Телекабел интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
3 февруари 2019
Мислења
2.483
Поени од реакции
4.135
Ај мала помош. Само кај мене одредени сајтови не отвараат? Еве на пример оваа и оваа (наидов на уште две-три). Само кога сум конектиран на мојот интернет го имам проблемот. Денес бев кај пријател (исто има од Телекабел), се конектирам, гледам отвараат сите овие нормално. Според мене можно е да има некој проблем со ИП адресата кај мене (покасно пробав со vpn, отвара се).
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Ај мала помош. Само кај мене одредени сајтови не отвараат? Еве на пример оваа и оваа (наидов на уште две-три). Само кога сум конектиран на мојот интернет го имам проблемот. Денес бев кај пријател (исто има од Телекабел), се конектирам, гледам отвараат сите овие нормално. Според мене можно е да има некој проблем со ИП адресата кај мене (покасно пробав со vpn, отвара се).
На телекабел сум и си отвара без проблем. Ако го имаш проблемот сеуште напрај traceroute у CMD и види кај ти заглавува. Ако не ти е јасно што гледаш, стај тука логот или скриншот
 
Член од
3 февруари 2019
Мислења
2.483
Поени од реакции
4.135
На телекабел сум и си отвара без проблем. Ако го имаш проблемот сеуште напрај traceroute у CMD и види кај ти заглавува. Ако не ти е јасно што гледаш, стај тука логот или скриншот
Средив со нив, како што претпоставував имаше некој проблем со ИП. Фала ти во секој случај. :)
 
Член од
17 јуни 2005
Мислења
9
Поени од реакции
0
Дечки здраво, моментално сум на кабелски од А1 и брзината ми е 20Mbps D, 1Mbps U. Поради укинување на многу ТВ канали сакам да се префрлам на Телекабел. Кои брзини ги има кабелскиот на Телекабел, а кои оптичкиот Интернет 20/20? Поздрав и фала однапред..
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Дечки здраво, моментално сум на кабелски од А1 и брзината ми е 20Mbps D, 1Mbps U. Поради укинување на многу ТВ канали сакам да се префрлам на Телекабел. Кои брзини ги има кабелскиот на Телекабел, а кои оптичкиот Интернет 20/20? Поздрав и фала однапред..
Ако имаш можност за оптички не се мисли, постабилен е и побрз во однос на кабелскиот. Разликата од кабелскиот до најефтиниот оптички пакет 20/20 е 100 денари.
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
Кои брзини ги има кабелскиот на Телекабел, а кои оптичкиот Интернет 20/20?
Ако се префрлаш на Телекабел, те советувам да одиш директно со оптички. Јас лично користам со кабелски нет. и не е брз(ќе менувам кај и да е). На почетокот имаше 20-и нешто Mbps, но сега едвај стигнува до 20Mbps(а во договорот тврдат 30Mbps).
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Ако се префрлаш на Телекабел, те советувам да одиш директно со оптички. Јас лично користам со кабелски нет. и не е брз(ќе менувам кај и да е). На почетокот имаше 20-и нешто Mbps, но сега едвај стигнува до 20Mbps(а во договорот тврдат 30Mbps).
Кој договор? Единствен оператор е за кој немаш обврзувачки договор.
Они не тврдат него као и останатите у МК и цел свет викаат ДО а исто ти е за оптичкиот каде немаш гаранција дека ќе биде флет 20/20 на пример.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Еве кај мене моментално на торент како иде на нај основниот пакет.
1614694541673.png
 
Член од
25 февруари 2020
Мислења
196
Поени од реакции
174
Дечки здраво, моментално сум на кабелски од А1 и брзината ми е 20Mbps D, 1Mbps U. Поради укинување на многу ТВ канали сакам да се префрлам на Телекабел. Кои брзини ги има кабелскиот на Телекабел, а кои оптичкиот Интернет 20/20? Поздрав и фала однапред..
v.PNG
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.406
Поени од реакции
2.747
Можно е, но нема ништо официјално. Кај многумина ги зголемија на 100/100.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Ако е иста цената, но зголемени брзини тогаш супер.

Значи сега 20/20 ќе биде 40/40, а 40/40 ќе биде 90/90, а другите брзини??? 100 / 100 колку ќе биде? 120, 150, 200? Или само 40/40 брзините ги креваат?
Овдека има нешто, сигурно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom