Телекабел интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
модем нормално дека даваат, можно е и да е комбиниран модем/рутер. ако не рутер сам ќе си купиш.
Даваат модем, мора некаде да влезе оптичкиот кабел некаде. Со него може да користип интернет преку ЛАН, за безжичен интернет ќе треба сам да си набавиш рутер. Не даваат како другите оператори комбиниран рутер/модем.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Една работа со Телекабел не ми е јасна. Како може оптичкиот да е 20 Mbps (download and upload) и да чини 600 ден месечно, додека обичниот е 30/1. Знам дека upload-ot е многу битен но зашто јас би платил 100 ден повеќе за помал download ? Барем да им беа израмнети или 30 и двата пакета или обичниот да беше 20/1
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Една работа со Телекабел не ми е јасна. Како може оптичкиот да е 20 Mbps (download and upload) и да чини 600 ден месечно, додека обичниот е 30/1. Знам дека upload-ot е многу битен но зашто јас би платил 100 ден повеќе за помал download ? Барем да им беа израмнети или 30 и двата пакета или обичниот да беше 20/1
Па имаш различни пакети за оптички интернет, тој од 600 денари е најевтиниот пакет. Инаку генерално не можете да ги споредувате кабелскиот и оптичкиот интернет, освен цената која е на страната на кабелскиот, се другото е на страната на оптичкиот: брзина, стабилност, итн...
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Па имаш различни пакети за оптички интернет, тој од 600 денари е најевтиниот пакет. Инаку генерално не можете да ги споредувате кабелскиот и оптичкиот интернет, освен цената која е на страната на кабелскиот, се другото е на страната на оптичкиот: брзина, стабилност, итн...
Подобар download има кабелскиот ако симнуваш торенти спореди ги и ќе видиш. И да споредувам за најефтиниот (и оптичкии најефтиниот кабелски) некако како свесно да не сакаат корисниците да го користат оптичкиот бидејќи најголем процентсеуште користат адсл (кабелски) логика немаама баш никаква ниту пак поголеми трошоци ќе имаат (дури смам и помали затоа што како што кажа е постабилен и помалку поплаки ќе имаат за интернетот) Заради ова и гледањето на лига на шампиони (арена тв канали) дефинитивно избројани ми се деновите на нивен корисник.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Подобар download има кабелскиот ако симнуваш торенти спореди ги и ќе видиш. И да споредувам за најефтиниот (и оптичкии најефтиниот кабелски) некако како свесно да не сакаат корисниците да го користат оптичкиот бидејќи најголем процентсеуште користат адсл (кабелски) логика немаама баш никаква ниту пак поголеми трошоци ќе имаат (дури смам и помали затоа што како што кажа е постабилен и помалку поплаки ќе имаат за интернетот) Заради ова и гледањето на лига на шампиони (арена тв канали) дефинитивно избројани ми се деновите на нивен корисник.
Само на хартија има подобра брзина за симнување и само најевтиниот пакет е поспор (20/20), наспроти кабелскиот (30/1), сите останати пакети за оптички интернет се побрзи. Друга работа оптичкиот нет можеш без ТВ, кабелскиот не можеш.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Само на хартија има подобра брзина за симнување и само најевтиниот пакет е поспор (20/20), наспроти кабелскиот (30/1), сите останати пакети за оптички интернет се побрзи. Друга работа оптичкиот нет можеш без ТВ, кабелскиот не можеш.
Да ќе повторам ме интересираат најефтините варијатни на интернет. Плус цената за кабловска тв без кабловски нет оди на 450 ден,сега плаќам 350. Ако го земам поскапиот оптички нет тоа се 1.000ден, за тв 450, домашен 150 тоа се 1.600ден и две претплати за моб (од друг оператор) по 750 ден мене така би ми искочило поскапо од мангента. Таму ќе добијам и 12.000 што можам со доплата уреди да купам тв или моб. Ќе имам многу повеќе хд канали плус арените. Затоа нема никогаш да ставам оптика на телекабел!!! Затоа што не ми се исплати. Зашто телекабел не сака повеќе корисници на оптичкииот нет понудувајќи поконкурентни цени?
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Да ќе повторам ме интересираат најефтините варијатни на интернет. Плус цената за кабловска тв без кабловски нет оди на 450 ден,сега плаќам 350. Ако го земам поскапиот оптички нет тоа се 1.000ден, за тв 450, домашен 150 тоа се 1.600ден и две претплати за моб (од друг оператор) по 750 ден мене така би ми искочило поскапо од мангента. Таму ќе добијам и 12.000 што можам со доплата уреди да купам тв или моб. Ќе имам многу повеќе хд канали плус арените. Затоа нема никогаш да ставам оптика на телекабел!!! Затоа што не ми се исплати. Зашто телекабел не сака повеќе корисници на оптичкииот нет понудувајќи поконкурентни цени?
Твој проблем друже што нема да ставиш оптички на Телекабел. Инаку оптичкиот интернет не е секаде достапен, зависи каде живееш, па и плус се плаќа за монтажа, ама добиваш далеку подобар интернет од кабелскиот. Ова ти го кажувам од искуство, ти како сакаш. Инаку во план е Телекбел да понуди и мобилни пакети па корисниците до добијатпакет од три или четири услуги во едно.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.884
Една работа со Телекабел не ми е јасна. Како може оптичкиот да е 20 Mbps (download and upload) и да чини 600 ден месечно, додека обичниот е 30/1. Знам дека upload-ot е многу битен но зашто јас би платил 100 ден повеќе за помал download ? Барем да им беа израмнети или 30 и двата пакета или обичниот да беше 20/1
Ако не дигаш нон стоп видеа или да играш некоја хардкор игра за која треба преголем аплоуд не гледам зошто ти треба, дури и кај игрите ти е битно да имаш што е можно пократко latency што ако не е добро структуирана мрежата нема да го имаш. Друга работа што обично грешат луѓето е крајниот уред, често плаќаат големи пакети, а имаат некој крш рутер.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.420
Ако не дигаш нон стоп видеа или да играш некоја хардкор игра за која треба преголем аплоуд не гледам зошто ти треба, дури и кај игрите ти е битно да имаш што е можно пократко latency што ако не е добро структуирана мрежата нема да го имаш. Друга работа што обично грешат луѓето е крајниот уред, често плаќаат големи пакети, а имаат некој крш рутер.
Малку е 1Mbps upload.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.884

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
На поголем дел од корисниците им е доволно, голем дел киснат само на социјални мрежи + youtube + по порталите.
Како и дае, во 2018та накај 2019та година оптика и хд канали треба да се минимум стандард. Во овој сегмент сме многу назад, спореди со цени и квалитет со една Бугарија и се ќе ви стане јасно.
 
Член од
5 октомври 2011
Мислења
13
Поени од реакции
5
Zdravo
Sakam da se priklucam na optika od telekabel.
Podnesov (usno vo naplaten punkt)baranje pred 20 dena.
Uste nemaat odgovor.(ke te kontaktira nasata ekipa)
Nekoj koj koristi optika od telekabel da spodeli iskustvo
-za kolku vreme mu instalirale
-koj modem/ruter
i kako se zadovolni

Blagodaram
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Zdravo
Sakam da se priklucam na optika od telekabel.
Podnesov (usno vo naplaten punkt)baranje pred 20 dena.
Uste nemaat odgovor.(ke te kontaktira nasata ekipa)
Nekoj koj koristi optika od telekabel da spodeli iskustvo
-za kolku vreme mu instalirale
-koj modem/ruter
i kako se zadovolni

Blagodaram
Биди малку поупорен. За да се приклучиш на оптика треба да има техничка можност за тоа. Моето искуство е позитивно, за 4 - 5 дена од барање до инсталација. Даваат обичен модем, ако сакаш рутер за безжичен интернет ќе треба да си набавиш сам. Интернетот генерално е брз и стабилен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom