Тодор Петров и СМК

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Александар Македонски по можност голем како статуата на слободата :)
Немој ти така наеднаш, и онака многу се разгневија гејците кога слушнаа за споменикот на Филип Втори што ќе се постави на плоштадот во Битола.Филип Втори Македонски е претставен како коњаник со прстот вперен кон народот. ( а според гејциве тој ќе покажувал кон Егејска Македонија)

Βαγγέλη Μεϊμαράκη, εμείς σε προετοιμάσαμε


Δεν πρόλαβες να πας στην FYROM και αυτοί βρήκαν νομίσματα στο Μοναστήρι, κεφαλές του Φιλίππου του "Μακεδόνα". και άλλα...... Βλέπω στο συνέδριο να σε φωτογραφίζουν με το άγαλμα του Φιλίππου του makedonski...... Προσεκτικά, έτοιμοι για προβοκάτσια είναι !
Μη σε πάνε στα εγκαίνια του "Filip Makedοnski statue in center οf Bitola, pοinting to Agean Macedonia"!!! Αυτό ετοιμάζουν. Ένα άγαλμα τεραστίων διαστάσεων του Φιλίππου, το οποίο θα δείχνει προς τη "Μακεδονία του Αιγαίου". Αλλά αυτό δεν είναι εθνικισμός. Αφού είναι από τους "άλλους", καλό και άγιο για τους "πρόθυμους". Αφεντικό, πότε θα διατάξεις το άνοιγμα των λογαριασμών μερικών "πρόθυμων" να γελάσει και το παρδαλό κατσίκι;
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Уставниот суд ја отфрли иницијативата на СМК

Уставниот суд вчера ја отфрли иницијативата на Светскиот македонски конгрес за оцена на уставноста на Законот за ратификација на Привремената спогодба меѓу Македонија и Грција.
Иницијативата се одби бидејќи иницираните прашања биле предмет на расправа пред Судот во 1996 година.
Светскиот македонски конгрес ја поднесе иницијативата пред неколку месеци со образложение дека со Законот за ратификација на спогодбата се суспендира една третина од одредбите во Уставот.

„Бидејќи Привремената спогодба се уште не е ратификувана во Грција, ниту грчкиот Парламент има намера тоа да го стори, а во услови на реципроцитет во односите меѓу двете држави, ако за Атина Привремената согласност е во сила без ратификација, таквата позиција треба да ја воспостави и Македонија“, објаснија од Светскиот македонски конгрес при поднесувањето на иницијативата. Според судот, со иницијативата се оспорува означувањето на Република Македонија како втора страна, а не употребата на името Македонија. Тоа пак, оценува судот, не значи повреда на Уставот во смисла на промена на името, туку само определување на договорената страна во постапката.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Тој уставен суд е со помалку уставен по нашите национални интереси.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom