Терористички напади во светот

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Значи поддржуваш неправда, кражба, насилие, се со цел да нема загинати, а после се правдаш имало гнев. Тргни ги причините и ќе ги снема последиците.
Не ги кројам и креирам јас законите, си има стручни лица за тоа кои ги утврдиле и предвиделе последиците и опасностите од одредена работа доколку истата би била легална и лесно достапна за секого.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
710
Поени од реакции
1.522
Ако се насобере маса разгневен народ на кого му е дојдено преку глава од дупенката во здрав мозок која му ја сервираат со години, ако не и со децении, тогаш нема потреба од огнено оружје за да си ги расчистат сметките со тие кои не им чинат, има безброј други видови на смртоносно оружје, повели научи од Првата Палестинска Интифада.

Еве јас ќе ти помогнам малку: интифадата не ја започнаа со огнено оружје.
Не е иста психологијата позади огнено оружје и ладно оружје.

Прво и основно,при огнено оружје стапката на самоубиства ќе се зголеми.За оваа проблематика никој ништо не спомна на темава.

Бројот на масовни убиства исто така ќе се зголеми.Во Македонија има премногу жртви на булинг,трауми и патолошка нарцисоидност.

Што правиме со сељачко однесување од типот пукање во воздух во состојба на пијанство,мегаломанско однесување(влегување во мафијашки филмови,курчење пред девојчиња)?

За општи убиства да не правам муабет,5000% сум убеден дека бројот ќе се зголеми неколкупати уште во првите години.

И не ја споредувај САД со нашава земја.Тука живее посебна стока на која ако и дадеш моќ(во случајов оружје)мамичето мамино има да го расплаче некому.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Секоја држава, регија, народ, систем... си се посебна приказна. Америка си е Америка, ние сме Балкан, Македонија. Не може исти закони потполно секаде да имаат иста ефикасност и нивна потреба од постоење и примена. Тука рандом маалски курнази вадат калаши или пиштоли и рокаат у воздух за свадби, матурски, родендени, имендени, слави, празници... не верувам дека истото се дешава туку така за чалам и на запад и што е најтрагично истите никој не ги санкционира... ку* ми е двор ми е работата... :tapp:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.856
Секоја држава, регија, народ, систем... си се посебна приказна. Америка си е Америка, ние сме Балкан, Македонија. Не може исти закони потполно секаде да имаат иста ефикасност и нивна потреба од постоење и примена. Тука рандом маалски курнази вадат калаши или пиштоли и рокаат у воздух за свадби, матурски, родендени, имендени, слави, празници... не верувам дека истото се дешава туку така за чалам и на запад и што е најтрагично истите никој не ги санкционира... ку* ми е двор ми е работата... :tapp:
брат, посебна дијагноза се пиштолџииве кои се клањаат на Канон и слични теории на заговор. Да излезеш на крај со нив тешко, поготово не со лудиот бафра.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.508
Поени од реакции
11.571
Не е иста психологијата позади огнено оружје и ладно оружје.

Прво и основно,при огнено оружје стапката на самоубиства ќе се зголеми.За оваа проблематика никој ништо не спомна на темава.

Бројот на масовни убиства исто така ќе се зголеми.Во Македонија има премногу жртви на булинг,трауми и патолошка нарцисоидност.

Што правиме со сељачко однесување од типот пукање во воздух во состојба на пијанство,мегаломанско однесување(влегување во мафијашки филмови,курчење пред девојчиња)?

За општи убиства да не правам муабет,5000% сум убеден дека бројот ќе се зголеми неколкупати уште во првите години.

И не ја споредувај САД со нашава земја.Тука живее посебна стока на која ако и дадеш моќ(во случајов оружје)мамичето мамино има да го расплаче некому.
Секоја држава, регија, народ, систем... си се посебна приказна. Америка си е Америка, ние сме Балкан, Македонија. Не може исти закони потполно секаде да имаат иста ефикасност и нивна потреба од постоење и примена. Тука рандом маалски курнази вадат калаши или пиштоли и рокаат у воздух за свадби, матурски, родендени, имендени, слави, празници... не верувам дека истото се дешава туку така за чалам и на запад и што е најтрагично истите никој не ги санкционира... ку* ми е двор ми е работата... :tapp:
Не знаев дека сте биле толкави експерти не само за Балканот, туку ете и за Америка.

Толку мала земја, а толку многу експерти. :tapp:
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Не знаев дека сте биле толкави експерти не само за Балканот, туку ете и за Америка.

Толку мала земја, а толку многу експерти. :tapp:
Toa što nekoja država e mala i e vukojebina ne znači i deka nema ili pa nemože da kreira/proizvede eksperti !
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.888
Поени од реакции
7.267
Не ги кројам и креирам јас законите, си има стручни лица за тоа кои ги утврдиле и предвиделе последиците и опасностите од одредена работа доколку истата би била легална и лесно достапна за секого.
Боже мој, имало стручни лица, а последиците во реалниот живот се небитни, примери како се развиле САД, како се разликува животот во државите каде е легално да купиш и носиш оружје во споредба од држави каде е забрането, тоа е небитно, ќе изиграваме ноеви, ќе префрламе одговорност на другите. Ене во Холандија дозволено е марихуана, овде не е, чии стручни лица се во право. САД денешната империја која од ништо, од нула успеале да станат империја, нивните стручни лица изгледа се поглупи од нашите, или па ти си наивното дете. Истите глупости ги верглаш во темана за Украина.

Бате Рон го помина животот во константен страв, те од лошите девојки, те од вирус ќе умрел, те некој ќе го пукал во грб, овој сака други да му диктираат како да живее и они биле нормалните. Не сфаќате дека сте ко наивни тинејџерки кои на првиот што ќе им каже дека ги сака, му шират нозете.
Така тие стручните лица ве ебаваат со ветувања за подобро образование, подобро здравство, подобро судство, помалку криминал, почесни политичари, во реалноста се обратно е, ама битно слатко ви е кога ви ветуваат, а вие ширите нозете. :tapp:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.856
Боже мој, имало стручни лица, а последиците во реалниот живот се небитни, примери како се развиле САД, како се разликува животот во државите каде е легално да купиш и носиш оружје во споредба од држави каде е забрането, тоа е небитно, ќе изиграваме ноеви, ќе префрламе одговорност на другите. Ене во Холандија дозволено е марихуана, овде не е, чии стручни лица се во право. САД денешната империја која од ништо, од нула успеале да станат империја, нивните стручни лица изгледа се поглупи од нашите, или па ти си наивното дете. Истите глупости ги верглаш во темана за Украина.

Бате Рон го помина животот во константен страв, те од лошите девојки, те од вирус ќе умрел, те некој ќе го пукал во грб, овој сака други да му диктираат како да живее и они биле нормалните. Не сфаќате дека сте ко наивни тинејџерки кои на првиот што ќе им каже дека ги сака, му шират нозете.
Така тие стручните лица ве ебаваат со ветувања за подобро образование, подобро здравство, подобро судство, помалку криминал, почесни политичари, во реалноста се обратно е, ама битно слатко ви е кога ви ветуваат, а вие ширите нозете. :tapp:
ти не сфаќаш дека не секоја држава е иста. Американците пробаа у десетина држави да ја рашират својата демократија и успехот им е еднаков на нула.

Исто така и за пушките и пиштолите, ако таму тоа функционира не значи дека секаде ќе биде така. Секоја држава е приказна за себе. Тоа вие лејките празни не ви го регистрираат.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.888
Поени од реакции
7.267
Американците пробаа у десетина држави да ја рашират својата демократија и успехот им е еднаков на нула.
Да да, сигурно тоа им беше намерата на Американците. Сакале да ја рашират демократијата напиша бе :pos: :tapp:
После вакво тврдење, ти брале ни лејка немаш на раменици. САД сакале демократија да шират, Русија биле капиталистичка држава, каква петарда си, секоја чест. Еднаш месечно би ти плаќал само неколку саати да те слушам и да се смеам. :pos:
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
ти не сфаќаш дека не секоја држава е иста. Американците пробаа у десетина држави да ја рашират својата демократија и успехот им е еднаков на нула.

Исто така и за пушките и пиштолите, ако таму тоа функционира не значи дека секаде ќе биде така. Секоја држава е приказна за себе. Тоа вие лејките празни не ви го регистрираат.
Džabe se objasnuvame... Ti mu vikaš na čoeko abe topkava e šarena, glej futbal e ima i crni i beli kockici, on ti vika ne be ednobojna i žolta e... :tapp:
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.888
Поени од реакции
7.267
Црни и бели коцкички, ама била шарена. :cautious: :pos:
Не бе, закон сте, каква марихуана, какви стендап комичари, господ здравје да ви даде, ме изнасмеавте.

Црно бела, ама шарена била :cuc:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.856
Džabe se objasnuvame... Ti mu vikaš na čoeko abe topkava e šarena, glej futbal e ima i crni i beli kockici, on ti vika ne be ednobojna i žolta e... :tapp:
и јас така мислам, скроз одлепени се пиштолџииве, од најлошата сорта теоретичари на заговор. Реално кога би било легално да се има оружје би му го изгорел гзот со сол на бафра. Да види како е тоа што се пењави овде.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
и јас така мислам, скроз одлепени се пиштолџииве, од најлошата сорта теоретичари на заговор. Реално кога би било легално да се има оружје би му го изгорел гзот со сол на бафра. Да види како е тоа што се пењави овде.
Ognenoto oružje e opasna rabota, ne može sekoj kopuk i sekoj kopilj da go posedue... Pa dur i neka mi dozvolat da go poseduvam, samiot ke im go vratam toa sranje od moi race... Ama ete u JuEsEj bilo toa vozmožno i legalno, levoto made me zabole za vo JuEsEj kako bilo, kolku mnogu što gi sakam tolku da gi ima, jas si gledam za sebesi i za mojata država i sredina, ne me interesiraat nit USA, nit Rusija !
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.657
Поени од реакции
34.949
бафра збори друго, он се залага секој да носи пиштол со него, у други зборови секој да биде каубој и да живееме во див запад. Сеа сите знаеме дека они вртат оружје, но не го носат со себе у продавница како што бафра замислува тоа да биде.
А кај го носат?
Оди залепи му шамар на некој шипо како примерот погоре, да видиш што ќе те снајде.
Затоа и ни се серат на глава, никој не ги чепка оти знае дека ќе го рокнат како куче.
Автоматски споено мислење:

Сум за оружје,ама не знам колку е паметно да му се дозволи на населениево тука во државава.
Народов е премногу гневен и полн со омраза,претпоставувам ќе почнат да се случуваат многу убиства поради одмазда и гнев.
Разбојништва да не правам муабет.На секој чекор ќе има.Исто и самоубиства.
Разбојништва има оти не смееш да ги пипнеш. Ако го начекаш и измаваш арамијата, ќе лежиш затвор.
Јас сум за закон ако ти стапне на твој имот и не заминува при предупредување, да смееш да го рокнеш. Некоја од јужначките држави во САД ако не се лажам сеуште имаат слично на ова, само мислам треба да е имотот ограден.
Автоматски споено мислење:

Кај нас недај боже секој да има право на легално оружје по дома, ко прво ќе почнат луѓево комшии со комшии, па дури и брат со брат масовно да се пукаат за разно-разни ситници и дешавки... Подобро си е вака да е огненото оружје во правен аспект нелегално како и до сега !
Затоа таквите си ја удираат секирата. Ако некој решил да го спичка другиот, нема закон што ќе го запре.
Автоматски споено мислење:

Не е иста психологијата позади огнено оружје и ладно оружје.

Прво и основно,при огнено оружје стапката на самоубиства ќе се зголеми.За оваа проблематика никој ништо не спомна на темава.

Бројот на масовни убиства исто така ќе се зголеми.Во Македонија има премногу жртви на булинг,трауми и патолошка нарцисоидност.

Што правиме со сељачко однесување од типот пукање во воздух во состојба на пијанство,мегаломанско однесување(влегување во мафијашки филмови,курчење пред девојчиња)?

За општи убиства да не правам муабет,5000% сум убеден дека бројот ќе се зголеми неколкупати уште во првите години.

И не ја споредувај САД со нашава земја.Тука живее посебна стока на која ако и дадеш моќ(во случајов оружје)мамичето мамино има да го расплаче некому.
Тој што сака да се рокне самиот, ќе го стори тоа во секој случај.

Ако некој решил да му еби мајката на тие што го малтретираат, има милион начини. Полесно е да научи да управува возило и да ги прегази по тротоар отколку да склопи, расклопи и наполни оружје (а уште помалку да биде прецизен со истото).

Влегување во филмови, пукање по свадби и тн. ќе има во секој случај, еве сега не е дозволено па пак се случува. Преку 4 куќи од мене живееше еден од најголемите лопови и „мафијаши“ во градот, кога се женеше испукаа цели сандаци со муниција, старосватот со автоматски пиштол режеше на сред бел ден (патем вриеше и полиција на свадбата, нормално дојдени на гости оти пола се на платен список).

Во САД живее бетер невакцинирана стока од нашата таму, далеку поагресивен народ од тој кај нас и се капиталистичко општество од век и векова (уште поголеми класни разлики + страшно голема разновидност на народи и расизам).

Исто е како со дрогата, тој што намислил ќе најде начин да стигне до истата, ако е легална барем ќе имаш регулација во врска со квалитетот и ќе помогне за искоренување на црниот пазар поврзан со истата.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.346
Поени од реакции
29.812
Автоматски споено мислење:


 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom