ТИФОМАНИЈА!

Член од
24 октомври 2023
Мислења
37
Поени од реакции
120
Па прошетај низ неготино и види му ја групата, 10 души тешки пропалици и 10 чергари вкупно му брои екипата. :icon_lol: Најде простор со анонимен профил и го вади сељачкото од себе. Не очекувај друго од такви опинци и тема кај што 80% се анонимци и верувам 16 годишни дркаџии
Ах дете дете, едно е ти во што веруваш а што е реалноста. Па вашите комшии (ривали) остварија повеќе гостовања само сезонава во споредба со вас последните неколку години.

А групата ви е сведена баш на тоа, 10 пропалици, 10 чергари и 16 годишни “дркаџии” (не знаев дека го користите ова во Кавадарци, а може не знаеше и ти:pos:)

IMG_9979.jpeg

Молете се тенџерето да остане што е можно подолго пошто ви се гледа крајот…
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.581
Поени од реакции
69.797
Едно не ми е јасно, зошто во преносиве на ТВ е толку слаб звукот и ич не се слуша навивањето (сум забележал и на наши и на туѓи утакмици, секогаш е неутрализирано навивањето).
Го гледам видеото од пеењето на Заветна, едвај се слуша, а на стадиом грмеше, кожата да ти се наежи.
На преносон од М Нет, одма е подруго кога ќе ја пуштиш, грми песната.

Не можам да напишам многу за гостувањето, дека стигнав во Струмица во 20 за 5 (добро и што успеав да стигна и апсолутно не ја осетив атмосферата пред натпреварот. Не пречека скоро исполнет стадион и огромна гужва пред стадионот. Ненормална гумва од паркирани коли низ цел град, како од скопски, такани радовишки коли.

Прво, одлична бројка на радовишани. Нема да згрешам ако кажам дека пола популација беше дојдена. Ја имаа фатено целата главна трибина (90% исполнета) и голем дел од трибината на Ајдуци. Беа обични фанови, освен делот каде што беа Лебари. Немам поим што навивале, ама немаше никакви закачки, што за некое друго време ќе изгледаше невозможно.
Кога пеевме за Македонија во последните 15 минути, пееше цел стадион со нас.
Се скандираше за северна, се испеаја Заветна, Море сокол пие, Бисер балкански, Македонија на македонците и Излези Ѓурѓо за крај. На првиве три баш грмеше цел стадион.

Нашиот дел беше преполн, иако не беше исполнета целата трибина. Некако во втоео полувреме како да се испразни трибината. Прво полувреме како навивалка група бевме преконцентирани на едно место, ми личеше дека ако малку се рашириме ќе го исполневме цел стадион. Премногу луѓе дојдени со коли, поради малиот број на организирани автобуси. Мислам дека имаше 8 автобуси, а другото беше дојдено со коли. Цел караван имаше за враќање. Многу луѓе од други градови, пред се' од Струмица и Гевгелија. Цела екипа Комити Пирин на трибина. Еден куп фаци што некогаш оделе на утакмици, доста фамилијарни луѓе.
Од цела трибина имаше едно 800 луѓе што одат навивачки на утакмициве и остатокот беа фанови, кои мора да кажам дека (барем 90% од нив) стоеја и навиваа цел натпревар (или барем во прво полувреме).
Можеби бевме помалку од Кавадарци ланската сезона, но повторно бројката ме изненади максимално. Сигурно имаше 2000 вардарци по трибините во Струмица. Река народ по улиците, наши реквизити насекаде.
Навивањето во прво полувреме беше одлично, па падна на почетокот на второ и потоа достигна топ ниво. Сите песни грмеа, особено во периодот кога паднаа головите. Долго време немавме шанса, а кога прв пат дојдовме до гол, толку се запали народот што мислам ќе се срушеше трибината.

Пиротехника и изглед на трибина чиста десетка. Пароли на ограда десетка, знамиња десетка. Се работеше активно на најава на утакмицата, на местење на трибината кое траеше уште од сабајлето. Секоја чест на сите што ја истуркаа сезоната на највисоко ниво, со кореографии скоро на секој натпревар, што може да позавидат сите групи на балканов. Натпреварот помина без ниту еден инцидент, што на толку алкохол и луѓе кои се дерби навивачи е просто неверојатно. На крајот пропеаја и луѓето од обезбедувањето на патриотските песни. Ни станаа заштитен знак и иако некои не се согласуваат, сметам дека секогаш треба да се одвојува време за нив. И не само ние, туку сите групи.

Ќе се осврнам на кореографијата. Многу смел потег беше да се постави такво корео на ваков натпревар и на ваков тип на публика. Две години по ред, екипата за корео не се решава да оди на најлесниот тип на коре во ваква ситуација, а тоа е покривното знаме. Се работеше на поставување на најлоните од сабајле. Сите беа прецизно залепени за да излезе се' ко што треба. Веќе неколку пати успешно се изведе ваква кореографија во Маџари, за разлика од порано кога луѓето не слушаа и ги поместуваа најлоните/картоните каде сакаат.
Ама, тоа што не се предвиде беше ветерот. Толку солен ветер издува кога влегувавме на трибина што голем дел од најлоните се одлепија и одлетаа по цела трибина. Нормално, имаш е и такви што прво ќе го одлепат ипосле ќе сменат место на стоење, ама поголем проблем направи ветерот. На крајот, излезе како што излезе. Not good, not terible :D
Навивањето се снимаше од сто агли и очекувам дека ќе грми видеото. Организација со водење на навивање одлично, се' под конец. Некок да ми речеше пред 10-15 години дека ќе се постигне вакво ниво на организација, ќе паднев од смеа :D

Опстанавме, тоа е најважно. Цела сезона ја понесоа на грб неколку луѓе, како во водење на клубот, така и во водење на групата. Секоја пофалба е излишна!

П.с. ние сме единствени што никогаш не организираме превоз за обична публика. Што дупешки ни имаат удирано за Михајло што частел пиво ако поминеме едно коло во ракомет на времето, а никој не критикува дека на сите баражи и финалиња на купови, обична публика од градовите се носи буквално како на митинг (не дека е лошо де, туку селективност во критики). Бесплатен превоз за сите, подарок маица, гага карта...
Си викам ние да имавме по 2-3 автобуси од секоја населба за обични фанови, па и шуто и рогато ќе дојде, три стадиони како во Струмица би ни биле малку :D
 
Последно уредено:
Член од
2 февруари 2023
Мислења
110
Поени од реакции
542
А долгојте кој ќе ги плати? И за кој душмани? Патриотски клуб е некој шо од парите на народот остава долгој и плачи дека е деградиран и изигран? Готовани цел живот, абе една мака тешко да помините на фер начин, доблест за то треба.
Шетала по село та.
Има една екипа 15 години шо шета по сите села, шо ја изора Македонија по дијагонала од сите 4 страни ама си ќути.
Лице и образ треба, не коментари.

Цирке сум малку па не замерувајте ме понесе све ова денеска. Батарице мојот селски огранок има 6 трговски центри на ниво на месен комитет. Селскиот старешина ги раководи. Ако сакаш дојди јави се во порака ќе те прошетаме,угостиме имаме и шума и ловците ќе фатат некој вепар, ако не домашно прасе ќе падне има ниви има стока има храна. Точно е тоаа ние смеее готованиии!!! Ловците ловат ние ждереме! Или сепак не? Од Трифун до Самс каде бевме? Пред Трифун? Со данокот при кој ти купуваш урда ние градиме клуб и имаме врвни играчи? Види сега брате мојот клуб е градска гордост тек толку голема да јас од моето село 3км одалечено од Градскиот стадион да бидам 4 та генерација која го бодри. Да ние сме лешинари. ние сме узурпатори, ние ви го земаме лебот од уста! Плашете се! Ние сме небањати, ние сме од предградие ние не сме го виделе Скопје. Ние сме најлоши! Јас немам видено за мојте навијачки години вие да сте покренале нешто за вашиот ГРАДСКИ клуб. Не бевте достојни да прославите со него за влез во прва лига. Вие сте тие кој ве мотивира спортивната група а не самиот клуб. Овде стварно има секакви индијанци кој имаат акаунт пишуваат па си давате сила. Се гледаме сл сезона
 
Член од
6 февруари 2011
Мислења
675
Поени од реакции
2.813
Цирке сум малку па не замерувајте ме понесе све ова денеска. Батарице мојот селски огранок има 6 трговски центри на ниво на месен комитет. Селскиот старешина ги раководи. Ако сакаш дојди јави се во порака ќе те прошетаме,угостиме имаме и шума и ловците ќе фатат некој вепар, ако не домашно прасе ќе падне има ниви има стока има храна. Точно е тоаа ние смеее готованиии!!! Ловците ловат ние ждереме! Или сепак не? Од Трифун до Самс каде бевме? Пред Трифун? Со данокот при кој ти купуваш урда ние градиме клуб и имаме врвни играчи? Види сега брате мојот клуб е градска гордост тек толку голема да јас од моето село 3км одалечено од Градскиот стадион да бидам 4 та генерација која го бодри. Да ние сме лешинари. ние сме узурпатори, ние ви го земаме лебот од уста! Плашете се! Ние сме небањати, ние сме од предградие ние не сме го виделе Скопје. Ние сме најлоши! Јас немам видено за мојте навијачки години вие да сте покренале нешто за вашиот ГРАДСКИ клуб. Не бевте достојни да прославите со него за влез во прва лига. Вие сте тие кој ве мотивира спортивната група а не самиот клуб. Овде стварно има секакви индијанци кој имаат акаунт пишуваат па си давате сила. Се гледаме сл сезона
Јас незнам на кој продаваш пуфки кога цела држава знајме дека сте партиски клуб и чекате дпне да ве спаси.
 

Attachments

Член од
27 ноември 2021
Мислења
391
Поени од реакции
2.185
Јас незнам на кој продаваш пуфки кога цела држава знајме дека сте партиски клуб и чекате дпне да ве спаси.
Што да ви правиме кога вие сте сељачишта во рамбовки заглавени во 90тите и не ве сакаат ни вашите дома а камоли па некој да инвестира кај вас :vozbud:
Пс. Прашај го Штерјев што да се напиеш за да ти се намали кошмарот од врвните изданиа на Комити.
 
Член од
6 февруари 2011
Мислења
675
Поени од реакции
2.813
Што да ви правиме кога вие сте сељачишта во рамбовки заглавени во 90тите и не ве сакаат ни вашите дома а камоли па некој да инвестира кај вас :vozbud:
Пс. Прашај го Штерјев што да се напиеш за да ти се намали кошмарот од врвните изданиа на Комити.
Тоа е твоја импресија како не доживуваш и јас немам никаков проблем со то, за некој сме сељачишта за некој хулигани итн. Сепак тоа не го менува фактот дека сте партиски клуб и чекате власта да ве спаси. Незнам зошто бегате од то кога интерно меѓу вас се прат вакви муабети.
 
Член од
2 февруари 2023
Мислења
110
Поени од реакции
542
Јас незнам на кој продаваш пуфки кога цела држава знајме дека сте партиски клуб и чекате дпне да ве спаси.
Oд чекање кое не се исплатело а за саат време сум на работа е тоа да ја барам 4 статива горе. ААААА дааа да пушиш курац имам слободен ден. Колку што мене ме спаси на 23 навраќања да не позајмам од баба ми Леона за струја толку и ќе не спаси некој ако тој некој не е баба ми Леона. Не да си во право цела држава стој зад мене што не сум платил сметки и работам за Џ. И така Вардар сега избори влез во ЛШ само ти требаше да не просвелиш.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.302
Поени од реакции
36.666
МАЛ ПОЧЕТАК НА НЕШТО ГОЛЕМО

Се гледаме наредна сезона, полека полека ултрасот во Мк заживува и се буди навивачка и националната свест. Ние од Куманово сме биле познати по добар ултрас кодекс и едуцираност кога било прашање трибина, со Мајмуни бевме на трибина заедно во Албанија 2016 ако не грешам, на гостување да се поддржи Македонија. Секогаш сме биле отворени за Македонија, така и денеска сè што било останува на трибина. Ми се допаѓа атмосферата што се буста и едвај чекам следна сезона. поздрав !

:oeoeoe:
Имате сега и кошаркарска екипа во прва лига, можете да се вратите на сцена.
 
Член од
31 мај 2009
Мислења
1.179
Поени од реакции
2.072
Oti brisite mislenja?
Eve da vidime deka ckembari napagale fanovi.
Sram da mu e
Прегледај го приврзокот 418387

Полека бе друже, имаш ли нешто да искоментираш за изданието на групата, за бројката, пиро корео, од навивачки аспект нешто.
Оти си толку нервозен ?
Обични не треба да се напаѓаат, зашто некој ќе оди курбан за џабе, у право е Гоки 16та.

Тоа е твоја импресија како не доживуваш и јас немам никаков проблем со то, за некој сме сељачишта за некој хулигани итн. Сепак тоа не го менува фактот дека сте партиски клуб и чекате власта да ве спаси. Незнам зошто бегате од то кога интерно меѓу вас се прат вакви муабети.

Друже, па ова што го кажуваш, нели е тоа што се дешава кај вас,


Ова не е исто ?
Автоматски споено мислење:

Ама вие мора да јачите преку медиуми за вашите долгој кои дефакто ќе ги плаќаме сите во Македонија. Кои изроди не е можно, ми личите на гласачи на Дпне кои преку превезо на Кутлеш крајна цел му е вработвање за 25к.
Мене ми е искрено жал што вие сте и на тоа ниво на размислување исто.
Какво ли дпмне човече, ја мислам повеќе вие го спомнувате дпмне него ли некој друг. Ме боли уво за дпмне искрено да ти кажам за мене се слични ако не и исти предавници како друтиве, не сум политички обоен не одам по штабови како и скоро сите другари кои ги имам од трибина.

Да не работеа Комити 24/7 друже, да не трчаа нон стоп, многу тешко дека некој друг ќе го спасеше Вардар... никад немој да се ослунуваш на политичари или нивни ветувања, они сакаат да си ќарат ама они си имаат друг интерес. Тоа што Вардар е голем и што они сакаат преку тоа да добијат нешто, ние неможеме да им забраниме да бидат Вардарци.

Добро бе друже, нема ли од кај вас од Битола, некој да е Чкембар, а да е у исто време директор, успешен бизнисмен , доктор, висока функција итн ?
Добивам впечаток дека такви кај вас, или нема, или некако не може да дојдат до израс.
Орце, Боби, Дарко, ти се Комити , Вардарци, од многу години пред ова.
Многу работи околу ФК вардар, последниве години се случија на лични котнакти и своја воља за помош од други поединци и кај нас и од странство. Но МОТОРОТ на идејата за СПАС на ФК Вардар, се Комити само Комити никој друг.
 
Последно уредено:
Член од
18 јули 2009
Мислења
6.447
Поени од реакции
5.314
FB_IMG_1716794696041.jpg

Ке остане запишано во историјата , ФК Вардар обезбеди опстанок со раководство и управа од Комити , значи со аматерски спортски директор и без никаков газда успеавме :ljubove:

Не посакувам на никој вакво страдање , 10 луѓе во Комити се утепаа од трчање за да се спаси клубот , без пари но со многу енергија за оваа наша гордост :ljubove: ..

За групата што да кажам , во моментов Комити на ниво на организација се блиску до сите подобри групи од балканов , здравје од наредна година ако се бориме за титула само небото е лимит :)
Автоматски споено мислење:

Screenshot_20240527_112810_Facebook.jpg

Барем искрени се Лебари (y) :)
 
Последно уредено:

комшијаTи

Комшија Ти
Член од
21 ноември 2013
Мислења
6.154
Поени од реакции
5.113
Вчера бројката одлична вероватно никој не може ни блиску со Комити у бројка, но доста голем дел од навивање прилично слабо за таа бројка поправи ме ако грешам.
Дали премногу беше измешано со обични фанови или така ми изгледало бидејќи седев до вас не од карши ?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.235
Поени од реакции
18.696
Вчера бројката одлична вероватно никој не може ни блиску со Комити у бројка, но доста голем дел од навивање прилично слабо за таа бројка поправи ме ако грешам.
Дали премногу беше измешано со обични фанови или така ми изгледало бидејќи седев до вас не од карши ?
Па секогаш било така по мое, среќа па никогаш не сум бил на некоја утакмица каде масовно се оди :D ама вистинско навивање се случува каде одат луѓе што се дојдени баш за тоа и се редовни. Во втора лига со Караорман, на веќе предвреме добиена утакмица, каде имаше околу 250-300 луѓе се направи страшно навивање, цел коп пееше буквално 90 минути.
 

комшијаTи

Комшија Ти
Член од
21 ноември 2013
Мислења
6.154
Поени од реакции
5.113
Па секогаш било така по мое, среќа па никогаш не сум бил на некоја утакмица каде масовно се оди :D ама вистинско навивање се случува каде одат луѓе што се дојдени баш за тоа и се редовни. Во втора лига со Караорман, на веќе предвреме добиена утакмица, каде имаше околу 250-300 луѓе се направи страшно навивање, цел коп пееше буквално 90 минути.
Да,да ги пратам цела сезона со далеку помали бројки навивањето беше одлично цела сезона.
 
Член од
31 мај 2009
Мислења
1.179
Поени од реакции
2.072
Вчера бројката одлична вероватно никој не може ни блиску со Комити у бројка, но доста голем дел од навивање прилично слабо за таа бројка поправи ме ако грешам.
Дали премногу беше измешано со обични фанови или така ми изгледало бидејќи седев до вас не од карши ?
Точно, навивањето просек, со падови, од прилика нешто што се случува кај сите групи скоро, често кога има големи дуели за клубот.
Мешање со обични во коп немаше, тие седеа од страните. Доколку и со нив би се измешале , ќе беше полошо.

Во Копот бидејќи не се сите тие редовни на секој натпревар, затоа доаѓа до тоа.
 
Член од
13 август 2019
Мислења
462
Поени од реакции
2.354
Тоа е твоја импресија како не доживуваш и јас немам никаков проблем со то, за некој сме сељачишта за некој хулигани итн. Сепак тоа не го менува фактот дека сте партиски клуб и чекате власта да ве спаси. Незнам зошто бегате од то кога интерно меѓу вас се прат вакви муабети.
Дечко, прочитај ги последните 100 страни на темите за РК и ФК пелистер што ви се, секојдневно свеќи палите и чекате општински пари за да продолжат клубовите да функционираат, воџата легендарен што вадеше к*р главен у кампања партиска беше и вие кажувате за партиски клубоЈ ? земи си ја терапијата и олабави се малку…
 

Kajgana Shop

На врв Bottom