Тргување со валути-FOREX

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Do burn 84. Obicno ne navlevam vo diskusii samo sum stranicen nabljuduvac, no ova malku me iziritira koga kaza deka si najdobar vo MK pa i so golemo falenje go kaza toa :) Jas ne mislam deka sum najdobar no znam da trejdam to e sigurno . Vo red e toa e odlicno da se vidi deka ima i drugi fx trejderi vo MK. A toa deka si najdobar treba da minesh testovi za da se dokazes deka si najdboar. Toa deka si rabotel vo brkerski mesta ne te pravi najdobar. Jas imam pred poveke od 2 god (2015 god) ucestvuvano na megunaroden natprevar kade imase recisi 4000 ucesnici od cel svet. Osvoiv 5 mesto a sum megu prvite 3 so najvisoko winning positions vo % ( poveke od 90% imam profitni pozicii otovreno - zatvoreno vo tekot na 1 mesec dodeka bese natprevarot). Natprevarot bese 1 mesec. Tamu bev samo da si gi sporedam vestiniti sto gi imam so drugite trejderi od cel svet. Inaku nitu me interesirat polemiki nitu pak raspravii. To ostavam na tebe ili drugite ako sakaat da se raspravaat. Inaku sum full time trader poveke godini, i imam klientela od USA i EU. Gi ucam isto kako da trejdaat ili pak im menadziram smetki na tie sto nemaat vreme za trejderstvo. Inaku na Nekojx da odgovoram, pa mnogu zavisi od toa kakov profil na trejder si, jas znam da bidam i agresiven i konzervativen. No obicno sum konzervativen posto vo live accounts nema zezanje. Profil: intraday trejder ( znaci otvaram sekojden pozicii, izbiram high probability pozicii, a ne sto ke mi dojde pri raka. 15-25% mesecno moze da se napravi so low risk konzervativno trejdanje, mesecno zboram. Inaku plati si vo UJP prijavi se uredno i nema da te gonat, nitu da ti pravat problemi. Rabotata e da ne kriesh danok ili da ja manipulirash drzavata oti to ne e vo red. Inaku ako sakas ima i dr nacini, preku paynooer skrill itn. No najdobro ti e odi ujp prijavi se i plati si danoce. A to deka forex e gambling, ne e tocno. Kako i sekoj biznis i ovde ima rizik. I da prodavas mobilni ili avtomobili imas rizik, od konkurencija namaluvanje ceni, roba ti ostanala ne prodadena, kapital zaroben, itn redica dr. faktori. Znaci i to ti e isto kako i forex ili dr berza. Se e bazirano na high probability. Ako si odlicen analizator i poveketo od analizite ti se uspesni i imas odliceno risk menadzment, t.e. risk:reward da ti bide najmalku barem 1:1 toa znaci na sekoja gubecka pozicija da imas isto tolku profit kolku sto si zagubil, znaci deka ke imas profit. Ako imas 80% winnings pozicii so RR 1:1 togas definitivno ke bides vo profit. Ako RR ti e 1:1,5 ili 1:2 togas znaci imas odlicni analizi so odlicen risk system. Za da rabtoes na berzite definitivno treba da imas citnatno dosta knigi a i da imas iskustvo ( nekoj spomna pogore demo smetka trening, no i vo live account) sepak na live acc ke gi dolovish site isksutva i emocii dodeka dobias ili gubish i ke go reguliras risk systemot i ke si gi podobruvas analizite. Demo acc ne e dovolno samo za da bides trejder. I drugoto e tocno difinitivno za da stanes dobar trejder ke ti treba pokraj drugite raboti i da skinesh nekoja smetka vo minus za da ti dojde pametot i da sednesh da citas poveke i da pratish forumi za fx berzi i da naogas najoptimalnoto resenie i analizi dodeka ne pocnes da imas poveke profit otkolku minus. Spored mene najdobro e da se bide intraday trejder ne scalper, ne daily trejder ne position trejder. Da se raboti na dnevna osnova otvoras i zatvoras pozicija.
I najdobro e da se fokusirash na price action analizis, t.e. da izucesh da ja analiziras cenata a ne da pravesh analizi kako ti kazuvaat indikatorite. Posto cenata e taa sto gi dvizi indikatorite a ne obratno. Indikatorite se samo ( alert ili indikacija , konfirmacija) eventualno koga da vlezes vo pozicija i koga da izleszes. Price action analysis, elliotwave theory, supprot and resistance books, Fibbonaci books itn. Ako samo se potpresh na nekakvi sistemi sostavni od indikatori togas definitivno si gubesh vremeto, sekoj pat ke bide gubitok. Inaku zaboraviv da kazam imam mn godini vo ova iskustvo, poveke od 9+ godini.

Pozdrav i bez fintanje i raspravanje, i bez falenje, ok e da se diskutira posto ne znaes sto drugiot " do tebe znae i moze" :)
Тестови?...лол
1:1 е мин за уопште некој да размисли пари да става.
Нејсе, убаво за тебе. Ја туѓи пари не би фатил да менаџирам, и закани за убиство сум гледал со свој очи од такви ситуации.
 
Член од
16 јуни 2017
Мислења
10
Поени од реакции
10
Тестови?...лол
1:1 е мин за уопште некој да размисли пари да става.
Нејсе, убаво за тебе. Ја туѓи пари не би фатил да менаџирам, и закани за убиство сум гледал со свој очи од такви ситуации.
Taman e rabota. Prosta matematika 70 80% poveke pozicii profitni otkolku gubecki, 1:1 ti e RR, naprotiv treba da se investira i da stave pari koj i da bilo. Pro si kako sto tvrdesh, ne bi trebalo da se odi vo detali za ova da se objasnuva so RR i high accuracy, mislam. A to za ubistva i dr gluposti ako toj nekoj vlegol vo matni vodi i gi lazi lugeto deka ke im menadzira smetkite i ke imaat profit a ne znae da trejda to e druga prikaska. Jas mislam deka zboram za trejdanje i trejderi sto si ja znaat rabotata a ne sarlatani. A za testovite to e onaka figurativno kazano, ne bukvalno,no ti si toj sto velish deka si the best pa ako tvrdesh neli treba i da dokazesh :) , taka sekoj moze da si kazuva sto saka.
Inaku ti trejdash za sebe ili sto, rabotish vo brokerska firma...
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Taman e rabota. Prosta matematika 70 80% poveke pozicii profitni otkolku gubecki, 1:1 ti e RR, naprotiv treba da se investira i da stave pari koj i da bilo. Pro si kako sto tvrdesh, ne bi trebalo da se odi vo detali za ova da se objasnuva so RR i high accuracy, mislam. A to za ubistva i dr gluposti ako toj nekoj vlegol vo matni vodi i gi lazi lugeto deka ke im menadzira smetkite i ke imaat profit a ne znae da trejda to e druga prikaska. Jas mislam deka zboram za trejdanje i trejderi sto si ja znaat rabotata a ne sarlatani. A za testovite to e onaka figurativno kazano, ne bukvalno,no ti si toj sto velish deka si the best pa ako tvrdesh neli treba i da dokazesh :) , taka sekoj moze da si kazuva sto saka.
Inaku ti trejdash za sebe ili sto, rabotish vo brokerska firma...
Не е таман работа, и од се шо кажав ти за еден дел се фати. Тоа е ко ја сега да се задржам на делот дека не пишуваш на кирилица наместо на прајс екшн,
 
Член од
16 јуни 2017
Мислења
10
Поени од реакции
10
Не е таман работа, и од се шо кажав ти за еден дел се фати. Тоа е ко ја сега да се задржам на делот дека не пишуваш на кирилица наместо на прајс екшн,
Ne se fativ za eden del tuku odgovoriv za se, posto ti bukvalno na to sto se potrudiv pogore detalno da odgovoram an drugite ti me iznegira, ko jas da ne znam sto zboram i za RR i za menadziranje , ubistva itn zboresh. Nekako mnogu negativno. Zato en mi se zbori po forumi, namesto da se nasoci temata na efikasni diskusii ova odi na kontrenje.
Inaku te prasav sto rabotesh vo moment, self trejder si ili nekade rabotesh. Nema nisot loso vo to ako prasav
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Ne se fativ za eden del tuku odgovoriv za se, posto ti bukvalno na to sto se potrudiv pogore detalno da odgovoram an drugite ti me iznegira, ko jas da ne znam sto zboram i za RR i za menadziranje , ubistva itn zboresh. Nekako mnogu negativno. Zato en mi se zbori po forumi, namesto da se nasoci temata na efikasni diskusii ova odi na kontrenje.
Inaku te prasav sto rabotesh vo moment, self trejder si ili nekade rabotesh. Nema nisot loso vo to ako prasav
Во моментов правам повеќе работи, тргување е секогаш дел од активностите, но не е фул тајм поради многу причини. Меѓу останатото подготвувам курс баш за оваа тематика.
Се согласувам дека темата е забегана во погрешна насока, но мислам дека митот дали може или не може да се тргува веќе е разбиен, тоест може, како што и сам знаеш.
Што се однесува на каков тип на трејдер сум, искрено работам на тоа да не се ограничувам, но со оглед на баланс и сетапи со кои сум најудобен тоа е дејтрејдинг со моменти на свинг трејдинг (поретко). Екстремно сум конзервативен во пристапот и исто како тебе, price action е насоката и стилот со кои сум најудобен. Барам пулбекс на здрави трендови и бегам од фундаменти како ѓавол од темјан. Природно, се држам до валутни парови, но ако ме прашаш сега, интересни ми се акции...но единствена причина поради која не ги чепкам на реален акаунт се волуменот и преголемата зависност од индиректни фактори (ако гугл има добра earnings season веројатно и facebook ќе има, па цел насдак итн итн...too much noise for my taste)[DOUBLEPOST=1506423807][/DOUBLEPOST]P.S: името на темата треба да се дополни со CFD, затоа што технички и на binary options се тргува со форекс парови....форекс е само сектор, не е начин сам по себе.
 
K

Kiko

Гостин
Тоа е сосема трета тема.[DOUBLEPOST=1505464968][/DOUBLEPOST]
Не е нелегално, и ако си повлекол пари не си бил скемуван.
Си губел пари затоа што како останатите 97% не знаеш како да тргуваш.
Не е видео игра и бара години и години труд и потење да се стигне до некое ниво.
Сите пљукаат по брокерите и државата одкако ќе се покаже дека не било така лесно...да беше сите ќе го правеа.
Нелегално е по закон бре!
Тоа што ние имаме начини најдено да тругавме е наша работа.
Во македонија може да тргува само трговско друштво и тоа на македонска берза.
Не ми кажувај ти мене дали сум бил скемуван од кипарска фирма или не.

Сум губел пари од незнаење, ама знам кога сум бил скемуван со помош виртуал дилер.[DOUBLEPOST=1506495623][/DOUBLEPOST]Инаку деновиве се враќам на форекс , и имам прилично добар успех со биткоин. Сеуште демо се разбира. Но некако го разбирам биткоинот. Инаку користам Elliot Wave теорија и се чини дека биткоин одговара баш на ова.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
16 јуни 2017
Мислења
10
Поени од реакции
10
Burn84. Milo mi e da vidam i drugi trejderi od Mk. Posto vo svetot ima tolku mnogu , ne e vazno profitabilni ili ne sepak gi ima, i se aktivni, a Mk kako da e 13to prase. To e dobro to ti e kako dopolnitelno , jas imam raboteno stocks analysis, index, commmodities, crypto currency, bitcoins isto pratev do pred nekoe vreme, no najmnogu sum fokusiran na currency i oil, premngu raboti stanuva kasha i popara. Pratesh li pennny stocks?[DOUBLEPOST=1506502923][/DOUBLEPOST]
Во моментов правам повеќе работи, тргување е секогаш дел од активностите, но не е фул тајм поради многу причини. Меѓу останатото подготвувам курс баш за оваа тематика.
Се согласувам дека темата е забегана во погрешна насока, но мислам дека митот дали може или не може да се тргува веќе е разбиен, тоест може, како што и сам знаеш.
Што се однесува на каков тип на трејдер сум, искрено работам на тоа да не се ограничувам, но со оглед на баланс и сетапи со кои сум најудобен тоа е дејтрејдинг со моменти на свинг трејдинг (поретко). Екстремно сум конзервативен во пристапот и исто како тебе, price action е насоката и стилот со кои сум најудобен. Барам пулбекс на здрави трендови и бегам од фундаменти како ѓавол од темјан. Природно, се држам до валутни парови, но ако ме прашаш сега, интересни ми се акции...но единствена причина поради која не ги чепкам на реален акаунт се волуменот и преголемата зависност од индиректни фактори (ако гугл има добра earnings season веројатно и facebook ќе има, па цел насдак итн итн...too much noise for my taste)[DOUBLEPOST=1506423807][/DOUBLEPOST]P.S: името на темата треба да се дополни со CFD, затоа што технички и на binary options се тргува со форекс парови....форекс е само сектор, не е начин сам по себе.
Inaku za binaries, imam raboteno na 24options.com ama site se skammeri za binariy companies zboruva. Znam deka Nadex USA e transparentno mesto za binaries, no MK ne moze da otovri smetka tamu , oni imaat mala lista na zemji koi moze da otvorat real acc.s Nofx za mene e najdobro da se trejda, spored mene.[DOUBLEPOST=1506503559][/DOUBLEPOST]
Нелегално е по закон бре!
Тоа што ние имаме начини најдено да тругавме е наша работа.
Во македонија може да тргува само трговско друштво и тоа на македонска берза.
Не ми кажувај ти мене дали сум бил скемуван од кипарска фирма или не.

Сум губел пари од незнаење, ама знам кога сум бил скемуван со помош виртуал дилер.[DOUBLEPOST=1506495623][/DOUBLEPOST]Инаку деновиве се враќам на форекс , и имам прилично добар успех со биткоин. Сеуште демо се разбира. Но некако го разбирам биткоинот. Инаку користам Elliot Wave теорија и се чини дека биткоин одговара баш на ова.
Elliot wave e odlicno da ucesh, ako mozes da najdes razni dvd kursevi itn ke ti bid od golema korist. Isto probaj da najdes kursevi pdf knigi od Steve Nison. Od e odlicen mentor i trejder. Odlicno objasnuva za key or main support and resistance i price action analisis.
 
Последно уредено:

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Нелегално е по закон бре!
Тоа што ние имаме начини најдено да тругавме е наша работа.
Во македонија може да тргува само трговско друштво и тоа на македонска берза.
Не ми кажувај ти мене дали сум бил скемуван од кипарска фирма или не.

Сум губел пари од незнаење, ама знам кога сум бил скемуван со помош виртуал дилер.[DOUBLEPOST=1506495623][/DOUBLEPOST]Инаку деновиве се враќам на форекс , и имам прилично добар успех со биткоин. Сеуште демо се разбира. Но некако го разбирам биткоинот. Инаку користам Elliot Wave теорија и се чини дека биткоин одговара баш на ова.
Ако не е нелегално како тогаш луѓево повлекуваат пари?
Кој е тој закон, дај цитат.
 
K

Kiko

Гостин
Ако не е нелегално како тогаш луѓево повлекуваат пари?
Кој е тој закон, дај цитат.
Пробај префрли пари преку жица во банка од физичко на правно лице. Ако добро се сеќавам ќе ти го цитираат законот за прерње пари и ќе те одбијат.
Можда до сега да е сменето ова не знам. Но знам и дека тапаа по медиумиве за ова, не дека пак нешто можат да сторат пошто има еден куп дупки.

Пример можеш да внесеш депозит преку кредитна картичка, но ова ти се смета како пкаќање. Е сега ако имаш профит и си платиш персоналец, никој нема да те чепка. Ако не платиш ќе чуеш од време на време на телевизија дека бил уапсен тој и тој ШТО НЕ ПЛАТИЛ ДАНОК на пари заработени на интернет

- Сакаме да ја информираме јавноста дека во Република Македонија согласно со Законот за девизно работење, физичките лица - резиденти на Република Македонија, не смеат да вложуваат во хартии од вредност во странство. Според тоа, тргувањето, односно вложувањето во акции, обврзници, инструменти на пазарот на пари, деривативни финансиски инструменти и во други финансиски инструменти на странските финансиски пазари преку интернет-платформите е забрането, се вели во денешното соопштение од овие институции.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
- Сакаме да ја информираме јавноста дека во Република Македонија согласно со Законот за девизно работење, физичките лица - резиденти на Република Македонија, не смеат да вложуваат во хартии од вредност во странство. Според тоа, тргувањето, односно вложувањето во акции, обврзници, инструменти на пазарот на пари, деривативни финансиски инструменти и во други финансиски инструменти на странските финансиски пазари преку интернет-платформите е забрането, се вели во денешното соопштение од овие институции.
што е тоа? казниво кривично дело?
или забрането е дека рековме така и нема некои последици, само рековме.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Пробај префрли пари преку жица во банка од физичко на правно лице. Ако добро се сеќавам ќе ти го цитираат законот за прерње пари и ќе те одбијат.
Можда до сега да е сменето ова не знам. Но знам и дека тапаа по медиумиве за ова, не дека пак нешто можат да сторат пошто има еден куп дупки.

Пример можеш да внесеш депозит преку кредитна картичка, но ова ти се смета како пкаќање. Е сега ако имаш профит и си платиш персоналец, никој нема да те чепка. Ако не платиш ќе чуеш од време на време на телевизија дека бил уапсен тој и тој ШТО НЕ ПЛАТИЛ ДАНОК на пари заработени на интернет

- Сакаме да ја информираме јавноста дека во Република Македонија согласно со Законот за девизно работење, физичките лица - резиденти на Република Македонија, не смеат да вложуваат во хартии од вредност во странство. Според тоа, тргувањето, односно вложувањето во акции, обврзници, инструменти на пазарот на пари, деривативни финансиски инструменти и во други финансиски инструменти на странските финансиски пазари преку интернет-платформите е забрането, се вели во денешното соопштение од овие институции.
И пак сите што прават пари си повлекуваат без никаков проблем. Нормално, на крај на гопдина ќе пријавиш се тоа како хонорарен приход и готово.
У краен случај отвори банкарска сметка во србија и подигај таму во кеш...веруј ми поголем проблем е да ги заработиш парите, за земање ќе земеш.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
И пак сите што прават пари си повлекуваат без никаков проблем. Нормално, на крај на гопдина ќе пријавиш се тоа како хонорарен приход и готово.
У краен случај отвори банкарска сметка во србија и подигај таму во кеш...веруј ми поголем проблем е да ги заработиш парите, за земање ќе земеш.
Има начини како да ги земеш парите и да не те гонат од УЈП. Иако работата на Форекс е илегална и префрлањето на пари е проблематично (да не речам забрането). Поголем проблем се трошоците од провајдерите на услугите за тргување. А најголем проблем е како пари да се заработат.
Генерално наменти им се платформите за деј трејдинг т.е. за многу мали позиции со доста левериџ и краток рок. Има шеми за техничка анализа кој сака ќе ги научи и може да прави пари со ризик кој е помал од 50% т.е. петка глава. За мене повеќе е проблем што треба време да посветиш и за тргување и за учење (за ова помалку од првото).
Мислам дека е подобро дискусијата да е како да тргуваш одколку дали е легално итн...за ова е 100 пати пишано тука.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Има начини како да ги земеш парите и да не те гонат од УЈП. Иако работата на Форекс е илегална и префрлањето на пари е проблематично (да не речам забрането). Поголем проблем се трошоците од провајдерите на услугите за тргување. А најголем проблем е како пари да се заработат.
Генерално наменти им се платформите за деј трејдинг т.е. за многу мали позиции со доста левериџ и краток рок. Има шеми за техничка анализа кој сака ќе ги научи и може да прави пари со ризик кој е помал од 50% т.е. петка глава. За мене повеќе е проблем што треба време да посветиш и за тргување и за учење (за ова помалку од првото).
Мислам дека е подобро дискусијата да е како да тргуваш одколку дали е легално итн...за ова е 100 пати пишано тука.
What??
Образложи те молам...мислам дека не збориш тука за форекс него за друго нешто
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
What??
Образложи те молам...мислам дека не збориш тука за форекс него за друго нешто
За Форекс мислам, така беше кога јас се занимавав со тоа а тоа беше до пред 4-5 години. Тешко се наоѓаше сајт на кој не требаше да работиш со висок левериџ...и да ја користиш горе пишаната стратегија. И не ми се дремеше многу на нив не беа некој големи пари со кој работев а требаше доста труд за да имаш повисоки приходи а и лонг терм ми беше по ок повеќе знам и посигурно ми е да играм на Македонска берза и со кеш валути од менувачници а и 100% е легално. И баталив...а и ретроспективно испадна дека ми е поисплатливо.
Мислам дека сега е појасно...
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
За Форекс мислам, така беше кога јас се занимавав со тоа а тоа беше до пред 4-5 години. Тешко се наоѓаше сајт на кој не требаше да работиш со висок левериџ...и да ја користиш горе пишаната стратегија. И не ми се дремеше многу на нив не беа некој големи пари со кој работев а требаше доста труд за да имаш повисоки приходи а и лонг терм ми беше по ок повеќе знам и посигурно ми е да играм на Македонска берза и со кеш валути од менувачници а и 100% е легално. И баталив...а и ретроспективно испадна дека ми е поисплатливо.
Мислам дека сега е појасно...
Не ме сфаќај погрешно, ама левериџот не го разбираш воопшто како што треба. Брокер може и 2000 левериџ да ти нуди, ти бираш дали користиш или не со големина на позиција.
После тој муабет,...пак, не ме сфаќај погрешно, не го разбираш доволно добро ова, али честитки ако правиш пари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom