Тарот... лага или вистина?

Член од
21 јуни 2021
Мислења
3
Поени од реакции
3
Јас лично се занимавам со читање на тарот и не би можела истото да го правам ако во нив не верувам.
Со енергијата која што им се пренесува, картите се редат и почнува да се раскажува приказната која што е испреплетена со елементи од минатото, сегашноста и иднината.
Секако, се од горе наведеното зависи од начинот кој што ќе се одбере, иако сите е препорачливо да имаат свој сопствен начин на редење и толкување, јас кога сум посериозна, го користам келтичкиот крст.
Еден од поинтересените и покомплицираните начини за читање тарот.:pipi:

Сепак, комплетно поклопување на настаните и картите не може да постои.Но јас на тоа гледам како на можност и од друг агол да ја изанализирам ситуацијата и не да очекувам да ми се случат сите „лоши“ претскажувања, туку, ако може да се нарече така, да бидам делумно повнимателна.

Патем, интересна страна.
Уште поинтересно читање добив.:smir:
Дали ке сакаш да ми гледаш?
Автоматски споено мислење:

Мене ми гледаше мајка на моја другарка. Си замислив едноставна желба, општо за животот. Жената почна да ме опишува како карактер и ми ги опишуваше работите точно како што се. Ми кажа работи што стварно ме зачудија. Во тоа време имав некои планови за одење надвор од државата и ми го кажа тоа и ми рече дека нема да одам заради болест на некој близок. Тетка ми се разболе и заради тоа не заминав.
Може ова беше случајно ама признавам дека малку ме стресе...
Дали.ке може контакт од жената?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.540
Поени од реакции
34.703
Дали ке сакаш да ми гледаш?
...коментар напишан во 2008 год, сега во 2023 ја прашуваш дали ,,може да ти гледа,,? доволно е да ги земаш работите во сооствени раце и да почнеш сама да ги решаваш со приоритет, ниедна карта нема да ти го покаже патот!
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
...коментар напишан во 2008 год, сега во 2023 ја прашуваш дали ,,може да ти гледа,,? доволно е да ги земаш работите во сооствени раце и да почнеш сама да ги решаваш со приоритет, ниедна карта нема да ти го покаже патот!
бијонс, ти гледаш на карти или на кафе гледаш?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.668
1688811868227.png

"While Hermes still walked the earth with men, he entrusted to his chosen successors the sacred Book of Thoth. This work contained the secret processes by which the regeneration of humanity was to be accomplished and also served as the key to his other writings.
Nothing definite is known concerning the contents of the Book of Thoth other than that its pages were covered with strange hieroglyphic figures and symbols, which gave to those acquainted with their use unlimited power over the spirits of the air and the subterranean divinities. When certain areas of the brain are stimulated by the secret processes of the Mysteries, the consciousness of man is extended and he is permitted to behold the Immortals and enter into the presence of the superior gods. The Book of Thoth described the method whereby this stimulation was accomplished. In truth, therefore, it was the "Key to Immortality."

The book is still in existence and continues to lead the disciples of this age into the presence of the Immortals. No other information can be given to the world concerning it now, but the apostolic succession from the first hierophant initiated by Hermes himself remains unbroken to this day, and those who are peculiarly fitted to serve the Immortals may discover this priceless document if they will search sincerely and tirelessly for it.

It has been asserted that the Book of Thoth is, in reality, the mysterious Tarot of the Bohemians--a strange emblematic book of seventy-eight leaves which has been in possession of the gypsies since the time when they were driven from their ancient temple, the Serapeum. (According to the Secret Histories the gypsies were originally Egyptian priests.)

There are now in the world several secret schools privileged to initiate candidates into the Mysteries, but in nearly every instance they lighted their altar fires from the flaming torch of Herm. Hermes in his Book of Thoth revealed to all mankind the "One Way," and for ages the wise of every nation and every faith have reached immortality by the "Way" established by Hermes in the midst of the darkness for the redemption of humankind."

- Secret Teachings of All Ages, Manly P. Hall

 

Kajgana Shop

На врв Bottom