Телекабел интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Подобар download има кабелскиот ако симнуваш торенти спореди ги и ќе видиш. И да споредувам за најефтиниот (и оптичкии најефтиниот кабелски) некако како свесно да не сакаат корисниците да го користат оптичкиот бидејќи најголем процентсеуште користат адсл (кабелски) логика немаама баш никаква ниту пак поголеми трошоци ќе имаат (дури смам и помали затоа што како што кажа е постабилен и помалку поплаки ќе имаат за интернетот) Заради ова и гледањето на лига на шампиони (арена тв канали) дефинитивно избројани ми се деновите на нивен корисник.
Кабелскиот од неодамна е 30/1, до пред некој месец беше 15/1 и сега за истата цена ја дуплираја брзината.
Јас користам оптика од 1. октомври. Пакетот од 600 денари, 20 со 20 download/upload. Телеком не ми нудеше можност за оптика поради тоа што општината немала тендер, бла бла.
Пробај со IPTV од iptv.community или kkzservices.com побарај им trial 24h. Ова може да биде добитна комбинација со на пример оптика од 1000 денари (40mbps/40mbps) и 74 евра годишно (тоа ќе му доаѓа околу 380 денари месечно) за телевизија и имаш над 3000 канали од кои 500+ во Full HD резолуција.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Една работа со Телекабел не ми е јасна. Како може оптичкиот да е 20 Mbps (download and upload) и да чини 600 ден месечно, додека обичниот е 30/1. Знам дека upload-ot е многу битен но зашто јас би платил 100 ден повеќе за помал download ? Барем да им беа израмнети или 30 и двата пакета или обичниот да беше 20/1
Кога ќе користиш оптички со поголем upload никогаш нема да сакаш се вратиш на оној другиот, барем 5 да беше а тоа 1 е ужас. За 100 ден сте спремни на полошото, а таа брзина од 30mb/s никогаш нема да ја видиш.

Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
9
Поени од реакции
0
Кабелскиот од неодамна е 30/1, до пред некој месец беше 15/1 и сега за истата цена ја дуплираја брзината.
Јас користам оптика од 1. октомври. Пакетот од 600 денари, 20 со 20 download/upload. Телеком не ми нудеше можност за оптика поради тоа што општината немала тендер, бла бла.
Пробај со IPTV од iptv.community или kkzservices.com побарај им trial 24h. Ова може да биде добитна комбинација со на пример оптика од 1000 денари (40mbps/40mbps) и 74 евра годишно (тоа ќе му доаѓа околу 380 денари месечно) за телевизија и имаш над 3000 канали од кои 500+ во Full HD резолуција.
Има ли некоја тема за IpTV на кајгана веќе отворена каде споменуваат наведените iptv и kkz? Или може тука некој да сподели искуства и што знае околу ова? Пиратерија ли е, какви се канали има, и дали се стабилни, ги менувааат ли постојано каналите, и како се ова да се стрима на ТВ (chromecast на пр.?)?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Кога ќе користиш оптички со поголем upload никогаш нема да сакаш се вратиш на оној другиот, барем 5 да беше а тоа 1 е ужас. За 100 ден сте спремни на полошото, а таа брзина од 30mb/s никогаш нема да ја видиш.

Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
I do 40 stiga.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Има ли некоја тема за IpTV на кајгана веќе отворена каде споменуваат наведените iptv и kkz? Или може тука некој да сподели искуства и што знае околу ова? Пиратерија ли е, какви се канали има, и дали се стабилни, ги менувааат ли постојано каналите, и како се ова да се стрима на ТВ (chromecast на пр.?)?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Нормално дека е пиратерија. На форумов имаш тема тука и таму генерално се споделуваат линкови и листи за гледање на ТВ. Во принцип се што се споделува јавно на форум или на било кое друго место трае кратко и листите стануваат нестабилни поради тоа што се закачуваат многу луѓе на истите.

Друга работа е кога плаќаш за листа и кога таа е твоја и најчесто функционира само на еден уред (ТВ, ПЦ, Енигма, Андроид бокс). Како што ти споменаа погоре добиваш огромна листа на канали, се додаваат и се одземаат канали, за квалитетот најдобро е да земеш тест линија и да се осигураш, во принцип оптичкиот интернет е доволно добар за да гледаш ИПТВ и во исто време да го користиш интернетот и за други потреби.
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Има ли некоја тема за IpTV на кајгана веќе отворена каде споменуваат наведените iptv и kkz? Или може тука некој да сподели искуства и што знае околу ова? Пиратерија ли е, какви се канали има, и дали се стабилни, ги менувааат ли постојано каналите, и како се ова да се стрима на ТВ (chromecast на пр.?)?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Барај trial од 24 часа на kkzservices.com. Ќе ти прати за нецел саат на mail.

Јас платив 41 евро за 6 месеци, тоа му доаѓа околу 400 денари месечно. Еве веќе месец дена го користам, нема никаков проблем. Каналите се стабилни, ептен ретко, еднаш на 2 недели ако се случи да нема телевизија 10-15 минути, други проблеми не сум имал. Друг фактор може да биде и интернетот, доколку не ти е стабилен и такви работи.

Како што кажа членот над мене, проблем може да биде тоа што имаш пристап само до еден уред во исто време со претплатата. Во смисла, плаќаш 41 евро и имаш 6 месеци една линија, истата можеш да ја гледаш на телефон (Android/iOS), на лаптоп, компјутер, TV-box, Smart TV.
Значи можеш да ја инсталираш услугата на безброј уреди, но само на еден може да се гледа во исто време. Ова е добро кога си на одмор и имаш интернет, без проблем си ги гледаш сите канали. :)

Најдобро побарај trial па истражи ја услугата за 24 часа, многу работи ќе ти станат појасни.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
52
Поени од реакции
17
Јас имам IPTV од бивша Зора што нудеше кабловска на времето а и сега нуди сателитски, дримбоксови итн. Лугето си се на место, претплатата е 2400 или 4800 за цела година и има околу 1000-че. Проблеми нема освен од моја страна, поради смрдливата оптика на Роби и Киш, која у последно време ептен се губи и тоа секојдневно. Брзо се заортачуваш па ке плакаш и помалце а ке ти дозволат и на два уреди да се приклучиш. Ти сам си ја купуваш апп смартиптв што кошташе мислам околу 5 банки ($). Мој другарски совет обрни се при ним, а не кај некој гореименовани квази кпд (казнено поправен дом) или ккк (кју клукс клан) па после да плачеш тука, како кочи, како нема канали а ти веке си искеширал!!! Поздравишта
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.393
Поени од реакции
21.946
Добро бе мајката нивна на обичен стрим ни хд ни ништо и пак ненормално сецка племето да им го ебам.
 

MackO

Away with you .. !
Член од
21 февруари 2007
Мислења
257
Поени од реакции
204
Некој да не има проблеми со packetloss во последниов период во Аеродром на оптика ??

Пукнав од мука последниве 2 недели, и се коа ќе им се јавам ме мотаат дека од нивна страна било све ок ќе го надгледувале 100 пати побарав техничка подршка да пратат АБЕР немаат а не беше вака све си беше ок до пред некое време ...

Чаре некое да не знае некој по упатен, пошо живци неам повеќе следен пут се јавувам и летаат мајки и шајки :uzi:
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
52
Поени од реакции
17
Навикни се и тоа е тоа. Џапај Даб или лексилиум за смирување
 
Член од
11 април 2018
Мислења
205
Поени од реакции
60
Поз

Сакам да почнам да користам иптв и да го сменам интер во оптички но на два тв еден смарт тв друг постар модел но со андроид бокс
Ке земам две иптв листи за да немам проблеми со сликата
Дали би добил добар прием на ваков начин
Сега момент имам кабелски интер 30/1 и без проблеми тестирам два канали хд на две разл листи на два уреди компј и смарт тв без сецкање работи
Некој совет дали андроид боксот (порачан ми е) ке ги задоволи барањата на стариот тв и дали морам да купам две иптв линии за да добијам добар прием на двата тв
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.357
Поени од реакции
3.132
1. За 2 тв 30 е ок, но ако смениш оптика 20/20 не знам дали нема да имаш проблеми...
2. Андроид боксот секако ќе е подобар од стариот тв, така да немаш гајле...во settings ќе го прилагодиш на резолуцијата на твојот тв.
3. Ако листата е со 1 конекција не можеш да ја гледаш на 2 тв истовремено...
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
9
Поени од реакции
0
Иако темава не е за тоа, на посочената тема за IPTV на кајгана има мн шум т.е. цело време се наддаваат за листи. Јас би се надоврзал тука на прашањата и ме интересира откако ќе закупиш IPTV како на најпрактичен начин тоа да го гледаш на ТВ. Дали се најдобри посебни боксови како спомнатите енигма/маг или андроид бокс (ми 3 на пр) и дали потоа на ваквите уреди ставаш апликации како Perfect player, VLC, Kodi, GSE и ги сетираш. Гледам тука има луѓе кои веќе користат вакви услуги, па може да споделат/споредат искуства.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.357
Поени од реакции
3.132
Јас гледам iptv на смарт тв со помош на smart iptv app, нормално со добра листа и е супер, интернетот ми е оптика, исто ко да гледам на кабелска...
Во врска со боксовите, јас имам инсталирано iptv extreme pro, кој според мене е најдобар iptv player, бидејќи кога пример гледам фудбал во позадина може да ми работи и deezer или некоја apk за радио... додека со другите плеери тоа не може...но со боксот пак е покомплицирано...уклучуваш нон стоп адаптер, мора да работиш со безжично глувче....додека на смарт тв ти е исто ко и на кабелска...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom