Телекабел интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

DEVIN

Super Сasual Dating - Actual Girls
Член од
30 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
51
Планирам да приклучам само Телевизија од Телекабел.
Да ми кажете некои искуства, совети за телевизијата?
Како сте задоволни од сликата? Дали е со истквалитет како на телеком и а1, бидејќи во телекабел ми рекоа телевизијата оди само преку кабел, без ресивер... ?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
Планирам да приклучам само Телевизија од Телекабел.
Да ми кажете некои искуства, совети за телевизијата?
Како сте задоволни од сликата? Дали е со истквалитет како на телеком и а1, бидејќи во телекабел ми рекоа телевизијата оди само преку кабел, без ресивер... ?
Ako imas dvb-c reciver vo televizorot ke gi gledas digitalnite kanali (so ocaen kvalitet SD)(imas i nekolku hd kanali) ako imas tv nad 50 inci tesko deka ke gi sostavis rabotite see kee bezvrska... isto imas i 50+ analogni uzas kanali)
isto e i so internetot na docsis 2.0 modemi motorola stari po 15+godini, popladne internet brzinata do kaj 00/01h e 3/4 mbps, denski e 25/1 mbps, isto i so optikata imaat problem postojano visok ping i paket loss , a poslednive 2 meseci imaat i so mobilnata problem ...
taka da =0 ! seto ova ti go kazuvam od iskustvo
i site ovie problemi da ti napomenam deka se najduvam na nekoi 100~120 metri od Hfc-nod,koj sto direkt idi kabel RG11 so edno magistralno koe mie na bandera do prozor /znaci sum mn, blisku do optikata a imav xx problemi, tek da zamislam kako im e na tie sto se na 1km od Hfc nodOt.!!!
 
Последно уредено:

DEVIN

Super Сasual Dating - Actual Girls
Член од
30 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
51
Ako imas dvb-c reciver vo televizorot ke gi gledas digitalnite kanali (so ocaen kvalitet SD)(imas i nekolku hd kanali) ako imas tv nad 50 inci tesko deka ke gi sostavis rabotite see kee bezvrska... isto imas i 50+ analogni uzas kanali)
isto e i so internetot na docsis 2.0 modemi motorola stari po 15+godini, popladne internet brzinata do kaj 00/01h e 3/4 mbps, denski e 25/1 mbps, isto i so optikata imaat problem postojano visok ping i paket loss , a poslednive 2 meseci imaat i so mobilnata problem ...
taka da =0 ! seto ova ti go kazuvam od iskustvo
i site ovie problemi da ti napomenam deka se najduvam na nekoi 100~120 metri od Hfc-nod,koj sto direkt idi kabel RG11 so edno magistralno koe mie na bandera do prozor /znaci sum mn, blisku do optikata a imav xx problemi, tek da zamislam kako im e na tie sto se na 1km od Hfc nodOt.!!!
Искрено не сум задоволен од А1 телевизијата, катастрофа програми, и сакам да ги сменам па затоа мислев дека сликата е слична како а1 и телеком за дигиталните канали...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.718
Eve denes nemame vo vlezot so saati ni tv ni internet...treba i niv da gi otkacam
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.718
не е тоа.... во влезот работеа.. освен тоа на многу од каналите има проблеми со квалитетот на сликата ( мислам на дигиталните канали)... интернетот исто има проблем, посебно спор е уплоадот...синот се фали со Магента, едино е лошо што е сега проблем да смениш оператор, редици и се чека... всушност сега се е проблем и бербер и забар и мајстор за кола... ќе видиме по нова година.....
бу тхе веј, во ИСТО време и на мобилниот откажа интернетот ма А1, 3 пати се јавував, не знам што е поблемот....
а Телекабел има проблем во целиот наш Реон, веројатно поврзал многу корисници а опремата не е соодветна...
 
Член од
25 февруари 2020
Мислења
196
Поени од реакции
174
Планирам да приклучам само Телевизија од Телекабел.
Да ми кажете некои искуства, совети за телевизијата?
Како сте задоволни од сликата? Дали е со истквалитет како на телеком и а1, бидејќи во телекабел ми рекоа телевизијата оди само преку кабел, без ресивер... ?
950 денари месечно за ( интернет и кабловска )
И без обврзувачки договор - Подобро нема
 

DEVIN

Super Сasual Dating - Actual Girls
Член од
30 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
51
950 денари месечно за ( интернет и кабловска )
И без обврзувачки договор - Подобро нема
очигледно не е се така добро, има доста негативни коментари особено кон телевизијата.
не нудат тв преку ресивер или модул, туку директно преку кабел, од кои повеќето аналогни канали (21век)
очекувавме многу повеќе од телекабел ама стагнираа на некое ниво и не мрднаа.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
очигледно не е се така добро, има доста негативни коментари особено кон телевизијата.
не нудат тв преку ресивер или модул, туку директно преку кабел, од кои повеќето аналогни канали (21век)
очекувавме многу повеќе од телекабел ама стагнираа на некое ниво и не мрднаа.
Секој оператор има различна таргет група... ТВ на Телекабел има ниска цена и достапен е за сите. Немаат обврзувачки договор имаат бајаги канали е сега за тие пари, толку е квалитетот. Они инвестираа во оптички интернет и тука многу се подобрија барем во некои делови од Скопје.
Инаку далеку од тоа дека стагнираат, имаат убави бизнис планови и размислуваат дури подалеку од другите оператори. Месеци наназад прават оптичка мрежа во Солун и тоа им е многу добар план.
 

DEVIN

Super Сasual Dating - Actual Girls
Член од
30 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
51
Секој оператор има различна таргет група... ТВ на Телекабел има ниска цена и достапен е за сите. Немаат обврзувачки договор имаат бајаги канали е сега за тие пари, толку е квалитетот. Они инвестираа во оптички интернет и тука многу се подобрија барем во некои делови од Скопје.
Инаку далеку од тоа дека стагнираат, имаат убави бизнис планови и размислуваат дури подалеку од другите оператори. Месеци наназад прават оптичка мрежа во Солун и тоа им е многу добар план.
Можеби прават планови и ќе променат нешто, и тоа е добро за сите нас ама понудата моментална е многу ниска.
Оптичките пакети се прескапи во однос на Неотел и Телеком.
Најдобро нешто е што се речиси секаде достапни, па луѓе кои живеат на ретко населени места имаат голема корист од телекабел, за разлика од а1 и телеком кои на такви места нудат најслаби можности...
Али аналогна телевизија е нешто несфатливо за денешно време, при толку ресивери, CAM модули, андроид box-ови... Таргет група им се пензионери, очигледно.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Јас сум на Кабелнет во Прилеп и премногу ме нервира ова што имам локална ИП, односно операторот користи Carrier grade NAT за да го намали бројот на јавни надворешни ИП адреси. Неможам ни Веб, ни ФТП сервер да поставам, ниту преку ИП да пристапам до рутерот дома. Срамота
Plati si za javna ip i zavrsen problem. Nikade nema public ip za sekoj klient


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Телеком нема NAT.
Pa neka odi vo Telekom.. I pak kje ima dinamicna ip, pa da pravi dyndns. Ako rabotata ti zavisi od staticna ip adresa kako sto kaza clenot pogore, neznam zosto voopsto da se glupiras koga imas opcija za nekoi 200-300 denari mesecno da go resis problemot


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom