Тарот... лага или вистина?

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
  • Секој човек и секоја жена имаат пат, кој зависи делумно од личноста, а делумно од околината, која е природна и неминовна за секој.Секој, кој е истиснат од својот пат, или поради неразбирање на самиот себе, или поради противење од околината, доаѓа во судир со поредокот на Универзумот и поради тоа страда.
  • Човекот, чија свесна волја е во судир со неговата Вистинска Волја залудно троши сила.Тој не може да се надева дека успешно ќе влијае на својата околина.
  • Човек, кој ја извршува својата Вистинска Волја е потпомогнат од инерцијата на Универзумот.

Дали на оваа Вистинска Волја мислеше?
Да, Вистинската Волја е суштината - динамичкиот аспект на битието и таа е дел од Божјата - универзалната, космичка....наречи ја како сакаш - Суштина. Оној што своите свесни намери или желби ги усогласува со својата предодреденост, може да се каже дека делува магиски.
Каква врска има ова со тарот? Таротот е симболичен приказ на универзумот и секоја карта има симбол што означува одредена карактеристика од манифестирањето на универзумот.
Нешто кое многу малку луѓе го знаат за таротот е дека секоја карта има свое место и улога во симболиката присутна во крстот на розенкројцерите:
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Познава ли некој онлајн страница на тарот и колку погодува ?
 

Lil Lamb

Сакам да се родам одново.
Член од
7 април 2014
Мислења
258
Поени од реакции
282
Лага дефинитивно. Али во некои случаеви можно е тој што се бави со тоа да е у тандем со демоните, па они му помагаат. Во секој случај, Господ вели дека е тоа погрешно тие што го прават, а и тие што сакаат да си ја дознаат иднината. Грев е.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Лага дефинитивно. Али во некои случаеви можно е тој што се бави со тоа да е у тандем со демоните, па они му помагаат. Во секој случај, Господ вели дека е тоа погрешно тие што го прават, а и тие што сакаат да си ја дознаат иднината. Грев е.
Господ вели дека прељуба и убиство се гревови ,а ти идеш на избори и ги гласаш баш таквите зашто твоите ќе летаат од работа ако не гласате и доста го мешате господ у секоја тема остајте го на раат ,има он други работи .
 

Lil Lamb

Сакам да се родам одново.
Член од
7 април 2014
Мислења
258
Поени од реакции
282
Господ вели дека прељуба и убиство се гревови ,а ти идеш на избори и ги гласаш баш таквите зашто твоите ќе летаат од работа ако не гласате и доста го мешате господ у секоја тема остајте го на раат ,има он други работи .
  1. ДЕЧКО ИЛИ ДЕВОЈКО, што и да си Петре или Петранке... :)
  2. Немаш право ти на мене на овој начин да ми се обраќаш.
  3. Зошто? - Затоа што не си во право и не ме познаваш! :)
На изборите до сега само два пати сум гласала и никогаш повеќе :) Еднашка под сите три што требаше да ги заокружам, пишав Каролина Гочева и неа си ја заокружив. А оваа година направив нешто, што дури на Вести го кажаа тоа. И ти мене ќе ми спомнуваш што не е во ред, а што е. Ти се молам, какво е тоа однесување, имал он други работи? Што зборуваш ти... :facepalm: Господ вели дека е добро да биде спомнуван кога и да ти текне на него, во истиот момент дозволено ти е да го спомнеш. Он е голем, он е семоќен... Која ви е потребата да ме цитирате не знам и да ме напаѓате со глупостиве, јас никого не цитирам, си го кажувам само моето мислење за она како што мислам и дека треба да биде и за она што сум го прочитала во светите книги. Ако ти тоа го правиш за твоите родители, не мора да значи дека се сите исти лижогзачи како тебе. И идеш секоја година, партиски се определуваш, имаш партиска книшка... Не се сите ТИ, сфаќаш...
Не знам дали постои овде таква опција да не ме цитираат никад повеќе, а сепак да си пишувам само.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
  1. ДЕЧКО ИЛИ ДЕВОЈКО, што и да си Петре или Петранке... :)
  2. Немаш право ти на мене на овој начин да ми се обраќаш.
  3. Зошто? - Затоа што не си во право и не ме познаваш! :)
На изборите до сега само два пати сум гласала и никогаш повеќе :) Еднашка под сите три што требаше да ги заокружам, пишав Каролина Гочева и неа си ја заокружив. А оваа година направив нешто, што дури на Вести го кажаа тоа. И ти мене ќе ми спомнуваш што не е во ред, а што е. Ти се молам, какво е тоа однесување, имал он други работи? Што зборуваш ти... :facepalm: Господ вели дека е добро да биде спомнуван кога и да ти текне на него, во истиот момент дозволено ти е да го спомнеш. Он е голем, он е семоќен... Која ви е потребата да ме цитирате не знам и да ме напаѓате со глупостиве, јас никого не цитирам, си го кажувам само моето мислење за она како што мислам и дека треба да биде и за она што сум го прочитала во светите книги. Ако ти тоа го правиш за твоите родители, не мора да значи дека се сите исти лижогзачи како тебе. И идеш секоја година, партиски се определуваш, имаш партиска книшка... Не се сите ТИ, сфаќаш...
Не знам дали постои овде таква опција да не ме цитираат никад повеќе, а сепак да си пишувам само.
1.Дечко
2.Имам право кога одиш оф топик и пишуваш за господ ,а не за тарот (темата е наменета за тарот ,не за тоа што кажал господ)
3.Инаку ова е форум немора да те познавам за да те цитирам.
Инаку одговорот беше саркастичен затоа што отиде оф топик, за тоа се добиваат казнени . :)
 

Lil Lamb

Сакам да се родам одново.
Член од
7 април 2014
Мислења
258
Поени од реакции
282
1.Дечко
2.Имам право кога одиш оф топик и пишуваш за господ ,а не за тарот (темата е наменета за тарот ,не за тоа што кажал господ)
3.Инаку ова е форум немора да те познавам за да те цитирам.
Инаку одговорот беше саркастичен затоа што отиде оф топик, за тоа се добиваат казнени . :)
Да, али она шо го пишав беше поврзано со тарот Дечко.
Форум е, да ме цитираш си у право. Но не и да ми кудиш и судиш и да ги спомнуваш моите родители. :)
И поголема казна од онаа Господовата нема. Казнени се добивало :icon_lol::pos:
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Да, али она шо го пишав беше поврзано со тарот Дечко.
Форум е, да ме цитираш си у право. Но не и да ми кудиш и судиш и да ги спомнуваш моите родители. :)
И поголема казна од онаа Господовата нема. Казнени се добивало :icon_lol::pos:
Тоа беше шала да не го мешаш господ , и ти пак господови казни спомнуваш :D .
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Sekako deka ne e laga Tarot. Vprochem ,zoshto bi nekoj vlozhil tolku trud za da napravi takva slozhena struktura koja sepak e za dobroto na choveshtvoto? Tarot si e posebna nauka i ne mnogumina se bavat so istata. Plus samite karti kako karti imaat mnogu znachenje, vsuhnost samata vistina e prenesena preku kartite zatoa shto vistinata bi bilo losho ako bi doshla vo racete na onie na koi ne treba da dojde, a toa vekje se gleda na videlina odamna vo vekovive.
 
Член од
22 јуни 2014
Мислења
70
Поени од реакции
46
пред недела ипол ми гледаа на тарот карти и се изнасмеав тогаш дека сето тоа е само лага бидејќи не верувам во такви работи но сега почнаа настан по настан да се случуваат од тоа што ми го кажа женатаo_O (бев на гости кај неа а не ни очекував дека има некои такви карти кај нае ,а таа ги извади и кажуваше некои работи па влечев некои карти итн итн):cautious:-па може и така и се погодило,па шо знам :tapp:
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Таротот не е наменет за некој да ти гата или гледа, исто како што и гравот не е наменет за гатање и покрај тоа што постојат луѓе што гледаат на гравчиња.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Дали некој познава човек што гледа на тарот карти во мк ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom