Точка.com.mk - „хакната“

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
26 јануари 2007
Мислења
825
Поени од реакции
839
јас од како ја знам точка, сум запознаен дека има сигурносен пропуст
пр:http://tocka.com.mk/index6.php?ID=', и никогаш не им текнало да го поправат, незнам глупи ли се или нешто друго е во прашање.., инаку ова им е стоти и први пат кога се хакнати..
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
јас од како ја знам точка, сум запознаен дека има сигурносен пропуст
пр:http://tocka.com.mk/index6.php?ID=', и никогаш не им текнало да го поправат, незнам глупи ли се или нешто друго е во прашање.., инаку ова им е стоти и први пат кога се хакнати..
олдскул пропуст :D
 
A

Antigona

Гостин
Ме интересира дали некаде во светот постои интернет страна на која хакерите им укажуваат на грешките на други сајтови јавно ?

По можност ставете некоја страна, баш ме интересира дали и на странските сајтови добронамерните хакери во јавност прикажуваат лозинки

Чисто заради споредба со Македонија ме интересира ова :)
 

sasha4fiercef

Титула по желба
Член од
9 август 2011
Мислења
167
Поени од реакции
64
Ме интересира дали некаде во светот постои интернет страна на која хакерите им укажуваат на грешките на други сајтови јавно ?

По можност ставете некоја страна, баш ме интересира дали и на странските сајтови добронамерните хакери во јавност прикажуваат лозинки

Чисто заради споредба со Македонија ме интересира ова :)
Не за џабе е-Магаре го крстиле сајтот, види по насловот што можеш да очекуваш :D Македонци, и Тунгузија не ни е равна.
 

Hyperz

Изгубен во времето и просторот...
Член од
13 август 2011
Мислења
715
Поени од реакции
423
Ти не би бил арогантен кога некој ќе ти чепка по нешто твое кое си го тешко си го створил?
Не, нема да бидам арогантен туку ке си го поправам сајтот наместо да се „заканувам“ наоколу.
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Во целост се сложувам со постот на Acid.

Никола да се грижеше и да го занимаше безбедноста на Точка, до сега ќе платеше на некој да им ги закрпи дупките. Zero Science и Ѓоко Крстиќ како личност се стварно супер и со доста искуство. Ама тоа е... Дури ни директориумите не им се заштитени на Точка, а лозинките на админ корисниците може да ги пробие и петгодишно дете.

Друго, еМагаре не требало да ги објават јавно информациите. Така на сите им се достапни податоците на администраторските сметки и било кој може да ги искористи со цел да наштети. Можеби не е од еМагаре, но сепак тие ги имаат јавно објавено податоците.... со тоа се губи тоа „етичко“ кај нив.
Инаку сајтот е „хакнат“ од https://www.facebook.com/antraxt.baclground, дечко кој на прв поглед ми изгледа многу уфилман... а тука еМагаре може да се вклучи и како соучесник во сето ова сценарио, бидејќи тие ги имат објавено информациите.

Но, ја би рекол дека Точка и само Точка си се криви, бидејќи малку повеќе да мислеја на безбедноста немаше ова да им се случува по 100 пати.
 
Член од
25 август 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
Грејвдигер сигурен си дека сум јас ???
најдете ип од каде се логирани админите на серверот мора да го пишува тоа мн ми адд на фб и ми викаат ти си не сум јас да ви кажам не сум толку глуп македонски веб страни да хакнувам


јас како што знам тоцка е хакирана 1000 пати и пак не ставаат заштита
никаде не пишувасе кое име таму па мене да ме кривите
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.457
Поени од реакции
28.710
Грејвдигер сигурен си дека сум јас ???
најдете ип од каде се логирани админите на серверот мора да го пишува тоа мн ми адд на фб и ми викаат ти си не сум јас да ви кажам не сум толку глуп македонски веб страни да хакнувам

јас како што знам тоцка е хакирана 1000 пати и пак не ставаат заштита
никаде не пишувасе кое име таму па мене да ме кривите
Сакаш доказ дека си ти ? :)
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.457
Поени од реакции
28.710
Како прво не требаше на фејсбук фраер да се правиш, второ објавуваш слика на статус на фб, второ имаш премногу непријателчиња во пријатели кои те натужија како си се фалел, башка Антракс - Хакер кој се фали нонстоп што хакирал. Капираш?
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.457
Поени од реакции
28.710
moze link da mi dades na koj fb e toa objaveno ?
--- надополнето: Aug 25, 2011 1:05 PM ---
Комита Ултрас дајми линк на кој фб е тоа ставено
Добро не спамирај не сум ја тука должен само на тебе да ти одговарам, ко прво не си ни хакер се познава тоа по твоето пишување ме потсеќаш на еден член aleksandar13 што два збора незнаеше да ги напише граматички точно. Второ на фејсбук нема да направиш профил Антрахт Хакер, и пишуваш дека не си глуп да хакираш Македонски сајтови. Значи сигурно не си етички хакер, а со црно шеширче на главата никој не се фали дека е хакер, ако не си ти зошто од статус го тргна после 10 минути? Зашто и профилот Антрахт Хакер го деактивираше, па сега остана на Ристе Конзуров...
 
Член од
25 август 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
toj si e moj privaten profil jas na toj nisto ne objavuvam za hack
tamu gi imam tie samo sto gi znam drugi ne prifakam
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Грејвдигер сигурен си дека сум јас ???
најдете ип од каде се логирани админите на серверот мора да го пишува тоа мн ми адд на фб и ми викаат ти си не сум јас да ви кажам не сум толку глуп македонски веб страни да хакнувам

јас како што знам тоцка е хакирана 1000 пати и пак не ставаат заштита
никаде не пишувасе кое име таму па мене да ме кривите
Јас дојдов до такви информации, но ништо не можам да кажам со сигурност. За ip адреси и логови - мене не ме занима, немам допирна точка со Точка :)ROFLMAO:).
А на ФБ ја имаше споделено сликата што ја објави Комита.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom