Телекабел интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Pred 3-4 dena se javuvam u 4 i pol sabajle na tehnickata podrska na telekabel i veke u 2 i pol popladne me budat i mi stavija opticki kabel. Ja i vikam deka konecno mi treba dobar upload i drugarceto mi vika ke se jave da kaze da mi pustat 10 mbita poveke upload :D
Taka da ovie 3-4 dena stabilnosta si e super.
Za 600 den od vakov internet sum nogu zadovolen.
Inace deckite mi kazaa deka na esen ke pustat optika i na televizijata, a dali pred ili posle nova godina i mobilen operator ke stanuvaat. Aj konecno da dobieme tret mobilen opetator...
Speed test.jpg
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
Pred 3-4 dena se javuvam u 4 i pol sabajle na tehnickata podrska na telekabel i veke u 2 i pol popladne me budat i mi stavija opticki kabel. Ja i vikam deka konecno mi treba dobar upload i drugarceto mi vika ke se jave da kaze da mi pustat 10 mbita poveke upload :D
Taka da ovie 3-4 dena stabilnosta si e super.
Za 600 den od vakov internet sum nogu zadovolen.
Inace deckite mi kazaa deka na esen ke pustat optika i na televizijata, a dali pred ili posle nova godina i mobilen operator ke stanuvaat. Aj konecno da dobieme tret mobilen opetator...
Прегледај го приврзокот 192794
Оптика на телевизија? Валда IPTV како Телеком и Неотел? Well well well, за ова да го направат поприлично ќе треба да работат.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Оптика на телевизија? Валда IPTV како Телеком и Неотел? Well well well, за ова да го направат поприлично ќе треба да работат.
Pa cim sprovedoa optika za internet po banderite, ke sprovedat i za TV.
 
Член од
29 февруари 2016
Мислења
569
Поени од реакции
641
Za fudbal brzinata nema vrska. I nogu mala brzina e dovolna. Toa ima vrska servero kouku nude.
А што ако серверо нуде ФХД стрим?
Брзината и тоа како има врска. Посебно за фудбал. ИПТВ гледам веќе две три години и можам од искуство да кажам дека за СД стрим доволни се 3-4 мбит у сек. За ХД ти требаат минимум 7-8 а за ФХД стрим барем 10. Е сеа важен е и пингот. Сум приметил дека ако пингот е поголем од 15-20 и при добра брзина стримот сецка. Многу работи имаат влијание, не е само брзината на нетот.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
А што ако серверо нуде ФХД стрим?
Брзината и тоа како има врска. Посебно за фудбал. ИПТВ гледам веќе две три години и можам од искуство да кажам дека за СД стрим доволни се 3-4 мбит у сек. За ХД ти требаат минимум 7-8 а за ФХД стрим барем 10. Е сеа важен е и пингот. Сум приметил дека ако пингот е поголем од 15-20 и при добра брзина стримот сецка. Многу работи имаат влијание, не е само брзината на нетот.
Epa jebem li ga, do tuouku ne se razbiram. Ama znam deka na eden server dali ke secka zavise i kouku dusi se zakaceni u taj moment...
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
А што ако серверо нуде ФХД стрим?
Брзината и тоа како има врска. Посебно за фудбал. ИПТВ гледам веќе две три години и можам од искуство да кажам дека за СД стрим доволни се 3-4 мбит у сек. За ХД ти требаат минимум 7-8 а за ФХД стрим барем 10. Е сеа важен е и пингот. Сум приметил дека ако пингот е поголем од 15-20 и при добра брзина стримот сецка. Многу работи имаат влијание, не е само брзината на нетот.
обично има секунда две бафер, се полни однапред, така да пингот не треба да влијае. ако сецка може и до серверот да е, слаб проток да има.
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.393
Поени од реакции
21.945
А што ако серверо нуде ФХД стрим?
Брзината и тоа како има врска. Посебно за фудбал. ИПТВ гледам веќе две три години и можам од искуство да кажам дека за СД стрим доволни се 3-4 мбит у сек. За ХД ти требаат минимум 7-8 а за ФХД стрим барем 10. Е сеа важен е и пингот. Сум приметил дека ако пингот е поголем од 15-20 и при добра брзина стримот сецка. Многу работи имаат влијание, не е само брзината на нетот.
Прашува затоа што сакам да ставам оптички 40/40,има добри страни што нудат фхд стрим на фудбал затоа прашувам дали пак ке сецка сликата?.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Прашува затоа што сакам да ставам оптички 40/40,има добри страни што нудат фхд стрим на фудбал затоа прашувам дали пак ке сецка сликата?.
Од страна на Телекабел ќе имаш брз интернет и нема да сецка, ама зависи и од другата страна, ако е серверот стабилен ќе немаш проблеми.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Прашува затоа што сакам да ставам оптички 40/40,има добри страни што нудат фхд стрим на фудбал затоа прашувам дали пак ке сецка сликата?.
Sho ti treba 40/40? 20/30 e sasvim dovolno. Inace djabe ke plakjas 900 den razlika.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom