Телекабел интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
11 април 2018
Мислења
204
Поени од реакции
60
Јас гледам iptv на смарт тв со помош на smart iptv app, нормално со добра листа и е супер, интернетот ми е оптика, исто ко да гледам на кабелска...
Во врска со боксовите, јас имам инсталирано iptv extreme pro, кој според мене е најдобар iptv player, бидејќи кога пример гледам фудбал во позадина може да ми работи и deezer или некоја apk за радио... додека со другите плеери тоа не може...но со боксот пак е покомплицирано...уклучуваш нон стоп адаптер, мора да работиш со безжично глувче....додека на смарт тв ти е исто ко и на кабелска...
Велиш дека користиш оптика за иптв без проблем треба да е подобра од каб интер иако е послаб 20/20 во споредба со кабел 30/1 вероватно ќе добијам постабилна врска
Кој тв користиш иптв екстрем јас сум на самсунг[DOUBLEPOST=1542810689][/DOUBLEPOST]
1. За 2 тв 30 е ок, но ако смениш оптика 20/20 не знам дали нема да имаш проблеми...
2. Андроид боксот секако ќе е подобар од стариот тв, така да немаш гајле...во settings ќе го прилагодиш на резолуцијата на твојот тв.
3. Ако листата е со 1 конекција не можеш да ја гледаш на 2 тв истовремено...
Скоро сите нудат листи за еден уред не за два
Велиш да не го менувам каб интер јас мислам ќе добијам исто добра врска за 2 тв
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.357
Поени од реакции
3.132
Велиш дека користиш оптика за иптв без проблем треба да е подобра од каб интер иако е послаб 20/20 во споредба со кабел 30/1 вероватно ќе добијам постабилна врска
Кој тв користиш иптв екстрем јас сум на самсунг
Ова со стабилноста можам да истестирам на 2 уреда, имам еден смарт тв и еден HD Ready кој не е смарт и затоа му приклучив бокс....а до сега не сум истовремено гледал на 2 тв...
Инаку имам LG smart tv си ја купив smart iptv app(околу 300 ден. ) има epg, листата која ја користам е супер, интернетот 20/ 20 е супер....
A iptv extreme можеш да ја инсталираш ако имаш андроид тв или бокс и од искуство...најдобра апликација...имаш epg, auto update на листа, и она најбитно за викенд гледаш фудбал кој сакаш натпревар а во позадина спортско радио..:D:D:D
 
Член од
11 април 2018
Мислења
204
Поени од реакции
60
Ова со стабилноста можам да истестирам на 2 уреда, имам еден смарт тв и еден HD Ready кој не е смарт и затоа му приклучив бокс....а до сега не сум истовремено гледал на 2 тв...
Инаку имам LG smart tv си ја купив smart iptv app(околу 300 ден. ) има epg, листата која ја користам е супер, интернетот 20/ 20 е супер....
A iptv extreme можеш да ја инсталираш ако имаш андроид тв или бокс и од искуство...најдобра апликација...имаш epg, auto update на листа, и она најбитно за викенд гледаш фудбал кој сакаш натпревар а во позадина спортско радио..:D:D:D
Да добро смарт иптв е ок сите ја користат
Не знам мислиш дека нема да имам проб за две линии со оптички телекаб ти велам сега тест со кабл инт добро тера на два истоврем
Листа од кој купуваш сега разгледувам некои опции има доста понуди добри и макед кои нудатдобри листи
Совет некој добар и мислење
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.357
Поени од реакции
3.132
Да добро смарт иптв е ок сите ја користат
Не знам мислиш дека нема да имам проб за две линии со оптички телекаб ти велам сега тест со кабл инт добро тера на два истоврем
Листа од кој купуваш сега разгледувам некои опции има доста понуди добри и макед кои нудатдобри листи
Совет некој добар и мислење
За да гледаш канали во FHD (1920 /1080) резолуција потребно ти е минимум 15 mbps
...а за 720 HD,ок може без проблем да гледаш на 2 уреда...

За листи не знам, другар. Од она што сум користел:bitkananeretvi и twobrotherss. се најдобри.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
колку што сум видел јас од разни иптв листи, за фулл хд околу 8-10мбита оди протокот, не се многу захтевни. и со 20мегабита може два канали во исто време да гледаш. Само сите што нудат иптв нудат по една конекција, така да два канали во исто време може да блокира на вториот уред.
 
Член од
8 ноември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
296
Да добро смарт иптв е ок сите ја користат
Не знам мислиш дека нема да имам проб за две линии со оптички телекаб ти велам сега тест со кабл инт добро тера на два истоврем
Листа од кој купуваш сега разгледувам некои опции има доста понуди добри и макед кои нудатдобри листи
Совет некој добар и мислење
https://bestbuyiptv.com/

Ја користам скоро месец дена, презадоволен сум. Можеш да добиеш пробна листа на 2 дена.
 
Член од
11 април 2018
Мислења
204
Поени од реакции
60
Поздрав до сите кои го користаат форумот

Секој што користи иптв и купува регуларни листи нека напиши од каде купува,искуство,позитивни и негативни работи и сл

Мислам дека ќе биде од корист за сите нови корисници на иптв кои имаат доста сомнеж во овој тип на тв меѓу кои сум и јас и незнаат од каде да купат добри листи
 
Член од
11 април 2018
Мислења
204
Поени од реакции
60
Поздрав до сите кои го користаат форумот

Секој што користи иптв и купува регуларни листи нека напиши од каде купува,искуство,позитивни и негативни работи и сл

Мислам дека ќе биде од корист за сите нови корисници на иптв кои имаат доста сомнеж во овој тип на тв меѓу кои сум и јас и незнаат од каде да купат добри листи
 
Член од
11 април 2018
Мислења
204
Поени од реакции
60
Поздрав до сите кои го користаат форумот

Секој што користи иптв и купува регуларни листи нека напиши од каде купува,искуство,позитивни и негативни работи и сл

Мислам дека ќе биде од корист за сите нови корисници на иптв кои имаат доста сомнеж во овој тип на тв меѓу кои сум и јас и незнаат од каде да купат добри листи
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Поздрав до сите кои го користаат форумот

Секој што користи иптв и купува регуларни листи нека напиши од каде купува,искуство,позитивни и негативни работи и сл

Мислам дека ќе биде од корист за сите нови корисници на иптв кои имаат доста сомнеж во овој тип на тв меѓу кои сум и јас и незнаат од каде да купат добри листи
какви листе бре, си има тамо тема за иптв
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
Дали сеуште фиксната телефонија оди само на кабловските модеми или може и на тие со оптика?
 
Член од
5 октомври 2011
Мислења
13
Поени од реакции
5
Zdravo
Telekabel optica 20/20,od brzina i stabilnost zadovolen.
Problem so DDNS,nemozat da go reshat ni u telekabel,bar uste ne.
Uredot e AF511-TV,imaat i model AF510 ili 501.
Ako ima nekoj so takov ured da testira DDNS.
Nema potreba da setuva,ednostavno dali moze da dojde do Add DDNS
Application-DDNS-Enable ddns-Add

Blagodaram
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
437
Поени од реакции
96
Здраво другари имам проблем со интернетот на телекабел премногу ми е спор. Го рестартирав модемот, го рестартирав рутерот, forget на мрежа на телефон/таблет. Да напоменам гледам доста онлајн филмови.
Резултати на speedtest
таблет
ping 9ms
download 21.4
upload 0.07
Телефон
ping 13
download 25.2
upload 0.00 и пишува да се провере интернет конекцијата
Што може да биде проблемот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom