Таен договор за Македонска асимилација

PowerUp

Реалист
Член од
21 септември 2009
Мислења
311
Поени од реакции
5
И ако толку ја сакате Македонија,земете помагајте ја финансиски и лобирајте за неа безрезервно
Не станува збор за тоа дали ја сакаме или не. Станува збор за нормални соседски односи. Не може да ни серете на главата а да очекувате безрезервна поддршка.


Toчно...повеќето имаат потекло од Егејска Македонија,ама на блгарчетата не им стиска да пискаат по Грција,ами пискаат по Македонија.

А,Македонија е за нив,одамна затворена страница,кауза пердута,завршено поглавје...во денешна Македонија нема за нив ниту место,ниту топлина,ниту гостоприемство.

Се додека не го променат односот и политиката кон нас ќе се омразени во Македонија till the end of time.
Сабота дури Божо го рече - имаме договор со Грција од 1962 година (ако сум запамтил), кој ги регулира овие прашања.

Сепак - договорот беше таен само за вас, но со помош на нашите весници веќе јавен и за вас. Затуj договорот е договор - да има корист и двете страни. Но, без договор - голем минус за вас, ама ваша работа ....

Оваа кауза пердута гледам ја употребувааш на секое 5-то место. Гледа се дека и самиот ти не веруваш. Но нели е демократија - пишувај си што сакаш. Till the end of the time ... Па да - тоа за еден вид политика (истакнат претставник на која сте вие) веќе и дојде времето за крај ....:toe:
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Баш ме интересира каков договор сте потпишале се Грците...Да го видам ако може.
 
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.231
Поени од реакции
307
Се што прават е против нас, нема никаква дилема, а да не зборам пак за понудениот "договор".

Само татарски лигуш може да прави од црното бело. Нормални соседски односи ќе има ако не признаат како народ. Се друго е лага.
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Не станува збор за тоа дали ја сакаме или не. Станува збор за нормални соседски односи. Не може да ни серете на главата а да очекувате безрезервна поддршка.

Нормално добрососедски односи ке има кога на Македонија ке погледнете како што гледате и на Романија,Грција и пр.
Т.е. како што веќе ви нагласи Стефус.

Се додека не го смените тој тоналитет и однос кон нас и ние ке се држиме исто.

Запомнете дека ова нашето е реакција на вашите бесмислени потези.

А,никој не ви ни побарал поддршка,посебно од вас-не!!!


И нема што вие да ни диктирате како да се држиме со вас во сопствената ни држава.

Тоа сакав да кажам.
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
Pa gi tolerirate bugarite vo site polinja,duri i na forumov,e sega asimilacija asimilacija,e ke ve asimilirat,a vo edno Makedonija ima da ima mnogu problemi vo idnina so Bugarija.. posle Grckiot problem ke se aktivira i bugarskiot problem
 

@Lbaneso

Лаеш НЕ касаш !
Член од
19 ноември 2009
Мислења
2.425
Поени од реакции
798
Pa gi tolerirate bugarite vo site polinja,duri i na forumov,e sega asimilacija asimilacija,e ke ve asimilirat,a vo edno Makedonija ima da ima mnogu problemi vo idnina so Bugarija.. posle Grckiot problem ke se aktivira i bugarskiot problem
Имаш подршка од мене БРАТ :smir:
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Ако има таков договор ке се подпише некаде во Септември мислам.... когато ке има посета на премиера на БГ во РМ, а дотогава мора да се види што ке пише во договора...:toe:
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Ако има таков договор ке се подпише некаде во Септември мислам.... когато ке има посета на премиера на БГ во РМ, а дотогава мора да се види што ке пише во договора...:toe:
Татар, да знаеш уцени не проѓаат. Само ќе има контра ефект.
 

@Lbaneso

Лаеш НЕ касаш !
Член од
19 ноември 2009
Мислења
2.425
Поени од реакции
798
oooo ТАТАРЕ со тебе ли ке градиме добрососедски односи кога не нарекувааш "примитивци" :tapp:
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Ke se podpishe dogovor edinstveno ako ednata strana ne e omalovazuvana i obvrzuvana kon drugata...dogovorot od 1999 godina e bash takov primer,ne znam kaj mu bea ocite na Ljubcho,sigurno bil vo izdrogirana sostojba koga go potpishuval,ama da padne vo pravilnite race,toj dogovor treba da e neodlozno revidiran,zatoa sto ja pritiska Makedonija i ja tera kon odredeni otstapki!
 

PowerUp

Реалист
Член од
21 септември 2009
Мислења
311
Поени од реакции
5
Ајде пак почнавте старата песна. Јас си го објаснуваам со тоа дека не ви обраќаме доволно внимание. Ако не пишувате за Б'лгарија, никој од наште не се сеќава за Каjгана. По посетата на Бојко во Србија, некој мај се уплаши да не останете на втор план. Не грижете се - секогаш Македонија ќе биде во срцето ни, нема да ве заборавиме. Договор ќе има, бидејќи нема друг начин. А времето многу напредна, народот зеде да се мачи од ништетата. Потребни са активности. Сигурен сум дека договорот ќе биде доволно разговаран пред да биде потпишан и ти Дамјанчо и да тресеш портокалови - се таа. Та сакав да каже дека ТАЕН - нема да е ТАЕН договорот.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Какви односи ќе имаш со сите соседи такви и со Македонците ни тронка поразлични. :toe: Еквидистанциа се вика тоа.
 

Joakim

Skopjanecot
Член од
17 јули 2008
Мислења
534
Поени од реакции
71
Бугарите доаѓаат да го прочистиме договорот

- ... Македонија е подготвена да го потпише договорот за добрососедство со Бугарија што официјална Софија пред неколку месеци и го понуди како услов за поддршка при приемот во Европската унија, само ако источниот сосед направи одредени отстапки, дознава „Време“ од владини извори.

- ..стручни тимови од двете министерства треба да ги „испеглаат“ неколкуте точки од договорот кои за Македонија се неприфатливи, а на што Бугарија инсистира, кои се однесуваат на говорот на омраза во македонските медиуми, како и на третманот на малцинствата во двете земји.

-.....Останатите спорни делови од нацрт-договорот, кој македонските власти го признаа и го обелоденија неодамна, како што е барањето двете земји заеднички да прославуваат историски настани, каков што е националниот празник Илинден, или, пак, промената на учебниците по историја, каде што Бугарија е претставена како окупатор кој бил на страната на фашистите, најверојатно, нема да се најдат во завршната верзија. Македонските власти ставиле до знаење дека не се подготвени да прифатат таков „непристоен“ предлог.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=2007&ArticleID=139568
 

Kajgana Shop

На врв Bottom