Толкување на член од Законот

Член од
20 март 2008
Мислења
106
Поени од реакции
11
Abe ima dosta logika vo ova so go kazuvate, ama spored mojava logika site izmeni vo zakonot za referendum, zakonot za teritorijalna organizacija i slicno proizleguvaat od ustavot. Neli, toa sto e predvideno vo ustavot ( kako nacelo ) se dorabotuva vo zakonot. Taka da, nemozes da baras promena na ovie zakoni dokolku nema promena vo samiot ustav :) ili pa ( vo najdobra situacija ) navedenive zakoni i da se smenat preku referendum avtomatski ke padnat na ustaven zosto vo ustavot e nesto drugo predvideno. Pred se, nie diskutirame tuka pravnicki a odlukite se politicki. Taka da inicijativava treba da e nasocime kon menuvanje na ustavot a ne na zakonot, za zal. A promena na ustav, vo vakva situacija, e skoro nevozmozna!!! Lugjeto od koi sto treba da se bara poddrskata za vakvata situacija vsusnost se lugjeto koi ili ja ovozmozile situacijata ili na sekakov nacin ja izmanipulirale ili izbegnale istata.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.721
Поени од реакции
615
Crnorizec, остај ти меѓународно право, имаме ние закон и устав, по него треба да се водиме у случајов, не со теорија и претпоставки како е според неа.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.647
Поени од реакции
1.241
После две години откако беше поднесена иницијативата за преиспитување на уставноста на член 28 од Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните, Уставниот суд се произнесе.
Секако немало основаност за да се прогласи ова противуставно и покрај тоа што некои овде веќе се изнесоа поинаку. :)

Уставен ја отфрли иницијативата на Ангелов за референдум

Две години по поднесувањетоа Уставниот суд ја отфрли како неоснована иницијативата за референдум која ја поднесе лидерот на Достоинство Стојанче Ангелов. Иницијативата се однесуваше на четири прашања за кои се бараше спроведување на референдум помеѓу кои и за Законот за амнестија.

Во 2012 Уставниот суд ја отфрли и иницијативата на семејствата за преиспитување на автентичното толкување на законот за амнестија со кој беа затворени хашките случаи.

Од нив најдалеку во судска проведура од хашките предмети стигна Мавровски работници.

Насер Рауфи еден од адвокатите кој што ги застапувал обвинетите во предметот вели дека тогаш обвинението не било целосно комплетирано па сосема оправдано според него е што било повлечено.

И додека семејствата побараа предметите повторно да се отворат откако опозициската СДСМ објави телефонски разговори од наводни договарања за амнестијата на хашките случаи, остатоци од 4 тела пронајдени во 2001 во гробницата во Непроштено се чуваат складирани во Институтот за судска медицина.

За вештаците дилемите се расчистени уште пред неколку години – станува збор за телата од вкупно 12 Македонци кои беа киднапирани во реонот на Тетовско за време на кофликтот. И покрај потврдената идентификација никое од семјствата до сега не дошло да ги подигне останките.

Дел од експертите пак беа децидни дека овие тешки кривични дела никогаш не застаруваат и според сите меѓународни норми, за нив не може да важи амнестија.
Извор: 24 Вести

Секако, јас не се интересирав до толку за останатите референдумски прашања колку тоа за враќањето на територијалната поделба од пред 2004.
За жал, ова е уште еден доказ дека Уставниот суд не е за таа функција за која треба да биде, туку е партиски, како што веќе и заклучивме во една дебата на факултетот (политички студии).
 
Член од
12 март 2009
Мислења
12.817
Поени од реакции
6.831
патем, не така дамно се разменивме со Косово, Кодра фура за Луково поле. Опозицијата најави оборување на уставен ама ЕУ, УСА и Нато веднаш со акламација ја прифатија одлуката на собранието и овие си подвиткаа опашка... слично е и со децентрализацијата...
 
На врв Bottom