Точка.com.mk - „хакната“

Статус
Затворена за нови мислења.

El Bohemio

Silver Gate
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.058
Поени од реакции
942
Ајде да видиме

Член 251
(1) Тој којшто неовластено ќе внесе измени, ќе објави, скрие, избрише или уништи компјутерски податоци или програми или на друг начин ќе навлезе во компјутерски систем со намера за себе или за друг да прибави противправна имотна корист или да оштети друг, ќе се казни со парична казна или со затвор до три години.
(2) Ако со делото од став 1 е прибавена поголема имотна корист или предизвикана поголема имотна штета, сторителот ќе се казни со затвор од една до три години.
(3) Гонењето се презема по предлог.

Болдираното е битно. Дечкиве немале таква намера. Значи не им можат ништо.
Намерата дечките ќе си ја докажат на суд, а колку можи да се докажи намера-не знам... и дали делото го направиле за себе или за некој друг и тоа ќе го докажуат на суд(ако се можи). Како и да е има многу други начини да се средат такви работи, ако си навистина добронамерен, културно ќе прашаш и побараш дозвола, ако ја добиеш во ред ако не, кој си ти да судиш ? Некој ако е бравар има право да ги отвора сите врати ???
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.381
Поени од реакции
28.216
Намерата дечките ќе си ја докажат на суд, а колку можи да се докажи намера-не знам... и дали делото го направиле за себе или за некој друг и тоа ќе го докажуат на суд(ако се можи). Како и да е има многу други начини да се средат такви работи, ако си навистина добронамерен, културно ќе прашаш и побараш дозвола, ако ја добиеш во ред ако не, кој си ти да судиш ? Некој ако е бравар има право да ги отвора сите врати ???
Колку што може да се докаже намерата толку и кој влегол на сајтот т.е. магарињата. Ај баш да видам дали можеш да ги најдеш, на нивниот сајт ип не се регистрира невозможно. Кога влага хакер на сајт а во овој случај децата само нив ги имаат а не магарињата кои и да влегле користат прокси. Капираш до каде донесе оваа дискусија ? :))
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.209
Поени од реакции
25.947
Намерата дечките ќе си ја докажат на суд, а колку можи да се докажи намера-не знам... и дали делото го направиле за себе или за некој друг и тоа ќе го докажуат на суд(ако се можи).
Тоа е поентата, намера не можеш да докажеш, имотна корист нема, штета исто така, единствено што можат од Точка е на дечкото да му купат моторче, ако имаат вишок пари.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Не пишале Магарињата, пишал некој друг. На Магарињата не им можат ништо.

Да доколку објави со намера да прибави противправна имотна корист. Во случајов не е така. Значи лоша намера не постои, нема имотна корист, сопственикот не е оштетен од нив (друг мменувал наслови), нема начин да ги казнат.
АХхахаххахахха, намерата го правда?
 
Член од
24 август 2011
Мислења
8
Поени од реакции
0
Дали магарињата имаат некакво овластување за тоа да бараат дупки ? Дали тие имаат некаква дозвола за споделување на лични податоци и информации ?
Ако јас тебе ти влезам дома низ прозор(дупка) и кога ќе излезам, му кажам на некој каде ти се парите, тогаш тој влегува и ти ги зема... јас не сум крив нели ?
А дали ти имаш право да навредуваш рандом членови без никаква причина ? во случајов магарињата им потврдија дека се работи за пропуст, доколку не беше сето тоа објавено јавно доточните господа од точка немаше да го сватат тоа сериозно, а за брзо време точка ќе беше испишана 'hacked by albanian hackers и тако ти знам, сепак слободно можат да тужат - тоа право неможе никој да им го одземе, е сега дали ќе успеат да добијат оштета ќе видиме.
 

El Bohemio

Silver Gate
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.058
Поени од реакции
942
Колку што може да се докаже намерата толку и кој влегол на сајтот т.е. магарињата. Ај баш да видам дали можеш да ги најдеш, на нивниот сајт ип не се регистрира невозможно. Кога влага хакер на сајт а во овој случај децата само нив ги имаат а не магарињата кои и да влегле користат прокси. Капираш до каде донесе оваа дискусија ? :))
Другар, кој и колку може да го јаде, не ме интересира... поентата ми беше друга... и тие треба самите да си сносат некоја одговорност, ако веќе се толку добронамерни...јас кажувам дека никое неовластено лице нема право да влегува во туѓа приватност...
--- надополнето: Aug 24, 2011 3:14 PM ---
А дали ти имаш право да навредуваш рандом членови без никаква причина ?
Кого и како сум го навредил ?
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.381
Поени од реакции
28.216
Другар, кој и колку може да го јаде, не ме интересира... поентата ми беше друга... и тие треба самите да си сносат некоја одговорност, ако веќе се толку добронамерни...јас кажувам дека никое неовластено лице нема право да влегува во туѓа приватност...
Епа и мене не ме интересира кој ќе го јаде, магарињата не влегоа никаде. андрстенд ?
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
ај полека не ми кревајте галама за џабе ...

Гледам све правни експерти сте ама не го гледате очигледното ... клучниот збор во законот е неовластено што ако земете вујаклија да го побарате како термин ќе видите дека значи без да ви биде дозволено да пристапите кон нешто ... кој дел од неовластено е ова - http://tinyurl.com/44wp3kb

Не го гледам неавторизираниот момент во ова ...

Значи, ако мислите да дискутирате како што е ред во ред - мерење на кој колкав му е законот НЕ!
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.209
Поени од реакции
25.947
Епа и мене не ме интересира кој ќе го јаде, магарињата не влегоа никаде. андрстенд ?
Да те исправам само.:) Магарињата влегле ама не оствариле имотна корист и не направиле штета. Тоа според македонските закони е дозволено.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.381
Поени од реакции
28.216
Да те исправам само.:) Магарињата влегле ама не оствариле имотна корист и не направиле штета. Тоа според македонските закони е дозволено.
Не не грешка си, магарињата воопшто не влегле на сајтот само објавени се пасвордите.
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Прашањето ми е зошто не го јаделе до сега како учесници или соучесници, а пред тоа имаат направено исто ваквко дело уште на 10тици владини сајтови ? Зошто барем јас како добар познавач на законите што милион пати ги имам читано и со некој од нив запознаено ти тврдам одговорно дека тука нема никакво дело казниво според закон за Магарињата туку за Точка. Клеветат.

Друга работа е што мислев дека барем ти и некој останати кој се навлезени во ИТ светот ќе го поддржат ова. Зарем не се бориме сите за побезбеден интернет, за побрзо нарачување на домени, подобрување во сите сегменти од ИТ сферата и заштитување на лични податоци ?
--- надополнето: Aug 24, 2011 2:30 PM ---

Кој сум поканил? Еве ја и ти се знаеме доаѓам ти кажувам еј брат сум видел на улица 100 евра идеш ги зимаш и на крај ти доаѓа некој ти вика дека се негови и те тужи? А во овој случај Магарињата не ги земале.
Ова не е на улица или некаде во некој меѓупростор што не припаѓа на никој туку на приватен хост, со авторизација („Секој неавторизиран влез се казнува по закон“). Со тоа било кој што нема право на влез, освен ако не добие право од администратор НЕМА ПРАВО НА ВЛЕЗ.

Илегален хакер грешно си се изразил таквите се викаат етички хакери. Прва работа ова.
Едноставно тие сајтови што се хакнати можеш да ги видиш на нивниот форум, сите што се хакнати претходно се известени по е-мајл па по телефон доколку нема одговор и игнорираат по 1 недела стапуваат на акција.
Доколку доставиш барање и ти биде одобрено, да смееш да го правиш она кое ти го дозволуваат, а не што се замислуваат со вториот болд. Ако сакам и 5 години ќе ги игнорирам, доколку не им одобрам влез не смеат да влезат и тоа е тоа. Мој сајт, мои правила, ако сакам ќе го заштитам ако не нема.
Да не ме разберете погрешно и јас сум правел различни упади порано, претежно ради љубопитност али сега е се поригорзно од порано. Не е цел свет ваш простор за играње и правење што ќе ви текне на памет, е сега дали ќе го јадеш пред да го сфатиш или ќе го сфатиш пред да го јадеш останува на тебе :)
 
Член од
24 август 2011
Мислења
8
Поени од реакции
0
Кого и како сум го навредил ?
Цело време докажуваш како дечките од емагаре се искомплексирани личности кои не требало да ги објавуваат лозинките јавно и незнам што, па јас ако сум нашол нешто мое право е што јас ќе правам со истото понатака, сега ја сум крив што експертите од форсираниот портал точка не се доволно интелегенти да си го заштитат својот ____ сајт ? ти се молам.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.381
Поени од реакции
28.216
Ова не е на улица или некаде во некој меѓупростор што не припаѓа на никој туку на приватен хост, со авторизација („Секој неавторизиран влез се казнува по закон“). Со тоа било кој што нема право на влез, освен ако не добие право од администратор НЕМА ПРАВО НА ВЛЕЗ.

Доколку доставиш барање и ти биде одобрено, да смееш да го правиш она кое ти го дозволуваат, а не што се замислуваат со вториот болд. Ако сакам и 5 години ќе ги игнорирам, доколку не им одобрам влез не смеат да влезат и тоа е тоа. Мој сајт, мои правила, ако сакам ќе го заштитам ако не нема.
Да не ме разберете погрешно и јас сум правел различни упади порано, претежно ради љубопитност али сега е се поригорзно од порано. Не е цел свет ваш простор за играње и правење што ќе ви текне на памет, е сега дали ќе го јадеш пред да го сфатиш или ќе го сфатиш пред да го јадеш останува на тебе :)
троллолололо така му доаѓа ова 10 страни испишани за никој да не свати.
КОЈ ТИ ВЛЕГОЛ У САЈТ ЗНАЕШ ? ТОЧКА ЗНААТ? Знаат да дека им влегле деца ај нека докажат дека магарињата им влегле. Капирате што ви кажувам од почетокот ?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.209
Поени од реакции
25.947
Не не грешка си, магарињата воопшто не влегле на сајтот само објавени се пасвордите.
Да во право си.:) Овие од Точка не покажаа доказ дека Магарињата влегле. Сигурно магарињава сакале да се прават “највечи фраери у маало“ па отвориле глупа тема за зафркавање ама на среќа ги погодиле пасвордите.:D Нека докажат овие од Точка дека некој влегол.:)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom