Трамадол - за хронична болка

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.732
Поени од реакции
35.250
Како си бил во „ЈЗУ Институт за физикална медицина и рехабилитација“ а си плаќал? Не си бил осигурен и си им плаќал 200$ за 45 минути?
Не сум плаќал во Македонија, таму одев пред 4-5 години и ме чинеше некои 1200 денари за 10 денови со сите тракатанци.

Ти дадов споредба со Австралија за тоа што се жалиш дека не ти платила државата физикална. Тука не добиваш ни толку, за такви работи кешираш од џеб освен ако не ти е повредата на работно место.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
135
Поени од реакции
101
Не сум плаќал во Македонија, таму одев пред 4-5 години и ме чинеше некои 1200 денари за 10 денови со сите тракатанци.

Ти дадов споредба со Австралија за тоа што се жалиш дека не ти платила државата физикална. Тука не добиваш ни толку, за такви работи кешираш од џеб освен ако не ти е повредата на работно место.
Повредата ми беше на работно место. Кога би живеел и во Австралија би добил бесплатна физикална.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.732
Поени од реакции
35.250
Повредата ми беше на работно место. Кога би живеел и во Австралија би добил бесплатна физикална.
Да, бесплатно само ако се докаже дека си ги испочитувал сите правила, и си носел соодветна опрема. И тука не даваат така, ако ти дале опрема и не си ја користел за време на повредата, нема да добиеш ништо.
 
D

Diferans

Гостин
Повредата ми беше на работно место. Кога би живеел и во Австралија би добил бесплатна физикална
Па и тука би требало, или барем со партиципација. Треба да го ескалираш случајов на повисоко ниво, очигледно се работи за нефунционирање или злоупотреба, еве ако има некој по форумиве од фонд или министерство, или по медиуми... Се надевам дека доби некаква оштета од фирма.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
135
Поени од реакции
101
Па и тука би требало, или барем со партиципација. Треба да го ескалираш случајов на повисоко ниво, очигледно се работи за нефунционирање или злоупотреба, еве ако има некој по форумиве од фонд или министерство, или по медиуми... Се надевам дека доби некаква оштета од фирма.
За оштета да добив, но неможноста да се движиш не може да се надокнади и миљон евра да ми исплатат.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.855
Поени од реакции
35.277
Повредата ми беше на работно место. Кога би живеел и во Австралија би добил бесплатна физикална.
...извини вака, но не пишуваш што направи ти самиот за себе да поработаш на твоето тело и на повредата која ти е стара како пишуваш 2 години, што мислиш ти на физикална терапија покрај другото најважни се вежбите, треба некој да ти каже да вежбаш ова или она вежба, не можеш ти сам да си оодредиш кои вежби и по колку пати на ден да напредуваш? мора некој да ти каже од физикална?
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
135
Поени од реакции
101
...извини вака, но не пишуваш што направи ти самиот за себе да поработаш на твоето тело и на повредата која ти е стара како пишуваш 2 години, што мислиш ти на физикална терапија покрај другото најважни се вежбите, треба некој да ти каже да вежбаш ова или она вежба, не можеш ти сам да си оодредиш кои вежби и по колку пати на ден да напредуваш? мора некој да ти каже од физикална?
Незнам па ти па со кое лице ми се обраќаш, како не ти е срам?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.855
Поени од реакции
35.277
Незнам па ти па со кое лице ми се обраќаш, како не ти е срам?
...а така, ли? требало да ми биде срам што сакам да ти помогнам? па може си и во право треба да филтрирам кому да коментирам!(y)
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.404
Поени од реакции
5.877
Не заебавај сега да го препорачуваш поради добар филинг. Од добриот филинг на трамадолот и блокирање на болката, освен што најлошото-си ствараш зависност која ни малку не е наивна, не можеш да откриеш проблем кој може да се таложи и да те кошта и борба за живот покасно. Да не зборам ризик од епилептични напади, опаѓање на забите, живеење во илузија..
4 години интензивно го пиеше со истата доза? И како го откачи скроз? И нормално се врати после него во живот?
Каде тоа препорачувам ради флеш? Каде сум го тоа напишал?
Прекрасниот филинг е само бонус кој доаѓа со лекот, исто важи и за Кодеин на пример.
Зависноста е мачји кашаљ, забите ми се во совршена состојба, не сум чул некој трамадолџија да добие епилептични напади, сега баш глеав да видам на нет поради твојот пост дали има такви хипотези и ништо.

Не, започнав со 1*37,5 а при крај бев со 5*75 дневно.
Постепено ги намалував и за 37 дена бев надвор од таа прича.
Зошто мислиш дека трамадолџии не живеат живот? Ние трамадолските џанаци:icon_lol: немавме ама баш никаква попреченост при работа и секојдневие, значи ништо изван оквира.
Од друга страна ако човек е сентиментален по природа може лесно да се растажи, пример емисија за украинските сираци кој без очи, без раце, нозе,осакатени за цел живот, солзите сами се тркалаат низ лицето.

Е сега коа гледав Шиндлерова листа повторно (по наговор на френд) се скинав од плачење :icon_lol: и тоа е тоа.Пред трамадолот бев сосема рамнодушен на такви ствари.Ако се повлече линија помеѓу позитивни и негативни елементи тогаш трамот победува со 100-0.
Long live the Tram !
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
135
Поени од реакции
101
...а така, ли? требало да ми биде срам што сакам да ти помогнам? па може си и во право треба да филтрирам кому да коментирам!(y)
Стави ме на игнор. Фала ти многу за „помошта“ !
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.855
Поени од реакции
35.277
59549434.png

...штом се наближуваме кон Центар за превенција и третирање на злоупотреба и зависност од дрога, по патот и во околината на објектот можеме покрај друго, да се примети и празни пакувања на таблети апаурин од 5-10 мг и таблети од трамадол 50-100 мг (Tramol),

The-tramadol-sex-street-Cartoon-by-Ghanian-artist-Tilapia-da-Cartoonist-April-2018.png

...примена повеќе од три, четири дена на трамадол и тоа исклучиво по препорака на специјалист, веќе петиот ден почнува да се создава зависност која на било кој начин го оправдуваме подобрувањето и еуфоријата само да се зема дозата, која за краток период треба да се зголеми за ист ефект.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom