Тодор Александров "дојава" во Кисела Вода

  • Креатор на темата Hip.Hop_MKD
  • Време на започнување

Дали го оправдувате поставувањето на споменикот на Тодор Александров во Кисела Вода?

  • Да

    Гласови: 15 21,7%
  • Не

    Гласови: 42 60,9%
  • Немам став, не сум запознаен околу ликот и делото на Александров

    Гласови: 12 17,4%

  • Вкупно гласачи
    69
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Ти навистина збориш за тито как оза обичен човек кој бил со средно :D тито бил масон, и тоа не обичен туку ид највисок ред 33 степен. тие масони ги креираат границите и формираат држави од памтивек па се до денес.

Добро е што си ги покажа боите рано па не морам да дебатирам имаш гарант некој тема за заговори дискутирај таму.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Македонскиот народ сам се изборил за своја држава, не дојде овде словенечка/хрватска/босанска војска да не ослободи од фашистите. Македонскиот народ плати со крв. Заслужи слобода, кодификација на јазик, дури и ослободување на победените браќа. Ми се повраќа од тие што мислат дека Тито ни дал држава
Кој рече дека тоа не се изборил за својата слобода? Ама ти мислиш дека гоелмите сили не гои кроеле границите? епа наивен си друже. Исто така наивне сте ако мсилите дека една мала макеоднија без да дадат согласнот масоните ќе постави споемник на александар на плоштад. ама верувајте во што сакате, моето мсилење е вакво и не може да бидеме утпоија сите исто да мислиме.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
види ако ти не го почитуваш тито тоа е твој став, твое право, ама тоај не бил крвник, тоа сакам да го кажам. ама изгледа ти не знаеш друг речник освен навреда која е одлика за ниско дебатирање. ама и тоа е твоја култура кога немаш нешто конкретно да кажеш па ајде вреѓај. што да кажам освен господ да те благослови.
На голи оток кој праќаше..?
 
Член од
14 мај 2012
Мислења
146
Поени од реакции
50
Македонскиот народ сам се изборил за своја држава, не дојде овде словенечка/хрватска/босанска војска да не ослободи од фашистите. Македонскиот народ плати со крв. Заслужи слобода, кодификација на јазик, дури и ослободување на победените браќа. Ми се повраќа од тие што мислат дека Тито ни дал држава
Не е вистина дека Тито ја дал Македонија на поклон. Ама не и вистина дека Тито немал во основа коректен став кон Македонското прашање. Спореди го со Тодор Живков и ќе ти стане јасно. Сите комунисти не се исти.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Во ова не се сомневам. Бидејќи тебе те почитувам најмногу би сакал да го слушнам твојот став околу овој споменик.
Треба да го постават? Не треба и зошто?
И ако треба зошто не е под вистинското име?
Ако бил во очите на некого Македонец зошто се кријат под војвода на коњ и никој официјално не изјави дека е он? Така се докажува „историска грешка“ скриено под кошула?
не стварно,војвода на коњ..вдф бе.. или имај муда кажи го како што треба,или ич не се брукај у пм.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
На голи оток кој праќаше..?
Види вака, таков бил тој систем комунистички, нели немало демократија. имало устав и закони кои не давале слободно да се изразуваш и кажуваш што мислиш, така? Епа сега секој што ќе бил против го сметале за државен непријател. Таму не лежеле само макеоднци? раму лежел колку што знам јас и туџман и четници и усташи итн.

Ама макеоднија народот бил признат како македнец, бил граѓанин од прв ред, рамноправен со другите народи. Јас не знам каков крвник тоа го дозволува.

Ете нема проблем нека се споиме со бугарија и нека ни ги дадат прават исти како што ги имавме во југославија нема д ам исмета д аживееме заедно.
 
Член од
6 април 2007
Мислења
1.095
Поени од реакции
443
Македонскиот народ сам се изборил за своја држава, не дојде овде словенечка/хрватска/босанска војска да не ослободи од фашистите. Македонскиот народ плати со крв. Заслужи слобода, кодификација на јазик, дури и ослободување на победените браќа. Ми се повраќа од тие што мислат дека Тито ни дал држава
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Овие "нашиве" ептен се исклучија од напојување...:tapp:
Да го славиш Александров како национален херој е неправда и навреда кон сите чесни и самосвесни македонски патриоти, борци и војводи кои загинале поради неговата лудост.
Несомнено дека бил многу способен човек и значајна личност од македонската историја во борбата за државна самостојност. Но само толку.
За него е јасно: Македонците се Бугари. Оттука единствениот правилен третман за него во македонската историографија и општество е КОНТРОВЕРЗА.
А тоа не е доволно за споменик и 350 000 евра..
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Види вака, таков бил тој систем комунистички, нели немало демократија. имало устав и закони кои не давале слободно да се изразуваш и кажуваш што мислиш, така? Епа сега секој што ќе бил против го сметале за државен непријател. Таму не лежеле само макеоднци? раму лежел колку што знам јас и туџман и четници и усташи итн.

Ама макеоднија народот бил признат како македнец, бил граѓанин од прв ред, рамноправен со другите народи. Јас не знам каков крвник тоа го дозволува.

Ете нема проблем нека се споиме со бугарија и нека ни ги дадат прават исти како што ги имавме во југославија нема д ам исмета д аживееме заедно.
Народи од прв ред биле Хрватите,Словенците и Црно Горците додека Македонија,Босна и Србија биле од втор.Впрочем да не бил главен град Белград и бил префрлен во Сараево како што некој абрале по завршетокот на војната Србија би била ептен без ништо.

Сите воени репарации од втора светска војна завршиле во Хрватска и Словенија додека најголем дел од Српската воена индустрија бил демонтиран и пренесен во Босна.

Прашај ако имаш постари кои биле поголеми деца тогаш да ти кажат како се живеело до 55-60.Скоро се што ќе се произведело се зимало од државата и во вагони накај Белград па после зависно дали за извоз или за во СССР.За возврат добиле купони што требало да бидат за се али всушност пола од работите за кои се добивале купони никогаш ги немало.

Најинтересната работа е што цело време се збори како Словенија и Хрватска ја издржувале Југославија али нигде не можат да се најдат буџети од 46 до 90 кој по колку уплаќал а по колку добивал.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Кој рече дека тоа не се изборил за својата слобода? Ама ти мислиш дека гоелмите сили не гои кроеле границите? епа наивен си друже. Исто така наивне сте ако мсилите дека една мала макеоднија без да дадат согласнот масоните ќе постави споемник на александар на плоштад. ама верувајте во што сакате, моето мсилење е вакво и не може да бидеме утпоија сите исто да мислиме.
вечерва ко ќе си легнам ќе барам дозвола од масоните. не верувам во масони. македонците ја добиле оваа држава бидејќи биле обединети околу тоа прашање, а ако некој е обединет, ни масон ни господ ни алах ни буда нема да го спречи.
И сам Исус Христос ако слезит од небоно не можит да го уверит Македонеца оти е Блгарин ил'и Србин. ”
Темко Попов​
Никој не бара да имаш исто мислење, но под мислење не се мисли тресење глупости дека тито не признал и дека треба да му се клањаме​
Не е вистина дека Тито ја дал Македонија на поклон. Ама не и вистина дека Тито немал во основа коректен став кон Македонското прашање. Спореди го со Тодор Живков и ќе ти стане јасно. Сите комунисти не се исти.
Да имал коректен став културната автономија немало да трае до раскинот Тито-Сталин.
Политичар со поминат рок, Арно вели: Титови леви сили, лев во мозокот.
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Јас незнам зашто ние ја бараме вината во Грците, Албанците, Бугарите, Србите и други непријатели на македонизмот, кога очигледно е дека вината лежи во Македонија и во македонци предавници со кои Македонија уште од времето на Александар си има проблем, заради кои дојдовме до ова дерече, заради кои станавме измислена држава, распарчана и јадна.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
За време балканските војни, четата на Александров со драго срце им ги отстапуваше новоосвоените македонски територии на бугарската армија.

Ќе го откорнеме со багер и ќе го претопиме во нешто корисно!!!
А дали постои чета на ВМРО, коja пукала против бугарската армиja?:icon_lol:
Само да припамтам зборовите на Тодор Александров:
Ако некоj ми каже дека не сум македонец ке му отрежам jaзикот, ако некоj ми рече дека не сум бугарин, ке му отсечам главата.
Но не се лути ,тоа не е Тодор Александров, тоа е Македонски воjвода на кон. :icon_lol:
Само се чудам што ке е наредното на кон?!
 
Член од
6 април 2007
Мислења
1.095
Поени од реакции
443
Политичар со поминат рок, Арно вели: Титови леви сили, лев во мозокот.
Па зарем човекот не jа кажува вистината? Сите атрибути на држава првпат во историjата Македониjа добила од комунистите, припадници на антихумана идеологиjа.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Народи од прв ред биле Хрватите,Словенците и Црно Горците додека Македонија,Босна и Србија биле од втор.Впрочем да не бил главен град Белград и бил префрлен во Сараево како што некој абрале по завршетокот на војната Србија би била ептен без ништо.

Сите воени репарации од втора светска војна завршиле во Хрватска и Словенија додека најголем дел од Српската воена индустрија бил демонтиран и пренесен во Босна.

Прашај ако имаш постари кои биле поголеми деца тогаш да ти кажат како се живеело до 55-60.Скоро се што ќе се произведело се зимало од државата и во вагони накај Белград па после зависно дали за извоз или за во СССР.За возврат добиле купони што требало да бидат за се али всушност пола од работите за кои се добивале купони никогаш ги немало.

Најинтересната работа е што цело време се збори како Словенија и Хрватска ја издржувале Југославија али нигде не можат да се најдат буџети од 46 до 90 кој по колку уплаќал а по колку добивал.

добро, еве сега сме самстојни 20 год. кај е србија, кај е црна гора кај сме ние. ако сакаш и со албанија и грција направи споредба од тоа време и сега и ќе видиш кога било поквалитетно живеењето.
 
Член од
14 мај 2012
Мислења
146
Поени од реакции
50
Јас незнам зашто ние ја бараме вината во Грците, Албанците, Бугарите, Србите и други непријатели на македонизмот, кога очигледно е дека вината лежи во Македонија и во македонци предавници со кои Македонија уште од времето на Александар си има проблем, заради кои дојдовме до ова дерече, заради кои станавме измислена држава, распарчана и јадна.
Да не се делиме во Основа овој споменик е ОК. Не дека го ставаат со лоша намера. Во основа толку им сече.
--- надополнето: 26 јуни 2012 во 22:15 ---
Па зарем човекот не jа кажува вистината? Сите атрибути на држава првпат во историjата Македониjа добила од комунистите, припадници на антихумана идеологиjа.
Државата да, ама народот постоел од многу поодамна Татарчо. Мешаш држава со народ како и обично.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom