Тодор Александров "дојава" во Кисела Вода

  • Креатор на темата Hip.Hop_MKD
  • Време на започнување

Дали го оправдувате поставувањето на споменикот на Тодор Александров во Кисела Вода?

  • Да

    Гласови: 15 21,7%
  • Не

    Гласови: 42 60,9%
  • Немам став, не сум запознаен околу ликот и делото на Александров

    Гласови: 12 17,4%

  • Вкупно гласачи
    69
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
На Википедиа можам да напишам дека Сталин бил Американец и дека е крив за исчезнувањето на Џими Хофа.
Абе цитат од некој историчар или патописец беше со име и презиме ставено.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Александров вооружал и ставил на готовс 150 000 Македонски комити низ цела Македонија кои биле спремни на повикот „Слобода или Смрт" да го дадат својот живот за Војводата Александров.Четите требале да се соберат на едно место за да тргнат на конечна битка за Македонија.
150000 војска, импресивно. Македонските партизани во 45та биле околу 100000 и ја ослободиле Вардарска Македонија. Овие на Александров би можеле комотно да ги ослободат Вардар и Пирин со толку војска, или барем да посеат страв кај соседните влади и со тоа да издејствуваат некоја автономија....
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
За мене Тито е крвник на многу Македонци па сите главни улици, плоштади и еден куп институции беа именувани по него.

Инаку се согласуваме дека за Александров допрва треба да се се објавува и пишува па да се создава мислењето.
--- надополнето: 26 јуни 2012 во 21:04 ---


На Википедиа можам да напишам дека Сталин бил Американец и дека е крив за исчезнувањето на Џими Хофа.
кажи ми каков е тој крвник кој ти дал да посотиш како народ, да зборуваш на макеоднски јазик, да имаш песни македоснки, и да им се земе територијата на србите кои претходно ја држеле и не нарекувале вардарска бановина? тоа не ми е јасно.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
кажи ми каков е тој крвник кој ти дал да посотиш како народ, да зборуваш на макеоднски јазик, да имаш песни македоснки, и да им се земе територијата на србите кои претходно ја држеле и не нарекувале вардарска бановина? тоа не ми е јасно.
Крвник кој го елиминирал секој еден Македонец кој барал независна држава и се водел по идеите на ВМРО.
--- надополнето: 26 јуни 2012 во 21:21 ---
Може тропам ама негде иам чуено по телевизииве или нез каде дека има некој рекорд на атентати извршени за извесен период ...
За отприлика 20-25 години над 10 000 атентати поврзани со ВМРО :)
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
кажи ми каков е тој крвник кој ти дал да посотиш како народ, да зборуваш на макеоднски јазик, да имаш песни македоснки, и да им се земе територијата на србите кои претходно ја држеле и не нарекувале вардарска бановина? тоа не ми е јасно.

ХАХАХА

Тито и дал на Македонија да постои баш сакам да видам како ќе не спречел да постоиме.Советското политбиро веќе не имало признато како посебен народ со право на држава.Ако бунтот на калето успеел и титовите полтрони биле избркани немало да има никаков инструмент со кој тито би можел да не натера да бидеме дел од Југославија.

Впрочем да успееше бунтот на калето Македонија денес ќе го држеше и пиринскиот дел.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
кажи ми каков е тој крвник кој ти дал да посотиш како народ, да зборуваш на макеоднски јазик, да имаш песни македоснки, и да им се земе територијата на србите кои претходно ја држеле и не нарекувале вардарска бановина? тоа не ми е јасно.
Зоте напиј се од лековите,гледаш и сам дека кога не пиеш лекови,колку ти е лошо.
 
?

..........

Гостин
ВМРО заедно со ИРА е прототип на сите теористички организации кои за цел имаат независност на националните територии.
Значи ВМРО била терористичка организација.......... ?o_O
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Значи ВМРО била терористичка организација.......... ?o_O
Па кога правиш бомбашки напади и атентати на политичари со цел преку притисок и заплашување да добиеш нешто што ти сакаш се нарекува тероризам.

И да ВМРО била организација која ја користела терористичката тактика.Патем тероризмот е само една од многуте тактики кои најразлични герилски армии ги користеле за да ја постигнат својата цел.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Крвник кој го елиминирал секој еден Македонец кој барал независна држава и се водел по идеите на ВМРО.
--- надополнето: 26 јуни 2012 во 21:21 ---


За отприлика 20-25 години над 10 000 атентати поврзани со ВМРО :)

Ама и тодор александров под таа финта ги лажел македонците дека се бори за независна макеоднија но да ја припои кон бугарија затоа што верувал дека овде нема народ со македонска свест и дека сите жители на макеоднија се бугари.

кога веќе макеоднија била дел од југославија секој што се борел против таа држава е сметан за непријател. Но во амките на таа држава народот имал право да твори на македонски јазик и снимени се сите патритоски филмови уште тогаш за гоце делчев, за мис стоун, тврдокорни и слично.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ова е најсилен аргумент дека бил Македонец. Не може да не бил Македонец. :D
Во ова не се сомневам. Бидејќи тебе те почитувам најмногу би сакал да го слушнам твојот став околу овој споменик.
Треба да го постават? Не треба и зошто?
И ако треба зошто не е под вистинското име?
Ако бил во очите на некого Македонец зошто се кријат под војвода на коњ и никој официјално не изјави дека е он? Така се докажува „историска грешка“ скриено под кошула?
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
ХАХАХА

Тито и дал на Македонија да постои баш сакам да видам како ќе не спречел да постоиме.Советското политбиро веќе не имало признато како посебен народ со право на држава.Ако бунтот на калето успеел и титовите полтрони биле избркани немало да има никаков инструмент со кој тито би можел да не натера да бидеме дел од Југославија.

Впрочем да успееше бунтот на калето Македонија денес ќе го држеше и пиринскиот дел.

Ти навистина збориш за тито как оза обичен човек кој бил со средно :D тито бил масон, и тоа не обичен туку ид највисок ред 33 степен. тие масони ги креираат границите и формираат држави од памтивек па се до денес.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Ама и тодор александров под таа финта ги лажел македонците дека се бори за независна макеоднија но да ја припои кон бугарија затоа што верувал дека овде нема народ со македонска свест и дека сите жители на макеоднија се бугари.

кога веќе макеоднија била дел од југославија секој што се борел против таа држава е сметан за непријател. Но во амките на таа држава народот имал право да твори на македонски јазик и снимени се сите патритоски филмови уште тогаш за гоце делчев, за мис стоун, тврдокорни и слично.

Зоте ти пак апојте си ги измешал
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
кажи ми каков е тој крвник кој ти дал да посотиш како народ, да зборуваш на макеоднски јазик, да имаш песни македоснки, и да им се земе територијата на србите кои претходно ја држеле и не нарекувале вардарска бановина? тоа не ми е јасно.
Македонскиот народ сам се изборил за своја држава, не дојде овде словенечка/хрватска/босанска војска да не ослободи од фашистите. Македонскиот народ плати со крв. Заслужи слобода, кодификација на јазик, дури и ослободување на победените браќа. Ми се повраќа од тие што мислат дека Тито ни дал држава
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Зоте напиј се од лековите,гледаш и сам дека кога не пиеш лекови,колку ти е лошо.
види ако ти не го почитуваш тито тоа е твој став, твое право, ама тоај не бил крвник, тоа сакам да го кажам. ама изгледа ти не знаеш друг речник освен навреда која е одлика за ниско дебатирање. ама и тоа е твоја култура кога немаш нешто конкретно да кажеш па ајде вреѓај. што да кажам освен господ да те благослови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom