Трамадол - за хронична болка

Член од
24 декември 2023
Мислења
7
Поени од реакции
3
Да ве замолам за совет тие што се медицински поупатени од мене. Јас имам комплексен проблем со кичмата кој може да се среди единствено со ризична операција. Бев во центар за болка и ортопедот ми препорача две медикатозни алтернативи за справување со болката. Првата е да ја лечам болката со NSAID лекови (ибупрофен, налгесин, кетонал итн) но докторот ме предупреди дека по 1-2 години континуирано примање на тие лекарства чир не ми гине или да почнам со второ предложената терапија - опиоиди, конкретно со трамадол (една 100 мг таблета со одложено дејство дневно) ама тие ствараат зависност и со текот на годините ќе престанат да делуваат па ќе морам или да ја зголемам дозата или да преминам на појак опиоид.
Незнам сега која опција да ја одберам или можеби постои некоја трета медикатозна опција. Пробав и со креми, масти и фластери ама тие слабо ми помагаат.

Секој совет ќе биде многу добредојден.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
135
Поени од реакции
101
Пробај со електро стимулација EMS. Исто така масло од канабис (не разредени чуда од аптеки), не ствара никаква зависност ниту нус ефекти како твоиве гореспоменати.
Од ибупрофен и бубрези откажуваат.

 
Член од
24 декември 2023
Мислења
7
Поени од реакции
3
Пробај со електро стимулација EMS. Исто така масло од канабис (не разредени чуда од аптеки), не ствара никаква зависност ниту нус ефекти како твоиве гореспоменати.
Од ибупрофен и бубрези откажуваат.

Додека идев на неколку физикални терапии ми даваа и ТЕНС терапија но за жал скоро ич не ми помагаше. Ќе се намалеа болките на кратко време, но подоцна за жал се враќаа.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
135
Поени од реакции
101
Додека идев на неколку физикални терапии ми даваа и ТЕНС терапија но за жал скоро ич не ми помагаше. Ќе се намалеа болките на кратко време, но подоцна за жал се враќаа.
Затоа можеш сам да правиш и ТЕНС и ЕМС во домашни услови без да плаќаш 1000 ден. по третман.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.888
Поени од реакции
39.350
Не знам што ти се лоши овие лекови како наклофен или ибруфен. Башка имаш и маст наклофен/диклофенак кој помага. Како и да е многу боље од тоа да станеш џанкер и да клукаш трамадоли.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.121
Поени од реакции
830
Трамадол е лекот кој се дава за вакви ствари.
Не сум доктор ама знам дека долготрајна употреба на налгесин, ефридол итн. е штетно за желудник и тоа го знам по себе.
Трамадолот си иде на рецепт и се препишува дозата од доктор, а не кому како му дојде. Чим има сериозни болки а операцијата е ризична, креми и масти и тракатанци нема да помогнат.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.128
Поени од реакции
16.222
Ima mnogu podeleni mislenja okolu tramadolot, za nekoi e spasot i bez nego izjavuvaat deka ne bi mozele da funkcioniraat, na nekoi pa i ne deluva, zavisi od genetika pred se. Megutoa, navistina e teska odluka da imas takov problem i da se resis na sinteticki derivat odnosno opioid, od koja grupa pa bas tramadolot e najspecificen i mislam deka seuste ne mu e do kraj poznat mehanizmot na deluvanje. Od ona sto e poznato e deka e efikasen vo tretman na umerena do silna bolka, megutoa e dirty drug i cepka niz drugi raboti vo mozokot, pokraj drugoto i na serotoninskite receptori i inhibicija pri reuptake na istiot, so sto, koga ke se navikne teloto, stanuva mnogu tezok za odviknuvanje bidejki e propraten so teska apstinencijalna kriza. I so tramadol strada zeludnik, bubrezi, crn drob, koski, zabi i mozok, mozebi ke pocnes so 100 mg retard no brzo ke dojde vreme koga ke treba i 400 mg koja e maksimalna dnevna doza. Otvori na youtube videa i citaj komentari kolku luge bez znaenje, so nasoka deka tramadolot ne stvara zavisnost ustvari se naviknale na nego i kako im odi otkazuvanjeto, bukvalno horor. Mozebi treba da razmotris i vtoro mislenje / nekoja treta opcija itn.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
135
Поени од реакции
101
Лекови за болка воопшто не се лекови кои ќе ти ја подобрат ситуацијата. Од такви работи денес сум во инвалидска количка. Не те плашам, само ти ја кажувам реалноста.
 
Член од
24 декември 2023
Мислења
7
Поени од реакции
3
Трамадол е лекот кој се дава за вакви ствари.
Не сум доктор ама знам дека долготрајна употреба на налгесин, ефридол итн. е штетно за желудник и тоа го знам по себе.
Трамадолот си иде на рецепт и се препишува дозата од доктор, а не кому како му дојде. Чим има сериозни болки а операцијата е ризична, креми и масти и тракатанци нема да помогнат.
Докторот во мојот случај процени дека е оправдано да почнам со трамадолова терапија и ми даде рецепт за него. Никогаш не би земал опиоиди на своја рака. Трамадолот сеуште не сум го почнал бидејки ми е страв од зависноста што тој лек ја создава.
Автоматски споено мислење:

Лекови за болка воопшто не се лекови кои ќе ти ја подобрат ситуацијата. Од такви работи денес сум во инвалидска количка. Не те плашам, само ти ја кажувам реалноста.
Што ти се случи? Се разбира ако е за споделување.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
135
Поени од реакции
101
Докторот во мојот случај процени дека е оправдано да почнам со трамадолова терапија и ми даде рецепт за него. Никогаш не би земал опиоиди на своја рака. Трамадолот сеуште не сум го почнал бидејки ми е страв од зависноста што тој лек ја создава.
Автоматски споено мислење:


Што ти се случи? Се разбира ако е за споделување.
Паднав на ќош од метален предмет директно на кичма, на ренген не покажуваше ништо посебно (дискус хернија божем) едвај се движев. Ми препишаа „Дорета“ кое е слично г*мно како трамадол и физикална. Нешто од нешто се подоправив ама после година и некој месец комплетно не можев да одам. На магнетна видоа дека има компресија на рбетниот мозок и препорака за операција во Турција зошто овде не правеле такви операции (нема стручни ни во државно ниту во приватна болница). Целата работа е задоцнета дијагноза и ненавремена операција. Лековите против болки само ми направија полошо зошто не чуствував аларм дека нешто не е во ред.
 
Последно уредено:
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.920
Поени од реакции
1.427
Докторот во мојот случај процени дека е оправдано да почнам со трамадолова терапија и ми даде рецепт за него. Никогаш не би земал опиоиди на своја рака.
Кур го боли лекарот твој, толку се потресол што нема да може да руча денес, напишал рецепта завршил работа. Не сум користел лично но знам за болки во грб и кичма акупунктура и струја пуштаат, има во Скопје распрашај се, не ми текнува како се викаше овој конкретно. Се оди еднаш на неколку месеци или пола година така нешто. Не се труј со волку опасни апчиња. Не ме интересираат мене овие работи, ама имам разбрано од паталец дека функционираат. И види странство дали можеш да го решиш со вистинскава медицина некаде. Буквално што и да направиш е подобро од да се труеш со опиум и се останато.
Автоматски споено мислење:
 
Последно уредено:

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.693
Поени од реакции
11.820
Не ми е јасно зошто е тој хајп околу трамадолот, и зошто побогу неколку генерации родени после деведесеттите си ги распаднаа забите и се навлекоа на тоа срање од хемија која не вреди ни колку половина кафетин. Минатото лето ми препишаа терапија врз база на Трамадол (Дорета) за неподнодливи болки кои немаа ама баш никакво дејство, ни - как - во. А пробував во моменти на очај и по две, и по три - џабе. Дикло дуо и комбинирани ињекции во моментите на неподносливи болки ми го олеснуваа денот, ми овозможуваа колку - толку да преспијам.
Трамадолот е преценето срање и не вреди да се губи време со него. Барем според моето искуство...
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.404
Поени од реакции
5.877
Не ми е јасно зошто е тој хајп околу трамадолот, и зошто побогу неколку генерации родени после деведесеттите си ги распаднаа забите и се навлекоа на тоа срање од хемија која не вреди ни колку половина кафетин. Минатото лето ми препишаа терапија врз база на Трамадол (Дорета) за неподнодливи болки кои немаа ама баш никакво дејство, ни - как - во. А пробував во моменти на очај и по две, и по три - џабе. Дикло дуо и комбинирани ињекции во моментите на неподносливи болки ми го олеснуваа денот, ми овозможуваа колку - толку да преспијам.
Трамадолот е преценето срање и не вреди да се губи време со него. Барем според моето искуство...
Не лупетајте бре за нешто за кое немате поим, каков црн кафетин.

Јас имам искуство со трамадолот бидејќи после една животнозагрозувачка ситуација поврзана со скелетот и автоимун синдром имав чудовишни болки во сите зглобови 24/7. Особено сплетот на мали зглобови кои се наоѓаат во стапалата беа хорор. Ми се искривија прстите скроз.
Покрај стероидни и нестероидни антиинфламаторни лекови остана проблемот на манијакалната секојдневна болка.
И тогаш ми препишаа Трамадол од 37,5 мг. И конечно после месеци и месеци бескрајни болови дојде спасот. Нормално со тек на време се изгради толеранција па една таблета не беше доволна, две па три и така понатаму.
Благодарен сум на овој медикамент што ме извлече од понорот на стравичната и бескрајна бол придружена со немоќ за движење. Секогаш ќе ми остане во убаво сеќавање. Настрана тоа, имаше и секундарно дејство на блага еуфорија што беше бонус.
Од еден доктор дознав како да се избегне дејство на лекови врз желудник, црева, бубрези и што све не. Целата филозофија е во внесување огромни количини течности, пред се вода, но и сокови, чаеви, супи, во зависност од терапија. Јас консумирав по 6 литри вода и остало еден период.
Јес да е срање мокрење по сто пати во ден ама од друга страна немам апсолутно никаков проблем со ниту еден орган. Последен преглед пред 7 месеци беше одличен. Све е како под конец (освен имуниот систем нели :( )

Така да време е да се симне таа мистика околу опијати и опиоиди. И да се направи разлика меѓу земање за болови, психолошки состојби или онака, рекреативно (што не е баш добро). Аргументи и факти пред се. Искуства и резултати а не митови, страв, предрасуди и паника.
Нема ништо полошо од живеење со кронична бол 24/7, тоа е пеколот на овој свет.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.168
Поени од реакции
9.012
Да ве замолам за совет тие што се медицински поупатени од мене. Јас имам комплексен проблем со кичмата кој може да се среди единствено со ризична операција. Бев во центар за болка и ортопедот ми препорача две медикатозни алтернативи за справување со болката. Првата е да ја лечам болката со NSAID лекови (ибупрофен, налгесин, кетонал итн) но докторот ме предупреди дека по 1-2 години континуирано примање на тие лекарства чир не ми гине или да почнам со второ предложената терапија - опиоиди, конкретно со трамадол (една 100 мг таблета со одложено дејство дневно) ама тие ствараат зависност и со текот на годините ќе престанат да делуваат па ќе морам или да ја зголемам дозата или да преминам на појак опиоид.
Незнам сега која опција да ја одберам или можеби постои некоја трета медикатозна опција. Пробав и со креми, масти и фластери ама тие слабо ми помагаат.

Секој совет ќе биде многу добредојден.
imash kompleksna situacija, zemi so doza na rezerva toa shto kje go prochitash na temava.

vo neprijatna situacija si, ama sepak imash opcii. gledaj da se konsultiras so struchni lica kolku mozes (po moznost da gi vidis licnost), i sporedi dobieni mislenja. isto, vo ramki na tvoite moznosti, gledaj kolku mozes sam da se informiras za tematikata, na krajot na denot ti treba da zivees so koja opcija i da ja odberes.

ne sum medicinsko lice, edinstveno shto mozam da ti preporacam razgledaj i alternativni tretmani (posle konsultacijata so strucni lica), i razgovaraj so fizioterapevt ili dobar trener - gledam se povekje za sostojbi koi bile teski, so redovno vezbanje imalo odredeni podobruvanja, kako za toj del, taka i za celo telo. so srekja.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.693
Поени од реакции
11.820
Не лупетајте бре за нешто за кое немате поим, каков црн кафетин.

Јас имам искуство со трамадолот бидејќи после една животнозагрозувачка ситуација поврзана со скелетот и автоимун синдром имав чудовишни болки во сите зглобови 24/7. Особено сплетот на мали зглобови кои се наоѓаат во стапалата беа хорор. Ми се искривија прстите скроз.
Покрај стероидни и нестероидни антиинфламаторни лекови остана проблемот на манијакалната секојдневна болка.
И тогаш ми препишаа Трамадол од 37,5 мг. И конечно после месеци и месеци бескрајни болови дојде спасот. Нормално со тек на време се изгради толеранција па една таблета не беше доволна, две па три и така понатаму.
Благодарен сум на овој медикамент што ме извлече од понорот на стравичната и бескрајна бол придружена со немоќ за движење. Секогаш ќе ми остане во убаво сеќавање. Настрана тоа, имаше и секундарно дејство на блага еуфорија што беше бонус.
Од еден доктор дознав како да се избегне дејство на лекови врз желудник, црева, бубрези и што све не. Целата филозофија е во внесување огромни количини течности, пред се вода, но и сокови, чаеви, супи, во зависност од терапија. Јас консумирав по 6 литри вода и остало еден период.
Јес да е срање мокрење по сто пати во ден ама од друга страна немам апсолутно никаков проблем со ниту еден орган. Последен преглед пред 7 месеци беше одличен. Све е како под конец (освен имуниот систем нели :( )

Така да време е да се симне таа мистика околу опијати и опиоиди. И да се направи разлика меѓу земање за болови, психолошки состојби или онака, рекреативно (што не е баш добро). Аргументи и факти пред се. Искуства и резултати а не митови, страв, предрасуди и паника.
Нема ништо полошо од живеење со кронична бол 24/7, тоа е пеколот на овој свет.
Ок, во ред, еве ти си имал бенефит. А како ќе ми го објасниш моето негативно искуство каде трамадолите немаа ама баш никакво дејство во мојот случај? А терапијата ја земав чисто од атер за блиските кои искрено беа загрижени и инсистираа да ја следам процедурата на полуписмениве наши т.н. специјалисти на кои им требаше три месеци за да ми ја погодат дијавнозата, која јас ја претпоставив со површен google search на симптомите.
Еве, пошто ние лупетаме, а ти како великомаченик кој е единствен што се соочува со непријатен проблем, како ќе ми образложиш зошто трамадолите немаа никакво дејство, никакво.

Па се дрзнува да вреѓа - сме лупетале а всушност споделуваме искуства оти сме имале некоја мака. На маката ни се потсмева. Тоа го прават само мизерни мивки од најдолен вид ебате ретардиран ебате. Мрш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom