Тргување со валути-FOREX

K

Kiko

Гостин
Темата е тргување со валути, а тоа според законот е дозволено.
Сакам да се регистрирам на форексот FX Lider со реални пари . Дали тоа е забрането со закон ? И дали треба да се плаќа данок за тоа и каде ?
Не е забрането, легално е, но имај на ум дека фактички не тргуваш со валути, злато, акции итн, итн туку се работи за еден вид кладење. :)
Забрането е никој да не ве лаже. Ама и никој во ујп не разбира. Со оваа проблематика се бавев уште кога во мк не знаеа Ф од Форекс. Преживеав две светски кризи и изгубив нешто ситон пари на форекс. Првиот пат затоа што бев измамен од таквите како FXLider кои бај д веј се скамери и ви предлагам да темелно да го истражите брокерот пред да вложите пари оти после пари нема да видите. Брокерот кој ме зезна беше регистриран во кипар. FXPro. Не ми извршија TAKE PROFIT ама со ќев извршија STOP LOSS. Откако се жалев и си ги повлеков парите праќаа капчиња усбиња мауспадови ис слични тракатанци по брза пошта. Мој совет Одете на alpari било која подружница. Вториот пат вложив нешто ситно на PAMM и копилето одма почна да губи. Сега сум откажан зашто немав време а оваа работа бара многу посветеност. Можеш да заработиш пари но со соодветна стратегија, живци од коњ, менаџмент на ризик, и добар влог. Инаку само пари за кикиритки можеш да заработиш или треба премногу ризик да превземеш со што со сигурност ќе ја изгориш сметката.
 
Член од
6 март 2012
Мислења
47
Поени од реакции
12
Забрането е никој да не ве лаже. Ама и никој во ујп не разбира. Со оваа проблематика се бавев уште кога во мк не знаеа Ф од Форекс. Преживеав две светски кризи и изгубив нешто ситон пари на форекс. Првиот пат затоа што бев измамен од таквите како FXLider кои бај д веј се скамери и ви предлагам да темелно да го истражите брокерот пред да вложите пари оти после пари нема да видите. Брокерот кој ме зезна беше регистриран во кипар. FXPro. Не ми извршија TAKE PROFIT ама со ќев извршија STOP LOSS. Откако се жалев и си ги повлеков парите праќаа капчиња усбиња мауспадови ис слични тракатанци по брза пошта. Мој совет Одете на alpari било која подружница. Вториот пат вложив нешто ситно на PAMM и копилето одма почна да губи. Сега сум откажан зашто немав време а оваа работа бара многу посветеност. Можеш да заработиш пари но со соодветна стратегија, живци од коњ, менаџмент на ризик, и добар влог. Инаку само пари за кикиритки можеш да заработиш или треба премногу ризик да превземеш со што со сигурност ќе ја изгориш сметката.
Не е забрането и не ги лажи јасно ти пишува во законот и соопштението на НБРМ.

Тоа што ти не си знаел кај да вложиш и кој брокер да го одбереш доволно кажува за тебе посебно кога си ја одбрал Кипар како земја во која законот дозволува било која фирма да немора јавно да има достапни информации кој е сопственикот на фирмата, директор итн тин.

Имаш регистар на брокери, број на лиценца, извршени трансакции, даночен број, итн итн. то ниту е темелна нит никаква истрага. 15 минути да провериш кај ќе ги вложиш своите пари..

за да праиш пари треба да имаш познавање, од нигде негде и од зјаење у монитор и индексите нема ништо да научиш, ќе си идеш на курс, конференции редовно, ќе си уплатиш онлајн сервиси кој помагаат во тргувањето и ти даваат на секоја минута вести и новости кој влијаат на цените-пазарот итн итн..

Биди ми поздравен ако имаш нешто не јасно слободно обрати се.

П.С Се бавам со ова веќе 7 години. ниту данок сум платил у УЈП ниту имам намера да платам. Пајонер е права ствар... поздрав !
 
K

Kiko

Гостин
Не е забрането и не ги лажи јасно ти пишува во законот и соопштението на НБРМ.

Тоа што ти не си знаел кај да вложиш и кој брокер да го одбереш доволно кажува за тебе посебно кога си ја одбрал Кипар како земја во која законот дозволува било која фирма да немора јавно да има достапни информации кој е сопственикот на фирмата, директор итн тин.

Имаш регистар на брокери, број на лиценца, извршени трансакции, даночен број, итн итн. то ниту е темелна нит никаква истрага. 15 минути да провериш кај ќе ги вложиш своите пари..

за да праиш пари треба да имаш познавање, од нигде негде и од зјаење у монитор и индексите нема ништо да научиш, ќе си идеш на курс, конференции редовно, ќе си уплатиш онлајн сервиси кој помагаат во тргувањето и ти даваат на секоја минута вести и новости кој влијаат на цените-пазарот итн итн..

Биди ми поздравен ако имаш нешто не јасно слободно обрати се.

П.С Се бавам со ова веќе 7 години. ниту данок сум платил у УЈП ниту имам намера да платам. Пајонер е права ствар... поздрав !
Vidi ne bidi agresiven. Prvo toa bese na pocetokot. Togas fizicko lice bese zabraneto da trguva. Nemase nacin da prefrlam pari od smetka na smetka ova mi bese kazano vo banka. Nemajki kade plativ so kreditna. I samo tie zabeganite brokeri prima togas. I togas bev pocetnik makar so togas dobro mi odese dodeka ne se sluci krizata 2008 i pokasno 2010. Sega edvaj cekam kriza. Jbg sekoe skolo se plakja. Postiraj ja tvojata live smetka da vidime kolku ti odi?

Sent from my 6050Y using Tapatalk
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Нешто што случајно прочитав на Yahoo. Од кај ја најдоја Македонија и Македонецот појма немам.
Andrew Lee да ти бил среќниот Македонец. Ако чита нека се јави, сакам да го прашам нешто.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.880
Извинете за офтопик, ме интересира каде може да се тргува со акции од компании, не со валути, компании од рангот на Тесла, Фолскваген, ГМ, Форд или некои помали, гледам има интересни компании посебно помали кои имаат светла иднина со тоа што го работат, па би било интересно ако има некаде берза со акции на сите компании и можност физички лица од странство да купуваме акции од тие компании?
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Извинете за офтопик, ме интересира каде може да се тргува со акции од компании, не со валути, компании од рангот на Тесла, Фолскваген, ГМ, Форд или некои помали, гледам има интересни компании посебно помали кои имаат светла иднина со тоа што го работат, па би било интересно ако има некаде берза со акции на сите компании и можност физички лица од странство да купуваме акции од тие компании?
Во некои од отворените инвестициски фондови, КД, КБ итн, итн.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.880
Во некои од отворените инвестициски фондови, КД, КБ итн, итн.
Да, но таму ако добро сум разбрал не одредувам јас од која компанија ќе купам, туку одговорните лица во фондот одредуваат каде ќе инвестираат.
Јас прашувам дали може ако имам чувство дека акциите во одредена странска компанија ќе одат доста нагоре поради X причини, да инвестирам во нив како физичко лице?
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Да, но таму ако добро сум разбрал не одредувам јас од која компанија ќе купам, туку одговорните лица во фондот одредуваат каде ќе инвестираат.
Јас прашувам дали може ако имам чувство дека акциите во одредена странска компанија ќе одат доста нагоре поради X причини, да инвестирам во нив како физичко лице?
Можеш преку било кој од инвестициските фондови да основаш приватен фонд... односно да ставиш пари на брокерејџ акаунт и ти да кажиш кои акции да се купат..

најмалиот износ за таков акаунт мислам дека е 50.000 евра.
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Да дадам мислење во врска со фондовите што се достапни за инвестирање....
1. Ако сакаш апсоултно 0 варирање на вашите пари деномирнани во денари. Тогаш некој од паричните фондови е вашето место за инвестирање.. Каматата не е голема, само 2%-3% на годишно ниво што не е којзнае што. Сепак парите таму може да се инвестирааат и на само 3 дена и добивката е сигурно... Трошоците вообичано се 0 за купувњае и продавање удели.. Додека фондот вашата инвестција ја оптеретува со 1% на годишно ниво за трудот на менџаерите да ги инвестираат вашите пари.: Спомнатиот принос од 2-3% е нето принос, после оваа управувачка провизија...

2. Нешто ново и доста интересно е појавана првите индекс фондови. Првиот таков со кој се среќавам е КБ Публикум МБИ 10... Имено цената на уделот на фондот се обидува да ја следи цената на берзанскот индекс. Тоа значи дека не се замарате со инвестиање и одбирње на акциите и со тоа дали тој што ќе ги одбира акциите знае да одбере акции, туку едноставно инвестирате во сите акции на индексот МБИ 10, и ако берзата како целина порасне, така ќе порасне и вашата инвестиција. Дивидендите се реинвестираат. Интересното со овие фондови е што ризикот од лош менаџер е мал, трошокот на управување е многу мал, дури 1.25% проценти што го прави ефтин фонд за управување скоро колку паричините.... Цената на влез не е така голема... 1.5% до 500.000, 1% до 1.500.000 и 0%‚ над 1.500.000... Се што треба за да инвестирате без да се потите за дневните тикови на цената на уделот е да направите инвестициски план, каде што наредните неколку години секој месец ќе уплаќаате еднаква сума на середства а ќе купувате различен број на удели. Со тоа ќе ја фатите просечната цена на пазарот на капитал и просечниот принос... тоа и не е така лошо со оглед што во моментов МБИ 10 има нешто како 12 цена/добика коефициент што имплицира принос од 8.3% просек на година, многу подобро од недвижнина.

3. Инаку ВФП изваде нов фонд на обврзници, кој инвестира во земјата и странство, и има понизок трошок од фондот за обврзници на КБ публикум.. Само 1% управувачка провизија... додека кб публикум има 1.5% управуачка провизија...

4. Ако ме прашате да изберам фонд од активно менаџиираните фондови кои се нудат тогаш би го одбрал ВФП Премиум инвест поради две причини..
- Најниска управувачка провизија од активните фондови ( само 2% или така нешто) Мислам дека поголлемиот дел ги инвстираат во нивниот фонд во Австрија кој има многу поглеми средства под менаџмент, со тоа може многу повеќе да посвети на менаџирање на фондот во време, луѓе и ресурси.. Затоа и мислам дека имаат толку мала управувачка провзија
- Track record..односно менаџерите во австрија имаат историја како оставураат 7%-8% нето‚ за нивните инвеститори минатите 10-20 години што не е лошо затоа што е сепак пазарен просек...

5. Ако веќе имате одредени ставови во врска со светската економија, односно мислите дека Блу чип акциите ќе растат, или дек БРИКС имаат добра иднина тогаш инвестирајте во некои од КД Фондовите.. Сепак би ве предупредил дека тие имаат доста високи управувачки и влезни провизии, и иако некои од нивните фондови имаат одлични резултати сепак јас лично не би му верувал на ниту еден менаџер да оствари 11% годишно.. За јас да добијам просечен принос од 7% тие треба да сработат 11%....


Тоа е тоа засега...
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Фала многу за корисните информации.
Бев во КД на разговор, ги прашав дали парите кои сакам да ги инвестирам кај нив предходно мора да бидат оданечани и дали би треба да и платам на државата персонслен или некој друг данок, одговорот беше дека немора да бидат оданочени и дека парите што се инвестираат во отворени инвестициони фондови не подлежат да даноци.
Некако тешко ми е да поверувам дека инвестираните пари не подлежат на данок. Дали имаш инофмација околу тоа?
 
Член од
16 јуни 2017
Мислења
10
Поени од реакции
10
Definitivno za forex ako se prijavuvas uredno vo UJP nema da imas problemi, iako ima i drugi "zadni" vratnicki, da se koristi payoneer karttica na koja nema trag a direktno se vlece od ATm pari, no sepak najdorbo e bidete si uredno prijavuvani vo UJP deifnitivno nema da pravat problem. A inaku, da za forex e rizicen biznis, moze da se pravi dobra zarabotka,no ako navistina imate dobro iskustvo i trejding system , inace podobro da se investiraat parite vo nekoj drug biznis, zasto ovde ke gi izgubite parite ( ako ne znaete sto rabotite i analizirate). Jas se zanimavam so toa dolgo vreme poveke od 8 god, a od pred 3 god. sum i full time trader. Kako i vo sekoj biznis i ovde, nema 100% sigurna analiza se e svedeno na "high- probability", site onie sto se pocetnici ili pak imaat kakvo i da e iskustvo, najdobro e da ucat price action analysis, bez da e optovaruvaat mnogu so kakvi i da e bilo indikatori, Ako se nauci da se analizira cenata i so samo eden dopolnitelen indikator ( kako primer jas koristam RSI- relative strength index) , toj mi sluzi za konfirmacija ili enter open position. Bilo kakvi i da imate rasanja slobodno prasajte. Pozdrav
 
Член од
16 јуни 2017
Мислења
10
Поени од реакции
10
Ima li nekoj vo forumot sto se zanimava ili zanimaval so forex? Javete se tuka ili u private chat.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Имам држено предавања, семинари и вебинари за форекс....не е форекс туку CFD али нејсе, форекс е само сектор.
Не е незаконски да се трува во Македонија, не ширете дезинформации.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom