Тепаат грците, палат книги. нашиве дома спремаат пуч

Член од
19 февруари 2009
Мислења
250
Поени од реакции
19
Геровски е крив за инцидентот во Атина?
wow, kakov intelekt, kakvo maziste si znaci, TOCNO vo centarot na smislata i poentata "pogodi".

mali, aj prosetaj malu :smir:

da ne bea debiloidnite, mnogu polesno ke bese "spravuvanjeto" so svetot, ama ko doma imas debiloidni, ke si trosis energija i vreme na niv, pa ne ostanvat mnogu za niv.

a gledam milo ti e sho grcite imet fasisti i sho gi teroriziret i Makedoncite i Albancite i Turcite.

dan si grd be? ovaj, grk mislev de...

p.s.

do administracija:

a da se spoeja temite? da povtoram, imat 3, od koi barem 2 se na ista tematika
 
Член од
20 јуни 2007
Мислења
809
Поени од реакции
18
wow, kakov intelekt, kakvo maziste si znaci, TOCNO vo centarot na smislata i poentata "pogodi".

mali, aj prosetaj malu :smir:

da ne bea debiloidnite, mnogu polesno ke bese "spravuvanjeto" so svetot, ama ko doma imas debiloidni, ke si trosis energija i vreme na niv, pa ne ostanvat mnogu za niv.

a gledam milo ti e sho grcite imet fasisti i sho gi teroriziret i Makedoncite i Albancite i Turcite.

dan si grd be? ovaj, grk mislev de...

p.s.

do administracija:

a da se spoeja temite? da povtoram, imat 3, od koi barem 2 se na ista tematika
Албанец е Пикасо иначе, така да сигурно не му е мило. И они си имаат проблеми со Грчиштава.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Мачуле пичуле
цицуле чмаруле
мачулето сакало
куро да го дрвит
па дошло на форумо
куро да го пушит...

Вакви чмаро-енигматско-загадочни песми, се раѓаат во секој и секако народ и за жал послужуваат како монлитен супстрат на КУРОПУШАЧ кој на крај сака да амплифицира супериорно-доминантен супституивен карактерен лик во еден образец кој ја носи етичката димензија на ФРИ ФОР ОЛ, јали по нашки кажано САМ ПРОТИВ СВИ...

Луѓе, особено жени(за кои навистина стереотипите важат кај мене), кои поттикнати од внатрешните извици на контемплативните гласови, интроспекцијата и желбата за мудрување, се на некој начин нешто што не секогаш знае да амалгамира во круцијален, целисходен и труистички финиш...

Шушејќи, и размислувајќи некои сметаат дека доживуваат климакс на духовниот развој, па тоа реципрочно на интелектуалниот, ќе шмукне уште два три пати и ќе си помисли "АХА, сега е време да им покажам колку знам и колку умеам"... Чудно таквите форумските ликови, се осудени предвремено на неславно битисуење, и во меморијата на секој еден фоумџија се зацртува ликот на потенцијален пушач, со добри зубни карактеристики, т.е. коа знае дека треба да пуши носи зуби ала вилица, и си ги вади во случај на орал, само во при момент на узбуна голема (како во случајов), пушачот, мислејќи дека е чоколадо или крем бананче ќе го к'сне и ќе го лапне...

НЕ ЗА ПУШАЧИТЕ, ни штети и нас останатите...

Мал оф топик, као за добредојде на новациве...

Унутра у топик ја би кажал дека:

Грците се лоши, ќе се поднапијат и ќе ми те убијат ако презентираш Македонски книги од форматот на УЧЕБНИЦИ, РЕЧНИЦИ, и разно разни РОМАНИ. Како што ми кажаа во последно време многу сакале списанија со ПЕДЕРИ грците, а исто така списанија и со ПЕДЕРИ тртени од страна на КУЧИЊА-Добермани и Коњи ама Арапски, а не сакале со кучиња Шарпланинци оти биле Македонски.

Албанец е Пикасо иначе, така да сигурно не му е мило. И они си имаат проблеми со Грчиштава.
Инаку Фридман е истражувач и на Албанскиот јазик, и го дели истото мислење како и за Македонскиот... Така да му кажеш на суратите по лингвистичките форуми...


Peace mate..
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
250
Поени од реакции
19
Мачуле пичуле
цицуле чмаруле
мачулето сакало
куро да го дрвит
па дошло на форумо
куро да го пушит...

Вакви чмаро-енигматско-загадочни песми, се раѓаат во секој и секако народ и за жал послужуваат како монлитен супстрат на КУРОПУШАЧ кој на крај сака да амплифицира супериорно-доминантен супституивен карактерен лик во еден образец кој ја носи етичката димензија на ФРИ ФОР ОЛ, јали по нашки кажано САМ ПРОТИВ СВИ...

Луѓе, особено жени(за кои навистина стереотипите важат кај мене), кои поттикнати од внатрешните извици на контемплативните гласови, интроспекцијата и желбата за мудрување, се на некој начин нешто што не секогаш знае да амалгамира во круцијален, целисходен и труистички финиш...

Шушејќи, и размислувајќи некои сметаат дека доживуваат климакс на духовниот развој, па тоа реципрочно на интелектуалниот, ќе шмукне уште два три пати и ќе си помисли "АХА, сега е време да им покажам колку знам и колку умеам"... Чудно таквите форумските ликови, се осудени предвремено на неславно битисуење, и во меморијата на секој еден фоумџија се зацртува ликот на потенцијален пушач, со добри зубни карактеристики, т.е. коа знае дека треба да пуши носи зуби ала вилица, и си ги вади во случај на орал, само во при момент на узбуна голема (како во случајов), пушачот, мислејќи дека е чоколадо или крем бананче ќе го к'сне и ќе го лапне...

НЕ ЗА ПУШАЧИТЕ, ни штети и нас останатите...

Мал оф топик, као за добредојде на новациве...

Унутра у топик ја би кажал дека:

Грците се лоши, ќе се поднапијат и ќе ми те убијат ако презентираш Македонски книги од форматот на УЧЕБНИЦИ, РЕЧНИЦИ, и разно разни РОМАНИ. Како што ми кажаа во последно време многу сакале списанија со ПЕДЕРИ грците, а исто така списанија и со ПЕДЕРИ тртени од страна на КУЧИЊА-Добермани и Коњи ама Арапски, а не сакале со кучиња Шарпланинци оти биле Македонски.

Инаку Фридман е истражувач и на Албанскиот јазик, и го дели истото мислење како и за Македонскиот... Така да му кажеш на суратите по лингвистичките форуми...


Peace mate..
wow

me is impressed. se nadevam nekoj admin ke te pustit na podolg odmor, ocigledno ti stetit forumusvanje, shizofrenijata ti ja vloshvat.

kolku samo ubavo se opisa

"АХА, сега е време да им покажам колку знам и колку умеам"... Чудно таквите форумските ликови, се осудени предвремено на неславно битисуење, и во меморијата на секој еден фоумџија се зацртува ликот на потенцијален пушач
:pos2:

"elokventen" tipac koj "lom me naprai" koristekji poimi koi sam ne gi razbira
forum, tocno, i ke bides zapameten kako takov :pipi:

@ martin_ : znam deka e albanec, mi kazaa. to ne e opravdanje za gluposta :toe: i brat da mi e, posle onakov glup komentar za gero, i posle vakvo preseruvanje ko gorniov post, najmalku sho zasluzil e da mu ja peat

"u-du-du-du-dudu... iso timjanicki?"

temata e za konkreten nastan, a ako nekoj ima kompleksi, neka si gi lecit na drugo mesto, ili neka pocnit administracijata na kajgana da naplakjat pari za lecenje kompleksi tuka, pa neka gi davet vo dobrotvorni celi posle :smir:
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
wow

me is impressed. se nadevam nekoj admin ke te pustit na podolg odmor, ocigledno ti stetit forumusvanje, shizofrenijata ti ja vloshvat.

kolku samo ubavo se opisa

[/color]:pos2:

"elokventen" tipac koj "lom me naprai" koristekji poimi koi sam ne gi razbira
forum, tocno, i ke bides zapameten kako takov :pipi:

@ martin_ : znam deka e albanec, mi kazaa. to ne e opravdanje za gluposta :toe: i brat da mi e, posle onakov glup komentar za gero, i posle vakvo preseruvanje ko gorniov post, najmalku sho zasluzil e da mu ja peat

"u-du-du-du-dudu... iso timjanicki?"

temata e za konkreten nastan, a ako nekoj ima kompleksi, neka si gi lecit na drugo mesto, ili neka pocnit administracijata na kajgana da naplakjat pari za lecenje kompleksi tuka, pa neka gi davet vo dobrotvorni celi posle :smir:

Мислам дека по капацитетот кој се поседува, и кој за жал кантовата априористика не важи за тебе, со право ти девојче мало пушаче, абдицира од твоја конфронтација со мојот и текако силен и разјарен сенс за секс у комуникација, на крај немам што да правам коа еристиката ми иде од рака, а и тебе не ти е никој крив коа не ти кажале, во утрината на твојата егзистенција на форум дека не е пожелно да се дираш со некои ликови тука, како на пример еве ќе ти помогнам во иднина другите неколку да на те пошамарат... Raziel, Garfield итн..

Иако мојот говор, беше наменет за онаа класа гледачи кои читаат а не разбираат, чуле а не дочуле, а сепак чуле дека нешто навистина некаде во некои земји, каде се е средено, и духовно-интелектуалниот спој на ликот на урнебесниот талкач по општеството го класифицира како квалитетен лик само со тоа што некогаш чул на собрание или на некоја дебата посветена на сексот во школо и куропушачи по јавни вецеа, нашиве чмареви по улици, оп, еве си кажаа сега ние ќе го дрвиме курот на Дедо Мраз... Ем желба ќе си станеме квалитетни, ем ќе си бидеме куросакери...

Башка уште еднаш девојченце, упозорење, ако се р'чкаш со Гарфилд и Рејзиел вадиги вилиците, да не ги искасаш и нив... мене полн со хематоми ме напраи!
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
250
Поени од реакции
19
Мислам дека по капацитетот кој се поседува, и кој за жал кантовата априористика не важи за тебе, со право ти девојче мало пушаче, абдицира од твоја конфронтација со мојот и текако силен и разјарен сенс за секс у комуникација, на крај немам што да правам коа еристиката ми иде од рака, а и тебе не ти е никој крив коа не ти кажале, во утрината на твојата егзистенција на форум дека не е пожелно да се дираш со некои ликови тука, како на пример еве ќе ти помогнам во иднина другите неколку да на те пошамарат... Raziel, Garfield итн..

Иако мојот говор, беше наменет за онаа класа гледачи кои читаат а не разбираат, чуле а не дочуле, а сепак чуле дека нешто навистина некаде во некои земји, каде се е средено, и духовно-интелектуалниот спој на ликот на урнебесниот талкач по општеството го класифицира како квалитетен лик само со тоа што некогаш чул на собрание или на некоја дебата посветена на сексот во школо и куропушачи по јавни вецеа, нашиве чмареви по улици, оп, еве си кажаа сега ние ќе го дрвиме курот на Дедо Мраз... Ем желба ќе си станеме квалитетни, ем ќе си бидеме куросакери...

Башка уште еднаш девојченце, упозорење, ако се р'чкаш со Гарфилд и Рејзиел вадиги вилиците, да не ги искасаш и нив... мене полн со хематоми ме напраи!
wow, mi ja uplasi... dushickava :pipi:

1. kuce sho lajt - lajt
2. Garfild mojt da se pozanimavat so tvojot kontinuiran offtopik :toe:

gledam idejata za psihijatriska stanica na kajgana ne e voopsto losa, imat tuka mnogu koi imaat "attention, attention" komplex, a i drugi kompleksi.


temata e:

Тепаат грците, палат книги. нашиве дома спремаат пуч <---

koja sho mojt da se spojt so

Нападнат и прекината презентацијата на македонскиот речник во Атина


nemat reakcija do sega od EU nitu od bilo koja zemja - clenka.

sakam da prasam tie sho idet na kajgana, a ziveet po stranstvo i imet tugjo drzavjanstvo:

kolku od vas pustija email do vladi i / ili mediumi vo drzavite kaj so zivejte?


 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Јас би побарал воздршка од оф топици.

Инаку, не болдирај беспотребно, се чита и вака и онака, ама вака пречи.

Јас не пуштив е-маил и??
Предавник сум?

Со праќање електорнски пораки и писма ништо не се решав бидејќи тие одамна се бележни како спам.

Потребна е цврстина, мудрост и опстојност...три нешта кои досега македонскиот народ покажал дека не ги поедува.
Кај нас attention span е покус од животот на една пеперутка.
Фокусот ни е непозната именка.

Ние освен да лаеме како бесловесни пцишта друго не знаеме.
Како дифтарски џукели пред контејнер сме седнале и го дрвиме милејќи дека надворешнта политика се гради во потегот Табановце-Скудриње-Меџитлија-Деве Баир.

Се додека нашите власти, ки и да се, не разберат дека со мандалото в раце си го мерат по дома и се тапкаат по рамо велејќи си колку се премудри, а надвор се кријат како пички по кошула, плашејќи е за сопствената власт, не ја биѓаа.

Кој ги ебе. Ама и ова пишман народецот кој го ебе.

Правеле грчиштата неред...пих...па што друго да прават, а?? Кафе да им сварат? Локум да им дадат??

Тоа е класична нарачка од власта. Н еможе да пуштат полиција, па пуштиле багабонтишта.

Камо кај нас?

Нема, ни сите во духот на соработката и добрососедството ги гушкаме како да ни се најмили.

Се се е виновна турската империја што пропадна и што од тука Турција си замина.
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
250
Поени од реакции
19
sorry za zgolemeni bukvi, ke namalam :) inace, prasav kolku pustile emails, a ne rekov nitu pomisliv deka tie sho ne pustile se predavnici :smir: (pls ne insinuiraj nesto takvo koga ne e toa namerata)

Со праќање електорнски пораки и писма ништо не се решав бидејќи тие одамна се бележни како спам.
okolu citiranovo, gresis, i to mnogu. pisuvanje emails i kontaktiranje na gragjani (glasaci) so politicari i novinari donese mnogu rezultat.

se gordejte site so to deka na HRT imalo emisija za nasite vo egejska, i deka vo hrvatska, slovenija, delovi od bosna i drugi mesta na balkanot i posiroko rastit interesot za nasite problemi.

so mislis, im se soni na hrvatite, slovencite i srbite od bosna, pa pocnaa da piset i kazvet raboti za nas? to e rabota, sistematska, makotrpna, koja nekoi lugje ja praet so godini nanazad.

znajme deka nepotplaten politicar potesko menvit mislenje nego potplaten, ama nie sho nemame pari da potplakjame, mozime da pisime emails.

aku nekoj pisit od MK email do Merkel il nekakov germanski vesnik / tv, nemat golem efekt, ama imat drzavjani na Germania so Makedonsko poteklo, koi imet pravo na glas, i ne imat mnogu tuka. vo evropa ne imat us pokje, vo svetot us pokje.

So mislis, deka ako se ispratet 100 000 emails na adresite na EU institucii, deka niv ke im bidit seedno?

pa ke im padnit mail serverot :pos2:

imam ubaj raboti slushano za tebe, ne siri defetizam, tuku rikni ko lav tamu kaj so si :smir:

a aku pisime emails i nie sho imame Makedonsko poteklo, i tie so Albansko i drugo poteklo od kaj nas, togas to ke bidit us mnogu, mnogu pogolem pritisok vrz politicari i mediumi.
 
Член од
17 мај 2009
Мислења
349
Поени од реакции
16
почнав да спремам едно писмо до европските парламентарци, чекам да завршат изборите и да го пратам. да им кажам онака директно што мислам, да им чепнеме по совеста. денес или утре ќе привршам па ќе отворам една тема да видам некој сугестии, да се собереме повеќе луѓе да се потпишеме и да пратиме.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Кокиченце, пардон девојченце, и како што одеше песната, мнозина тука знаат кој сум и што сум, затоа не си ги мери думите и умојте со мене, особено кога велам нешто или кога ука и поука давам, особено за политички дејанија, активности и слични ...ности!

Џабе писма, џабе книги и фермани, џабе прогласи и сенешта кога никој не ги чита, ниту на нив се обѕира освен како материјал за потпала на убава од народни пари купена скара.

Единствено, иако пре-пре-предоцна, спасение за името наше насушно, а загубено, е НАРОД, да се стори НАРОД во Македонија и тој НАРОД, да не слуша гнасни партиски кујни и мензи како килаво пролетерче на новиот поредок и нередок, туку како НАРОД да излезе на браникот на татковината, ако треба и гологлави, со празни раце пред тенкови.

Но, како многупати досега, да се преповторам: нема народ, има само малудошен пишман народец и партископлакатолепачки послушници.

Повторувам, како безнадеж, но сепак со тронка надеж дека белким нешто конечно некому ќе му влезе во главата.
А, сепак, досега се покажува дека онака вековно напупени, нам полесно во г'з ни влегува отколку в гла'а!

Терајте, размислувајте. Еден ден кога како некој горни или северни ќе се разбудите, предоцна ќе биде, ама нејсе, минавме турско, ќе минеме и пишман македончешко.

П.С. Не ширам дефетизам, ширам реализам. Окоотворенија се обидувам да направам, ама попусто.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Кокиченце, пардон девојченце, и како што одеше песната, мнозина тука знаат кој сум и што сум, затоа не си ги мери думите и умојте со мене, особено кога велам нешто или кога ука и поука давам, особено за политички дејанија, активности и слични ...ности!

Џабе писма, џабе книги и фермани, џабе прогласи и сенешта кога никој не ги чита, ниту на нив се обѕира освен како материјал за потпала на убава од народни пари купена скара.

Единствено, иако пре-пре-предоцна, спасение за името наше насушно, а загубено, е НАРОД, да се стори НАРОД во Македонија и тој НАРОД, да не слуша гнасни партиски кујни и мензи како килаво пролетерче на новиот поредок и нередок, туку како НАРОД да излезе на браникот на татковината, ако треба и гологлави, со празни раце пред тенкови.

Но, како многупати досега, да се преповторам: нема народ, има само малудошен пишман народец и партископлакатолепачки послушници.

Повторувам, како безнадеж, но сепак со тронка надеж дека белким нешто конечно некому ќе му влезе во главата.
А, сепак, досега се покажува дека онака вековно напупени, нам полесно во г'з ни влегува отколку в гла'а!

Терајте, размислувајте. Еден ден кога како некој горни или северни ќе се разбудите, предоцна ќе биде, ама нејсе, минавме турско, ќе минеме и пишман македончешко.

П.С. Не ширам дефетизам, ширам реализам. Окоотворенија се обидувам да направам, ама попусто.
May i use a quote of an unknown origin..

When difficult times come, what we must do is to raise our faces, take a deep breath and say in full words: now we´re screwed!
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
250
Поени од реакции
19
Кокиченце, пардон девојченце, и како што одеше песната, мнозина тука знаат кој сум и што сум, затоа не си ги мери думите и умојте со мене, особено кога велам нешто или кога ука и поука давам, особено за политички дејанија, активности и слични ...ности!

Џабе писма, џабе книги и фермани, џабе прогласи и сенешта кога никој не ги чита, ниту на нив се обѕира освен како материјал за потпала на убава од народни пари купена скара.

Единствено, иако пре-пре-предоцна, спасение за името наше насушно, а загубено, е НАРОД, да се стори НАРОД во Македонија и тој НАРОД, да не слуша гнасни партиски кујни и мензи како килаво пролетерче на новиот поредок и нередок, туку како НАРОД да излезе на браникот на татковината, ако треба и гологлави, со празни раце пред тенкови.

Но, како многупати досега, да се преповторам: нема народ, има само малудошен пишман народец и партископлакатолепачки послушници.

Повторувам, како безнадеж, но сепак со тронка надеж дека белким нешто конечно некому ќе му влезе во главата.
А, сепак, досега се покажува дека онака вековно напупени, нам полесно во г'з ни влегува отколку в гла'а!

Терајте, размислувајте. Еден ден кога како некој горни или северни ќе се разбудите, предоцна ќе биде, ама нејсе, минавме турско, ќе минеме и пишман македончешко.

П.С. Не ширам дефетизам, ширам реализам. Окоотворенија се обидувам да направам, ама попусто.
momcence bre macorce

trebese da mi prevedvet, ne znam us dovolno arhaizmi za da mozam bez pomos da te razberam.

ne se topori, ne mjauckaj, aku trebit narod, sho sejs tamu, sho ne dojs da zastanis na celo? :toe:
ti rekov, rikni ko lav, a i receno ti e, nema da si sam na celo :smir:
narod, da, rikni i trgni, mozit ke se iznenadis (prijatno) kolku narod ke zastanit zad tebe :toe:

vaka so jadenje lazanji deka trebelo ova trebelo ona, ni jas, ni ti, ni nikoj nisho ne ke naprajt, samo ke se krivime te ova krivo te ona krivo.

p.s.
okolu merenjeto, jas ne mom da si gi meram mozit dumite i iskustvata so tebe, ama imam eden tuka do mene, komu mislam ni mikrometar ne mu begas:pipi:

i sho ste zapnale vie mashkite odma so toporenje i merenje? :pos2:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
momcence bre macorce

trebese da mi prevedvet, ne znam us dovolno arhaizmi za da mozam bez pomos da te razberam.

ne se topori, ne mjauckaj, aku trebit narod, sho sejs tamu, sho ne dojs da zastanis na celo? :toe:
ti rekov, rikni ko lav, a i receno ti e, nema da si sam na celo :smir:
narod, da, rikni i trgni, mozit ke se iznenadis (prijatno) kolku narod ke zastanit zad tebe :toe:

vaka so jadenje lazanji deka trebelo ova trebelo ona, ni jas, ni ti, ni nikoj nisho ne ke naprajt, samo ke se krivime te ova krivo te ona krivo.

p.s.
okolu merenjeto, jas ne mom da si gi meram mozit dumite i iskustvata so tebe, ama imam eden tuka do mene, komu mislam ni mikrometar ne mu begas:pipi:

i sho ste zapnale vie mashkite odma so toporenje i merenje? :pos2:
mikrometar e sprava...verojatno mislis mikron...??? :)

znaci....jebi ga...pak burek jadete , a nikoj ne naprai mukaet da otide da go skrsi od kjutek Fuere...slusam moze da se najde na kej sabajle.....kade EUropski dzogira...:)
...zosto??? pojma nemam , ama toj si znae...
 
J

Johnny Stulic

Гостин
mikrometar e sprava...verojatno mislis mikron...??? :)

znaci....jebi ga...pak burek jadete , a nikoj ne naprai mukaet da otide da go skrsi od kjutek Fuere...slusam moze da se najde na kej sabajle.....kade EUropski dzogira...:)
...zosto??? pojma nemam , ama toj si znae...
Uf mi olesna i mi se krena samodoverbata taman mislev da se podlozuvam na plasticna hirurgija vo novootvorenata klinika vo Skopje:kesa: koga vidov deka kolegite si gi merat vo inci ,jas si premeruvav vo sanitimetri ama dobro e nekoj za osnovna merka edinica ja zemaat mikron
 

Kajgana Shop

На врв Bottom