Телекабел интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.026
Поени од реакции
1.282
Се јавив у телекабел и типот ми вика нема зголемување пакети а исто ми кажа дека Кејблтел немал врска и дека брзините им биле нерални хахахахахха :)
 
Член од
31 јануари 2007
Мислења
23
Поени од реакции
0
Денес ми монтираа инт. и телефон. модем Моторола сбв 5121Е,и има интернет само на еден комп.,а рутерот никако да добие интернет...По неколку дифолт ресети и ставање на сетинзите,никако да дојде нет преку рутерот Асус 520 гц(беше наместен на автомаски ИП да добие)..Иначе и кога ке го отштекам едниот комп,и да го вклучам модемот на другиот комп.,пак не добива интернет..Од техничка цел ден ми кажуваат дека кај мене е проблемот...Иначе модемот повлекува две ИП адреси од кои едната е со четири нули(по петтото јавување тоа ми го кажаа,а јас имав уклучено само еден комп.) .Дали имал некој сличен проблем,некоја идеја што да пробам?
п.с. со стариот интернет модем,рутерот си работеше ОК.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Денес ми монтираа инт. и телефон. модем Моторола сбв 5121Е,и има интернет само на еден комп.,а рутерот никако да добие интернет...По неколку дифолт ресети и ставање на сетинзите,никако да дојде нет преку рутерот Асус 520 гц(беше наместен на автомаски ИП да добие)..Иначе и кога ке го отштекам едниот комп,и да го вклучам модемот на другиот комп.,пак не добива интернет..Од техничка цел ден ми кажуваат дека кај мене е проблемот...Иначе модемот повлекува две ИП адреси од кои едната е со четири нули(по петтото јавување тоа ми го кажаа,а јас имав уклучено само еден комп.) .Дали имал некој сличен проблем,некоја идеја што да пробам?
п.с. со стариот интернет модем,рутерот си работеше ОК.
Prvo najdi si ja MAC adresata na mreznata od onoj kompjuter na koj sto imas internet.
Posle u ruterot ke ides na Quick Setup, i ko ke te prasa za tip na konekcija ke odberes "Cable Modem or other
connection that gets IP automatically" i tuka za "MAC Adress:" ke ja vneses MAC adresata od mreznata na kompjuterot na koj sto imas internet.
 
Член од
31 јануари 2007
Мислења
23
Поени од реакции
0
Prvo najdi si ja MAC adresata na mreznata od onoj kompjuter na koj sto imas internet.
Posle u ruterot ke ides na Quick Setup, i ko ke te prasa za tip na konekcija ke odberes "Cable Modem or other
connection that gets IP automatically" i tuka za "MAC Adress:" ke ja vneses MAC adresata od mreznata na kompjuterot na koj sto imas internet.
А нема ли да има конфликт во мак адресите,бидејќи тој комп., ке биде позади рутерот....заборавив да напишам дека сум на телеКабел,кои рекоа дека не им треба мак адреса на рутерот за да се најави на мрежата...
 
Член од
21 март 2011
Мислења
86
Поени од реакции
40

„За комуникација со светот ви треба 1 оператор, Гомнокабел“.
 

intro

★ ★ ★★ ★
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.358
Поени од реакции
1.041
катастрофа е еден филм да симнев да не ми биде криво на 20 ти нема нет ако нема летово проширено некое пакетче за 20 или 30 гига плус ќе ги мењам небива воа
 
Член од
31 јануари 2007
Мислења
23
Поени од реакции
0
Prvo najdi si ja MAC adresata na mreznata od onoj kompjuter na koj sto imas internet.
Posle u ruterot ke ides na Quick Setup, i ko ke te prasa za tip na konekcija ke odberes "Cable Modem or other
connection that gets IP automatically" i tuka za "MAC Adress:" ke ja vneses MAC adresata od mreznata na kompjuterot na koj sto imas internet.
Фала за помошта... :)
 

M1K1 007

не у еу
Член од
7 јули 2009
Мислења
1.796
Поени од реакции
571
катастрофа е еден филм да симнев да не ми биде криво на 20 ти нема нет ако нема летово проширено некое пакетче за 20 или 30 гига плус ќе ги мењам небива воа
еве другарот праша дали ќе има некое покачување ама тешко
а и шо че направиш со 20-30 гб плус? ништо
и 200-300 гб да се плус пак е ништо - оти кејблтел веќе има флет и оптички
така да спасот е во кејблтел и да се молиме деке ќе се прошират во цела МКД шо побрзо


Се јавив у телекабел и типот ми вика нема зголемување пакети а исто ми кажа дека Кејблтел немал врска и дека брзините им биле нерални хахахахахха :)


да дај Господ никогаш да нема зголемување и да пропаднат или уште подобро да се продадат (само на бугари)
стварно не ми е јасно дали телекабел зависи од т хоме? оти нивна мрежа користи па како ќе им свири овие така и ќе играат и затоа нема да има никакво зголемување на пакетите или едноиставно немаат капацитет за поголеми пакети или не дај боже флет,како да се плашат ако зголемат нешто ќе им експлодира мрежата :)

а за болдираното

а шо очекуваш да ти кажи?
дека кејблтел е бр. 1 имаат стабилен нет,имаат огромни брзини, имаат евтин и флет интернет и слободно да се префрлиш кај нив оти тие се најдобри (и ќе ти платиме ако треба) оти многу те цениме како клиент

брзините им биле нереални бла бла бла
а нивните брзини се реални?

ај у .....
се изнервирав сега
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.026
Поени од реакции
1.282
еве другарот праша дали ќе има некое покачување ама тешко
а и шо че направиш со 20-30 гб плус? ништо
и 200-300 гб да се плус пак е ништо - оти кејблтел веќе има флет и оптички
така да спасот е во кејблтел и да се молиме деке ќе се прошират во цела МКД шо побрзо

да дај Господ никогаш да нема зголемување и да пропаднат или уште подобро да се продадат (само на бугари)
стварно не ми е јасно дали телекабел зависи од т хоме? оти нивна мрежа користи па како ќе им свири овие така и ќе играат и затоа нема да има никакво зголемување на пакетите или едноиставно немаат капацитет за поголеми пакети или не дај боже флет,како да се плашат ако зголемат нешто ќе им експлодира мрежата :)

а за болдираното

а шо очекуваш да ти кажи?
дека кејблтел е бр. 1 имаат стабилен нет,имаат огромни брзини, имаат евтин и флет интернет и слободно да се префрлиш кај нив оти тие се најдобри (и ќе ти платиме ако треба) оти многу те цениме како клиент

брзините им биле нереални бла бла бла
а нивните брзини се реални?

ај у .....
се изнервирав сега
Значи Телекабел никако не ја користи мрежата на Т-Хоме затоа што тоа се 2 различни системи.Телекабел само делумно купува интернет од Т-Хоме.Тие што на спеедтест им пишува во ИСП Македонски телеком тие влечат интернет од Т-Хоме така е кај мене пример.Ама пошто се идиоти и тоа што прават не работи.Живеам за ден кога же пропаднат целосно и ќе ги купи некој.Дај боже да се спојат со Кејблтел некогаш оти вака не може.И јас се нервирам многу со 50 гига ама што да правам.Шушците од Ејнџлс кафе си имаат 20мбпс и тоа е.Кој видел знае...
 

intro

★ ★ ★★ ★
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.358
Поени од реакции
1.041
и она на игри пинг или латенци како се викаше е катастрофа многу, порано ми текна да инсталирам кантер и да си попецам и нема шанси фазла од 5 минути да играш те бркаат од серврерот само ради тоа многу каснење има
- кејблтел има кајнас во град но летово буткам со овие ако нема до есен подобрување си одам кај кејблтел само незнам дали уште го гасат тоест паѓа нетот чим заврне
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.026
Поени од реакции
1.282
Член од
21 март 2011
Мислења
86
Поени од реакции
40
и она на игри пинг или латенци како се викаше е катастрофа многу, порано ми текна да инсталирам кантер и да си попецам и нема шанси фазла од 5 минути да играш те бркаат од серврерот само ради тоа многу каснење има
- кејблтел има кајнас во град но летово буткам со овие ако нема до есен подобрување си одам кај кејблтел само незнам дали уште го гасат тоест паѓа нетот чим заврне
Бате, не знам зошто се мислиш меѓу кејблтел и овие неписмениве пред пропаст. Не ти се исплати да се мачиш и да се нервираш летово ако имаш опција за кејблтел, зошто проблемите на ТК сигурно нема да се средат ниту ова, ниту наредно лето. Да имавме сите ние можност како тебе, немаше око да ни трепне.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.026
Поени од реакции
1.282
Бате, не знам зошто се мислиш меѓу кејблтел и овие неписмениве пред пропаст. Не ти се исплати да се мачиш и да се нервираш летово ако имаш опција за кејблтел, зошто проблемите на ТК сигурно нема да се средат ниту ова, ниту наредно лето. Да имавме сите ние можност како тебе, немаше око да ни трепне.
Тек кај мене да видиш колку случаеви со пријатели има од смисол еј па незнам баш....роби овоа убаво овоа оноа.Ти им викаш гледај што нудат Роби а што Кејблтел и па нејкат.Башка што и тие се незадоволни...Кешки да можевме ние да се префрлиме ама тоа е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom