Транспорт и шпедиција

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Ти влекач зема и го пушти горе да врти на бг табли?
Спенс убаво вика, каде и да копаш секаде е исто горе. Моли бога само камионот да го следи среќа, ништо друго неможеш да направиш горе.
Стандард.Се знае како се вози.Како сите така и јас.Да се проба нешто па ќе видиме.Со секое ново искуство учиш.Јасно ми е дека среќата е најбитна.А и до шоферот е многу.Дефект во ЕУ гз ќе боли ќе видиме како ќе оди.
--- надополнето: 23 мај 2013 во 22:11 ---
Каде возиш сега, ДСВ ??? Корка, моли се да не застане камионот низ Европа ради дефект. За другото, колку возат другите- толку и ти...
Фреја мислам дека е.Тазе е па че видиме.Јасно ми е дека како за сите така и за мене.Само што проблемот е дека јас сакам да се зима повеќе.Не е за алчност туку за напредок во работата бизнисот.Како ќе се одржава.Мора да се мисли и на најлошо.Сега не дај боже да се случи најлошото.А тоа кредити и скапа кола па после курви и уживанција тука си во пропаст.Можеш да си ја ставиш јамката.Платата на шоферот на прво место.Е сега ако се погоди некој идиот шофер тогаш лоша работа.Факт е дека маваат нафта тоа е нормално мора да врти нешто и за нив.Па да живееш со месеци во 3метри квадратни и тоа не е лесно..
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Стандард.Се знае како се вози.Како сите така и јас.Да се проба нешто па ќе видиме.Со секое ново искуство учиш.Јасно ми е дека среќата е најбитна.А и до шоферот е многу.Дефект во ЕУ гз ќе боли ќе видиме како ќе оди.
--- надополнето: 23 мај 2013 во 22:11 ---

Фреја мислам дека е.Тазе е па че видиме.Јасно ми е дека како за сите така и за мене.Само што проблемот е дека јас сакам да се зима повеќе.Не е за алчност туку за напредок во работата бизнисот.Како ќе се одржава.Мора да се мисли и на најлошо.Сега не дај боже да се случи најлошото.А тоа кредити и скапа кола па после курви и уживанција тука си во пропаст.Можеш да си ја ставиш јамката.Платата на шоферот на прво место.Е сега ако се погоди некој идиот шофер тогаш лоша работа.Факт е дека маваат нафта тоа е нормално мора да врти нешто и за нив.Па да живееш со месеци во 3метри квадратни и тоа не е лесно..
Ако на шоферите им е толку до нафтата зошто не одат да работат на нафтена платформа?
Дали ќе живее во 3, 4 или повеќе квадратни метри и не е толку важно, тој сам ја избрал таа професија и за тоа го плаќаш 50€ на ден, ако не му се допаѓа нека оди некаде да меша малтер за 10€ на ден.
Нека те служи камиончето, најди си добар шофер и плаќај го добро и редовно и ќе имаш помалце проблеми затоа што со шофер да си имаш работа е многу тешко, не за друго туку заради интелегенцијата што ја имаат и мислат дека знаат се.

Sent from my HTC One using Tapatalk 2
 

JohnKav

Комедијант
Член од
18 јуни 2010
Мислења
57
Поени од реакции
8
Стандард.Се знае како се вози.Како сите така и јас.Да се проба нешто па ќе видиме.Со секое ново искуство учиш.Јасно ми е дека среќата е најбитна.А и до шоферот е многу.Дефект во ЕУ гз ќе боли ќе видиме како ќе оди.
--- надополнето: 23 мај 2013 во 22:11 ---

Фреја мислам дека е.Тазе е па че видиме.Јасно ми е дека како за сите така и за мене.Само што проблемот е дека јас сакам да се зима повеќе.Не е за алчност туку за напредок во работата бизнисот.Како ќе се одржава.Мора да се мисли и на најлошо.Сега не дај боже да се случи најлошото.А тоа кредити и скапа кола па после курви и уживанција тука си во пропаст.Можеш да си ја ставиш јамката.Платата на шоферот на прво место.Е сега ако се погоди некој идиот шофер тогаш лоша работа.Факт е дека маваат нафта тоа е нормално мора да врти нешто и за нив.Па да живееш со месеци во 3метри квадратни и тоа не е лесно..
korka дали може да ме контактираш на скајп bookmark888 ми е никот и јас планирам да купам камион па да се посоветуваме ако не е проблем поздрав
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
49
Поени од реакции
2
здраво имам 5т камјон фургон и комбе тешко се наоѓа работа дали некој има работа за ваков камјон или пак има некој што организира транспорт и му е потребно ?
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Леандра, наслушнав нешто во стил на -"Ако не ви платат за превоз, слободно задржете ја робата" ? :D Познато ???
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Леандра, наслушнав нешто во стил на -"Ако не ви платат за превоз, слободно задржете ја робата" ? :D Познато ???
Јас таа мерка ја практикувам 2 години уназад. Имаш пробано или да ти објаснам детално? :)
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Од тој што не ти плаќа, повторно земаш налог ??? Возиш, и кога ќе дојде време за истовар, камионот во гаража додека не ги плати двата превози :D ???
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Од тој што не ти плаќа, повторно земаш налог ??? Возиш, и кога ќе дојде време за истовар, камионот во гаража додека не ги плати двата превози :D ???
Не, така ќе те пријави за кражба. Си земаш налог ако воопшто можеш да земеш од истиот (значи треба да си фин и при наплата, да не се караш и закануваш). Си ја земаш робата фино и културно си стасуваш во царински склад кај нас ја истовараш и си идеш заедно со документите. Му се јавуваш да му кажеш да си плати се, има рок од 5 дена иначе си ја продаваш робата. Робата му стои на увид во царински склад, под надзор на царина, да не рече оштетена/украдена или било што. После 5 дена поднесуваш информација до царина за заплена на роба по основ наплата. Гледај вредноста на робата да ти биде висока што ја запленуваш.
Вториот случај што кај нас е најзастапен е, бидејќи точно знаеш од кај вози ги следиш шпедициите на карго. Си земаш од нив налог, си доаѓаш и пак си заминуваш со се документи со пријава до шпедитерот дека немаш наплатено. Шпедитерот не ти може ништо и да се заканува со налог џабе е законот вели така треба да наплатиш. Ќе си плати должникот, после со налогот и шпедицијата е обврзана да си плати со наведениот рок. Вака не те боли глава за втората ф-ра :)
Царински склад е опција да не ти дреме камионот на терминал неколку дена. Да не си се тураш во трошоци за џабе. Царинскиот склад не му ја дава робата ако не им плати и така се завршува кругот :)
Да видиш како за 24 часа наоѓаат 6000 евра да пуштат со кец на сметка, а неможат да ги соберат 6 месеци :pos:
 
Член од
2 април 2012
Мислења
18
Поени од реакции
5
Zdravo na site...Imam nekolku prasanja... Na raspolaganje imam okolo 45 000 evra i sum vo plan da kupam Volvo FH13 520 EURO 5 2007 godina so pominati 600 000 km...Negova cena e 35 000 evra...
Dali e dobar izbor ovoj kamion, (VOLVO) so 600 000 km?
Uste kolku ke mi treba da go sredam (dali ke mozam da zapocnam so ostanatite 10 000 evra)?
Kolku cista zarabotka mesecno bi imal posle 2-3 meseci?... Blagodaram i ve molam za podetalen odgovor..
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Zdravo na site...Imam nekolku prasanja... Na raspolaganje imam okolo 45 000 evra i sum vo plan da kupam Volvo FH13 520 EURO 5 2007 godina so pominati 600 000 km...Negova cena e 35 000 evra...
Dali e dobar izbor ovoj kamion, (VOLVO) so 600 000 km?
Uste kolku ke mi treba da go sredam (dali ke mozam da zapocnam so ostanatite 10 000 evra)?
Kolku cista zarabotka mesecno bi imal posle 2-3 meseci?... Blagodaram i ve molam za podetalen odgovor..
Имаш искуство во транспорт, си бил шофер, си работел во некоја фирма? За да знаеме што да те советуваме.
 
Член од
2 април 2012
Мислења
18
Поени од реакции
5
Имаш искуство во транспорт, си бил шофер, си работел во некоја фирма? За да знаеме што да те советуваме.

Nemam iskustvo vo transport...

Jas rabotam vo Holandija i bi sakal da kupam kamion i da pustam sofer da raboti...Ovaa ideja ja dobiv od edni moi rodnini koi ne sum vo dobri odnosi so niv pa ne bi sakal da se rasprasuvam okolu toa kaj niv.. Inaku oni kupija eden pa za godina dena uste eden,,, Taka da mislam deka imaat kjar...
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Nemam iskustvo vo transport...

Jas rabotam vo Holandija i bi sakal da kupam kamion i da pustam sofer da raboti...Ovaa ideja ja dobiv od edni moi rodnini koi ne sum vo dobri odnosi so niv pa ne bi sakal da se rasprasuvam okolu toa kaj niv.. Inaku oni kupija eden pa za godina dena uste eden,,, Taka da mislam deka imaat kjar...
Еве колегата Спенс; ќе ти објасни околу волвото иако он е фан на Сканија :D
И претпоставувам сакаш горе да врти само влекач, прочитај ја целава тема од прва страна има објаснето се. За се дополнително прашај слободно.
 
Член од
2 април 2012
Мислења
18
Поени од реакции
5
Еве колегата Спенс; ќе ти објасни околу волвото иако он е фан на Сканија :D
И претпоставувам сакаш горе да врти само влекач, прочитај ја целава тема од прва страна има објаснето се. За се дополнително прашај слободно.

Go procitav forumot mene detalno me interesirase za kamiont dali e dobar i dali e mnogo sto ima pominati 600 000,,, I kolku bi imal najmala mesecna zarabotka (so kazni,penali,,, i se drugo) a kolku najgolema ako imam eden sofer sto ke vozi legalno po 8 casa....
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Go procitav forumot mene detalno me interesirase za kamiont dali e dobar i dali e mnogo sto ima pominati 600 000,,, I kolku bi imal najmala mesecna zarabotka (so kazni,penali,,, i se drugo) a kolku najgolema ako imam eden sofer sto ke vozi legalno po 8 casa....
Читам како размислуваш и ќе ти кажам едно, чувај си ги парите и не си ја разболувај главата, да се занимаваш со камиони не е лесно а со еден камион не очекувај дека ќе направиш којзнае што.

Sent from my HTC One using Tapatalk 4 Beta
 
Член од
2 април 2012
Мислења
18
Поени од реакции
5
Читам како размислуваш и ќе ти кажам едно, чувај си ги парите и не си ја разболувај главата, да се занимаваш со камиони не е лесно а со еден камион не очекувај дека ќе направиш којзнае што.

Sent from my HTC One using Tapatalk 4 Beta


Ne mislam deka ke napravam koj znae sto samo me interesira tie sto vekje rabotat so ovaa,, Kolku zarabotka imaat mesecno Minimalna i maksimalna po mesec... Inaku da gi cuvam parite tesko ako ne za kamion ke otidat za nesto drugo :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom