Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
9 ноември 2007
Мислења
395
Поени од реакции
6
Подобро тоа отколку со месеци да се жалиш на форум. Т-хоум немаат (официјален) претставник на форумов :helou:



Не, брзините се ДО, не се загарантирани. Тоа и утре верувам ќе ти го повторат.

Ама модемот/рутерот треба да му биди синхронизиран на новите повисоки брзини.

Кај тебе на колку е синхронизиран и кој пакет го имаш?
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
108
Поени од реакции
1
Подобро тоа отколку со месеци да се жалиш на форум. Т-хоум немаат (официјален) претставник на форумов :helou:



Не, брзините се ДО, не се загарантирани. Тоа и утре верувам ќе ти го повторат.

Se do ama so 2 reciveri se do 5 mbs :)Toa mi e muabetot .Nikad ne sum ni znael deka so ukluceni reciveri treba da bide do 10mbs:tapp:
 
P

Princ

Гостин
Ама модемот/рутерот треба да му биди синхронизиран на новите повисоки брзини.

Кај тебе на колку е синхронизиран и кој пакет го имаш?
Кој вика така? Јас на нивниот сајт читам:
* Брзината на пристап на ADSL услугата може да зависи од повеќе фактори како што се: брзината на веб сајтот на кој се пристапува, оптовареноста на глобалната интернет мрежа, конфигурацијата на компјутерот на корисникот, растојанието од ADSL приклучокот до мрежната инфраструктура, бројот на MaxTV канали кои се гледаат/снимаат додека се пристапува на интернет и други фактори. Ако не може да се постигне максималната брзина дефинирана со пакетот, Македонски Телeком АД – Скопје ќе ја испорача највисоката можна брзина.
Правно, гајле немаат :)

Se do ama so 2 reciveri se do 5 mbs :)Toa mi e muabetot .Nikad ne sum ni znael deka so ukluceni reciveri treba da bide do 10mbs:tapp:
Не можам да те дешифрирам... Не знам какви комбинации правиш (исклучени/уклучени ресивери), ама брзината не е загарантирана 10Mbps, туку вели ДО 10Mbps. А тоа може да биде и 1, и 2, и 7....Ти ја испорачуваат максималната можна, и тоа е се. Ако ви пуштат колку што не ви држи линијата, ќе ви паѓа конекцијата на секои 2 минути, значи така загубата уште поголема би била.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
395
Поени од реакции
6
Ама модемот/рутерот треба да му биди синхронизиран на новите повисоки брзини.

Кај тебе на колку е синхронизиран и кој пакет го имаш?

Па тогаш какво е тоа покачување на брзини, со старите подесувања и синхронизации во модемот?

По некоја логика и јас правно гајле не треба да имам, зошто линијата подржува а тие мене модемот ми го синхронизираат на помала брзина од таа што требе да ја добијам.
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
108
Поени од реакции
1
Princ bez uklucen reciver downloadot na internetot mi e 8 mbs .So uklucen 1 reciver za televizija internetot e 6mbs.So ukluceni 2 recivera za televizija internetot brzinata za download e 4 mbs.Zborot mi e zs toa e taka:))Vikat oni do 10mbs .Ama dali toa vazi so ukluceni reciveri ili bez ukluceni reciveri. A nema ni 10 mbs.Znaci jas od 8 ipol mega nikad ne sum ni imal povise
 
P

Princ

Гостин
Па тогаш какво е тоа покачување на брзини, со старите подесувања и синхронизации во модемот?

По некоја логика и јас правно гајле не треба да имам, зошто линијата подржува а тие мене модемот ми го синхронизираат на помала брзина од таа што требе да ја добијам.
Си му ја опцул жената на некој од нивната поддршка? Дека само тогаш може од инает да ти го прават ова и да не ти ја зголемуваат брзината.
Ако не си го направил тоа, тогаш не гледам никаква причина зошто не би ти ја зголемиле, оној на техничка поддршка ништо не го чини да ти ја зголеми, кога кај сите е зголемена. Јас верувам дека повеќе не ти држи линијата, ама ете, најдобро е да се расправаш со нив за тоа.
Јас имам Comfort+ и во различни периоди од денот, различно се синхронизира.
Од околу 17 часот до околу 1 по полноќ - ~7000Kbps download и 768 upload.
Од околу 1 по полноќ до 17 попладне - 10.240Kbps download и 768 upload.
И кај мене не држи секогаш 10, среќа е само што вака е распределена брзината.

Princ bez uklucen reciver downloadot na internetot mi e 8 mbs .So uklucen 1 reciver za televizija internetot e 6mbs.So ukluceni 2 recivera za televizija internetot brzinata za download e 4 mbs.Zborot mi e zs toa e taka:))Vikat oni do 10mbs .Ama dali toa vazi so ukluceni reciveri ili bez ukluceni reciveri. A nema ni 10 mbs.Znaci jas od 8 ipol mega nikad ne sum ni imal povise
Прво, секој ресивер троши по 2Mbps од линијата и со исклучени ресивери се мисли на ДО 10Mbps. Тоа ти е конекцијата, ДО 10Mbps. Ти дали ќе ја користиш цела на гледање на порничи на нет или ќе гледаш А1, А2, Сител, Телма и НашаТВ... тоа си е твоја работа. Значи кабелот има толкав капацитет, ти како ќе си го распоредиш си е твоја работа. Засега е така. Кога ќе стават оптика ќе можат да ги разделат сурфањето со гледањето ТВ. Засега не е можно бидејќи е во прашање бакар + застарени централи.
Второ, не знам каде мериш... Прочитај го ова сепак
Брзината на пристап на ADSL услугата може да зависи од повеќе фактори како што се: брзината на веб сајтот на кој се пристапува, оптовареноста на глобалната интернет мрежа, конфигурацијата на компјутерот на корисникот, растојанието од ADSL приклучокот до мрежната инфраструктура, бројот на MaxTV канали кои се гледаат/снимаат додека се пристапува на интернет и други фактори.
 
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.356
Поени од реакции
184
а бројачот на т-хоум на 1ви се ресетира во 00:00 или знаат и да касна ко што ми кажаа....
ајде го чекам да се ресетира споро у пм:pipi:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
395
Поени од реакции
6
Кај мене сигурно линијата држи 12, пошо тој што ја мереше ми е пријател а рутерот ми е синхронизиран на 8 од самиот почеток, а пошо јас сум 3мах требе да биди на 10 синхронизиран.

Фала ти за тоа што ни кажа дека веке се кај сите зголемени брзините
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
108
Поени од реакции
1
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:766 / 10.236

Eve kaj mene kako e vo Ruterot .Ama nikad 10 mbs ne sum imal i koga mi ja kutnaa neknja na 64/64 pak si stoese istoto. Jas sum na 3max+ znaci do 10mbs a so uklucen reciver mi e 6 mbs i nesto :( a so 2 pa pod 5 mbs
 
P

Princ

Гостин
Кај мене сигурно линијата држи 12, пошо тој што ја мереше ми е пријател а рутерот ми е синхронизиран на 8 од самиот почеток, а пошо јас сум 3мах требе да биди на 10 синхронизиран.

Фала ти за тоа што ни кажа дека веке се кај сите зголемени брзините
3Max е ДО 8Mbps. Може на плусот мислиш... ама тогаш ни останува само дека си пцуел наоколу и т-хоум те мразат :smir:
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
108
Поени од реакции
1
3Max е ДО 8Mbps. Може на плусот мислиш... ама тогаш ни останува само дека си пцуел наоколу и т-хоум те мразат :smir:

NA 3max+ sum so 10 mbs ne be nikad u zivotu ne sum se javil osven vcera koga mi ja seknaa brzinata.Znaci so reciverite ukluceni mi padja brzinata kako sto kaza ti pogore .Ummmmmmmmmmm ama toa ne go pise vo dogovorot bar taka znam jas ali nema veze u glavnom toa e
 
G

grande-juve

Гостин
а бројачот на т-хоум на 1ви се ресетира во 00:00 или знаат и да касна ко што ми кажаа....
ајде го чекам да се ресетира споро у пм:pipi:
исто и јас чекам, треба нба на интернет да се гледа, серии да се симнуваат . . . .

прв пат кога пречекорив лимит, наредниот месец брзината ми ја вратија во 00:30, сега два саат дојде и уште нема
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
395
Поени од реакции
6
3Max е ДО 8Mbps. Може на плусот мислиш... ама тогаш ни останува само дека си пцуел наоколу и т-хоум те мразат :smir:

Знам дека е до 8, ама на старите брзини и на новите имам иста непроменета синхронизација, со тоа што јас требе од таа брзина до 8 да добијам зависно од линијата колку држи уште плус2-3 мбпс за телевизијата, шо значи дека цинхронизацијата требе да биди над 10 во секој случај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom