. Откако се жалев и си ги повлеков парите праќаа капчиња усбиња мауспадови ис слични тракатанци по брза пошта. Мој совет Одете на alpari било која подружница. Вториот пат вложив нешто ситно на PAMM и копилето одма почна да губи. Сега сум откажан зашто немав време а оваа работа бара многу посветеност. Можеш да заработиш пари но со соодветна стратегија, живци од коњ, менаџмент на ризик, и добар влог. Инаку само пари за кикиритки можеш да заработиш или треба премногу ризик да превземеш со што со сигурност ќе ја изгориш сметката.
Не е нелегално, и ако си повлекол пари не си бил скемуван.
Си губел пари затоа што како останатите 97% не знаеш како да тргуваш.
Не е видео игра и бара години и години труд и потење да се стигне до некое ниво.
Сите пљукаат по брокерите и државата одкако ќе се покаже дека не било така лесно...да беше сите ќе го правеа.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Не дека Форекс е не легален, мене лично кај Форекс ме нервира тоа што глумат тргување на берза, а од тоа нема ништо, фактички тоа е кладење.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Не дека Форекс е не легален, мене лично кај Форекс ме нервира тоа што глумат тргување на берза, а од тоа нема ништо, фактички тоа е кладење.
Објасни ми ја разликата?
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Definitivno za forex ako se prijavuvas uredno vo UJP nema da imas problemi, iako ima i drugi "zadni" vratnicki, da se koristi payoneer karttica na koja nema trag a direktno se vlece od ATm pari, no sepak najdorbo e bidete si uredno prijavuvani vo UJP deifnitivno nema da pravat problem. A inaku, da za forex e rizicen biznis, moze da se pravi dobra zarabotka,no ako navistina imate dobro iskustvo i trejding system , inace podobro da se investiraat parite vo nekoj drug biznis, zasto ovde ke gi izgubite parite ( ako ne znaete sto rabotite i analizirate). Jas se zanimavam so toa dolgo vreme poveke od 8 god, a od pred 3 god. sum i full time trader. Kako i vo sekoj biznis i ovde, nema 100% sigurna analiza se e svedeno na "high- probability", site onie sto se pocetnici ili pak imaat kakvo i da e iskustvo, najdobro e da ucat price action analysis, bez da e optovaruvaat mnogu so kakvi i da e bilo indikatori, Ako se nauci da se analizira cenata i so samo eden dopolnitelen indikator ( kako primer jas koristam RSI- relative strength index) , toj mi sluzi za konfirmacija ili enter open position. Bilo kakvi i da imate rasanja slobodno prasajte. Pozdrav
Колку имаш заработка од ова? Јасно многу зависи од главницата, но еве од прилика или само како процент на РоИ на годишно/месечно/дневно ниво.
 
Последно уредено:

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Колку имаш заработка од ова? Јасно многу зависи од главницата, но еве од прилика или само како процент на РоИ на годишно ниво.
Доволно за да можам без тронка несигурност да тврдам дека сум најдобриот форекс експерт во Македонија. Не само форекс, ама ај...тоа е темата.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Доволно за да можам без тронка несигурност да тврдам дека сум најдобриот форекс експерт во Македонија. Не само форекс, ама ај...тоа е темата.
Ова не е одговор на прашањето. Ова е фалење на сам себе (без поткрепа) :)
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Ова не е одговор на прашањето. Ова е фалење на сам себе (без поткрепа) :)
Ова е одговор на човек што е во оваа индустрија и искусил загуби и добивки.
Зошто побогу би ти давал бројки?
Макар и процент да е.
:)
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Ова е одговор на човек што е во оваа индустрија и искусил загуби и добивки.
Зошто побогу би ти давал бројки?
Макар и процент да е.
:)
нема што да одговараш ако не си заинтересиран да одговориш тогаш.
поготово што ниту прашањето не беше до тебе.
професионалец не би губел време во беспредметно фалење на сам себе, не би губел ни свое ни туѓо време. ;)
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
нема што да одговараш ако не си заинтересиран да одговориш тогаш.
поготово што ниту прашањето не беше до тебе.
Мене ме праша колку заработувам, ене ти го цитатот погоре, не се прај смарт ес брат.
Не е битно, гуд лак.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom