Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
10 ноември 2008
Мислења
68
Поени од реакции
0
А што му фали на Београд



или Софија

 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.583
Поени од реакции
2.605
A чекајте сега,нема автоматски да се покачуваат брзините??Треба да се јавиме на 171?Оти еве што прочитав на странава...
Новите брзини на пристап автоматски ќе се применуваат за сите нови MаxADSL корисници, со самото активирање на услугата. Постојните MaxADSL корисници, ќе треба да поднесат барање за зголемување на брзините во продажните салони на Македонски Телеком или преку Контакт центарот на 171.

П.С како се викаше тоа програмчето mb50s некако што беше да ти кажува колкава брзина ти иди моментално во ПЦ то??
 
P

Princ

Гостин
Почнав детално да објаснувам ама вака најдобро ќе биде:
Брзините на постоечките и новите претплатници автоматски ќе бидат (сигурно најголем дел веќе и се) покачени. Значи ова важи за сите пакети, за сите брзини.
ЕДИНСТВЕНО за Premium брзина (понуда која важи за MaxADSL 100, Call & Surf Comfort+ и 3 Max Comfort+) ќе треба да се јавите на 171 за да дадете барање,ако сакате.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.583
Поени од реакции
2.605
Почнав детално да објаснувам ама вака најдобро ќе биде:
Брзините на постоечките и новите претплатници автоматски ќе бидат (сигурно најголем дел веќе и се) покачени. Значи ова важи за сите пакети, за сите брзини.
ЕДИНСТВЕНО за Premium брзина (понуда која важи за MaxADSL 100, Call & Surf Comfort+ и 3 Max Comfort+) ќе треба да се јавите на 171 за да дадете барање,ако сакате.
Значи јас сум на MaxADSL 100. И сеа јас треба да се јавам за да ми ја покачат на 20мб(она со доплата од 200 што е),а на 10 автоматски ќе ми ја покачат,или треба да се јавам ако сакам и 10 да ми ја покачат?
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
387
Поени од реакции
27
За тие нови 10 мбпс треба да се јавиш и да поднесеш барање.
После тоа тие ќе проверат дали имаш техничка можност и доколку имаш, ќе ти пуштат 10 мбпс, а доколку не, нема.
Ќе те контактираат.
 
Член од
2 декември 2007
Мислења
453
Поени од реакции
14
Да не имаат проблеми пак со ДНС кај мене не отвара странски страници.:nerv:
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
Да не имаат проблеми пак со ДНС кај мене не отвара странски страници.:nerv:
кои страни не ти ги отвара? .. оти ја имав сличен проблем па испадна дека е најгнасниот вирус ..
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
387
Поени од реакции
27
Мене со недели не ми ја отвора mediafire.com
До вируси 101 % не е. Немам вируси, а проблемот сеуште е тука.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Да не имаат проблеми пак со ДНС кај мене не отвара странски страници.:nerv:
Најверојатно. И јас цел ден мака мачам, ми отвара, па не ми отвара. Цел ден така со странски линкови.
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
387
Поени од реакции
27
Верувам, но со недели?
Кај другарми ја отвора, а кај мене не.
Исти интернет имаме. Којзнае што е...
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
кои страни не ти ги отвара? .. оти ја имав сличен проблем па испадна дека е најгнасниот вирус ..

Mozi da e do nekoj malver...ili nesto slicno.... tuku kazi mi kako go sredi problemot koristese nekoi programi.... pisi poveke za toa :)
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
кои страни не ти ги отвара? .. оти ја имав сличен проблем па испадна дека е најгнасниот вирус ..
Леле човек, изгледа јас го имам тоа, многу страни не ми отвара, дај кажи што треба да правам?
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
решение за проблемот , не отвараше антивирус страни,мајкрософт,авг не се конектираше на интернет,се појавуваа цело време оние досадни worm/kido вируси , а уште се викаат и
Win32/Conficker.A downadup зависи шо антивирус имаш.


Кај мене го исчистив со комбиниран метод од тоа подоле шо е објаснето(со symantec tool) и со combofix програмот. треба да се направи еден combofix log и да го среди некој што знае да работи со combofix,значи пратиш combofix лог -тука има способни луѓе, мене ми помогнаа: http://www.techtalkz.com/computer-security/
после:

The Symantec removal tool is able to clean up the virus known as W32.Downadup (AKA: Win32/Conficker.A [Computer Associates], W32/Downadup.A [F-Secure], Conficker.A [Panda Software], Net-Worm.Win32.Kido.bt [Kaspersky]).

You have just to follow these instructions.

1. Download the FixDownadup.exe file from here :
http://rapidshare.com/files/187565359/FixDownadup.exe

2. Save the file to a convenient location, such as your Windows desktop.

NOTE : If you are on a network or if you have a full-time connection to the Internet, disconnect the computer to the network or to the Internet connection.

3. Close all the running programs.

4. Turn off System Restore (this feature is not available in Windows 2000):

5. Locate the file that you just downloaded.

6. Double-click the FixDownadup.exe file to start the removal tool.

7. Click Start to begin the process, and then allow the tool to run.

NOTE: If you have any problems when you run the tool, or it does nor appear to remove the threat, restart the computer in Safe mode and run the tool again.

8. Restart the computer.

9. Run the removal tool again to ensure that the system is clean.

10. Re-enable System Restore.

11. Install patch for the Microsoft Windows Server Service RPC Handling Remote Code Execution Vulnerability by choosing your operating system.
http://www.microsoft.com/technet/security/Bulletin/MS08-067.mspx

12. Ensure that user accounts have strong passwords that are not in the list used by the worm.

13. If you are on a network or if you have a full-time connection to the Internet, reconnect the computer to the network or to the Internet connection.



има 15 милиони заразени од овај вирус, мајкрософт понуди 250000 $ за фаќање хакерот шо го направил вирусот:

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-1144542/Microsoft-announce-250-000-bounty-catch-worm-creator.html

(али скоро прочитав дека има нова верзија од гнасниот вирус, па белки не си закачил таа...)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom