Теист/Атеист

Теист/Атеист?

  • Теист

    Гласови: 26 44,8%
  • Атеист

    Гласови: 32 55,2%

  • Вкупно гласачи
    58

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Фала за предупредувањето и можните сценарија кои можат да ми се случат ако продолжам да ги изнесувам моите мислења на форумот и ако тие не ги прилагодам и усогласам со мислењата на другите. Чамче муабет си напраил за религиите а не си ги запознал истите. Вера или религија не преставува правење адети како што ги правеле дедовците наши или да си имаш дома икона и вапцаш јајца за великден туку е прифаќања на верата и нејзините учења. Дали за некој кој е таков (на пример христијанин) постојат повеќе божества, дали во неговиот верски свет има место за Алах, Кришна, Тор, Зевс, Маниту, Аштатра... Тие за него НЕ ПОСТОЈАТ. А ако во умот и срцето на некој верник не постои друг бог како можеш да го натераш да прифати да има друга вера? или верник на непостоечки Бог? како демократа и како човек може да се кажи дека секој има слобода да верува во што сака но како верник (вистински) не може да се прифати дека има друг - туѓ бог.

Инаку темата и не беше нешто наменета да подлабоко се расправа ниту имаше конкретен правец кон што да се движи едноставно беше анкета и “Ај лево атеисти а десно теисти па да се измериме“, така да моите бистри, умни, продуховени текстови кои одаваат човек со големи познавања и богат речник само ја оплеменија ова дискусија.

Е да .... кога сме кај гласањето... зошто нема опција ВОЗДРЖАН ?
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Е да .... кога сме кај гласањето... зошто нема опција ВОЗДРЖАН ?
можда сум офтопик али лет3...чисто информативно...
во јајцево колку влакна имат? :vozbud:
 

Lucifer

Devil in a females body
Член од
7 мај 2006
Мислења
300
Поени од реакции
1
Фала за предупредувањето и можните сценарија кои можат да ми се случат ако продолжам да ги изнесувам моите мислења на форумот и ако тие не ги прилагодам и усогласам со мислењата на другите. Чамче муабет си напраил за религиите а не си ги запознал истите. Вера или религија не преставува правење адети како што ги правеле дедовците наши или да си имаш дома икона и вапцаш јајца за великден туку е прифаќања на верата и нејзините учења. Дали за некој кој е таков (на пример христијанин) постојат повеќе божества, дали во неговиот верски свет има место за Алах, Кришна, Тор, Зевс, Маниту, Аштатра... Тие за него НЕ ПОСТОЈАТ. А ако во умот и срцето на некој верник не постои друг бог како можеш да го натераш да прифати да има друга вера? или верник на непостоечки Бог? како демократа и како човек може да се кажи дека секој има слобода да верува во што сака но како верник (вистински) не може да се прифати дека има друг - туѓ бог.

Инаку темата и не беше нешто наменета да подлабоко се расправа ниту имаше конкретен правец кон што да се движи едноставно беше анкета и “Ај лево атеисти а десно теисти па да се измериме“, така да моите бистри, умни, продуховени текстови кои одаваат човек со големи познавања и богат речник само ја оплеменија ова дискусија.

Е да .... кога сме кај гласањето... зошто нема опција ВОЗДРЖАН ?
....што е сеа работава? што пробуваш да направиш?
ај кажи ми според тебе како христијанин колку вида на вероисповест има? ако ми кжаеш два алал да ти е, ако ми кажеш ____(рандом бројка)ПАК алал да ти е....
П.С. Нема опција воздржан, зашто тој што е воздржан, нема да кликна нешто од двете, туку ќе се воздржи как ЈАС!...јас сум воздржана пример....немам гласано...е ај сеа!!!:drk:
(боже пази...ум не ти иде....)
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
- Атеа=невидлив
- атеист=поединец кој не верува во Божјото постоење;
- теист=поединец кон верува во Бога, но на рационалан основа, преку искуствени истражувања кои му ја покажуваат целата слава Божја; теистите во принцип, не се верници и не практикуваат верско учење;
- верник=поединец кој поверувал во Божјото постење и кој верува на „невидено„ и кој го практикува учењето Божјо.
Одлично Мики, значи јас сум таму. А пак некако не ми се става на теист... :raz:
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
325
Поени од реакции
11
Normalno deka veruvam vo Gospod ne sum Ateist,toa se lugje koi povekje se orientiraat na naucnoto dokazuvanje za nastanokot na covekot.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
....што е сеа работава? што пробуваш да направиш?
ај кажи ми според тебе како христијанин колку вида на вероисповест има? ако ми кжаеш два алал да ти е, ако ми кажеш ____(рандом бројка)ПАК алал да ти е....
П.С. Нема опција воздржан, зашто тој што е воздржан, нема да кликна нешто од двете, туку ќе се воздржи как ЈАС!...јас сум воздржана пример....немам гласано...е ај сеа!!!:drk:
(боже пази...ум не ти иде....)
Воздржан е да се види бројка на воздржани пошто на анкета можат да гласаат 50 за 34 против и 400 да се воздржани што би дало слика дека поинаку стојат работите отколку само да се гледа колку мислат дека се теисти а колку Атеисти, а она првото да дам бројка, тоа ќе си прашаш некој христијанин, јас не сум.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Воздржан е да се види бројка на воздржани пошто на анкета можат да гласаат 50 за 34 против и 400 да се воздржани што би дало слика дека поинаку стојат работите отколку само да се гледа колку мислат дека се теисти а колку Атеисти, а она првото да дам бројка, тоа ќе си прашаш некој христијанин, јас не сум.
Лет ко прво многу ми е криво што погрешно си го интерпретирал делот во мојот пост со совет за некои детали во однос на однесување и некои етички норми на форумов кои ги кажувам од искуство.


Ко второ, извини ама изборот не само во анкетава туку и во реалниот свет е бинарна, тоа значи или веруваш или не веруваш, аналогно на еве да речеме светлина, или ја има или ја нема, нема трето.
А ако нејќеш да ја произнесеш твојата позиција едноставно нема да гласаш, нема потерба од воздржан бидејќи таква опција не ни кажува ништо, и нема вредност, бидејќи тука се гледа само тие се изјаснуваат официјално. Освен тоа не ја зваќај сериозно темава бидејќи никогаш нема да ја има валидноста како реална масовна анкета, едноставно поради фактот што релативно малку луѓе се на форумов од кои уште помалку ја виделе темава, па дури и тие што ја виделе, дури и да има опција воздржан воопшто нема да гласаат, така да имај ги овие работи на памет пред да навлегуваш во непотребни дискусии.
И да Темава уште од старт се гледа дека е чисто само за пребројување и дека нема никаква длабина и не мора да има длабина бидејќи има еден куп други тему кои се за такви длабински дискусии.
Мора одвреме на време и да има ваква тема за да се разбие монотонијата од теми со длабоки дискусии и подолги постови.
Ако не ти се допаѓаат вакви тему едноставно не пишувај на нив, бидејќи неможеш на група народ кој се собрал да игра футбал ти да им се мешаш и да ги тераш да играат кошаркам со такво однесување можеш само да добиеш растурање на играта и воопшто да нема игра, односно да ја уништиш темата која ќе биде затворена поради тебе.
 
Член од
29 јули 2008
Мислења
91
Поени од реакции
3
Не прифаќам постоење на СИНДРОМ бог според критериумите на безвезалните религија и тоа ме прави АТЕИСТ од друга страна имама своја дефиниција за тој синдром и тоа ме прави ТЕИСТ - и сега ?????????
ПОМОШШШ!!!!
 

Lucifer

Devil in a females body
Член од
7 мај 2006
Мислења
300
Поени од реакции
1
Не прифаќам постоење на СИНДРОМ бог според критериумите на безвезалните религија и тоа ме прави АТЕИСТ од друга страна имама своја дефиниција за тој синдром и тоа ме прави ТЕИСТ - и сега ?????????
ПОМОШШШ!!!!
“Бог“ не е синдром, “Бог“ е поим или неколку други работи! Ако е дозволено од креаторот на темава и модераторот и доколку не ти е намерата да изиграваш смартипенц, би те советувала да се искажеш, па можеби некој ќе ти помогне да го најдеш своето јато....
Едит: лет3, ја користам оваа прилика(да не тупам во уште еден пост) да ти порачам да ми останеш со здравје, да си ги средиш фајловите во тиквата, па после ако имаш желба може и ќе се разбериме....би ти реплицирала ствари од типот, што си ти по вероисповест и ќе ти се извинев за тоа што те нареков христијанин ама ете, даде пример со една од божјите заповеди...ама нема зашто се обидов неколкупати, не даде плод....:smir:
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.345
Поени од реакции
7.469
Јас НЕверник :ne:
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Темата е глупа за сите пари..или си теист или си атеист..и толку....која тешка дискусија очекувате да се покрене околу тоа..слична е на темата колку пати си јадел денес..два или три пати...пфф..ај ..забава за војску на фронту..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom