Телефон vs. Телефон - Тема за споредби, искуства и препораки

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Самсунг Галакси с5 нео, а5 или с4 i9505?
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.451
Поени од реакции
1.791
Подобро Зенфон 2, каков селфи освен цел живот да не правиш селфи со напрчени муцки туку види некое трета опција има и подобри за тие пари .


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
Има да ке заборавев: HTC One M8S, LG G3 или S5 Neo. Kој од овие е најдобар вклучувајќи го и Зенфон 2 ?
 
Член од
7 октомври 2009
Мислења
310
Поени од реакции
151
Здраво , споредба помеѓу Huawei P8 и HTC One M8 ? Ги има некој користено овие два модели ?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Има да ке заборавев: HTC One M8S, LG G3 или S5 Neo. Kој од овие е најдобар вклучувајќи го и Зенфон 2 ?
Значи било кои од овие кое ти се допаѓа и земај,само да кажам LG G3 е стар модел скоро 2 години после по 1 година S5 Neo и HTC One M8S
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
25
Поени од реакции
2
Gledam vo Setek dobile Xiaomi tel. pa ako moze preporaka izmegu Redmi note 2 i Redmi 3, znam deka se razlika vo golemina, i toa odi vo korist na prvata opcija, dodeka dizajnot e plus za vtoriot, ali najbitni mi se kvalitetot na ekranot i fluidnosta t.e. performansot na tel.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Gledam vo Setek dobile Xiaomi tel. pa ako moze preporaka izmegu Redmi note 2 i Redmi 3, znam deka se razlika vo golemina, i toa odi vo korist na prvata opcija, dodeka dizajnot e plus za vtoriot, ali najbitni mi se kvalitetot na ekranot i fluidnosta t.e. performansot na tel.
Пиши му на ПП со @the_maker и тој ќе ви кажат знае многу за Шиаоми


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.094
Поени од реакции
15.955
Gledam vo Setek dobile Xiaomi tel. pa ako moze preporaka izmegu Redmi note 2 i Redmi 3, znam deka se razlika vo golemina, i toa odi vo korist na prvata opcija, dodeka dizajnot e plus za vtoriot, ali najbitni mi se kvalitetot na ekranot i fluidnosta t.e. performansot na tel.
Да, и јас забележав дека на страната нивна ги пишале телефоните, но ги нема ниту двојката, ниту тројката на залиха. Ги очекуваат за недела две. Дури, двојката е поевтина отколку да ја купиш од хајстор, а истото важи и за тројката.

Во однос на твоето прашање, и едниот и другиот си имаат и предности и недостатоци. Двојката има можност за микроесде картичка ( што е голема предност ), за разлика од тројката ( пишувам за основниот модел, не про верзијата ), потоа двојката има променлива батерија, но со помал капацитет. Тројката има метална изработка, во однос на големина незначително се разликуваат, а изгледот мислам дека барем на прв поглед делува идентичен кај обата, перформансите им се исти бидејќи имаат исти процесори, со таа разлика што двојката има модел со 2.2 гигахерци, додека тројката има модел со 3 гигабајти рам. На одредени споредби сретнав дека двојката има подобра осветленост на екранот, т.е. измерено повеќе флукси, што не е предност во однос на автономијата ( на батеријата ). Е да, на тројката имаш и fingerprint, што мене ми е повеќе фенси додаток, не толку практичен ( за мене лично ).

Флуидноста, колку што заклучив, е иста. Можеби некој со искуство со двата телефона ќе знае поточно да ти одговори на ова прашање.

Што и да одбереш нема да згрешиш, јас дури и се мислам да си земам двојка, затоа што е прилично поефтина варијанта. Но единствено нешто што не сум сигурен е дали 2 гигабајти РАМ би ми биле доволни, т.е. дали имам вистинска потреба од 3 гигабајти РАМ, затоа што мобилниот лета во секоја смисла на зборот и со 2 гига РАМ.
 
Последно уредено:
Член од
27 мај 2013
Мислења
25
Поени од реакции
2
Fala na odgovorot @Solaire, samo mala ispravka, ne mislev na Redmi note 3 nego na Redmi3, Note 3 mi e veke preskap i nemam potreba od tolku jak mobilen.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.094
Поени од реакции
15.955
Fala na odgovorot @Solaire, samo mala ispravka, ne mislev na Redmi note 3 nego na Redmi3, Note 3 mi e veke preskap i nemam potreba od tolku jak mobilen.
Извини, не сум прочитал убаво.

Не знам што да ти пишам за обичниот редми 3, затоа што јас ги гледам Note изданијата и премногу истражувам деновиве па сум малку поинформиран за нив. Инаку ете еден дечко ти пиша, прашај го @the_maker, верувам дека би знаел најадекватно да ти одговори за сите Xiaomi телефони.

Помеѓу Редми Ноте 2 и обичен Редми 3 јас би одел со Ноте- то.
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
25
Поени од реакции
2
Ke zemam od Setek isklucivo poradi plakanjeto na rati bez kamata, vo sprotivno ke odev direktno kaj @the_maker vo dukanj, i na lice mesto ke mi ja resese dilemava, go pratam na poveke forumi i znam deka e mnogu korekten lik, pa ako ja procita porakava moze i ovde da mi odgovori, kako i bilo koj drug.
Samo mislam deka sepak RN2 e mnogu poislpatliva varijanta od R3, na vtoriov izgleda deka samo metalnoto kukiste mu e plus.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.094
Поени од реакции
15.955
Ke zemam od Setek isklucivo poradi plakanjeto na rati bez kamata, vo sprotivno ke odev direktno kaj @the_maker vo dukanj, i na lice mesto ke mi ja resese dilemava, go pratam na poveke forumi i znam deka e mnogu korekten lik, pa ako ja procita porakava moze i ovde da mi odgovori, kako i bilo koj drug.
Samo mislam deka sepak RN2 e mnogu poislpatliva varijanta od R3, na vtoriov izgleda deka samo metalnoto kukiste mu e plus.
Инфо - во Мигор Дел, еден од партнерите на hi store, можеш да си го земеш телефонот на рати, со издавање на профактура. Прашано, затоа што и мене ми е многу важно и можам да го земам исклучиво на рати.
Е сега предност во сеттек е што телефонот им е поефтин и немаат камата ( преку фактура мислам дека би требало да има минимална камата ). Само што во сеттек го немаат баш тој модел кој јас го сакам, т.е. Ноте 3 со 3 гига РАМ, иако можеби и ќе се предомислам:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom