Таен договор за Македонска асимилација

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
ПАДОБРАНЦИИИИИИИИИИИИИИИИИИИ.....................
 

da_be_man

Entropy
Член од
17 октомври 2005
Мислења
628
Поени од реакции
126
Едно треба да разберите сите вие кои ја населувате Пиринска Македонија и кои се сметате за бугари од Македонија.

Во денешна слободна Македонија жителите кои се идентификоваат со Македонци не знаат ништо друто за себе освен дека се Македонци.

Ако имало и сеуште има црни овци во оваа наша слободна Македонија дека се нешто друго тогаш тие останале со мозокот во 19тиот век кога црквата го даваше националното чуство.

Твоето гледање по ништо не се разликува од 19тиот век. Значи дека не си го фатила времето и денешницата.

Денеска еволуцијата на индивидуалното сваќање и акцептирање на самото оди и преку искажување и почитување на својата идентификација и определба.

Ако патуваш низ свет последниве десет години ќе приметиш дека се повеќе луѓе си ги спооменуваат корените...и тоа го имам приметено во Америка каде доста луѓе знаат што се по потекло...исто и Австралијанците кажуваат дека се ирци или енглези.

Бугарите и Македонците не се едно исто.
 
S

smart ass

Гостин
Востание се крева не само во Македониjа, туку и во Родопите, Тракиjа, Странџа на Црно море. Затоа се вика Илинденско-преображенско. Гоце Делчев ги инспектира реоните во Одринско. Значаен дел од воjводите се бугарски офицери, доброволно доjдени. За оружието нема потреба да коментирам, се гледа дека башка dumb ass си ми ти.
Какви бугарски Официри бре...ако питу гули е Бугар...

Тие твои "бугарски официри" се всушност македонци...ако тоа црпката ти работи би требало да Разбереш дека МАКЕДОНЦИТЕ имале литературни и Револуционерни друштва од Москва ДО Софија...во софија биле бидејќи било потешко да дејствуваат во Македонија...ццц

После поразот Бугариjа им нуди засолништво на водачите на востаничкиот штаб, на десетки иљади бегалци. Така да двете земjи мора заедно да го слават овоj настан бидеjќи така се одвила историjата.
Педери...продавајте такви прикаски на мали деца....после Поразот на илинденци турски аскер од 150 000 Војска Ја ПУСТОШИ МАКЕДОНИЈА,пали села,убива...кај сте биле да реагирате:tapp::tapp:...

Не ми продавај ефтини финти....пу пу..бог да чува како роботи сте...

Еј за време на НАТО бомбардирањето ние примивме 400000 Косовари....дали треба тоа заеднички да го славиме со Косово??


бидеjќи така се одвила историjата.
Чија???

Вие немате ОСНОВ....само не сте загрозени како грците...знаеш дека ако падне Митот за античка Македонија во Грција таа ќе еродира како Нација...ќе дојде до Ентропија..затоа они толку вријат...ама вие МИРНИ и речите фала за писмо јазик и вера(тоа е гратис од нас)..

ПАДОБРАНЦИИИИИИИИИИИИИИИИИИИ.....................
Може ли за слава санстефанска бугарија наша втора оклопна да си маршира низ софија...со Македонски ознаки...ова така испаѓа.. а уствари русите ја нацртале таа мапа за да имаат сателит на балканот...

они имаат една мајка .. ама татковците не си ги знаат ... затоа се збунети :tv:
Држи вода!!!

Ова....дури и во ПРАКСА Е ДОКАЖАНО преку трансверот на чрвените..

No conspiracy here beep:wink:
 
M

marsovka

Гостин
http://en.wikipedia.org/wiki/Provinces_of_Bulgaria
Овде што видов провинцијата ќустендил и провинцијата благоевград имаат се вкупно 500 000 жители а според ова
http://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Bulgaria
кажува дека според цензусот 2001 има 5 000 македонци

Ко то тамо лаже?

Chinese people (Bulgarian: китајци, kitaytsi; see Cathay) in Bulgaria (simplified Chinese: 保加利亚; traditional Chinese: 保加利亞; pinyin: Bǎojiālìyà) form a small part of the Overseas Chinese community. According to estimates by members of the community, the Chinese in Bulgaria number around 5,000,[1] although Bulgarian researchers put the figure at around 10,000[2] and the boldest estimates claim up to 100,000.[1]
http://en.wikipedia.org/wiki/Chinese_people_in_Bulgaria
вака испаѓа дека кинези има више :aaaaaa:
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
http://en.wikipedia.org/wiki/Provinces_of_Bulgaria
Овде што видов провинцијата ќустендил и провинцијата благоевград имаат се вкупно 500 000 жители а според ова
http://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Bulgaria
кажува дека според цензусот 2001 има 5 000 македонци

Ко то тамо лаже?

Chinese people (Bulgarian: китајци, kitaytsi; see Cathay) in Bulgaria (simplified Chinese: 保加利亚; traditional Chinese: 保加利亞; pinyin: Bǎojiālìyà) form a small part of the Overseas Chinese community. According to estimates by members of the community, the Chinese in Bulgaria number around 5,000,[1] although Bulgarian researchers put the figure at around 10,000[2] and the boldest estimates claim up to 100,000.[1]
http://en.wikipedia.org/wiki/Chinese_people_in_Bulgaria
вака испаѓа дека кинези има више :aaaaaa:
Jaс това и бев напишал.Со отварането на китаjски ресторани, мора веке да признаеме и китаjско малцинство :wink:
Чудам се кое толкова му е таjното на договора и зашто македонската влада го крие от граганите си?
 
Член од
11 март 2010
Мислења
20
Поени од реакции
0
http://en.wikipedia.org/wiki/Provinces_of_Bulgaria
Овде што видов провинцијата ќустендил и провинцијата благоевград имаат се вкупно 500 000 жители а според ова
http://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Bulgaria
кажува дека според цензусот 2001 има 5 000 македонци

Ко то тамо лаже?
Затоа грците сакат да ви го променат името, за да се добие ред. Вардарска Македониja сака да има монопол за целата ГЕОГРАФСКА област Македониja, ама не може така, нема коj да и го дозволи? Сите лјуде кои живеат во област Македониja са Македонци, но не са исти. Едните са бугари, другите- грци, трети- северни или како ке се викате там македонци. Например ja сум тракиец. Тракиjци има во Одринска Тракиja-Турциja и Беломорска Тракиja-Grcija. Сите сме тракиjци ама едниот е бугарин, другиот-турчин, третиoт-грк.
Може и да ме избришат за постот, но вистината е една.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Точно така, вистината е една: народ којшто нема своја историја, посегнува по туѓото.

Македонскиот народ ја имал таа зла судбина сите негови соседи да посегнуваат по неговата историја, култура и цивилизација.

Таа појава и тенденција некои ја сметаат за природна, бидејќи колку и да е еден етнос мал, се стреми да се претстави себе си пред своите соседи, а особено пред светот, со богата историја па макар таа била и туѓа.

Оттаму не е ни чудно што нашите соседи се обидуваат да ја приграбат не само историјата, јазикот, фонетското писмо и културната баштина туку и да се поистоветат со нашите предци - античките Македонци.

Вие, на пример, носите туѓо турко-татарско име, но целата историја, јазик и култура ви се поврзани со Македонија.

Само не знам до кога ќе се резилите со небаре предлози за некакви “договори’’?
 

RTM

Член од
4 септември 2008
Мислења
835
Поени од реакции
203
Точно така, вистината е една: народ којшто нема своја историја, посегнува по туѓото....
Во право си Мисирков!
Ама дали знаеш дека бугарите немат спорове со срби, романци, грци и турци относно историjа и личностите из неjа. Истото е и со другите балкански народи. Само у вас грцки владетели /ведно со грчките им имена/ ги пишете македонци, албанскиот национален героj го пишете македонец /и други албанци исто/, српски цар го обjавихте за македонец /ако и етниски да е повеке бугарин него србин никоj не оспорува српската му принадлежност/. За признатиот от цел свет като бугарски владетел Самуил и оште много познати личности па да не сборим.
Та прав си за туѓото :wink:
 

PowerUp

Реалист
Член од
21 септември 2009
Мислења
311
Поени од реакции
5
Вие, на пример, носите туѓо турко-татарско име, но целата историја, јазик и култура ви се поврзани со Македонија.
Не го велам за прв пат - кој е дал името на Русија? Рус. Тие да не би биле денешните Руси? Но дали државата. Е и? Од 681-ва на овие простори има држава со името Б'лгарија, да го игнорирааш тоа е детинско.

Само не знам до кога ќе се резилите со небаре предлози за некакви “договори’’?

Барањето за договор за добрососедство е резил??? Мисирков - може би си подочул дека таков договор е со тивко инсистирање од ЕУ. Откажувањето ќе ви се изт'лкува како многу јасен знак. И само луѓе кои се против Македонија можат да се против договор за добрососедство. Забележи - договорот затоа е договор - има две страни, ќе се разговара, ќе се најде најдобро решение, но вие сте во принцип против. Што значи тоа? Погледни само коментарите - злоба и очај. Добро барем дека од повеќето од тука дека пишат не зависи ништо.
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Затоа грците сакат да ви го променат името, за да се добие ред. Вардарска Македониja сака да има монопол за целата ГЕОГРАФСКА област Македониja, ама не може така, нема коj да и го дозволи? Сите лјуде кои живеат во област Македониja са Македонци, но не са исти. Едните са бугари, другите- грци, трети- северни или како ке се викате там македонци. Например ja сум тракиец. Тракиjци има во Одринска Тракиja-Турциja и Беломорска Тракиja-Grcija. Сите сме тракиjци ама едниот е бугарин, другиот-турчин, третиoт-грк.
Може и да ме избришат за постот, но вистината е една.

Ima samo edna vistina:ima edna Makedonija,so makedonska nacija vo nea!

I edinstven nacin da se resat problemite na Balkanot e da se sozdade Obedineta Makedonija.Vo sprotivno-nikogash nema da ima mir na Balkanot!

Барањето за договор за добрососедство е резил??? Мисирков - може би си подочул дека таков договор е со тивко инсистирање од ЕУ. Откажувањето ќе ви се изт'лкува како многу јасен знак.

Vie samo toa go cekate-Makedonija da ne go potpise dogovorot i da ja obvinite pred EU.Vas cela drzava vi se raspaga,cigani nasred Bugarija gorat bugarski znaminja,a vie ste se zagrizile za nekakov dogovor,,ZA KOJ STO SE SOMNEVAM DEKA KE I DONESE NEKAKVO DOBRO NA MAKEDONIJA!

Koe dobro,vprocem,ke go izvlece Makedonija od ovoj dogovor???
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Во право си Мисирков!
Ама дали знаеш дека бугарите немат спорове со срби, романци, грци и турци относно историjа и личностите из неjа.
Имате проблем пред се’ со себе си.

Запрашај се чие име носиш?! Туркменско татарско-монголско?

А со чија историја се китиш?

Се’ што имате, почнувајќи од примањето на Христијанството на хан Гоборис (кој се прекрстил во кнез Борис) па до поновата историја е поврзано со Македонија.

И тоа вопошто не е за чудење, животот во античка Македонија како организирана општествена заедница започнал пред речиси седум милениуми за што сведочи “зетот Пир Македонски’’, откриен на камена плоча во Враца, ДЕНЕШНА Бугарија. Тоа и вашите учени го признавале (читај го Иширков).

“Договорот’’ е резил невиден, рецидив од комунистичкото едноумие на Тодор Живков, чии пулени се уште ја водат политиката на вашата држава. Тоа е всушност диктат обвиен да личи како договор, а поставен на заменети тези, се со цел да го решите нерешливото (види ги двете прашања погоре).
 

RTM

Член од
4 септември 2008
Мислења
835
Поени од реакции
203
I edinstven nacin da se resat problemite na Balkanot e da se sozdade Obedineta Makedonija.Vo sprotivno-nikogash nema da ima mir na Balkanot!
Jас па мисла дека треба да има Обединета Тракиjа. Или обединета Добруджа.
Не, подобре обединета Србиjа. Тогава само ке има мир на Балканот. А оште подобре и обединета Албаниjа. Или па Турциjа до Виена. Не, трудно ке стане, нека подобро биде Санстефанска Бугариjа! Само тогава ке има мир на Балканот и во Европа и во целиот свет!:helou:
Ама па забравих Голема Грциjа. И што ке правим сега?!?:wink:
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Имате проблем пред се’ со себе си.

Запрашај се чие име носиш?! Туркменско татарско-монголско?

А со чија историја се китиш?

Се’ што имате, почнувајќи од примањето на Христијанството на хан Гоборис (кој се прекрстил во кнез Борис) па до поновата историја е поврзано со Македонија.

И тоа вопошто не е за чудење, животот во античка Македонија како организирана општествена заедница започнал пред речиси седум милениуми за што сведочи “зетот Пир Македонски’’, откриен на камена плоча во Враца, ДЕНЕШНА Бугарија. Тоа и вашите учени го признавале (читај го Иширков).

“Договорот’’ е резил невиден, рецидив од комунистичкото едноумие на Тодор Живков, чии пулени се уште ја водат политиката на вашата држава. Тоа е всушност диктат обвиен да личи како договор, а поставен на заменети тези, се со цел да го решите нерешливото (види ги двете прашања погоре).
Кое има носам,хмм доста теории има от сарматско,до турко-монголско,та до монголско.Се уште никоj не е докажал от каj иде това име. :toe:
Со чиja историja се китим?! Хмм со тази,коjaто создадаха нашите канове,кнjaзе,царе и нашиja народ :toe: Ти претендираш дека можеш да докажеш дека си 100% во право от каj идва името?
Се почнувало от Борис,ами да ти кажам грешиш... поназаде почнува и не со Борис.:toe:
Е ти ако на това викаш невидено,види договора от 1999...това поне веке е видено и потврдено еднаж во 2005.
Договор ке има,интересно е коj какво ке отстапи. :toe:
Само се чудам зашто вашата влада криеше толкова за договора и не кажуваше ништо на граганите си?
 
H

^HITMAN^

Гостин
Значи ако во моментов ги прашате Бугарите на форумов -"Дали вршите пропаганда на форумов?" сите ќе ви одговорат едногласно -"НЕ"... 2 саати ги гледав нивните профили и дојдов до заклучот дека 90% од постовите им се на темите - Историја и Македонска дијаспора... Зошто е тоа така??? Затоа што лажат дека не вршат пропаганда, ете затоа...
Фала му на Бога и не сум сретнал некој кој ги сфаќа сериозно...
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Договор ке има,интересно е коj какво ке отстапи. :toe:
Само се чудам зашто вашата влада криеше толкова за договора и не кажуваше ништо на граганите си?
Neli vo pocetokot doticniot dogovor trebase da nosi dobro i za dvete drzavi?

A,sega potvrduvash deka dogovorot ke nosi otstapki?

Znaci zlonamerno go podmetnuvate ovoj dogovor.Ova e veke za zalba pred Evropskata Komisija,bugarite ni postavuvaat stapici,poinaku ne mozam da go tolkuvam.Se nadevam deka posledicite od istiot dogovor nema da bidat negativni za Makedonija.A za vas ne me interesira i ne sakam da znam!


Plus,vistina e deka dogovorot e odobren i od tela i funkcioneri na EK i EU,no ne znam dali voopsto znaat deka so ovoj dogovor Bugarija priprema zla namera kon nas,a so toa gi vloshuva i taka narushenite odnosi megu dvete drzavi.

Eee ova moze da se zeme kako alibi za da se dokaze deka vie ste onie koi ne sakate dobrososedstvo so Makedonija!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom